FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Závěť

Dobrý den, jsem v současnosti provdána v Německu, mám německé občanství. V ČR mám dvě zletilé děti a rodinný domek - obojí z prvního manželství. Jedná se mi o dědictví. Manžel sice tvrdí, že by se nároku na rodinný domek zřekl ve prospěch dětí v případě mého úmrtí, ale.... Zde v Čechách jsou nepominutelní dědici děti, manžela bych mohla závětí vydědit, ale jak to platí v tomto mém případě? Děkuji za odpověď. Žítková Marie


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce, vylučovací žaloba

Dobrý den, chceme se s přítelem na podzim roku 2014 brát, ale již teď vím, že na byt, který můj nastávající vlastní, je exekuční příkaz k prodeji bytu.Chtěla bych vědět, jestli SJM a jeho zúžení, na majetek, který jsem nabyla před manželstvím(byt ve vlastnictví, auto), a který bude uveden v notářském zápisu o zúžení SJM, jako výhradně můj, může být napadem exekutorem.Samozřejmě mám veškeré podklady o nabytí.Dále mě zajímá, jestli i když budeme manželé a manžel bude mít trvalé bydliště někde jinde, budou moci exekutoři navštívit i mou domáctnost. Děkuji za odpověď Havlováodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odmítnutí dědictví, dědické řízení

Dobrý den, můj zesnulý otec zanechal závěť, v níž cca 99% majetku dědí jeho dvě nezletilé děti z II. manželství, já, zletilá dcera z I. manželství ten zbytek... Hodnota otcova majetku je poměrně velká, ke konci života se však také hodně zadlužil. Aktiva však stále dost převyšují pasiva. Ke konci svého života si otec popůjčoval peníze u spousty známých, nejsme si jisti, zda se již ozvali všichni věřitelé. Jsem vdova se dvěma dětmi a chtěla jsem d?dictví odmítnout, právě z obavy z dalších možných objevených dluhů. Notářka mi však sdělila, že dědictví pak přechází na mé nezletilé děti. Pak by musel proběhnout soud, kde by o odmítnutí dědictví žádal opatrovník a soud by to prý vzhledem k výši aktiv pravděpodobně neschválil. Nechci mít s dědictvím po svém otci nic společného, už vůbec do toho nechci zatáhnout své děti.... Jaké je nejlepší řešení? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezdůvodné obohacení

Dobrý den. V těchto dnech jsem obdržela k podpisu pachtovní smlouvu k pozemkům. S úžasem jsem vyčetla, že se jedná o novou smlouvu (z důvodu digitalizace pozemků), nicméně jak jsem telefonicky zjistila, firma pozemky užívá už od roku 1996, žádné pachtovné mi nikdy nehradili, tvrdí ale, že původní smlouvu nemohou dohledat, nedokáží mi ani odpovědět, komu tedy pachtovné zasílali, ani na základě jaké smlouvy údajně hradili dań z nemovitosti. Žádnou smlouvu jsem totiž nikdy dřív nepodepsala. Domnívám se, že se jedná o neoprávněné obohacení, které vyšlo najevo až nyní. Mám šanci požadovat zpětně nájemné a je povinnost doložit mi původní smlouvu? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Kontrola hospodaření, dozorčí rada

Dobrý den, jsem zastupitelkou obce, která zřizuje o.p.s. Jelikož došlo k nestandardnímu zaslání zálohy na teplo ze strany obce (3 měsíce najednou ve výši 1 080 000Kč) vznesla jsem dotaz na dozorčí radu, aby provedla kontrolu, zda prostředky byly použity na úhradu záloh na teplo. Paní ředitelka ops jim ale řekla, že jim nic neukáže, nepředloží, nesdělila kolik hradí zálohy ani ke kterému dni v měsíci a že ji ústně říká, že to uhradila? Ptám se tedy, kdo fyzicky může zkontrolovat pohyb peněz i to, zda platby odešly? Domnívám se, že dozorčí rada je kontrolní orgán a tato kontrola ji měla být umožněna. Děkuji za odpověď. Dagmar Malíková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Sdružení

Dobrý den, v předchozím dotazu jsem se ptal na naležitosti vzniku společnosti fyzických osob (dříve sdružení fyzických osob) Vy jste mě asi pochopili špatně a odpověděli mi jak založit PO osobu sro, a.s. atd.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, výpověď

Dobrý den,mám od května 2014 uzavřenou, jako majitelka nájemní smlouvu na nebytové, komerční prostory s nájemcem, s tím, že pokud nezaplatí nájemné včas, tj. 10 dne v měsíci, mám možnost dát jemu z prodejny okamžitou výpověď. Tento člověk nezaplatil již třetí měsíc, je nezvěstný, moje dopisy s výpovědí se vrací.Jakou možnost mám, já jako majitelka, tento prostor znovu pronajmout, pokud v něm jsou stále ještě jeho prodejní věci a vyměnil si zámky.Mohu tyto zámky vyměnit a věci mu vystěhovat? Ale bohužel nevím, kam? Děkuji za odpověď. Hrubá.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Užívání společné věci

Dobrý den. V minulosti jste mi poradil v souvislosti s tím, že po mne spolumajitelé společné nemovitosti požadují nájemné za užívání 2 zdevastovaných místností v podkroví domu, kde je uloženo několik kusů nábytku mé maminky, abych věci vystěhovala. To jsem učinila a podepsat nájemní smlouvu odmítla. Nyní spolumajitelé požadují, abych jim zpětně vyrovnala nájemné za 3 roky zpět a to ve výši, kterou si určili a je shodná s výší nájemného, jaké hradí naši nájemníci-podnikatelé za prostory, které jsou zrekonstruovány z našich společných peněz. Odůvodňují to, že užíváním tohoto prostoru vzniklo bezdůvodné obohacení. Dohoda o užívání mezi námi uzavřena nikdy nebyla, podotýkám, že tyto prostory v minulosti užívali na uložení svých věcí i ostatní spoluvlastníci a taky jsem po nich nic nenárokovala. Prostory jsou nepronajatelné, zdevastované a nemáme dostatek společných financí na jejich opravu. Nyní se jedná ze strany spoluvlastníků o určitou obstrukci´, tak to vnímám. Musím tento "dluh" skutečně uhradit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Smlouva o dílo

Dobrý den, ráda bych se zeptala, na co mám a nemám nárok. Firma nám vystavila "cenovou nabídku/objednávku"(= jeden dokument, který se tak jmenuje) na určitý počet m2 podlahy (cena uvedena za m2, nikoli na celek). V tého objednávce je formule "přesnou kalkulaci Vám rádi vypracujeme po zaměření naším technikem". Technik u nás byl a na m2 se nic neměnilo. Dodací list (podepsaný přímo od nich) na dílo pak byl na mnohem menší počet dodaných m2 (tedy zřejmě to při zaměžení naddimenzovali), cena díla ale zůstala stejná a ve "faktuře" pak byla položka "dodávka a montáž podlah". Mám nárok na to, aby cenu opravili podle skutečně dodaných m2 podlahy?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Sporné řízení

Dobrý den, po vysoké škole jsem šel v roce 2015 studovat na soukromou jazykovou školu, a myslel si, že mám statut studenta. Nyní jsem byl na pojišťovně, se zeptat zda je vše v pořádku a nechat si vystavět potvrzení o bezdlužnosti. Týden na to mi volá paní z pojišťovny, že tam mám nedoplatek za pojistné právě z roku 2015. Může toto po mně pojišťovna vymáhat, ačkoliv jsem se byl ptát, zda tam mám vše pořádku, což mi bylo potvrzeno, a také doloženo potvrzením o bezdlužnosti. Předem děkuji za odpověď.odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno

Dobry den, prosim o radu. Pritel koupil loni pres realit.kancelar pozemek. Ta nam zaridila i vklad na katastr. Meli jsme nyni odhadce na pozemku kvuli stavbe RD a pry mame napsane vecne bremeno bezplat.uzivani jizdy a chuze (cesta) ne k nasemu parc.cislu ale na jmeno pritele. Maji to takto jeste 2 parcely, ostatni maji spravne zaevidovane. Doporucuje nam to predelat na vecne bremeno uzivani "k parcele". Jak to ted resit? Reklamovat u RK, aby sjednala napravu? Nechceme s tim mit do budoucna potize pokud nekdo zbyly pozemek (i s cestou) koupi. Majitel je celkem rozumny, ale nechci platit za pravnika aby udelal smlouvu, podle ktere muzeme predelat udeje na katastru. Vyjadreni odhadkyne: "Ad věcné břemeno: oprávnění smluvně zajištěné je skutečně pouze pro oprávněného, tj. dle kupní smlouvy kupujícího a není možné oprávnění z věcného břemene převést na jiné osoby (toto je výslovně uvedeno i ve smlouvě). Doporučuju smluvně přeformulovat věcné břemeno ve prospěch vašeho pozemku nebo alespoň konzultaci v dané věci s právníkem." Dekuji za radu Fiedlerova


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Užívání společné věci

Dobrý den, ve věci společného užívání prostor, kdy po mne spoluvlastníci požadují uhradit zpětně za 3 roky "nájemné" za prostor, kde byly uloženy věci mé maminky (pár kusů nábytku), byť této možnosti v minulosti využívali taktéž, že se přikláníte k možnosti nic nehradit, neboť jsem předmětné prostory výlučně neužívala, nebránila jsem v jejich užívání ostatním spoluvlastníkům a navíc mi jako podílovému spoluvlastníkovi náleží právo společnou věc užívat, obdobně jako zbývajícím spoluvlastníkům. Věci jsem již vystěhovala a zlikvidovala. Spoluvlastníci však na úhradě trvají s tím, že právo užívat věc sice spoluvlastníkovi náleží, ovšem jen tehdy, pokud se na tom dohodne s ostatními spoluvlastníky (rozhoduje se prostou většinou hlasů. Žádnou dohodu jsme ale mezi sebou neuzavřeli, nyní je to určitá obstrukce vůči mně. O tom, že jsem povinna uhradit "nájemné" rozhodli až nyní většinou hlasů a proto to prý platí. Je to správný postup?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Spoluvlastnictví je nástroj ďábla. Ke společnému užívání vlastnictví děkuji za Vaši odpověď. Spoluvlastníci nyní přišli s další obstrukcí, hodlají uzavřít od 1.7. dohodu o užívání společných prostor, jejíž návrh mi doručili. Spočívá v tom, že já budu dál užívat 30 let neobydlený byt v podkroví, bez vody, topení, v havarijním stavu, ve kterém bylo uloženo pár věcí mé maminky a již jsou vyklizeny. Spoluvlastníci pro změnu nově zrekonstruované prostory (z našich společných peněz) v přízemí, na které má uzavřenou nájemní smlouvu manžel jedné ze spolumajitelek a užívá zde prostory pro kanceláře a sociální zařízení pro svou firmu. Tím nikdo nebude nikomu nic hradit. Hlavně ušetří náš společný nájemník, manžel jedné ze spolumajitelek, že další zrekonstruovaný prostor bude užívat zdarma a nebude tak přispívat nájemným do společných peněz. Tuto dohodu opět většinově podepíší. Žiji 100 km daleko, nikdy jsem nemovitost neobývala, nemám ani zájem do budoucnosti, sporné věci mé maminky jsou pryč, zlikvidované, o takovou dohodu zájem nemám. Platí tato jednostranně pro mne opět nevýhodná dohoda po podpisu většiny spolumajitelek a jak se mohu event. bránit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymáhání pohledávky

Jaké existují účinné možnosti (a event. jak jsou finančně náročné, abych získala (vymohla) svůj podíl na zisku z nájmů za uplynulý rok, který spolumajitelé zadržují na našem společném účtu, ke kterému nemám přístup a nereagují na žádnou moji výzvu? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Právní vztahy

Dobrý den. Mám dotaz ohledně poskytování informací od realitní kanceláře M&M reality. Měl jsem obecný dotaz na konkrétní nemovitost, neboť byla v průběhu 3 let opakovaně nabízena, vždy s větší cenou - dotaz, zda se jednalo vždy o stejného prodejce a další dotaz co je míněno u inzerátu aktualizováno, když všechny mnou zkontrolované údaje byly stejné, konkrétně cena, popis, obrázky, realitka, makléř,.. . Z důvodů, že jsem neuvedl telefonní číslo, mi odmítli podat informace, neboť jim to systém neumožňuje. Neuspěl jsem ani se stížností. Mám o tuto nemovitost zájem, bohužel nikdo jiný ji nenabízí. Mám mobil a číslo pouze služební, nechci porušovat pravidla firmy a dávat je soukromým osobám. Pořizovat další mobil se mi nejeví zrovna adekvátní a aktuální. Je nějaká jiná možnost? U státní a veřejné správy je platná legislativa ČR, u soukromoprávních také něco obdobného existuje. Děkuji předem za odpověď. Ivan.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Úvěr

Dobry den. Jeste bych se chtela zeptat. Kdyz jsem do zari schopna platit pouze pulku mesicni splatky uveru (v tu dobu nastupuji zpet do prace po materske) a banka mi po veskere komunikaci se neni ochotna nijak domluvit, muzou na me poslat exekuci? Dekuji za vasi odpoved.z


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Splátkový kalendář

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda si banka při běžném spotřebitelském úvěřu může stanovit splátkový kalendář (rozložení jistiny a úroku) jaký chce, nebo zda výše jistiny, kterou klient splácí vychází z nějakého vzorce, který musí být dodržován. Setkal jsem s úvěry v podobné výši kde u jednoho je měsíční splátka 5200 Kč (3500Kč jistina a 1700Kč úrok) u druhého splátka 4300 (1300 Kč jistina a 3000 Kč úrok). V obou případech se jedná o počáteční měsíce splácení. Pokud bude chtít klient předčasně splatit, v druhém případě bude značná část úroků uhrazena velmi brzy, je toto v pořádku a je splátkový kalendář plně v kompetenci banky nebo se musí řídít nějakými regulemi při stanovování splátkového kalendáře. V obou případech se jedná renomované bankovní domy. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pohledávky, insolvenční řízení

Dne 18.12.2015 jsem poskytl půjčku na smlouvu o půjčce ve výši 150 tisíc + úrok 20% splatnou do 18.12.2016.Dlužník ani jeho ručitel mě neinformoval o jejich dalších půjčkách a ručitel o své insolvenci,kdy mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře dne 8.3.2013.Naopak mě ujišťovali,že mají skvělé investice a brzy dluh celý splatí.Dlužník mi splácel dluh v různých částkách celkem uhradil 79 tisíc a poté dluh přestal splácet a od 15.7.2016 již nesplácí nic,pořád jen slibuje,že mi bude dávat měsíční splátky a také ručitel,ale nic se neděje.Dlužník se dostal do insolvence a dne 14.6.2017 mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře.O insolvenci jsem nevěděl a zjistil jsem to až nyní,kdy se nemohu přihlásit jako věřitel a také ručitel,který ručí za tuto půjčku se nepřihlásil do insolvence dlužníka.Je možné po někom z nich žádat úhradu zbylé dlužné částky + úroky? Smlouvu jsem vyhotovil v jednom provedení a také potvrzení o převzatých částkách jsem nedával.Převzaté částky jsem si zapisoval do svého notesu a podepsal.Oni nemají kopii smlouvy ani kopie dosud zaplacených částek.Zatím jsem se na nikoho neobrátil ani na firmy na vymáhání dluhu ani na exekutora ani na soud,jelikož jsem zjistil,že insolvenční soud je nadřazen nad soudem obecním a exekutorem.Navíc ručitel na mě podal trestní oznámení za zasílání vyhrůžných zpráv,policie toto vyhodnotila jako přestupek a magistrát mi uděli asi nějakou pokutu.Teď se snažím aspoň dovolat 10x denně dlužníkovi a ručiteli většinou to neberou a pokud někdy ano ,tak zase jen slíbí,že začne splácet a pořád nic.Prosím o radu.Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání podílového spoluvlastnictví

Dobrý den. Moje žena a její sestřenice jsou podílové spoluvlastnice(každá 1/2) několika lesních parcel. Dohodly se, které parcely kdo bude užívat. (výměrou cca srovnatelné). Chtěli bychom vypořádat toto podílové spoluvlastnictví tak, aby parcely připadly té, která je na základě dohody užívá. Chci se zeptat, zda je nutný znalecký odhad ceny těchto parcel, a jaký je konkrétní postup pro realizaci tohoto vypořádání(co na kterém úřadu vyřídit). Jak by to bylo s případným placení daně z tohoto vypořádání vyplývající ? děkuji za odpověď Trtílek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, drobné opravy

Dobrý den, babička je nájemcem bytu a v noci jí začal kapat kohoutek u vany. Voda protekla do prodejny pod jejím bytem. Majitel zařídil výměnu kohoutku a posléze informoval babičku, že zaplatí jak samotný kohoutek, tak i škodu způsobenou v prostorech pod jejím bytem – 1500 Kč za vymalování. Zajímalo by mě, zda babička musí škodu uhradit nebo zda je to povinnost majitele. Babička je přeci nájemcem bytu, proč by měla platit něco, co není její (kohoutek) a z bytu si to pak ani nemůže odnést. Není chybou pronajímatele, že se o koupelnu vůbec nezajímá a nechává jí v devastujícím stavu? Předem děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.