FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, prosím potřeboval bych radu ohledně následující situace: Moje matka žije s jejím manželem v rodinném domě. V domě mají oba dva hlášeno trvalé bydliště. Jelikož jsou oba dva v insolvenci, musel jsem v aukci vydražit podíl který matčin manžel měl (zemřela jeho sestra a on zdědil část majetku a jeho nemovitý majetek musel do aukce). Jsem tak vlastníkem 1/6 dané nemovitosti.Matka s jejím manželem nevlastní žádný podíl na nemovitosti. Plánujeme můj podíl na matku přepsat ale až po skončení insolvence - až doplatí veškeré závazky. Nyní se ale vyskytl problém. Na nemovitosti jsou další spoluvlastníci - další sourozenci manžela mé matky. Mají podíly: 1/14, 27/84, 5/42 a 27/84. Majitelka jednoho podílu o velikosti 27/84 chce po matce nesmyslné peníze za to že tam bydlí, a vyhrožuje že uvidí - nikdo ale neví co plánuje. Objekt je rozdělen na 2 bytové jednotky - jednu obývá matka s manželem, a druhou matky manžela bratr - tam nejsou žádné problémy. Zmiňovaná majitelka 27/84 podílu zde nebydlí. Pro nás je nyní důležité aby zde matka s manželem mohla bydlet ještě, do doplacení svých dluhů - mají zde zařízené bydlení a v blízkosti práci - která jim umožňuje splácet dluh. Zajímá mne jestli je možné aby jsem nějak zajistil, jako spoluvlastník aby zde mohla matka s manželem bydlet zcela legálně? (Mohu jim např. nemovitost pronajmout za např. nulový nájem bez souhlasu ostatních spoluvlastníků?) - na nemovitosti se neužívají prakticky žádné společné prostory, a především dotyčná bydlí zcela jinde a matka s manželem jí níkterak neškodí. moc děkuji za odpověď s pozdravem Lukáš Martinec


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájemné, převod vlastnictví

Dobrý den, chci darovat nájemní dům synovi. Z domu pobírám měsíční nájemné,který bych rád pobíral dále. Je možné dům darovat a zároveň si ponechat příjmy z nájmu a dále platit daň z příjmu a uplatnit odpis hmotného majetku , nebo to není možné? Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno cesty

Dobrý den, máme dům, který je šířkou přes celou parcelu. Za domem je zahrada, na kterou jsme jezdili po cestě, která patří do majetku sousedů. Užívali jsme tuto cestu 50 let a více. Sousedé si nyní cestu oplotili a tím nám zamezili vjezd na naši zahradu. Jiná možnost, jak se dostat autem na zahradu není. (Věcné břemeno před revolucí nikdo neřešil a po revoluci už sousedé nechtěli podepsat.) Můžeme se nějak bránit? Předem děkuji za odpověď IK


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odvolání právního úkonu

dobrý den-26.9.2016 jsem zažádal o starobní důchod-lze tuto žádost stornovat??


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvence, ručení

Dobrý den. Mám otázku,která se týká auta. Mám přítele,který je v registru dlužníků,a vypsána insolvence. Jelikož potřebuje k plnění závazků auto,chce si koupit na ručitele,ručitele má. Myslíte že to auto dostane,když bude ručitel s ním. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darovnání, dohoda

Dobrý den, prosím o radu, jak formulovat podmínku v darovací smlouvě, kdy by otec chtěl převést svou nemovitost sice na obě dcery, ale protože jedna žije v cizině a ověření jejího podpisu by bylo složitější, převedl by nemovitost na jednu dceru s podmínkou, že obdarovaná se s tou druhou dcerou vyrovná (otec bude v domě bydlet i nadále, do své smrti). Takže k vyrovnání by došlo až poté, buď v případě prodeje nemovitosti nebo pokud by ji chtěl užívat někdo z rodiny obdarované. Děkuji předem za informaci Ilona Šajnerová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podnikání

Dobrý den, zvažuji že bych si zřídil půjčovnu motocyklů cca 2-3kusy a chtěl jsem vědět, co vše to obnáší. Jaký ŽL, jaké pojištění proti škodám, jak by měli byt napsané nájemní smouvy a co vše musí obsahovat pro případ škod. Kdo platí škody, jestli vyplácí pojišťovna a pak se to vymáhá po vynikovi nebo jak? Nevim, přesně kam dotaz směřovat je to všeobecně. Děkuji alespoň za nějaké info. S pozdravem Jiří.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zástavní právo, převod nemovitosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat...chtěli bychom koupit kousek pozemku od souseda na přistavění místnosti. On má na barak hypotéku a ručí s ním... jak rešit tuto situaci? děkuji Zdychyncová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dorování

Dobrý den, prosím o radu k darovací smlouvě, kdy otec chce převést nemovitost na dvě dcery, z nichž jedna žije v cizině. Jaké jsou potřeba od této dcery dokumenty, aby mohla být uzavřena darovací smlouva a následně převod na katastru nemovitostí?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezdůvodné obohacení

Vlastníme stavbu (garáž), která leží na pozemku města. Nový městský architekt nedoporučil odprodej pozemku vlastníkům stavby. Kupovali jsme stavbu v domnění, že je na zaplaceném pronajatém pozemku. Co se stane pokud nepodepíši smlouvu o nájmu pozemku? Prosím o odpověď, popřípadě jak postupovat dále, mohou mě donutit podepsat nájemní smlouvu(stavbu vlastním již 5 let). S pozdravemodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Hypotéka, zástavní právo

Dobrý den, mám dotaz ohledně zástavní smlouvy. Kupjeme s přítelem byt, který budeme financovat 80% hypotékou - nemáme čím ručit, takže musíme zastavit kupovanou nemovitost, ale prodávající nám nechce podepsat zástavní smlouvu. Nikdo včetně našeho fin. poradce neví, proč by to nechtěl podespat... Jako řešení nám nabídl, že byt nejprve převede na nás a až budeme zapsáni na katastru, tak byt zastavíme a pošleme mu peníze, toto řešení mi však přijde rizikové a zlouhavé a my jsme chtěli tuto záležitost vyřešit do konce října, protože od litopadu platí daň z nabytí nemovitosti kupující. Prosím, jaký na to máte názor. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Předčasné splacení hypotéky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nový zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru se vztahuje i na hypoteční úvěry, které byly uzavřené před účinností tohoto zákona (například v roce 2009)? Jedná se možnost splatit hypoteční úvěr předčasně bez současných sankcí 5-10%, které nyní banky běžné účtují. Chci refinancovat hypotéku rok před ukončením fixace. Pokud počkám do prosince 2016 bude to už bez té sankce, jen uhradím náhradu za účelně vynaložené náklady? Děkuji za odpověď. Veronika A.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvenční řízení, oddlužení

Zdravim, minulý rok někdy v září jsem nakupoval přes Aukro, ale bohužel jsem naletěl podvodníkovi. Poslal jsem mu necelých 15 000,-Kč, ale zboží, které jsem kupoval, jsem nikdy neviděl. Po dohodě s ním mi slíbil, že mi dluh splatí po měsíčních splátkách včetně nějaké náhrady. Cca první 2 měsíce splácel (poslal mi celkem 3000,-), pak na nějakou dobu zas splácet přestal, už nevím, z jakého důvodu. Dohodli jsme se, že od března tohoto roku mi začne znovu splácet a domluvili jsme se, že mi celkem vrátí 20 000,-Kč. První dvě splátky po 2000,- Kč přišly v dohodnutý termín, ale v květnu opět platit přestal, a to až doteď. Dluží mi tedy ještě zbývajících 16 000,-Kč. Někdy v červenci mi psal, že prý přišel o práci. Nyní už prý ale má novou práci. Minulý týden ve čtvrtek byl u insolvenčního správcem ohledně osobního bankrotu. Do 14 dnů by měl mít vypracovaný návrh insolvence. Podle něho se tedy buď mohu přihlásit jako věřitel (až mu soud schválí návrh insolvence), nebo počkat, jestli to nevyřeší nějak jinak, ale to čekám už rok, a nijak to zatím vyřešeno nebylo. Co mám tedy dělat, mám se přihlásit jako věřitel? Co to pro mě bude znamenat? Předem děkuji za všechny rady.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezdůvodné obohacení

Dobrý den,chtěla bych vědět,jestli je možné vymáhat sankce,které jsou dány ze zákona.Zaplatila jsem sankci za neumožnění odečtů tepla a vody z důvodů nepřítomnosti v bytě a nepodala jsem bohužel reklamaci,mám nějakou šanci,aby SVJ tyto sankce vrátila a je možné se do 3 let ohradit proti nesprávnému vyúčtování žalobou.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pojistné plnění

Dobrý den, jsem pojištěn u pojišťovny UNIQA. Uplatňoval jsem pojistné plnění denní dávky při pracovní neschopnosti. Pojistnou událost jsem pojišťovně oznámil až po skončení léčení. Pojišťovna odmítla vyplatit plnění s odkazem na VPP - zvláštní část UCZ/DDPN/14G-čl.10 odst.6.Podle tohoto ustanovení jsem nahlásil pozdě škodní událost. Občanský zákoník však stanoví lhůtu nahlášení pojistné události 3 roky. Je postup pojišťovny v souladu se zákonem? Mohu se proti rozhodnutí pojišťovny odvolat? Děkuji K.P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod bytu, přeplatek

Dobrý den,chtěla bych vědět,jestli je možné vymáhat po prodeji bytu v době vyúčtování služeb zpět přeplatek od nového majitele,na který mám doklad o zaplacení a kdy nebyl před prodejem proveden odečet tepla a vody z důvodu,kdy jsem neměla finance na úhradu mimořádného odečtu,ale byl zapsán protokol o spotřebě při předání bytu.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den, mám dotaz. Cizí osoba v závěti mě odkázala finanční majetek a movitý. Byt ovšem propadl státu a já jsem se dověděla, že mám platit notářský poplatek i z bytu. Pro mne je to nepochopitelné, ale nejsem odborník, tak bych chtěla mít jasno. Velký dík Olga Moltašová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Náhrada škody

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali má soused právo reklamovat následky rekonstrukce v bytě i po dvou letech. Tvrdí, že kvůli naší rekonstrukci (před dvěma lety) mu v bytě přestaly fungovat světla (přeříznutá elektřina), ale ozval se až teď, protože měl v bytě nájemníky, co ho o tom prý neinformovali. Mimochodem je podezřelé, že vlastníkovi bytu nájemníci nesdělí, že nefunguji světla v několika místnostech; podezřívám neoficiální nájem a v bytě má pravděpodobně vedenou elektřinu hliníkem (byt z 1990), která taky časem má odejít. Má právo na nárok?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, změna právní formy

Dobrý den. Podnikáme v restauraci,kterou máme v nájmu,platíme měsíční nájemné.Tento objekt patří ministerstvu vnitra,tedy státu.Uvažujeme o změně z OSVČ na společnost s ručením omezeným/s.r.o./.Musíme se nejdříve zeptat pronajímatele,jestli na základě této změny nám přepracuje nájemní smlouvu,resp.žádat o jeho souhlas.Nebo stačí jen oznámení o provedení této změny. A pronajímatel toto musí respektovat a přepracovat stávající nájemní smlouvu,nebo sepsat novou .Předem děkuji za odpověď.S pozdravem J.Němečková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, SJM

Dobrý den,chtěl bych se informovat o tom zda je možné když moje žena před rokem dostala darovací smlouvou od své maminky poslední čtvrtinu rodinného domu ho nyní celý darovat mě jako jejímu manželovi.Ona půjde brzy na mateřskou a chtěla by aby jsem se o dům staral výlučně já a ona neměla další starosti.A jak by to bylo v případě požadování vrácení daru od její maminky ???Děkuji za odpověďPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.