Předčasné splacení hypotéky

Sekce: Právní poradna | Téma: Občanské právo

Otázka: 18.08.2016 13:20


Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nový zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru se vztahuje i na hypoteční úvěry, které byly uzavřené před účinností tohoto zákona (například v roce 2009)? Jedná se možnost splatit hypoteční úvěr předčasně bez současných sankcí 5-10%, které nyní banky běžné účtují. Chci refinancovat hypotéku rok před ukončením fixace. Pokud počkám do prosince 2016 bude to už bez té sankce, jen uhradím náhradu za účelně vynaložené náklady? Děkuji za odpověď. Veronika A.

Odpověď: odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr. , 19.08.2016 13:32


Dobrý den, na úvod je třeba uvést, že zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru (dále jen „ZoSÚ“) se vztahuje pouze na spotřebitelský úvěr definovaný v § 2 odst. 1 ZoSÚ. Spotřebitelským úvěrem bude i Vámi zmíněný hypoteční úvěr, pokud Vám byl poskytnut v postavení spotřebitele. Konkrétně by se jednalo o spotřebitelský úvěr na bydlení dle § 2 odst. 2 ZoSÚ. Dle § 164 ZoSÚ se budou práva a povinnosti vyplývající ze smlouvy o spotřebitelském úvěru uzavřené před nabytím účinnosti tohoto zákona, tj. před 01. 12. 2016, řídit dosavadními právními předpisy, tj. zákonem č. 145/2010 Sb., není-li v zákoně o spotřebitelském úvěru stanoveno jinak. Z uvedeného vyplývá, že pokud zákon nestanoví jinak, na spotřebitelský úvěr poskytnutý před 01. 12. 2016 se uvedený zákon o spotřebitelském úvěru nebude vztahovat. Výjimkou je právě institut předčasného splacení spotřebitelského úvěru na bydlení, který se bude řídit ustanoveními uvedeného zákona za podmínky stanovené v § 167 ZoSÚ, a to i přestože byl spotřebitelský úvěr poskytnut přede dnem 01. 12. 2016. Podmínka uvedená v § 167 ZoSÚ spočívá v tom, že se musí jednat o spotřebitelský úvěr na bydlení s variabilní zápůjční úrokovou sazbou nebo s pevnou zápůjční úrokovou sazbou. Pokud se bude jednat o spotřebitelský úvěr na bydlení s variabilní zápůjční úrokovou sazbou, bude se institut předčasného splacení řídit ustanoveními uvedeného zákona ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, tj. ode dne 01. 12. 2016. Pokud se bude jednat o spotřebitelský úvěr s pevnou zápůjční úrokovou sazbou, bude se institut předčasného splacení řídit ustanoveními uvedeného zákona ode dne, kdy po dni nabytí účinnosti uvedeného zákona započalo běžet nové období, pro které byla stanovena pevná zápůjční úroková sazba. Institut předčasného splacení je pak upraven v § 117 ZoSÚ a stanovuje, že věřitel má právo pouze na náhradu účelně vynaložených nákladů vzniklých v souvislosti s předčasným splacením, nikoliv i na objektivně odůvodněné náklady, jak je tomu nyní. V případě, že tedy splňujete podmínky stanovené v § 167 ZoSÚ a počkáte do doby výše uvedené, budete hradit pouze účelně vynaložené náklady, nikoliv i objektivně odůvodněné náklady, které byste platila, pokud byste již nyní předčasně splatila úvěr.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

náhrada mzdy v souvislosti s Covid...

Dobrý den, k náhradě mzdy: od 12.3 do 2.4. (od vyhlášení opatření) byla restaurace zavřená...nechodili jsme do práce a je v této době nahrada mzdy 100%. - na dotaz zaměstnavatele telefonicky, pouze ústně hned první den po zavření, zda chceme raději dovolenou nebo 60%náhradu většina zaměstnanců odpověděla , že raději dovolenou, jenže teď bylo vyhlášeno 100% takže s dovolenou samozřejmě nesouhlasíme, může zaměstnavatel přesto vymáhat takto odsouhlasenou dovolenou /výběrem mezi dovolenou raději než 60% náhradu ? Otázka další : v období od 3.4.zahájil zaměstnavatel opět práci v omezeném režimu, přestože je stále z důvodu nařízení platné uzavření restaurací. První den uklid... a od 6.4.otevřený výdej okénkem - jídlo, pití sebou, jídlo pro hosty hotelu ve stejné budově mimo restauraci do hotelovych pokojů apod.(restaurace a hotel =různí majitele) Někteří pracovnici jsou plně vytížení (kuchaři) , ale zrovna já mám cca náplň na cca 1/4 pracovní doby. Může zaměstnavatel vymáhat nahrazení techto chybějících hodin v období až se nařízení zruší a provoz obnoví? Pokud neodpracuju plný počet pracovní doby, jaký budu mít plat? 100% nahradu bez ohledu na počet odpracovaných hodin= mzda za opracované +nahrada mzdy 100%za neodpracované? Nebo pokud odmítnu si další následující po ukončení nařízení 3 měsíce dopracovat chybějící hodiny zpětně budu mít plat pouze podle počtu skutečně odpracovaných hodin? Pokud bych měla i já nárok na 100%jak k tomu prijdou ty kolegyně, které na jiné práci náplň mají 2/3 nebo i odpracují celé? = Může pak zaměstnavatel žádat o náhradu mzdy za celý měsíc nebo jen za neodpracovane hodiny v měsíci - v režimu okénko je omezený odbyt, zaměstnavatel vydělá citelně méně než kdyby byla otevřená restaurace. Odpovědi na tyto otázky nikde nejsou a jistě se to týká i jiných lidí... Jistě je dobré pomoct zaměstnavateli udržet podnik, ale mělo by to být lépe vysvětleno zda je to povinné odpracovat jakkoliv hodiny, i kdyby tam člověk měl sedět a koukat, než 3 měsíce potom nemít volno vůbec žádné-nahrazování m hodin. Je tedy výhodné takto to komplikovat otevřením okénka pro minimální odbyt když do konce nařízení uzavření restaurací je narok na 100%nahrady mzdy pro zaměstnance? . Děkuji za pomoc v pochopení tohoto celého...


odpovídal(a): Redakce

Výpověď

Dobrý večer, přítel byl 18.3. Do oběda v práci a od odpoledne mu doktorka vystavila neschopenku, kvůli nemoci. 19.3 se přítel od kolegy dozvěděl, že ho zamestnavatel ke dni 18.3 odhlásil z firmy, tudíž má výpověď. Důvod výpovědi uvedl nedostatek práce. Má na to zaměstnavatel právo, když ho ani neinformoval, je na neschopence a výpověď mu poslal emailem 19.3.? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpověď zaměstnance při překážkách na straně zaměstnavatele

Dobrý den, dostal jsem v práci oznámení o překážkách na straně zaměstnavatele a budu doma na 60 procentech. Chtěl bych se zeptat, pokud si v průběhu doby, kdy budu doma najdu nové zaměstnání - mohu podat okamžitou výpověď bez výpovědní lhůty? Děkuji, Ježík


odpovídal(a): Redakce

Vypořádání spoluvlastnictví

Dobrý den, ke kterému dni by se měly vypořádat finance na společném účtu spolumajitelů nemovitosti, ze kterého se hradí např. opravy - v den podpisu kupní smlouvy, kdy prodávám svůj podíl synovi spolumajitele, nebo ke dni vkladu nového spolumajitele do katastru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek k HPP

Dobrý den, několik let přepronajímám prostory k pořádání večírků stylem: Sepíšu s majitelem smlouvu na pronájem konferenčních prostor od 10:00 do 23:00 za cenu 10 000kč. Organizátorům řeknu cenu 12 000kč a bez smlouvy jim prostory pronajmu. Je možné pronajímat něco, co mám já sám pronajaté, 3. osobě a je potřeba mít živnost na to? Pronájem je vždy 1x ročně. výdělek je menší než 5 000kč. Je možné mít s nimi smlouvu o Tom a je možné Jim dát fakturu za to? rekapitulace: Prostory nejsou mé, pronajmu si je a dále pronajmu jiným lidem za vyšší cenu. Nemám IČO ani nic společné s DPH nebo živností (moc se v tomto neorientuji). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

darovací smlouva a její výklad

dobrý den, chci se zeptat. jsem vlastníkem domu, kde mám věcné břemeno osobu z rodiny.přímé znění smlouvy" obdarovaný (já) současně zřizuje (osobě z rodiny), věcné břemeno - bezplatné doživotní užívání celého převáděného domu." V tomto domě jsem si vystavěl půdní vestavbu má nárok užívat i mou samostatnou bytovou jednotku? A zároveń mi do ted platil spotřebovaný plyn a vodu. nyní my je nechce zaplatit. Bude v občansko právním vztahu bráno slovo bezplatně jen, že neplatí nájem ani domovní dań, nebo se to bude vztahovat i na provozní energii jeho bytové jednotky


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu který je ve firmě

Dobrý den, nabyl jsem dědictví bytů a čtvrt. Jelikož je to zapsaný jako S.R.O. je to starší barák o 5 majitelích. A mají problém s tím abych svojí část prodal. Neboli dali mi svolení za určitých podmínek že si vyberou kupce oni. Navrhoval jsem rozdělení majetku, prodej celé firmy a aby si teda ten byt odkoupili oni. ničím nesouhlasili. Kdybych odešel tak mi vyplatí vstupní vklad. Jsem tak v pasti. Chci se zeptat jestli je nějaká možnost prodat ten byt a čtvrt aby to mělo nějáký smysl a dostal jsem značnou část cenu z toho bytu. Děkuju moc Hrdina


odpovídal(a): Redakce

jak vymoct platbu za plyn u samostatné bytové jednotky v rodinném domě

Dobrý den, vlastním rodinný dům a ve věcném břemeni mám otce, který bydlí samostné bytové jednotce. Máme tedy jedny hlavní hodiny na plyn plus jedny na druhou bytovou jednotku. Doposud mi byli úhrady za plyn placeny vždy. Nyní otec nechce platit, jakou možnost mám na zaplacení částky. Děkuji Petr


odpovídal(a): Redakce

Delší studium medicíny

Dobrý den, v roce 2018/2019 jsem studovala 1. ročník medicíny, v září jsem však studium ukončila a nastoupila na VOŠ. VOŠ chci však tento rok 2020 v létě ukončit a nastoupit opět na medicínu do 1. ročníku. Platila bych za delší studium v případě, že tentokrát bych studovala klasicky 6 let medicínu? Nebo stát platí 6+1 rok studia na medicíně, tímpádem bych už rok měla vyčerpaný? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den, dotazuji se zda mám nárok na proplacení nečerpané dovolené. Na základě dohody se zaměstnavatelem, kterému předcházela žaloba, jsme se nakonec dohodli, že mi zaměstnavatel doplatí 12 měsíčních průměrných platů a ukončím pracovním poměr ke dni 31. ledna 2020. Musí mi zaměstnavatel ze zákona proplatit i nedočerpanou dovolenou, či vše záleží na textaci dohody o ukončení pracovního poměru?. Děkuji Ivan



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.