FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod bytu, přeplatek

Dobrý den,chtěla bych vědět,jestli je možné vymáhat po prodeji bytu v době vyúčtování služeb zpět přeplatek od nového majitele,na který mám doklad o zaplacení a kdy nebyl před prodejem proveden odečet tepla a vody z důvodu,kdy jsem neměla finance na úhradu mimořádného odečtu,ale byl zapsán protokol o spotřebě při předání bytu.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den, mám dotaz. Cizí osoba v závěti mě odkázala finanční majetek a movitý. Byt ovšem propadl státu a já jsem se dověděla, že mám platit notářský poplatek i z bytu. Pro mne je to nepochopitelné, ale nejsem odborník, tak bych chtěla mít jasno. Velký dík Olga Moltašová



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Náhrada škody

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali má soused právo reklamovat následky rekonstrukce v bytě i po dvou letech. Tvrdí, že kvůli naší rekonstrukci (před dvěma lety) mu v bytě přestaly fungovat světla (přeříznutá elektřina), ale ozval se až teď, protože měl v bytě nájemníky, co ho o tom prý neinformovali. Mimochodem je podezřelé, že vlastníkovi bytu nájemníci nesdělí, že nefunguji světla v několika místnostech; podezřívám neoficiální nájem a v bytě má pravděpodobně vedenou elektřinu hliníkem (byt z 1990), která taky časem má odejít. Má právo na nárok?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, změna právní formy

Dobrý den. Podnikáme v restauraci,kterou máme v nájmu,platíme měsíční nájemné.Tento objekt patří ministerstvu vnitra,tedy státu.Uvažujeme o změně z OSVČ na společnost s ručením omezeným/s.r.o./.Musíme se nejdříve zeptat pronajímatele,jestli na základě této změny nám přepracuje nájemní smlouvu,resp.žádat o jeho souhlas.Nebo stačí jen oznámení o provedení této změny. A pronajímatel toto musí respektovat a přepracovat stávající nájemní smlouvu,nebo sepsat novou .Předem děkuji za odpověď.S pozdravem J.Němečková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, SJM

Dobrý den,chtěl bych se informovat o tom zda je možné když moje žena před rokem dostala darovací smlouvou od své maminky poslední čtvrtinu rodinného domu ho nyní celý darovat mě jako jejímu manželovi.Ona půjde brzy na mateřskou a chtěla by aby jsem se o dům staral výlučně já a ona neměla další starosti.A jak by to bylo v případě požadování vrácení daru od její maminky ???Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Můj otec zemřel min rok v listopadu.Žil s přítelkyní.Já jsem jeho jediná dcera.Dnes jsem se dozvěděla,že pozústalost je už uzavřená.Mně,ale nedošlo žádné vyjádření ani jsem nebyla pozvaná(kontaktovaná)k notářce.Proto bych se chtěla zeptat,zda je možno někde nakouknout do nějakého spisu do výpovědi,bývalé přítelkyně otce?Mám nárok na to být kontaktována,jako jediná dcera mého zesnulého otce od notářky?Jelikož paní notářka se mi neozvala a já jsem se dočetla na internetu,že bych měla být kontaktována.Vím,že měl i hodnotný majetek a peníze na účtu.Je možné,že přýtelkyně mého zesnulého otce mě neuvedla?Měla mě notářka vyhledat? Mám takový pocit.Viděděná jsem nebyla.Měla jsem s otcem dobré vztahy. Dá se zpětně něco zjistit,nebo kam bych se mohla obrátit popř na koho? Děkuji předem. S přátelským pozdravem Petra


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM, dědění

Dobrý den, mám byt 1+1, které jsem získala v dědictví po zemřelém otci před 5 lety (tedy v době manželství). Nyní se budu rozvádět. Počítá se tento byt do společného jmění manželů, budu se muset s manželem za tento byt nějak vypořádat? děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání SJM

Dobrý den, mám dotaz ohledně platnosti dohody o úpravě vzájemných majetkových poměrů a bydlení pro dobu po rozvodu. Rozsudkem soudu jsem byli s manželem rozvedeni. Soud nás rozvedl i na základě dohody, kterou jsem oba podepsali (dohoda kontrolována právníky jak mými, tak bývalého manžela) V dohodě je uvedeno, že já zajistím vyvázání manžela z hypotéky na dům, který zůstal v mém vlastnictví, a dalšího úvěru na bydlení (což v současné době proběhlo), on si přepíše trvalé bydliště na jinou adresu, kde v současné době bydlí. Součásti dohody bylo i finanční vyrovnání, kdy bývalý manžel dostal část peněz při nabytí právní moci rozsudku a další část peněz bude dostávat po dobu 5ti let ve splátkách, vždy jednou za rok, k výročí rozvodu. Já jsem svoji část dohody splnila (vyvázání z hypotéky, zaplacení dohodnuté částky) a samozřejmě mám v úmyslu splácet po dobu pěti let i dohodnutou částku jednou za rok. Bývalý manžel si ještě nepřepsal trvalé bydliště. A teď přišel s tím, že peníze, které mu mám dávat ve splátkách po dobu 5ti let chce najednou a hned. Jinak že se prý vrátí do domu (na katastru už je dům přepsaný ze SJM pouze na mě) vrátí mi peníze , které dostal jednorázově hned po rozvodu, ponížené o částku, kterou zaplatil na nájemném v novém bytě, kam se odstěhoval a napadne dohodu, o majetkovém vyrovnání. Je toto vůbec možné? Nerada bych se dostala do situace, že na něj budu volat policii, aby ho vykázala z pozemku a domu, který mu nepatří (ale má tam trvalé bydliště) Děkuji za odpověď Lenka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce: Vyčíslení aktuální výše dluhu

Dobrý den, mám exekuci na plat, kdy z původního dluhu cca 90 tisíc se stalo přes 250 000,-. Pravidelně je mi strháno z platu několik tisíc za exekuci. Nedávno však přišel papír o výměrách dluhu a jistina je stále neporušených 65 000,- - tedy exekutor splácí stále něco jiného. Každopádně co jsem se dočetl, dokud není jistina zaplacena, stále se dluh zvyšuje - nejspíš proto je dluh natolik markantní, že se mi tomu nechce věřit a exekutor ani jistinu splácet do konce exekuce nemusí. Chci se zeptat, zda-li když zaplatím jistinu, dostanu exekuci do svých rukou a budu si moci konečně nárokovat to, na co mají mé peníze jít? Chci zastavit to navyšování a hlavně mi je krajně neetické, že exekutor jedná tímto způsobem, ale prý do té doby, dokud jsou peníze strhávání skrze pracovní účtárnu ze mzdy, nemůžu si diktovat, kolik a na co peníze mají jít. Právě proto chci zaplatit jistinu, abych konečně dostal toto právo já a ne s prominutím nenažraný exekutor. Děkuji a s pozdravem, P. H.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování věci nemovité

Dobrý den, po otcově smrti jsme s maminkou zdědily každá polovinu chaty - maminka by nyní po 40 letech chtěla její polovinu přepsat na mě. Co pro to máme obě udělat a jaké úřady máme kontaktovat? Děkuji za odpověď. Iva



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den, nachytali jsme se s manželem(od podomních prodejců) na změnu elektřiny. Ještě jsem udělala tu hloupost, že jsem za manžela (i když o tom věděl) podepsala přímo na RWE (nový dodavatel) "ještě lepší podmínky" na dodávku elektřiny. Změna dodavatele měla proběhnou 17. 4. 2016 Po další nabídce původního dodavatele chceme od nové smlouvy odstoupit. Včera jsme dostali od RWE(nový dodavatel) akceptaci od smlouvy, ale požadují 1000 Kč jako smluvní pokutu za porušení obchodních podmínek, kterou máme zaplatit do 3. 3. 2016. Jsme oba důchodci a tak i tato částka pro nás dost znamená, proto Vás moc prosím o radu, protože bych se nerada dostala do ještě větších problémů. Na ČR 2 jsem slyšela v právní poradně, že pokud ještě změna nenastala nemůžou být zákazníci po odstoupení sankcionováni. Ještě dodávám, že elektřina je psaná na manžela. Předem děkuji za odpověď. Eva Matějová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod spoluvlastnického podílu

Dobrý den,prosím o radu. Nechala jsem si udělat odhad na dům v 9/2015,odhad jsem dělala kvůli tomu, abych mohla vyplatit menšinové vlastníky na domě.Já vlastním většinu domu. Nyní pokud bych např. vyměnila stará okna a udělala novou střechu,(nutné opravy) tak navýší mi to cenu na domě? Tím pádem, by mi už neplatil odhad ze 9/2015? Vím, že vlastníky musím s opravami seznámit.Já bych je přehlasovala.Jedná se mi o to, že menšinový vlastník nebude např.souhlasit s kupní cenou dle odhadu ze 9/2015. Já mezitím vyměním okna a přijde nový odhadce a nacenil by mi dům na vyšší částku,kvůli tomu, že jsem dala např.nová okna, a já bych posléze musela menšinového vlastníka vyplatit o víc peněz dle nového odhadu? Moc Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Spoluvlastnictví

Dobrý den, prosím o radu.Mám starší rodinný dům, vlastním z větší části, mám tam 2 spoluvlastníky, kteří vlastní z domu a zahrady, každý jen 1/35.Jeden nechce přistoupit na prodej svého podílu dle ceny odhadu,který jme nechali udělat, chce víc peněz a druhý je mrtvý. Mrtvý nemá manželku ani děti, má údajně jen dluhy, leží to u notářky. Volala jsem jí a řekla mi, že předvolala rodinu k dědictví, ale někteří nepřišli. Kolikrát ty samé lidi bude notářka předvolávat? Je prosím nějaká lhůta k uzavření dědictví po mrtvém? Potřebujeme dělat nutné úpravy a opravy na domě a nemůžeme, neb pořád není celý dům náš. Můžete mi prosím poradit jak postupovat, abychom získali zbylé podíly? Pokud bych to dala na soud, tak může soud nařídit vlastníkovi, který nám to nechce prodat(1/35), aby nám to odprodal za cenu dle odhadu?Jak v tomhle případě by postupoval soud? A nebo nechat soudem vytyčit 1/35 z domu a nechat zapsat na katastr? Lze co se týče mrtvého dát na soud,(žádost o odkoupení podílu po mrtvém)(i když notářka ještě nemá uzavřené po něm dědictví) že bych např. dala do advokát.úschovy peníze za jeho 1/35 dle odhadu a soud by nám prodal tu 1/35 po mrtvém? Všichni dědicové se nejspíš zřeknou, protože nemá žádný majetek jen dluhy. Pokud to nepůjde, tak pokud vyměním např. stará okna za nové plastové, je to bráno jako nutná oprava na domě?a mohla bych po těchto spoluvlastnících požadovat peníze ve výši jejich podílu 1/35 z faktur?Moc děkuji za odpověď. Už si nevíme rady, dům chátrá a potřebuje nutnou rekonstrukci jako střecha apod.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odmítnutí dědictví, dědické řízení

Dobrý den píši za svou maminku 59 let.má "nepovedeného syna" 40 let a ten po vyučení neplatí sociální ani zdravotní pojištění, s maminkou se vesměs nestýká, je problémový. dotaz zní, v případě kdyby se synovy něco stalo-umřel, musela by maminka jeho dluhy na sociálním a zdravotním zaplatit? děkuji, s pozdravem Pásková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce, přikázání pohledávky z účtu u peněžního ú

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Dostal jsem se do složité životní situace a mám několik exekucí . Mám dotaz na dva případy: 1. Exekuce na penzijní připojištění, může si nechat exekutor vyplatit celou mou naspořenou částku, nebo to funguje jako u bankovního účtu, že si mohu jednou požádat o vyplacení dvojnásobku životního minima? 2. Dotaz stejný ale v případě vkladní knížky, respektive teď už jsou ty peníze v nějakém fondu nebo cenných papirech, teď přesně nevím na co jsem to s babičkou převáděl když jsem to při dosažení určitého věku podepisoval. Šlo by z toho něco vyplaťit? děkuji za každou radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Dobrý den, byla jsem nucena depresema zůstat rok doma. Protože že jsem věděla že nemůžu do práce, tak jsem nebyla ani registrovaná na Úřadu práce. Byla jsem bez příjmů a živena rodinou. A neměla tak placené zdravotní a sociální u něho si nejsem jistá zda je povinné(je mi 30let). Nyní přišel dopis o uhrazení zdravotního pojištění. Komunikace s úřednicí nebyla úplně korektní z její strany a hned mě dala na právní odd.Jediný co jsem se dozvěděla je že bude zaslaná výzva předzahájením exekučního řízení. Momentálně hledám práci a nemohu hned zaplatit, splátkový kalendář potřebuji dohodnout, ale moc v to nevěřím,podle toho jak rychle jsem tlačena k exekuci. 1, Chci se zeptat co to znamená výzva k předzahájením k exekuci a co bude následovat? 2, Mám možnost to nějak ovlivnit, nevím jak postupovat. A co mám dělat když bydlím u rodičů, ale doposud jsem studovala a nic v bytě není moje. Chci se vyhnout exekuci kdy příjdou do bytu zabavovat majetek, co a kam napsat abych uchránila majetek rodičů? Budu Vám moc vděčná za vyčerpávající odpověď, vše si zařizuji sama na právníka nemám finance,nevím kam jinam se obrátit pro radu. Chci se vrátit zpět do běžného života a ne zásahem exekutora na dno společnosti.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezplatná právní pomoc

Dobrý den- co je to SOUČÁST POZEMKU JE STAVBA- defineice její a kolik je kč za m2.získáno z dědictví-1.dědic by si to mohl dát jako I SOUČÁST OBYTNÉHO DOMU s čp--/dříve vše bylo prarodiču/-za života nyní zemřelého se obytný dům převedl na bratra.Ten stavbu využívá- lze s ním ustní dohoda a uvést do dan.přiznání asi dílčího také jako I OSTATNÍ STAVBA když dům vedle ,který on vlastní není již můj . Byla to zemědělská usedlost. p-jsou vysoká sazba 6kč za m2 a nevím, da ostatní ddcové dali dan přiznání- po umrtí 2006, poslední r zaplacen. dan 2009 pak ne.nabytí právní moci dědic. usnesení na 3 díly - 25.9.2016, vklad do kn 27.11.2013. jak popostupovat-když by ted podal jeden,by kdyby nebyl zmocněnec ustanoven/může jej ustanovit notář nebo my astačí ustně?/tak když podám sama za śebe nyní díky digitalizaci pozemky v dílčím. přiznání. mohu tam uvést i tu jinou stavbu bez č.p ,zahdaru a zastav.plochu a nádvoří? Bratr by si to mohl dát jako součíst čp.,které bylo také dříve prarodiču,ale za života zemřelého se převedklo na bratra. lze nyní ustní dohoda o využití - lze přiznat jako I? součást čp. Nebo P- OSTATNÍ STAVBA - A TO JE VLATNĚ CO. DŘÍVE TO BYLO VEDENO JAKO ZEMĚDĚLSKÁ USEDLOST. NAVÍC BARTAR JI CELOU UŽÍVÁ. kdybych nyní dala dílčí přiznánína digit.pole, mám tam uvést i tu zahradu a, stavbu bez čp. a ostatní plochu- Nevím, zda brartr podal spoluvlastnické dílčí přiznání a jak to tam uuvedl. a u dedické daně je to prý jinak, kdyby nebyl splzmocněněc nebo zástupce a nyní jsem to přiznala, tak bych musela všechny roky zpětně od r 2007 a za všechny a byla by mě vyměřeno nebo musela bych zaplatit celou dan od prvopočátku, uroky z prodlení, pokuptu,penále a a to ještě za zděděná další pole- tedy za vše, co bylo zdeděno. To by byla obrovská suma.Lze na zahradu,budovu otatní a ted jakou-typ I nebo P DAN. PŘIZNÁNÍ ZPĚTNĚ a to dodatečné,kyž vlastním 1 nemovitost v dané lokalitě. Šlo by uvés ,že bratr byl a je spol. zástupce- což mi řekl, že jej notář kontaktuje a stanovil jej jako asi zástupce.Zemřelý dobu u nás a bydlel celou dobu a sourozenci se nestarali až ted po smrti ale jen o majtek a ani co stál pohřeb a ,jak to vlastně vše vzniklo- a ted bych ještě měla platit další za ně. poradte prosí. Ráda bych měla vše v pořádku. 2 sourozenec má ZTP/P - LZE UPLATNIT NA ZEJNOU STAVBU . A LZE NA JEHO NEMOVITOST I ZPTENĚ? DEKUJI ZA ODPOVEDS. PROSÍ, DA BUDET MÍT ČAS MI POMOCI DNES- ZÍTRA JE POSLDENÍ TERMÍN PODÁNÍ. DĚKUJI MOC PĚKNÝ DEN VANESA


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Spoluvlastnictví

Dobrý den vlastním ideální polovinu rodinného domu o dvouch bytových jednotkách, Jeden byt užívám s rodinou . Druhý majitel svou ideální polovinu ( byt ) pronajímá studentům. Vzhledem ke stáří domu...cca 80 let, je potřeba průběžně do domu investovat.Již několik let řešíme venkovní vchodové dveře, které se snad každou chvíly rozpadnou.Snažili jsme se s majitelem dohodnout, např. že budeme ukládat cca 500,-Kč měsíčně do fondu a po té se dveře zakoupí, i možnost že my zaplatíme polovinu dveří a oni druhou polovinu zaplatí ve splátkách bez navýšení.....atd.každopádně se nám nedaří s majiteli domluvit, při jakékoliv komunikaci se k problému staví laxně...na společných prostorech máme samozřejmě i osobní věci. Dveře jsou ve stavu, že na ně stačí zatlačit a vyvrátí se. několikrát se i stalo, že jsme se nemohli dostat domů...protože se zasekly. Nechce se nám tento problém řešit tak, že bychom dveře zaplatili sami, protože peníze bychom z druhého majitele nedostali. Prosím tedy o informaci, zda je nějaká povinnost pro druhého majitele tento problém řešit a zda může byt pronajímat bez našeho svolení.děkuji, s pozdravem Pásková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, převod vlastnického práva k předmětu nájmu

Dobrý den, prosím Vás o radu. Bydlíme v nájemním bytě (přes 20 let), majitel dům prodal, dozvěděli jsme se to včera náhodně při telefonátu, potřebovali jsme opravu v bytě. Tvrdí, že dům prodal už v říjnu a že už s domem nemá nic společného. Na nového majitele nám včera dal pouze e-meilovou adresu, zatím nemáme od něho žádnou reakci. Nájem platíme dále bývalému majiteli, co můžeme dělat, jak se máme zachovat? (v domě jsme jen 2 nájemníci), ostatní jsou kanceláře - v současné době prázdné. děkuji předem za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odmítnutí dědictví, dědické řízení

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Moje matka ma velké dluhy a žádný majetek nemá. Chci se zeptat, jestli dluhy mohu odmítnout u notáře, když žádný majetek nemá. Když by tato možnost byla, komu by ty dluhy přidělili. A i on kdyby odmítl dědit jestli to je vůbec možné ?? Kdyby z dědiců všichni odmítali přijmout majetek, po kom by to pak vymahali? Děkuji za odpovědi S pozdravem Aneta