FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Působnost státního úřadu inspekce práce

Dobrý den, § 78, odst. h) zákoníku práce uvádí, že pohotovost může být jen na jiném místě, odlišném od pracovišť zaměstnavatele. Jsme báňská záchranná stanice a zajišťujeme havarijní službu pro podzemní stavby u cca 10 až 20 firem (podle probíhajících staveb). Pro minimalizaci akční doby držíme po desítky let tuto pohotovost v areálu báňské záchranné stanice, ale na místech speciálně k tomu určených, kde se nevykonává žádná práce s vyjímkou hlídání havarijní linky pro případ nahlášení mimořádné události. Tyto prostory jsou například ložnice, společenská místnost, posilovna, kuchyně, jídelna apod. Ranní směnu tedy záchranář tráví na svém pracovišti a vykonává nařízenou práci, v odpolední a noční směně má osobní volno na uvedených místech s tím, že v případě nahlášení mimořádné události je připraven do dvou minut opustit stanici a vyjet k nehodě. Nyní vedeme spor s personalisty, zda zavedená praxe neodporuje zákoníku práce. Tvrdí nám, že uvedená místa jsou pracoviště, protože se nacházejí v areálu firmy, my naopak zastáváme názor, že místo není v ZP nijak specifikováno a rozhodující je, zda se na něm vykonává nějaká pracovní činnost. Zajímalo by nás, zda je to někde výslovně stanoveno nebo na který institut (úřad práce, MPSV atd.) by bylo vhodné se s tímto dotazem obrátit? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nedodržení výpovědní lhůty

Dobrý den.V práci jsem nedodržela výpovědní lhůtu která měla skončit 31.8.2017 Chci se zeptat,jaké to pro mě bude mít následky?Jakým způsobem má zaměstnavatel nárok vypočítat si ušlý zisk? A mám nárok na.vyplatu za to co jsem od pracovala? A jaká mám vlastně práva,například když budu chtít svoje papíry apod? Děkuji



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Inspektorát práce

Dobrý den, dcera po oznámení těhotenství byla převedena bez svého souhlasu na jinou práci za méně peněz,od února dostala ale i tak méně než vůbec dostat měla,jen 4000,- od února dodnes. Dále po odevzdání žádanky o mateřskou dovolenou,jí dodnes zaměstnavatel nevyřídil.Osobně se s ním mluvit nedá,že za to prý nemůže,že za to může externí účetní,která je neznalá a neví jak to má řešit,tak to neřeší.A zaměstnavatel se vyhýbá všemu,takže se neděje nic a státní instituce? Nic.Samé výmluvy,že to není v jejich kompetenci,takže chudák zaměstnankyně,bude rodit už 10.8.,je bez peněz,ve stresu a bez vyřízené mateřské.Napadá mě mnoho otázek o významu mnoha úředníků na mnoha institucích,jako je OIP,úřad práce,ČOI,FU a o smyslplnosti a efektivity našich předpisů.Můžete mi prosím poradit,co s tím,jde o mojí dceru.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vytýkací dopis

Dobrý den, zaměstnavatel mi předal vytýkací dopis za: "za neplnění povinností zaměstnance-chování vůči spoluzaměstnancům, které odporuje zásadám slušného chování a dobrým mravům" dle §52 ZP. Bližší vysvětlení prohřešku tam není a ani jej nevysvětlil při předávání. Já sám si nejsem vědom, žádného porušení z mé strany. Jak se mám k takovému trestu ze strany zaměstnavatele bránit? Odpověď: Doporučuji Vám písemně se obrátit na zaměstnavatele, aby Vám v souladu se zákoníkem práce skutkově přesně vymezil, v čem spatřuje, tj. v jakém Vašem konkrétním jednání, porušení povinností při výkonu práce. Dobrý den, děkuji za odpověď. Je takto nepřesně formulovaný a předaný vytýkací dopis platný a nebo ne?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vytýkací dopis

Dobrý den, zaměstnavatel mi předal vytýkací dopis za: "za neplnění povinností zaměstnance-chování vůči spoluzaměstnancům, které odporuje zásadám slušného chování a dobrým mravům" dle §52 ZP. Bližší vysvětlení prohřešku tam není a ani jej nevysvětlil při předávání. Já sám si nejsem vědom, žádného porušení z mé strany. Jak se mám k takovému trestu ze strany zaměstnavatele bránit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Monitoring internetu

Dobrý den. Zaměstnavatel, bez jakéhokoliv předchozího upozornění, nechal sledovat zaměstnance, externí firmou po dobu jednoho měsíce,24 hodin denně, využívání Internetu u všech zaměstnanců. Nikdy jsme nebyli písemně upozorněni, že nesmíme využívat Internet,i pro soukromé účely, ani není nikde v příkazech zaměstnavatele zmíňka o zákazu využívání Internetu i pro soukromé účely a jeho využití pro soukromé účely jsme brali i jako benefit. Zaměstnavatel po obdržení výsledků od externí firmy (průměrná doba strávená na Internetu) si stanovil kritéria a na základě těchto kritérií zatím nepřiznává odměny a chystá i další sankce. Zaměstnavatel ale má konkrétní údaje o osobním využívání Internetu a domníváme se, že má i údaje osobního charakteru - čísla účtů, vstup do internetového bankovnictví, osobní, diskrétní korespondenci, apod. Je možné se ze strany zaměstnanců účinně bránit, nevíme zda firma je povinna mlčenlivostí, a zda nedojde v budoucnosti ke zneužití získaných informací? Děkuji Ivan.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpovědní důvody

Dobrý den, podnikový lékař mi dal posudek pro zaměstnavatele, že jsem zdravotně způsobilý s podmínkou ( prevence chladu) jelikož má pracovní náplň je práce po celý rok ve venkovním prostředí , tak mi chce dát zaměstnavatel výpověď. Chlad mě nijak v práci neomezuje a rád bych nadále pracoval. Může mi opravdů dát výpověď?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rozvrh pracovní doby

Dobrý den,Jestliže má měsíc 21 dnů což je 168 pracovních hodin ovšem z toho bude 1 den svátek. Což znamena 20pracovních a 1 svátek = 160PH + 8H svatek. Dotaz zní: při mém krátkém a dlouhém pracovním týdnu ve 12 hodinovkách a svátku v mém nepracovním dnu mám odpracovat 168 hodin nebo jen 160? Upřesním: svátek je ve středu tudíž všichni pracující 8H Po-Pa mají svátek ja pracuji jen PO,UT,PA,SO,NE tudíž nemám svátek.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nemoc z povolání

Dobrý den,prosím o radu.Mám uznanou nemoc z povolání-stř.těžký karp.tunel na pravé ruce,na levé ruce lehký.Zaměstnavatel se oproti posudku odvolal s tím,že jsem aktivní sportovec a posiluji,velmi mě toto sdělený zaskočilo,čekal bych cokoliv,jelikož jsem ted po 16 letech tvrdé práce na slévárně se sbíječkou a bruskou v očích zaměstnavatele nepřítel číslo jedno,ale že toto je napadne,nikdy jsem nesportoval ani neposiloval,ještě ke všemu mám 25 kg nadváhu a velmi mě toto tvrzení naštvalo,vůbec nechápu,že se takovým nesmyslem bude vůbec někdo zabívat.Mám prosímvás nějakou možnost se proti tomuto nařčení bránit?Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Čerpání dovolené

Dobrý den,pracuji v jedné firmě,kde jeden týden pracuji tři 12h směny a druhý týden čtyři 12h směny.Vžd musí být splněna měsíční norma.Napriklad květen má 184h.Kdyz si vezmu dovolenou od soboty do neděle což je 9dni,kolik hodin mi to sebere? Zaměstnavatel nám to nedokáže vysvetlit.Dekuji



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená

Dobrý den, od 1.9.1978 nepřetržitě pracuji jako učitelka. Moje nynější pracovní smlouva bude ukončena k 31.8.2017. Při sém povolání vzhledem k rozdílnosti mezi kalendářním rokem a školním rokem (provoz školy neumožňuje vlastně vybírání dovolené v průběhu škol. roku) chci vědět, jak to budu mít s výpočtem dovolené v tomto kalendářním roce, neboť u učitelů se dovolená de facto počítá ne za kalendářní rok, ale za odučený školní rok. Ptám se na to i v souvislosti s výpočtem důchodu, kdy do výše důchodu se započítává jen celý odpracovaný kalendářní rok. Děkuji za odpověď. V. Barboříková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nárok na dovolenou

Dobrý den, ráda bych se informovala ohledně dovolené. K zaměstnavateli jsem nastoupila 15.12.2016. Základní dovolenou mám 5 týdnů. Konkrétně mi jde o to, zda mi za druhou půlku měsíce prosince vznikl nárok na dovolenou či nikoliv. Děkuji, Radka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné

Dobrý den, firma ukončuje svoji činnost a vyplácí odstupné zaměstnancům. Jak postupovat u zaměstnankyně, která je čtvrtým rokem na RD a celou dobu pracuje pro firmu na dohodu o provedení práce. Před tím pracovala na smlouvu za 15 tis. Kč/ měsíc a to více než tři roky. Z čeho se odstupné počítá? Druhá zaměstnankyně má smlouvu na dobu určitou a to do konce roku 2017. Výpověď dostala do konce května 2017, zaměstnavatel se ruší, PP trvá od 04 2016, má nárok na odstupné ve výši dvojnásobku? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Konto pracovní doby

Dobrý den, měla bych dotaz k nepravidelné pracovní době. Proč musím při nepravidelné době skutečně odpracovat 2080 hodin za rok oproti zaměstnancům s pravidelnou pracovní dobou ty ve skutečnosti odpracují pouze 2000hodin a 80 hodin svátků mají placené. Přijde mi to nespravedlivé,myslím si že u nepravidelné doby by měly být hodiny poníženy o těch 80. Na to zákoník nepomýšlí a já mám pocit,že jsme trestány a musíme si vlastně hodiny za svátky odpracovat. Děkuji za odpověď Alena


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Překážky v práci na straně zaměstnavatele

Dobrý den, pokud mi zaměstnavatel písemně sdělí, že má překážky na své straně a nemůže mi přidělit práci (výpověd dostat nemohu, jsem gravidní) a nemám do zaměstnání docházet, může mne za dobu překážek v práci kontrolovat zda jsem v místě bydliště? Tuto informaci - nepodloženou mi sdělili na inspektorátu práce, prý když jsem zaměstnavatelem takto placena musím být doma k dispozici. Zdá se mi to poněkud zvláštní... Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Stravné

Zaměstnavatel mě vyslal na čtyřdenní montáž se zajištěným ubytováním a snídaní. Pracovní doba 600-1430 obvyklá. Odjezd 630 zahájení prací 830 do 1730. Odjezd na hotel. Následující 2 dny zahájení prací 730 do 1730. Poslední den zahájení prací 730 do 1600. Odjezd do firmy s příjezdem 1800. Po uplatnění kráceného stravného z důvodu poskytnutí jednoho jídla mi byly kráceny i odpracované hodiny, že při vyplacení stravného nemám nárok na přesčasy. Odpracované hodiny doloženy potvrzeným montážním deníkem a knihou jízd . Myslím si, že odpracované hodiny a stravné nepatří na jednu hromádku.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výdělečná činnost při zaměstnání

Dobrý den, potřeboval byh vědět, zda může hasič (státní zaměstnanec), si ve svém soukromém čase přividělávát obchodováním na burze. A zda je táto možnost uvedená v zákoně a případně v jakém. Dočetl jsem se o mnoha možnostech výdělku, ale konkrétně a této činnosti jsem nenalez nic. Mockrát děkuji a přejí hezký den. Jaroslav Š.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nerovnoměrné rozvržení pracovní doby, státní sváte

Dobrý den, pracuji v supermarketu, máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, roční fond je 2080 hodin, máme měsíční mzdu, dle platového výměru.Naše vyrovnávací doba je 52 týdnů po sobě jdoucí - to máme podepsáno v kolektivní smlouvě.Chtěla bych se zeptat, zda zaměstnavatel, může na dny kdy je státem uznaný svátek naplánovat směnu a to i v případě kdy je ze zákona zavřeno?Jak jsem se dočetla, zaměstnavatel by měl plánovat směny bez ohledu na státní svátky, což se u nás většinou neděje.Máme harmonogram směn, který se pravidelně po 14 dnech opakuje, ale když je státní svátek a je ze zákona zavřeno, najednou směna chybí, jinak kdyby to nebyl st. svátek, šli by jsme normálně do práce.Takto nám bude za rok chybět asi 40 -50 hodin, který si musíme odpracovat ve svém volnu.Nebo další příklad - na státní svátek je otevřeno, máme jít správně do práce, ale z nadbytečnosti nás nechají doma a musíme jít opět v jiný náš volný den do práce, aby nám nechyběli hodiny v ročním fondu - říkají tomu přeplánování směny.Je toto normální, nebo zaměstnavatel porušuje zákon? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní neschopnost, výpovědní doba

Dobry den, jsem sedm mesicu po porodu a prave jsem presla na rodicovskou dovolenou. Ve stejnou dobu jsem chtela nastoupit I zpet do prace, bohuzel jsem musela prevzit vypoved pro nadbytecnost, jelikoz moje pozice byla zrusena. Jsem momentalne od 8.2.2017 do 30.4.2017 na prekazkach plus vyberu na konci teto doby zbytek dovolene, s tim, ze pote dostanu trimesicni odstupne. Kolegove ve chvili, kdy tato vlna propousteni probehla, dostali ctyrmesicni, ale na to se uz asi odvolavat nemohu, ze? Dotaz se tyka ale zejmena toho, ze puvodne jsem podepsala prevzeti s umyslem, ze pujdu najit novou praci. Bohuzel mi byla diagnostikovana d.C19 a musim na narocnou operaci a nevim jak to dopadne. Kazdopadne je to minimalne na hodne mesicu. Nevim jak v tuto chvili postupovat. Mam ctyri deti a manzela, a pravda je, ze bez meho platu je to pro nej hodne narocne. Nevim jak postupovat. Jit na nemocenskou a prodlouzit dobu vypovedi nebo po vypovedi se prihlasit na UP, nebo pak jit na nemocenskou a rodicak dat na manzela. Mozna to zni trochu zistne, ale potrebuju, aby bylo postarano o deti. Muzete mi prosim poradit? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Švarcsystém

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda OSVČ pracující pro firmu může mít s touto firmou podepsanou jakousi "smlouvu o poskytnutí služeb" a na základě této smlouvy firmě fakturovat? Víme, že s OSVČ lze uzavírat klasická DPP, ale nechceme, aby byla limitována 300 hod. ročně a zároveň měsíčním výdělkem 10 000 kč. Můžu tuto smlouvu z právního hlediska uplatnit na OSVČ, nebo musí být uzavřena smlouva jiná? Předem mockrát děkuj za odpověď