FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA RODINNÉ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Dědictví - nesouhlas se závětí

Dobrý den, můžu nesouhlasit se závětí ? A požadovat postup při dédickém řízení podle zákona ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odmítnutí dědictví nezletilého

Dobrý den, jak prosím im řešit situaci, kdy je muž - majitel X nemovitostí a současně X hypoték, tento muž má přítelkyni a s ní dítě. Když by se s mužem něco stalo, dědit bude ono dítě. Hypotéky ale tvoří cca 1/4 hodnoty nemovitostí. Presto jsou splátky hodně vysoké a žena by neměla šanci tyto splátky pokrýt. Lze se zříct dědictví proto, že jsou vysoké splátky hypotéky? Protože o předlužené dědictví rozhodně nejde. Přechází takto odmítnuté dědictví na bratra či rodiče onoho muže? Jak řešit takovou situaci za života, třeba pojistkou, která by pokryla dluhy?



odpovídal(a): Redakce

finanční závazek ve prospěch třetí osoby

Dobrý den, prosím o radu jak napsat do smlouvy finanční závazek ve prospěch třetí osoby (syna). Bývalé manželce zůstane po rozvodu dohodou na objektu rodinného domu (který ji připadne) malá fotovoltaická elektrárna. Rád bych aby příjmy z elektrárny dávala na stavební spoření pro syna. V současné době je licence na výrobu el. energie na moje IČO. Po sepsáni dohody o majetkovém vyrovnání převedu licenci na bývalou manželku (já licenci zruším, ona si požádá o novou). V současné době je hrubý příjem z elektrárny cca 34.000,- Kč/ ročně. V rámci bonusu od státu (který bude ještě 12 let) a do doby funkčnosti elektrárny, se zatím ústně zavázala platit 24.000,- Kč/ rok na stávající účet stavebního spořeni syna (11 let). Jelikož několikrát řekla že nemá důvod mu peníze ze zisku dávat a naloží s ním dle svého uvážení, prosím o informaci zda je to vymahatelné a jakou formulaci napsat do smlouvy. Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné, exekuce

Dobrý den . Zaměstnavatel mě provádí srážky ze mzdy na nepřednostní exekuce . Ze zbytku platu musím platit výživné a dlužné výživné . Je nějaká možnost , aby mě zaměstnavatel srážel výživné jako přednostní pohledávku ? Děkuji za odpověď . Košař


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné pro nezletilé dítě a výživné pro neprovdan

Dobrý den. Otec dítěte mě opustil po porodu kvůli jiné slečně. Byli jsme spolu léta, těhotenství po letech snažení a jednom potratu nakonec vyšlo díky umělému oplodnění. S bývalým jsme žili ve společné domácnosti, ale manželé jsme nikdy nebyli. Nyní jsem nastoupila na rodičovskou a do práce se kvůli výchově dítěte nechystám, přes to, že jsem dostala ideální nabídku. Rada bych nyní věnovala vše svému prvorozenemu dítěti a chtěla bych se zeptat, z čeho by se případně mohl vypocitat příspěvek otce na mě, když nemůžu do práce a vychovávám jeho dítě. Otec neuvádí své příjmy, je majitelem a jediným jednatelem firmy. V článku se uvádí, že by neměla výrazně klesnou úroveň matky... Ale kdo a jak to posoudí... Před těhotenstvím jsem vydělávala 30tis čistého měsíčně. Nyní dostávám rodičovský příspěvek od státu 5000 Kč. Kolik by, prosím, měl příspěvek otce na mě a na dítě? Předem děkuji za komentář.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobrý den, můj otec(68) let platí výživné na zletilou dceru. Nyní vážně nevyléčitelně onemocněl. Lze žádat, a co vše je potřeba ke snížení výživného? Přechází na manželku(mou matku) povinnost hradit výživné při úmrtí vyživovatele? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Péče o dítě, pracovní volno

Dobrý den, chtěla jsme se zeptat zda to platí i při STŘÍDAVÉ PÉČI, ČI NIKOLI...placené volno 1 den za tři měsíce osamělým ženám a osamělým mužům, kteří trvale pečují o dítě mladší 15 let podle Zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, nežijí-li s druhem, popř. s družkou;...děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o právní radu.Můj ex.manžel má soudem daný alimenty na dceru,které bylo v dubnu 18 let.Měla by chodit ještě na střední školu 2 roky, ale otěhotněla a školu přerušila letos v červnu.Její otec jakmile zjistil, že je těhotná, tak naposledy zaplatil alimenty v červnu.Dcera nemá žádný příjem a je na pracovním úřadě.Brigádu si nemůže dovolit ze zdravotních důvodů.Děkuji Matyskova


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně změny výživného. S manželem vychováváme společně 2 nezletilé děti, manžel má z 1 manželství 16 dceru. Po vzájemné dohodě s bývalou manželkou loni srpen 2015 platí alimenty 1.000 Kč. Manžel měl v roce 2013 vážný pracovní úraz - ambutace 4 prstů. Byl rok (do 10.měsíce 2014) na neschopence (což je cca 7.500 Kč). OSSZ ho uznalo osobou dlouhodobě zdravotně znevýhoděnou, což mělo za následek - snížení platu o 2.000 Kč -převod na nižší práci (hrubý základ 13.000 Kč). Nyný je od prosince 2015 znovu na neschopence (neustále následek onoho pracovního úrazu - má za sebou několik dalších operací, může prokázat lékařskými zprávami). Je stále na neschopence (kontrola někdy v červnu 2016). Teď nám přišelo předvolání k soudu, manželka žádá navýšení na 3.500 Kč a dále zpětné vyplacení za celý rok 2015. Já mám příjem 13.500 Kč hrubého (základ) + provize. Což mi s provizema činí cca 25.000 Kč čistého. Ale musím chodit do práce, abych tyto provize měla. V případě nemoci nebo problému, kdy nemůžu jít do práce, jsem na základu 13.500 Kč. Je možné, aby si při našem současném stavu (špatný zdravotní stav manžela, jeho nízké příjmy) mohla žádat takového vysoké výživné a i zpětné vyplacení za rok 2015? Navíc máme hypotéku do roku 2024 na náš byt 2,5+1, a když sečtu ostatní náklady, které musíme platit poze na byt - je celková částka 9.800 Kč měsíčně). Ona je matka samoživitelka (uvádí že žije sama). Ale víme a můžeme i doložit, že má stálého přítele, v prosinci 2015 je s ním oficiálně zasnoubená a na různých sociálních sitích jsou neustále jejich fotky z různých dovolených v zahraničí a letos v únoru i hory ( i s dětmi). Takže životní úroveň není zcela na nízké úrovni. Může soud přihlédnout i k této situaci? (takové dovolené si bohužel už několik let nemůžeme my, naše rodina, ani dovolit). Bohužel bývalá žena nemá přítele nahlášeného ve svém trvelém bydlišti - žijí odděleně. A my máme smůlu, že máme legalizovaný vztah - manželství. Přihlíží ve velké míře k platu partnera? Můžeme se, prosím nějak bránit? Alespoň tomu zpětnému vyplácení za rok 2015? Chceme navrhnout soudu , že můžeme platit výživné ve výši 2.000 Kč. Předem moc děkuji za jakoukoli radu a pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mateřská dovolené otce - rodičovská

Dobrý den, mám dotaz na mateřskou dovolenou otce. Zaměstnavatel je ochotný jednat o zaměstnání i během mateřské. Jakým způsobem je třeba nastavit novou pracovní smlouvu, tak aby nebylo porušeno pravidlo, že na stávající smlouvu se čerpá mateřská? Jde o to, aby nebylo riziko pro zaměstnavatele i zaměstnance. Je řešením nějaká forma manažerské smlouvy o výkonu podobných činností jako při dosavadním zaměstnání? Nelze vyloučit, že reálný výkon práce se nebude příliš lišit od stávajícího. Rámcově se jedná o práci v kanceláři a cesty k zákazníkům. Podružný dotaz je na pravidla čerpání dovolené z běžného zaměstnání při nástupu na mateřskou (např. nevyčerpaná dovolená), nárok na dovolenou při paralelním zaměstnání, a jak se během přivýdělku na mateřské řeší krátkodobá popř. delší pracovní neschopnost.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Hezký den. Pobírám výsluhový příspěvek za službu u Policie ČR. V rámci stanovení vyživovací povinnosti u soudu, je tento příspěvek zákonně započítáván jako příjem k celkovému stanovení výše vyživovací povinnosti? Soud mě ho vždy počítá, slyšel jsem ale i opačný názor, že se do příjmu jak shora uvedeno počítat nemá. Tak nevím.(Jinak samozřejmě pobírám i normální plat za vykonanou práci, který mě také a zákonně započítáván.)