FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Omylem jsem zavedla do úce dohodu o provedení…

Omylem jsem zavedla do úce dohodu o provedení práce jednoho zaměstnance 2x /5.6.měsíc/, odvedli jsme srážkovou daň. Jak to opravit :


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, jakým…

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, jakým způsobem se posuzuje nárok na sociální příplatek a příspěvek na bydlení? Ve formulářích na tyto dávky je uvedeno, že se k příjmu společně posuzované osoby přihlíží až poté, co tato spol. posuzovaná osoba bydlí s žadatelem déle než 3 měsíce. Po nás ale na kontaktním místě požadovali příjem spol.posuz. osoby ihned po nahlášení k trvalému pobytu a také nám k datu nahlášení snížili výše uvedené dávky. Obávám se také, že nám budou zkráceny přídavky na děti už nyní, i když se jejich výše určuje z příjmů za minulý rok, kdy s námi samozřejmě ona spol. posuz. osoba nebydlela. Je tedy postup odboru SSP správný?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

zdravím Vás, jsem dvacetiletá studentka…

zdravím Vás, jsem dvacetiletá studentka pomaturitního studia anglického jazyka(mám statut studenta, maturovala jsem letos). Zajímalo by mě, jak to je z prací při studiu. Nemyslím tím brigády, tedy dohody o pracovní činnosti, ale klasický hlavní pracovní poměr. Ptám se na to v souvislosti s daněma, nevím jaký je rozdíl mezi tím, co platí student a co platí "normální" zaměstnanec. Moje studium nijak nesouvisí s mou potencionální prací. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Barbora


odpovídal(a): Redakce

prosím o radu měla bych podepsat pracovní smlouvu…

prosím o radu měla bych podepsat pracovní smlouvu a nastoupit na 3 směnný provoz nevím jak přesně musí vypadat smlouva zda mimo základního platu tam musí být jasně napsáno příplatek za práci na odpolední a noční směně + příplatek za sob. ne. můtete mě poradit jak by sml. měla vypadat? děkuji Bráborcová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se minimální mzdy a…

Dobrý den, mám dotaz týkající se minimální mzdy a mzdových tarifů. Jsme firma s.r.o. a zaměstnáváme řidiče nákl. vozů nad 12t. Tito řidiči mají jako základ stanovenou minimální mzdu (dle nařízení vlády o minimální mzdě). Je naše společnost povina řídit se výší minimálních mzdových tarifů? Pokud jsme povini řídit se minimálními mzdovými tarify, k čemu je pak určena vyhláška o min.mzdě? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

můj základní plat je 10 000.přesčas 1725 prémie…

můj základní plat je 10 000.přesčas 1725 prémie 3000 příplatek za přesčas 582 příplatek za noc 588.hrubá mzda je 15895. soc poj.1272 zdrav.poj.716. mám 3 děti. 4roky.15let,20let-oba studují,manželka pracuje. mám exekuci na plat. jeden týden jsem měl půjčené firemní osobní auto.zaplatil jsem benzín a jestě mi naučtovali jakousi amortizaci .moje čista mzda je 18191 kč.z této částky mi udělali srážku na exekuci a já dostal na účet 6076. je to možné??? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Můj dotaz:Pracuji jako zamestanec a…

Dobrý den. Můj dotaz:Pracuji jako zamestanec a jako druhou práci jsem si vytvoril zivnost na provádění služeb uklidu a právě na toto se Vás chci zeptat.Práce na zivnost není pravidelná(dle potřeby mých zákazníků) takže jeden měsíc odpracuji (mám požadavky) na 80h práce a druhý měsíc třeba 200h. Chci se zeptat jak je to se zaměstnávaním lidí:na trvalý poměr jednoho zaměstnance to není protože se může stát , že některy měsíc budu mít praci jen na "pár" hodin Kolik hodin můžu odpracovat já (včetně sobot a nedělí)?Může mi pomáhat manželka která je na mateřské dovolené popřípadě bratr?A jak to smluvně upravit? Když třeba zaměstnám někoho na tzv. dohodu jak je to s placením daní soc a zdr. poj.? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zemřel mi prarodič. Mám nárok na…

Dobrý den, zemřel mi prarodič. Mám nárok na pracovní volno s náhradou mzdy a v jaké délce. Má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy můj manžel - zařizuje pohřeb. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dvouleté dítě, které chci dát do…

Dobrý den, mám dvouleté dítě, které chci dát do předškolního zařízení. Pracovní poměr u svého zaměstnavatele jsem nezrušila a budu mít zaměstnání na dohodu o provedení práce nebo o prac. činnosti u jiného zaměstnavatele. Je možné, že mzda nepřesáhne měsíčně 5000 Kč, tudíž se z ní nebudou provádět odvody. Mám ŽL a dosud jsem nemusela platit paušální odvody na zdr. a soc. pojištění. Nevím, jak se mám rozhodnout ohledně těchto plateb - zda ŽL pozastavit nebo platit odvody jako živnostník. Chtěla bych se zeptat, ve kterém okamžiku za mě přestane platit zdr. a soc. pojištění stát. Zda je to v okamžiku, kdy se odhlásím jako příjemce rodičovského příspěvku. A dále bych se chtěla zeptat, zda musím skutečnost, že dítě umístím na 4 dny v týdnu do předškolního zařízení hlásit svému zaměstnavateli a zda mu musím hlásit skutečnost, že si budu přivydělávat u jiného zaměstnavatele. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pronajímám byt a nájemce mi dluží za…

Dobrý den, pronajímám byt a nájemce mi dluží za pronájem. Dohodla jsem se s jeho zaměstnavatelem, že mi bude formou srážek ze mzdy splácet dlužnou částku. Mám připravenou Dohodu o srážkách ze mzdy dle ustanovení § 551 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku. Nevím jakou má dlužník hrubou měsíční mzdu. Potřebuji, aby dlužník měsíčně splácel 3 000 Kč. Jaký příjem musí dlužník mít, abych tuto částku mohla požadovat? Je můj postup při vymáhání dluhu tímto způsobem správný? Dlužník musí s tímto postupem souhlasit a podepsat výše zmíněnou dohodu.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz na exekuci na mzdu. Na naši…

Dobrý den, mám dotaz na exekuci na mzdu. Na naši pracovnici přišla dohoda o srážkách ze mzdy podle § 551 obč.zákoníku z důvodů neslácení spotřebitelského úvěru. měsíčně ji proto srážíme předepsanou částku. Poté následně došla exekuce na mzdu od soudního exekutora pro oprávněného Český Telecom. Podle mého názoru má tato exekuce druhé pořadí a oprávněný, t.j.Český Telecom není přednostní pohledávkou. Soudní exekutor nám sdělil - cituji: "Pokud je srážka prováděna na základě dohody o srážkách z platu, má v tomto případě exekuce přednost". Srážku na druhé pořadí chceme provádět po splacení předchozí pohledávky. Exekutor trvá na realizaci exekučního příkazu a vyhrožuje jinak soudem. Máme povinnost platit oboje srážky současně? Děkuji. J.Hlavsa


odpovídal(a): Redakce

mám dotaz firma tedy původní majitel končí a…

mám dotaz firma tedy původní majitel končí a přebírá to jiný dal všem zaměstnancům výpověď měsíční k 30.9.06 na co mají zaměstnanci ještě nárok?nevědí doposud jestly nový majitel je zaměstná ? kolik dovolené mohou vybrat i v případě že by se musely jít hlásit na praconí úřad ? mají také nárok na jeden den paragrafu na hledání nového zaměstnání ? děkuji za odpověď jajuba@centrum.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám částečný inv.důchod (úraz nohou).…

Dobrý den. Mám částečný inv.důchod (úraz nohou). V říjnu nastupuji do práce- TH pracovník v kanceláři, nemohu běhat. Plat. třída 9-10, pěkný výdělěk. Budu na výplatě krácen? Děkuji Zdeněk Havrda


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na následující: mám…

Dobrý den, chci se zeptat na následující: mám zaměstnance ve zkušební době, která bude za 14 dnů končit a z toho 1,5 měsíce již je na nemocenské. Jakým způsobem skončí pracovní poměr ze strany zaměstnavatele ( zrušení ve zkušební době)? Je mu možno písemné oznámení o zrušení doručit osobně i na nemocenské? Nebo se lhůta zkušební doby prodlužuje? Děkuji za odpověď. L. Vasak


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím napsat, jak je to se…

Dobrý den, můžete mi prosím napsat, jak je to se mzdou, když je žena na rodičovské dovolené. Je zaměstnána (pracovní poměr na dobu určitou na 6 hodin denně). Zajímalo by mě pouze zda se sraží pojistné a daní se stejně jako by nebyla na rodičovské dovolené. Nemůžu se nikde dočíst odpovědi. Stačí mi i doporučení, kde si mohu tuto skutečnost vyhledat. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně daně z…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně daně z příjmu zaměstnance. Za měsíc má hrubou mzdu 10120 Kč. Nemá podepsáno prohlášení k dani z příjmu. Jaká bude daň z příjmu (podle jakého § ZoDP)? Lze uplatňovat nějaké slevy? Do kdy musí být sražená daň odvedena na FÚ? Ještě k prohlášení, dá se podepsat dodatečně? Zůstává u zaměstnavatele, nebo se odevzdává na finanční úřad? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, u dohody o pracovní činnosti je nutno…

Dobrý den, u dohody o pracovní činnosti je nutno vystavit zápočtový list? Jedná se o osobu, která má tuto dohodu jako jediný příjem a mi odvádíme ZP z min.mzdy, pokud mzdu má menší. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, jaký použít kurs při…

Dobrý den, prosím o radu, jaký použít kurs při vyúčtování zahraničních pracovních cest bez vydaných záloh (v případě poskytnutých záloh, bych použila kurs zálohy). ZSC proběhla v srpnu, vyúčtováno 6.9.. Dále jeden ze zaměstnanců vyúčtoval na jednom formuláři své služební cesty z 16., 25. a 30.8 dohromady a nárokuje se celkovou částku. Pro účetnictví používáme pevný kurs stanovený k 1. dni v měsíci. Díky za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, uzavíráme dohodu o provedení práce a…

Dobrý den, uzavíráme dohodu o provedení práce a chceme, aby pracovník (student) podepsal prohlášení, aby si mohl uplatnit slevy na dani. Mám více dotazů. 1) Prohlášení je stejné jako u zaměstnání - prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti? Nebo je nutné podepsat jiné prohlášení určené pro dohody o provedení práce? 2) Co všechno je ještě nutné udělat, kromě smlouvy - dohody o PP a prohlášení? 3) Když bude mít dohodu na 2 měsíce a určenou částku k výplatě za tyto 2 měsíce, jak se budou uplatňovat slevy na dani? Budou se uplatňovat za 2 měsíce nebo se částka k výplatě musí rozpočítat na měsíce a každý měsíc odvést daň? 4) Může být v dohodě uvedená hrubá mzda? Nedovedu si totiž představit, kdybychom mu stanovili již čistou, jak bychom pak zjišťovali hrubou? 5) Výpočet mzdy Např. v dohodě o PP bude uvedena částka 15.300 Kč (hrubá). Když bych to rozdělila na 1/2, tak první měsíc by výpočet byl následující: 7.650 Kč, z toho daň 924 Kč, odpočet na poplatníka 600 Kč, odpočet na studenta 200 Kč. Daň je 124 Kč. Čistá mzda pak 7.526 Kč. Pojištění se neodečítá, že? Prosím potvrďte mně správnost výpočtu, jestli je možné tak postupovat u dohody o PP. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od června jsem studentem kombinované…

Dobrý den, od června jsem studentem kombinované formy studia na VŠ a zároveň jsem zaměstnaná na HPP. Dozvěděla jsem se, že stát za mě v tomto případě platí až do věku 26 let zdravotní pojištění, a snad bych měla mít nárok i na daňové úlevy. Firemní účetní však toto odmítá. Přídavek na dítě mi byl bez problému uznán. Chtěla bych se tedy zeptat na které straně je pravda a v případě, že mám pravdu já, jak postupovat s účetní, která mi nárokované peníze nikam nezapočítá. Děkuji za odpověď