FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezdůvodné obohacení

Dobrý den, mám soukromý dotaz. S přítelkyní majitelkou bytu jsem uzavřel písemnou smlouvu, ověřenou, s tím, že ji doplatím do 1/2 pořizovací ceny bytu v měsíčních splátkách. Za doplacení jsem žádal doživotní užívání jedné samostatné místnosti s adekvátním příslušenství bytu. Mám doplaceno cca 50% a přítelkyně náhle změnila názor a žádá mé vystěhování. O náhradách za stávající platby nehodlá diskutovat ...Bohužel jsem ji plně důvěřoval a nebylo zřízeno věcné břemeno na katastrálním úřadě. Jakou mám šanci na navrácení již zaplacených financí z důvodů neplnění předem dohodnutých podmínek majitelkou? Může rozhodnout soud, co bych měl dokladovat. V bytě nejsem trvale přihlášen, jsem přihlášen na platby odpadky, společné světlo, výtah,... Platím měsíčně alikvótní část nákladů. Děkuji. Ivan


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den. Pokud jsou dva vlastníci jedné nemovitosti, například domu (který nelze rozdělit) a první se rozhodne že už nechce být vlastníkem, je druhý vlastník nucen prvního vyplatit z poloviny domu na žádost prvního? Je právo prvního vlastníka být vyplacen právně vymahatelné? Děkuji, Jan Hauer



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Cena výrobku, služeb, DPH

Dobrý den, sjednal jsem u autosevisu opravy vozidla, kde je uvedena cena. Není zde uvedeno jestli je s DPH nebo bez DPH (beru ji jako občan jako cenu konečnou). V závěrečném vyučtování mi ale servis tuto cenu ještě navýšil o DPH, neboť úvodní cena v smlouvě byla prý brána jako cena bez DPH. Já jsem obyčejný občan, kterého zajímá konečná cena, mám trvat na původní ceně stanovené v zakázce na opravu, či má servis právo ji navýšit o DPH, ačkoli mě o této možnosti neinformoval? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Důkaz o neprávem vyplacené odměně

Dobrý den, měla jsem brigádu na DPP, kde mi byla vyplácena odměna do 10.000 korun, bez jakéhokoliv dokladu, jen jsem vždy podepsala papír, kde bylo moje jméno a částka, ale nebyl to žádný výdajový doklad nebo výplatní páska. Můj dotaz zní, jestli po mě firma může chtít vrátit odměnu, která mi byla předána neprávem, když nemá v ruce žádný výdajový doklad? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Trvalé bydiště v pronajatém bytě

Dobrý den, můj podnájemník mne prosí o to, abych dítěti jeho partnerky umožnil přihlásit si v bytě trvalé bydliště, kvůli pravidlům pro přijetí do místní mateřské školky. Jak bych měl postupovat, jestliže se chci vyhnout byť jen teoretickému riziku exekuce na mnou vlastněné vybavení bytu a tomu, že v případě potřeby budu chtít dítěti trvalé bydliště v mém bytě zrušit? Je možné (a pokud ano tak jakým způsobem) uzavřít s takto malým dítětem podnájemní smlouvu? Pokud vím, tak při ukončení podnájemní smlouvy, musí obecní úřad v případě žádosti vlastníka bytu zrušit trvalý pobyt bývalého nájemníka, aniž by se muselo nějak složitě prokazovat, že podnájemník již v bytě skutečně nežije. Předem děkuji za informace.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Určení zkráceného podílu dědice

Dobrý den,v roce 2010 jsme s manželkou darovali veškerý movitý a nemovitý majetek/ RD,zděnou dílnu,pozemky apod./ v ceně asi 4 mil. našemu synovi,majetek je na něj celý zapsán v katastru nem. V našich závětích jsme potvrdili darování celého majetku synovi. V závětích jsme zkrátili podíl dalšímu nepominutelnému dědici - tj. naší dceři na čtvrtinu. Prosím,jak tento nárokový finanční podíl pro lakotnou dceru přesně matematicky vypočítat,aby nedošlo k tahanicím u soudu... Mnohokráte děkuji , s pozdravem Josef.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědictví zbraně

Dobrý den. Zemřel mi otec, a zbyla po něm legálně držená zbraň. Mohu tuto zbraň prodat zájemci, který je také držitel zbrojního pasu. Děkuji, Jan Hauer


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Starobní důchod po otci

Dobrý den,mohu zdědit starobní důchod či aspon nejaka procenta z něj po svým otci.Jsem jediný jeho potomek,je mi 29let a pobírám invalidní důchod třetího stupně,bohužel muj id činí 3000kč a proto bych ho chtela zvýšit aspon o nejaka ta procenta....Děkuji Jenny


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymáhání škody od viníka nehody

Dobrý den, před 4 měsíci jsme měli dopravní nehodu, kdy nám opilý chodec vběhnul pod auto, když spěchal na tramvaj. Jemu se nic nestalo, protože jsme jeli krokem, ale promáčkl nám loktem přední sklo. Přivolaná policie vše sepsala, muž potvrdil, že vše zavinil on a vše se tak i zaznamenalo. Auto máme pojištěno jen státní zákonnou pojistkou, neboť to není nejnovější vozidlo. Viníkem byla soukromá osoba, tudíž pojišťovna nepřichází v úvahu. Sklo jsme zaplatili (kolem 6000 kč) a již se nám nepodařilo od viníka nic vymoct. Asi 5x jsme mu volali, už nám nezvedá telefony. Posílali jsme jak klasický tak doporučený dopis na adresu jeho trvalého bydliště...ten se nám vrátil. Budeme rádi za radu, nechceme nechat záležitost promlčet. Víme, že se nejedná o horentní částku, přesto bychom rádi tuto záležitost vyřešili. Děkuji za odpovědi. V.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darovací smlouva

Chci darovat synům, každému 1/4, mého domu. Je to možné provést jednou darovací smlouvou a jedním tiskopisem vkladu do katastru? Děkuji.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, výpověď, dohoda

Dobrý den.Měla jsem pronajatý byt, bohužel z finančních důvodů jsem byla nucena ukončit nájem.Dohodla jsem se tedy s pronajímatelem že mu byt vrátím.Sepsala jsem dohodu o ukončení nájmu s předávacím protokolem.Včera jsem byt předala majitelovi.Dohodu i protokol podepsal.Akorát v té dohodě mi k větě že jsme se dnešního dne dohodli na skončení nájmu bytu dohodou, připsal pomlčka výpovědí a že výpověd byla oznámena 6.1.Mám u majitele kauci 40tis,tu mi prý vrátí až si odečte tři nájmy.Já se domnívám že na tři nájmy už nárok nemá, jelikož já jsem mu žádnou písemnou výpoved nedala.Oba jsme podepsali tu dohodu, ve které je uvedeno že jsme se dohodli na skončení nájmu bytu ke dni 16.1.A byt si převzal.Ještě mi říkal že pokud bych do bytu někoho sehnala že mi pošle víc peněz.Má na to nárok?Děkuji Konečná


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jistina, úroky, náklady pohledávky

Prosím o vyjasnění aplikace § 1932 nového občanského zákoníku (Má-li dlužník plnit na jistinu, úroky a náklady spojené s uplatněním pohledávky, započte se plnění nejprve na náklady již určené, pak na úroky z prodlení, poté na úroky a nakonec na jistinu, ledaže dlužník projeví při plnění jinou vůli.), a to - výhradně - v exekuci (kupř. srážkami ze mzdy). Rozumím tomu, že nejprve budou uspokojeny náklady spojené s uplatněním pohledávky (náklady exekuce a přiznaná náhrada nákladů soudního řízení). Ale jak potom? Logicky bych čekal, že se uspokojí nejprve jistina a podle toho, kdy byla splacena, se dopočítají úroky z prodlení, ale není tomu tak. Jak to tedy bude v praxi, když se uspokojují nejprve úroky z prodlení? Ke kterému datu se tedy spočtou? Např. k datu zahájení exekuce nebo k datu, kdy začne jejich uspokojování v exekuci (tedy až po uhrazení nákladů)? Prosím odpovězte. A pokračujme dále. Řekněme, že takto vyčíslené úroky budou uspokojeny. Pak teprve začne uspokojování jistiny. To může trvat u většího dluhu i velmi dlouhou dobu. Znamená to, že za tu dobu úroky náležet nebudou? Nebo se v praxi ještě jednou dopočtou za tu dobu, co probíhala exekuce jistiny? Jak se vše řeší v praxi?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Úschova likvidačního zůstatku

Dobrý den, potřebovala bych poradit s likvidací společnosti, když jeden ze společníků nekomunikuje. Zda když rozdělíme na konci likvidace likvidační zůstatek společnosti mezi dva společníky a jeden z nich dlouhodobě nekomunikuje, zda bude právně v pořádku tu jeho část uschovat a vyzvat ho, aby si ji vyzvedl. A zažádat o výmaz společnosti z obchodního rejstříku. Alternativně zda převzetí nebo předání likvidačního zůstatku je podmínkou dokončení likvidace a výmazu společnosti z Obchodního rejstříku. Moc děkuji za rady Kristina


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ocenění výše škody v bytě

Dobrý den, obracím se na Vás v naší nelehké situaci, která nám vznikla po rekonstrukci našeho bytu. V lednu 2014 jsme zahájili kompletní rekonstrukci bytu - dokončena 7/2014. Při rekonstrukci došlo k drobnému poškození majetku bytu, který se nachází pod námi. 1) při rekonstrukci podlahy došlo k protečení vody na strop a částečně i obvodové stěny dětského pokoje 2) v ložnici se objevila malá trhlinka na stropě ve spáře mezi panely 3) v kuchyni se taktéž objevila malá trhlinka jak na stěně (viditelné na výmalbě), tak na hraně obkladů - ve spárovací hmotě 4) v koupelně a na WC se objevili malé vlásečnicové prasklinky ve spárovací hmotě Za škody bereme plnou zodpovědnost a jelikož jsme pojištění, tak jsme se obrátili na naši pojišťovnu. Bylo nám sděleno, že se mají škody nafotit a zaslat kalkulace nákladů. K našemu zděšení si majitel bytu vyčíslil tyto opravy na 53.000,-Kč, s tím, že požaduje kompletní rekonstrukci koupelny a toalety!!! Není důvod tyto dvě místnosti celkově rekonstruovat, jedná se opravdu jen o prasklinku ve spáře. Chci se tedy zeptat, pokud na místo dorazí likvidátor pojistných událostí a zhodnotí stav poškození na nižší částku (což se určitě stane), jak máme dále postupovat. Majitelé bytu vyhrožují vymáháním částky, kterou pojišťovna neproplatí. Koho si zavolat, aby objektivně a nestraně zhodnotil situaci a popř. nově nakalkuloval vzniklé škody? Ještě by nás zajímalo v případě poškození spáry mezi panely v ložnici - je nutné uhradit výmalbu celé místnosti nebo se do oprav může zahrnout jen přespárování a vymalování stropu. Obvodové zdi v této místnosti nejsou nijak poničeny, zatečeny, popraskány. Jsme přesvědčeni o tom, že nás a hlavně pojišťovnu chce majitel využít jen k zvelebení bytu, protože stávající stav je již zastaralý. Moc Vás, prosím o pomoc a radu. Jsem zoufalá. Nedokážu si představit, že při placení hypotéky a ostatních nákladů /kdy můj příjem je na MD jen cca. 7000,-Kč/ budeme nuceni někomu uhradit částku, kterou použije k tomu, aby si na naše náklady zrekonstruoval bydlení. Děkuji a přeji úspěšný rok 2015. S pozdravem Lenka M.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM, rozhodnutí

Dobrý den, v roce 1972 jsme jako manželé zakoupily nemovitost na venkově jako rodinný domek určený k rekreačním důvodům. Tato situace vzhledem věku všech rod.členů se podstatně změnila a tak vlastně domek je minimálně používán ( jeden syn vlastní svůj dům,druhý syn nemá o tento druh rekreace zájem a ani manželka ( spolumajitelka) také ne. Domek chátrá poněvadž je nevětrán,nepoužíváním po dobu min.více let. a navíc ročními poplatky (daň z nem.zálohy na elektr.energ. poplatky za popelnice atd. čítají ročně cca 3.000. Navrhl jsem manželce, že dům prodáme a peníze rozdělíme mezi syny.Bohužel tento můj argument, nenašel pochopení od manželky. Prosím o radu jak se toho zbavit a nenechat to zchátrat a ještě z toho platit ? Nechci to řešit rozvodem- připadá my to velmi triskní rozhodnutí ?! S pozdravem Milan Streit, roč. 1937


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den. Rád bych Vás požádal o radu. Na konci listopadu mi bohužel neočekávaně zemřel otec. Proběhl pohřeb, a já spolu se sestrou čekáme na dědické řízení. Jakým způsobem bych měl postupovat, pokud např. po otci zbyla nemovitost a běží zde určitá spotřeba energie která se platí inkasem, pokud se odečítá více různých plateb inkasem, pokud běží trvalé příkazy z jeho běžného účtu atd.? Budeme spolu se sestrou automaticky vyzváni notářem k jednání v rámci dědického řízení, a zde se výše uvedené skutečnosti budou řešit, nebo mám sám začít obvolávat instituce? Dále by mne zajímalo, zda notář sám si zjistí veškerou oficiální pozůstalost, tj. zůstatky na b.ú., investičním účtu (tj. akcie, podílové fondy), zůstatky na různých finančních produktech (např. stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění atd.), nebo například zůstatek v zahraniční bance, nebo to mám (musím) sám dokládat notáři formou např. výpisů apod. Děkuji za odpověď, s pozdravem Jan Hauer


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den,chci se zeptata .Manžel má akcie u BVV Brno a jsou zaknihované.Manžel zemřel a tak se chci zeptat jestli tyto akcie jdou do dědictví. Děkuji Pokorná


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví, nájem

Dobrý den, vlastním ideální polovinu rodinného domu. Druhou vlastní bratr, který ji chce nabídnout k prodeji, případně pronajmout. Chtěla bych se zeptat, zda pokud ji neodkoupím já, jelikož jeho cena je nepřiměřená, a nikdo jiný ji nekoupí, zda ji může bez mého souhlasu pronajmout. Dělá mi to vrásky, jelikož dům má samozřejmě společné prostory, schodiště, atd. Mnohokrát vám děkuji za vaši odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Reklamace zboží

Dobrý den, u Auto Kelly jsem zakoupila 23.4.2014 skútr. Po ujetí 200 km se objevila závada a od 18.9.2014 do dnešního dne je v servisu. Během opravy se objevila další závada. Skútr chci vrátit, oznámili mi, že ho rozhodně zpět nevezmou. Jak postupovat? Děkuji. J.Švecová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Stavba na cizím pozemku

Dobrý den, otázka se ýká siuace kdy vlastníme skladouvou budovu (koupená v dražbě) jenž stojí na pozemku jiného majitele cca rok 2011. Má právo majitel pozemku vyždovat nějaké finanční kompenzace za to, že budova je na jeho pozemku? Plus nájem za přísupovou cestu? Díky za názor