FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování věci nemovité

Dobrý den,maminka mi chce darovat část svého pozemku s malou budovou, kterou bych si chtěla opravit. Jak postupovat?? Jak pozemek předat (jak zaměřit, jaké smlouvy, daně apod.),kde všude je třeba situaci oznamovat. Nevím si rady jak začít. Předem moc děkuji za odpověď. Eva


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vydržení

Dobrý den, můj tchán se před 40 lety po smrti svého otce dohodl ústně se svým bratrem o užívání části pozemku, který zdědil ten bratr. Byla to dohoda "něco za něco" - tchán zase nechal v užívání jiný pozemek bratrovi. Momentálně onen bratr nechal svůj majetek přepsat na svého syna a ten se domáhá "vrácení" své části pozemku, zakazuje tam i vstup a v případě, že např. na tento pozemek vběhne pes, dává podnět na přestupkovou komisi a pod. Neplatí zde institut vydržení? Má se tchán obrátit na soud, i když nemá nic v ruce, čím by toto dokázal? Pravděpodobně pouze výpovědi ostatních sourozenců.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.