FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Úvěr

Dobry den. Jeste bych se chtela zeptat. Kdyz jsem do zari schopna platit pouze pulku mesicni splatky uveru (v tu dobu nastupuji zpet do prace po materske) a banka mi po veskere komunikaci se neni ochotna nijak domluvit, muzou na me poslat exekuci? Dekuji za vasi odpoved.z


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Splátkový kalendář

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda si banka při běžném spotřebitelském úvěřu může stanovit splátkový kalendář (rozložení jistiny a úroku) jaký chce, nebo zda výše jistiny, kterou klient splácí vychází z nějakého vzorce, který musí být dodržován. Setkal jsem s úvěry v podobné výši kde u jednoho je měsíční splátka 5200 Kč (3500Kč jistina a 1700Kč úrok) u druhého splátka 4300 (1300 Kč jistina a 3000 Kč úrok). V obou případech se jedná o počáteční měsíce splácení. Pokud bude chtít klient předčasně splatit, v druhém případě bude značná část úroků uhrazena velmi brzy, je toto v pořádku a je splátkový kalendář plně v kompetenci banky nebo se musí řídít nějakými regulemi při stanovování splátkového kalendáře. V obou případech se jedná renomované bankovní domy. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pohledávky, insolvenční řízení

Dne 18.12.2015 jsem poskytl půjčku na smlouvu o půjčce ve výši 150 tisíc + úrok 20% splatnou do 18.12.2016.Dlužník ani jeho ručitel mě neinformoval o jejich dalších půjčkách a ručitel o své insolvenci,kdy mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře dne 8.3.2013.Naopak mě ujišťovali,že mají skvělé investice a brzy dluh celý splatí.Dlužník mi splácel dluh v různých částkách celkem uhradil 79 tisíc a poté dluh přestal splácet a od 15.7.2016 již nesplácí nic,pořád jen slibuje,že mi bude dávat měsíční splátky a také ručitel,ale nic se neděje.Dlužník se dostal do insolvence a dne 14.6.2017 mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře.O insolvenci jsem nevěděl a zjistil jsem to až nyní,kdy se nemohu přihlásit jako věřitel a také ručitel,který ručí za tuto půjčku se nepřihlásil do insolvence dlužníka.Je možné po někom z nich žádat úhradu zbylé dlužné částky + úroky? Smlouvu jsem vyhotovil v jednom provedení a také potvrzení o převzatých částkách jsem nedával.Převzaté částky jsem si zapisoval do svého notesu a podepsal.Oni nemají kopii smlouvy ani kopie dosud zaplacených částek.Zatím jsem se na nikoho neobrátil ani na firmy na vymáhání dluhu ani na exekutora ani na soud,jelikož jsem zjistil,že insolvenční soud je nadřazen nad soudem obecním a exekutorem.Navíc ručitel na mě podal trestní oznámení za zasílání vyhrůžných zpráv,policie toto vyhodnotila jako přestupek a magistrát mi uděli asi nějakou pokutu.Teď se snažím aspoň dovolat 10x denně dlužníkovi a ručiteli většinou to neberou a pokud někdy ano ,tak zase jen slíbí,že začne splácet a pořád nic.Prosím o radu.Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání podílového spoluvlastnictví

Dobrý den. Moje žena a její sestřenice jsou podílové spoluvlastnice(každá 1/2) několika lesních parcel. Dohodly se, které parcely kdo bude užívat. (výměrou cca srovnatelné). Chtěli bychom vypořádat toto podílové spoluvlastnictví tak, aby parcely připadly té, která je na základě dohody užívá. Chci se zeptat, zda je nutný znalecký odhad ceny těchto parcel, a jaký je konkrétní postup pro realizaci tohoto vypořádání(co na kterém úřadu vyřídit). Jak by to bylo s případným placení daně z tohoto vypořádání vyplývající ? děkuji za odpověď Trtílek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, drobné opravy

Dobrý den, babička je nájemcem bytu a v noci jí začal kapat kohoutek u vany. Voda protekla do prodejny pod jejím bytem. Majitel zařídil výměnu kohoutku a posléze informoval babičku, že zaplatí jak samotný kohoutek, tak i škodu způsobenou v prostorech pod jejím bytem – 1500 Kč za vymalování. Zajímalo by mě, zda babička musí škodu uhradit nebo zda je to povinnost majitele. Babička je přeci nájemcem bytu, proč by měla platit něco, co není její (kohoutek) a z bytu si to pak ani nemůže odnést. Není chybou pronajímatele, že se o koupelnu vůbec nezajímá a nechává jí v devastujícím stavu? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování věci nemovité

Dobrý den,maminka mi chce darovat část svého pozemku s malou budovou, kterou bych si chtěla opravit. Jak postupovat?? Jak pozemek předat (jak zaměřit, jaké smlouvy, daně apod.),kde všude je třeba situaci oznamovat. Nevím si rady jak začít. Předem moc děkuji za odpověď. Eva


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vydržení

Dobrý den, můj tchán se před 40 lety po smrti svého otce dohodl ústně se svým bratrem o užívání části pozemku, který zdědil ten bratr. Byla to dohoda "něco za něco" - tchán zase nechal v užívání jiný pozemek bratrovi. Momentálně onen bratr nechal svůj majetek přepsat na svého syna a ten se domáhá "vrácení" své části pozemku, zakazuje tam i vstup a v případě, že např. na tento pozemek vběhne pes, dává podnět na přestupkovou komisi a pod. Neplatí zde institut vydržení? Má se tchán obrátit na soud, i když nemá nic v ruce, čím by toto dokázal? Pravděpodobně pouze výpovědi ostatních sourozenců.