FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA SPRÁVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Dotaz ohledně problému s vodou v obci

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Přibližně před 3/4 rokem byla v naší obci upravena vodovodní síť. Těsně u našeho domu byla vybudována nová vodovodní přípojka s tím, že na sousedním pozemku (cca 1,4 metru od hranice našeho pozemku) bylo po celé jeho délce zbudováno nové potrubí, které vede vodu do sousední ulice. Souhlas s vybudováním potrubí v blízkosti našeho pozemku jsme nedávali, ani si nejsme jisti, že má obec k jeho vybudování odpovídající povolení. Ihned po těchto úpravách se u nás objevily dva zásadní problémy: 1) Voda silně zapáchá, občas vytéká voda s příměsí bahna. Hygienické rozbory vody byly provedeny přímo zastupiteli obce a jsou údajně v pořádku, zápach vody je ale silný. Pravostí výsledků rozborů vody si nejsme jistí – podle výsledků, které nám byly dodány to vypadá, že šlo o vzorky vody z jiné domácnosti. Co se týká ostatních domácností v obci, z doslechu víme, že stejný problém se u některých občanů také vyskytuje, ale bojí se to oficiálně řešit. Obec o těchto případech pravděpodobně ví, ale dělá mrtvého brouka s tím, že se jedná o náš individuální problém. Pro jistotu jsme si nechali servisovat kotel za nemalé finanční náklady, což pomohlo asi na týden, poté se zápach postupně vrátil. Dlouhodobě je navíc neudržitelné to takto opakovaně čistit. 2) Vybudováním potrubí došlo pravděpodobně k narušení pramenů spodní vody nebo dochází k prosaku vody z potrubí, protože náš pozemek a dům začíná být od té doby podmáčen. Jak jsme pochopili, zejména podmáčení domu může dlouhodobě vést k narušení statiky domu. Na tento problém jsme obec opakovaně upozornili s tím, že výsledkem byl návrh obce zbudovat si na našem pozemku drenáž. To je z našeho pohledu nepřijatelné, neboť k narušení došlo pravděpodobně na sousedním pozemku (jehož část s potrubím je zatížena věcným břemenem), a to právě vlivem zavedení potrubí. Jde o menší obec (do 500 lidí), která je sama i dodavatelem vody. Neměli jsme úmyslu s obci bojovat, ani se soudit, je ale potřeba toto nějakým způsobem řešit. Přístup zastupitelstva obce k celému problému je ale laxní a máme pocit, že zastupitelstvo není ochotno toto aktivně řešit. Starostka je arogantní, zbytek zastupitelstva se k tomu nevyjadřuje. S obcí se snažíme komunikovat mailem, který starostka nepovažuje za oficiální kanál. Na oficiální, poštou doručený dopis zároveň ale nereaguje. Momentálně potřebujeme poradit, jakým způsobem toho řešit a na jaké úřady se obrátit tak, aby zastupitelstvo bylo nuceno zabývat se a řešit tyto problémy, tj. vyřešilo problém se zapáchající vodou, podmáčeným pozemkem a zajistilo pravidelné odkalování potrubí. Zároveň chceme od obce uhradit náklady na servis kotle (který evidentně problém se zapáchající vodou nevyřešil), nevíme ale jakým způsobem docílit toho, aby obec náklady uhradila. Za jakékoliv rady k tomuto tématu předem děkuji. S pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

Problém s obcí ohledně vodovodního řadu

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Přibližně před 3/4 rokem byla v naší obci upravena vodovodní síť. Těsně u našeho domu byla vybudována nová vodovodní přípojka s tím, že na sousedním pozemku (cca 1,4 metru od hranice našeho pozemku) bylo po celé jeho délce zbudováno nové potrubí, které vede vodu do sousední ulice. Souhlas s vybudováním potrubí v blízkosti našeho pozemku jsme nedávali, ani si nejsme jisti, že má obec k jeho vybudování odpovídající povolení. Ihned po těchto úpravách se u nás objevily dva zásadní problémy: 1) Voda silně zapáchá, občas vytéká voda s příměsí bahna. Hygienické rozbory vody byly provedeny přímo zastupiteli obce a jsou údajně v pořádku, zápach vody je ale silný. Pravostí výsledků rozborů vody si nejsme jistí – podle výsledků, které nám byly dodány to vypadá, že šlo o vzorky vody z jiné domácnosti. Co se týká ostatních domácností v obci, z doslechu víme, že stejný problém se u některých občanů také vyskytuje, ale bojí se to oficiálně řešit. Obec o těchto případech pravděpodobně ví, ale dělá mrtvého brouka s tím, že se jedná o náš individuální problém. Pro jistotu jsme si nechali servisovat kotel za nemalé finanční náklady, což pomohlo asi na týden, poté se zápach postupně vrátil. Dlouhodobě je navíc neudržitelné to takto opakovaně čistit. 2) Vybudováním potrubí došlo pravděpodobně k narušení pramenů spodní vody nebo dochází k prosaku vody z potrubí, protože náš pozemek a dům začíná být od té doby podmáčen. Jak jsme pochopili, zejména podmáčení domu může dlouhodobě vést k narušení statiky domu. Na tento problém jsme obec opakovaně upozornili s tím, že výsledkem byl návrh obce zbudovat si na našem pozemku drenáž. To je z našeho pohledu nepřijatelné, neboť k narušení došlo pravděpodobně na sousedním pozemku (jehož část s potrubím je zatížena věcným břemenem), a to právě vlivem zavedení potrubí. Jde o menší obec (do 500 lidí), která je sama i dodavatelem vody. Neměli jsme úmyslu s obcí bojovat, ani se soudit, je ale potřeba toto nějakým způsobem řešit. Přístup zastupitelstva obce k celému problému je ale laxní a máme pocit, že zastupitelstvo není ochotno toto aktivně řešit. Starostka je arogantní, zbytek zastupitelstva se k tomu nevyjadřuje. S obcí se snažíme komunikovat mailem, který starostka nepovažuje za oficiální kanál. Na oficiální, poštou doručený dopis zároveň ale nereaguje. Momentálně potřebujeme poradit, jakým způsobem toho řešit a na jaké úřady se obrátit tak, aby zastupitelstvo bylo nuceno zabývat se a řešit tyto problémy, tj. vyřešilo problém se zapáchající vodou, podmáčeným pozemkem a zajistilo pravidelné odkalování potrubí. Zároveň chceme od obce uhradit náklady na servis kotle (který evidentně problém se zapáchající vodou nevyřešil), nevíme ale jakým způsobem docílit toho, aby obec náklady uhradila. Za jakékoliv rady k tomuto tématu předem děkuji. S pozdravem,



odpovídal(a): Redakce

Problém s obcí v souvislosti s úpravou vodovodního řadu

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Přibližně před 3/4 rokem byla v naší obci upravena vodovodní síť. Těsně u našeho domu byla vybudována nová vodovodní přípojka s tím, že na sousedním pozemku (cca 1,4 metru od hranice našeho pozemku) bylo po celé jeho délce zbudováno nové potrubí, které vede vodu do sousední ulice. Souhlas s vybudováním potrubí v blízkosti našeho pozemku jsme nedávali, ani si nejsme jisti, že má obec k jeho vybudování odpovídající povolení. Ihned po těchto úpravách se u nás objevily dva zásadní problémy: 1) Voda silně zapáchá, občas vytéká voda s příměsí bahna. Hygienické rozbory vody byly provedeny přímo zastupiteli obce a jsou údajně v pořádku, zápach vody je ale silný. Pravostí výsledků rozborů vody si nejsme jistí – podle výsledků, které nám byly dodány to vypadá, že šlo o vzorky vody z jiné domácnosti. Co se týká ostatních domácností v obci, z doslechu víme, že stejný problém se u některých občanů také vyskytuje, ale bojí se to oficiálně řešit. Obec o těchto případech pravděpodobně ví, ale dělá mrtvého brouka s tím, že se jedná o náš individuální problém. Pro jistotu jsme si nechali servisovat kotel za nemalé finanční náklady, což pomohlo asi na týden, poté se zápach postupně vrátil. Dlouhodobě je navíc neudržitelné to takto opakovaně čistit. 2) Vybudováním potrubí došlo pravděpodobně k narušení pramenů spodní vody nebo dochází k prosaku vody z potrubí, protože náš pozemek a dům začíná být od té doby podmáčen. Jak jsme pochopili, zejména podmáčení domu může dlouhodobě vést k narušení statiky domu. Na tento problém jsme obec opakovaně upozornili s tím, že výsledkem byl návrh obce zbudovat si na našem pozemku drenáž. To je z našeho pohledu nepřijatelné, neboť k narušení došlo pravděpodobně na sousedním pozemku (jehož část s potrubím je zatížena věcným břemenem), a to právě vlivem zavedení potrubí. Jde o menší obec (do 500 lidí), která je sama i dodavatelem vody. Neměli jsme úmyslu s obci bojovat, ani se soudit, je ale potřeba toto nějakým způsobem řešit. Přístup zastupitelstva obce k celému problému je ale laxní a máme pocit, že zastupitelstvo není ochotno toto aktivně řešit. Starostka je arogantní, zbytek zastupitelstva se k tomu nevyjadřuje. S obcí se snažíme komunikovat mailem, který starostka nepovažuje za oficiální kanál. Na oficiální, poštou doručený dopis zároveň ale nereaguje. Momentálně potřebujeme poradit, jakým způsobem toho řešit a na jaké úřady se obrátit tak, aby zastupitelstvo bylo nuceno zabývat se a řešit tyto problémy, tj. vyřešilo problém se zapáchající vodou, podmáčeným pozemkem a zajistilo pravidelné odkalování potrubí. Zároveň chceme od obce uhradit náklady na servis kotle (který evidentně problém se zapáchající vodou nevyřešil), nevíme ale jakým způsobem docílit toho, aby obec náklady uhradila. Za jakékoliv rady k tomuto tématu předem děkuji. S pozdravem,


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Poplatky za studium

Dobrý den, chci se zeptat, jak bych to mela s poplatky spojene se studiem v pripade, ze bych studovala dva obory. Aktualne studuji v druhem rocniku bakalarskeho oboru Verejna sprava v Plzni, dostala jsem se na pětiletý magistersky obor Pravo na te same falulte, kam nastoupim pristi rok. Pristi rok 2018/2019 ukoncim bakalarsky program,a zarozároveňveb tedy budu v akademickem roce 2018/2019 v 1.rocniku studia na magisterskem oboru pravo. Zároveň bych rada studovala i navazujici magistersky obor verejna sprava od ak. roku 2019/2020. Chci se tedy zeptat, jestli bych mohla bez poplatku studovat vsechny tyto programy, jak zde pisi. Pripadne, jestli by byla nejaka zpetna sankce za to, kdyby me napriklad v 4. Rocniku oboru Pravo vyhodili - zda bych musela za neuspesne studium doplácet. Predem dekuji za odpověď, Jitka Susova


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpočet důchodu

Dobrý den, zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění uvádí v § 34: (4) Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se na žádost zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod podle § 29 odst. 1 nebo 3 a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a pobíral přitom starobní důchod v plné výši, za každých 360 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 0,4 % výpočtového základu. O jaký vyměřovací základ se jedná? platí ten, který byl vypočten při žádosti o starobní důchod, nebo se znovu přepočítává se započtením výdělku za daný odpracovaný rok navíc? Děkuji za odpověď. Jiří Voráč


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rozhodnutí orgánu cizího státu

Pobírám předčasný důchod-opracovaná doba 35 let, z toho cca 5 let v Rakousku a 10 let na Slovensku. ČSSZ poslala rakouské sociálce oficiální dokumenty pro žádost o výplatu důchodu, která byla zamítnuta s odůvodněním, že nemám odpracováno 480 měsíců. Na základě jakého zákona se můžu odvolat?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Řidičský průkaz

Dobrý den, je mi přes 61 let a právě žádám o obměnu řidičského průkazu po 10 letech. Kromě OP a fotografie potřebuji ještě nějaký doklad o zdravotním stavu? Děkuji za odpověď. V


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Obec, práva občana

Dobrý den, mám podezření že vedení naší obce hospodaří "nestandardně". Mohu jako občan podat podnět k provedení Auditu, nebo jiné kontroly? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Obracím se vás v naléhavé záležitosti…

Dobrý den, Obracím se vás v naléhavé záležitosti, která souvisí s novelou ZP, kterou podepsal pan prezident. Zprostředkovatelkou na ÚP jsem se o podpisu dozvěděla, ale neznám jeho datum. V této souvislosti se vyskytly otázky, i další, na které neznám odpověď, a nechci se jen domnívat, nebo čerpat volně z internetu. Prosím vás tedy o odbornou pomoc v níže položených otázkách. Na začátku uvádím svoji pracovní historii, pro jistotu. • Od 9/1976 do 5/1994, včetně placené MD na HPP (syn se narodil 29/5/1991) • Od 6/1994 do 5/1995 MD neplacená (možnost dalšího roku, avšak neplacené MD, kvůli nemoci syna) • Od 6/1995 do 1/2014 DPP • Od 2/1996 do 3/2014 DPP HPP • Od 5/2014 dosud na ÚP • Od 9/1998 dosud DPP • Od 5/2015 do 10/2015 HPP (z projektu na ÚP) Je mně známo, bohužel, až příliš pozdě, že finance z DPP se mně nepočítají na důchod, nikdo vám to totiž neřekne, dozvěděla jsem se to, paradoxně, právě až v roce, kdy mně nečekaně zrušili pracovní místo, na kterém jsem pracovala dobře a dlouhodobě na HPP. Tehdy jsem se začala zajímat o Zákoník práce. Také jsem zaregistrovala, že peníze, které jste si vydělali prací na HPP, se Vám budou pro výpočet důchodu počítat až od roku 1986, ale že se doba, odkdy jste pracovali, bude započítávat jako doba důchodového pojištění. Je to tak? Jsem, bohužel, na ÚP, a mohla jsem si, až dosud, vydělal v nekolidujícím zaměstnání na DPP, což ovšem i nyní mizí, je podepsána novela ZP, v níž nekolidující zaměstnání může být jen DPČ, a já nevím, zda mně tuto dohodu zaměstnavatel přepíše. Na DPČ se prý musí vydělat nejméně 2 500 Kč, aby se vám to počítalo na důchod, sdělila mně zprostředkovatelka na ÚP. Je to tak? Navíc se mně doba na ÚP nepočítá do doby pojištění na důchod. Nikdy jsem se neulévala z práce, v oboru práci nemohu sehnat, museli by mně započítat délku praxe, a tak jsem naprosto nevýhodná. Nejsem totiž ani důchodce, ani ZTP. Rok narození 1957. Nevíte, prosím, kdy nabude právní moci novela ZP, kterou podepsal pan prezident? Pro mě aktuálně o tom, že na ÚP mohu být registrována jen, pokud budu vykonávat nekolidující zaměstnání na DPČ Samozřejmě, mohu se této DPP, již od července vzdát, ale ještě bych ráda v červenci na DPP pracovala. Proto je pro mě tato informace důležitá, a naléhavá pro zodpovězení. Zprostředkovatelka na ÚP mně informaci o podpisu novely sdělila před třemi dny pouze ústně, a datum nabytí právní moci nezná, prý by to ještě v červenci mohlo platit po staru. Jenže to její „prý“ mě děsí. Přitom je to pro mě velmi důležité vědět, protože bych byla velmi nerada, kdybych v červenci ještě pracovala na DPP, a přitom už platila, třeba od poloviny července novela, byla bych z ÚP následně automaticky vyřazena, a musela bych si zpětně doplatit zdravotní pojištění. Za odpověď vám děkuji Olga Černá


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ochrana přírody

Dobrý den, rád bych si ověřil svůj předpoklad o tom, zda ze zákona 1141992 Sb. a souvisejících předisů, plynou nějaké zákonné povinnosti vůči orgánům ochrany přírody, při zakládání tak zvaných geokeší, na území maloplošných a velkoplošných chráněných území a rezervací a na územích, zařazených do soustavy Natura 2000. Je zřejmé, že při zakládání a provozu geokeší musí být dodržována všechna platná nařízení tak, aby nedocházelo k poškozování přírody. Jak je to ale s případnou zákonnou povinností, získávat pro provozování geokeší souhlas orgánu ochrany přírody, pod který daná lokalita spadá? Prostudoval jsem zákon 1141992 Sb. a došel jsem k následujícímu: Paragrafy 16, 26, 29, 34, 35 a 36 zákona 114/1992 Sb. jednoznačně určují, jaké činnosti se v daném území provozovat nesmí. Provozování geokeší ale svým charakterem neodpovídá žádné z těchto činností. Paragraf 44 určuje, pro jaké záměry je nutné dopředu získat souhlas orgánu ochrany přírody. Opět platí, že provozování geokeše neodpovídá žádnému ze záměrů, definovaných paragrafem 44 zákona 114/1992 Sb. Zároveň paragraf 44 určuje, že seznam záměrů, u kterých je nutné získat souhlas orgánu ochrany přírody, může být rozšířen vyhláškou, kterou se zřizuje příslušné chráněné území. Vyhlášky většinou seznam takových záměrů nerozšiřují, nebo vyžadují získání souhlasu pro záměr "sportovní hromadná akce". Geokešing však není sportovní, ale rekreační aktivitou (nejde o sportovní soupeření, ale o zábavnou činnost). Zejména ale není hromadnou akcí. Neboť nelze označit termín konání, ani počet účastníků. A především pak platí, že úmysl konkrétní osoby geokeš hledat, je jejím čistě individuálním rozhodnutím. Zcela neovlivněným osobou provozovatele geokeše. Odstavec 1 paragrafu 45h říká, pro jaké záměry je povinné zajištění stanoviska k vyloučení vlivu záměru na soustavu Natura 2000. Jsou to takové, které jsou prostřednictvím paragrafu 1 zákona 100/2001 Sb, definovány v příloze číslo 1 zákona 100/2001 Sb. I zde ale platí, že provozování geokeše neodpovídá žádnému ze záměrů, definovaných v příloze číslo 1 zákona 1002001 Sb. Když to shrnu, tak provoz geokeše v chráněném území není apriori zakázaný ani zákonem 1141992 Sb., ani nepodléhá povinnosti dopředného souhlasu. Pokud platí, že co není zakázáno, je povoleno, pak zřízení a provoz geokeše (samozřejmě při dodržení všech ostatních ustanovení zákona 1141992 Sb a dalších zákonů a nařízení), není v rozporu se zákonem 1141992 Sb. a souvisejícími předpisy a nemusí k němu být vyžadován předběžný souhlas orgánu ochrany přírody. Je tento můj předpoklad správný? Že je vhodné o existenci geokeše orgán ochrany přírody informovat na principu dobrovolnosti je samozřejmě jiná věc. Předem vám velmi děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zdravotní pojištění

Dobrý den, jsem registrována na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. V prosinci jedu soukromě na 10 dní mimo republiku, budu se tedy muset na tuto dobu odhlásit z evidence, po příjezdu se nahlásím zpět. Chci se zeptat zda za mě bude placeno zdravotní pojištění po celý měsíc a nebo je nutno tuto dobu doplatit.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

životní minimum

Dobrý den, je mi 43 let a jsem již několik let na ÚP, pobírala jsem životní minimum 3410,-. jsem vyučená kadeřnice, ale tuto činnost jsem nikdy nevykonávala. Byla mi nabídnuta práce v kadeřnictví v místě tzv. "Bronx", kde se pohybuje v 90% romská menšina, práci jsem odmítla. Pracovnice na ÚP mně řekla, že moje odmítnutí pošle "výš" k posouzení a mám čekat 30-60 dnů na vyjádření. Dotaz: Jestli je nárok na nějakou peněžitou dávku v případě zamítnutí vyplácení životního minima?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, je možné podnikat v oblasti…

Dobrý den, je možné podnikat v oblasti poradenství ve věcech správního řízení (nejedná se o přímé zastupování klienta)? Lze tuto činnost přiřadit ještě pod Poradenskou a konzultační činnost, jak je obsahově definovaná na stránkách firmy.finance.cz nebo už se jedná o právní porady, která sem nespadají? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Stavební povolení a ohlášení u drobné stavby

Dobrý den, chci si postavit u domu garáž, která by byla menší než 16 m2 a nižší než 4.5 m. Musím mít stavební povolení nebo stavební ohlášení a zápis do katastru nemovitostí? Musí být taková stavba postavena v nějaké určené vzdálenosti od hranice pozemku se sousedem? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nárok na důchod

Dobrý den Chci poprosit o radu v násl. případě: Pro nárok na důchod prokazuji svá předešlá zaměstnání. U jednoho mám doklad o zaměstnání, který údajně je kopií, ale s originálním razítkem. Prý v 90. letech existovaly formuláře, kde se současně s orig. vytvářela i kopie. Na tu mi pak ke zkopírovanému dokladu a podpisu dali razítko. Tento zaměstnavatel-úřad státní správy, již ale neexistuje. V průběhu tohoto zaměstnání jsem byla jeden měsíc v pracovní neschopnosti- nemoci, ne ale ke konci pracovního poměru, což na zmíněném dokladu je poznamenáno. Na ČSSZ ale již ne,tato doba úplně chybí. Doklad prý nelze uznat, protože podpis je jen kopií, i když vedle má pravé razítko. Prosím, jak docílit toho, abych o tento jeden měsíc nepřišla, pracovní smlouva mi skončila až o půl roku později. Předem vám za radu děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Provozovna

Dobrý den, ráda bych začala podnikat. Chtěla bych připravovat svačinky pro děti do škol. Chtěla bych se zeptat, zda je nutné mít živnost na pohostinství nebo stačí kompletace zboží. Nebudu vytvářet nové produkty, budu pouze kompletovat stávající zakoupené u dodavatelů. V případě, že stačí kompletace, jaké jsou podmínky pro provozovnu? Předem moc děkuji a přeji hezký den! Eva


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno, energetický zákon

Dobrý den, firma pověřená ČEZem nám zaslala k podepsání smlouvu o zřízení věcného břemene na našem pozemku - služebnosti. Dle energetického zákona toto má distributor el. za povinnost. Jde tedy o souhlas přístupu ke "kapličce", kde má ČEZ své zařízení. Nechceme samozřejmě svůj majetek zatěžovat VB. Někde jsem narazila na to, že se lze dohodnout pouze na SMLOUVĚ O UMÍSTĚNÍ ZAŘÍZENÍ, která ošetřuje to samé, ale nezapisuje se do katastru. Je tento postup opravdu možný, nebo se VB nevyhneme? Z okolí se zatím do podpisu smluv nikdo také moc nehrne.. Děkuji velmi za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jak se omluvit u soudu

Dobrý den, chci se zeptat, jak se omluvit k soudu písemně(musím si to napsat sama na právníka nemám) co vše musí být v omluvě napsáno. Nechci tam jít proto že jsem v novém zaměstnání a ve zkušební době,když jsem nastupovala tak jsem byla i na neschopence už a čekali na mě. Nemyslím si že by má výpověd mohla něco změnit,neboť z předešlého soudu jsem měla zmocnitele, navíc spor se táhne delší dobu a tak bylo vše už řečeno a nic nového není.Jendá se o zpochybnění závěti a teď se má projednávat způsobylost zemřelého. Předem děkuji za odpověď a moc děkuji. Bára


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Oplocení

Dobrý den, mohu na hraně pozemku vystavět bez ohlášení a vyjádření se dotčených stran betonový plot do výše 1m a na něm instalovat klasické oplocení - kovové tyče s pletivem, které ovšem pokryji neprůhlednou tkaninou (klasická zelená tkanina, která se nyní běžně používá k získání soukromí)? A do jaké výše může být celkově tento plot včetně betonové 1 metrové podezdívky? Děkuji za odpověď. LC


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Trvalé bydliště

Dobrý den. V případě dědického řízení, kdy dva dědici mají zdědit společně jednu nemovitost, a jeden z dědiců má na adrese nemovitosti kterou má zdědit uvedenu adresu trvalého bydliště, může druhý z dědiců po prvním požadovat zrušení tohoto trvalého bydliště, pokud s tím nesouhlasí? Pokud ano, má zrušení trvalého bydliště požadovat již v průběhu dědického řízení, nebo může i kdykoliv po ukončení dědického řízení? Děkuji. Jan Hauer