Nájem, výpověď

Sekce: Právní poradna | Téma: Občanské právo

Otázka: 21.10.2014 11:39


Dobrý den,mám od května 2014 uzavřenou, jako majitelka nájemní smlouvu na nebytové, komerční prostory s nájemcem, s tím, že pokud nezaplatí nájemné včas, tj. 10 dne v měsíci, mám možnost dát jemu z prodejny okamžitou výpověď. Tento člověk nezaplatil již třetí měsíc, je nezvěstný, moje dopisy s výpovědí se vrací.Jakou možnost mám, já jako majitelka, tento prostor znovu pronajmout, pokud v něm jsou stále ještě jeho prodejní věci a vyměnil si zámky.Mohu tyto zámky vyměnit a věci mu vystěhovat? Ale bohužel nevím, kam? Děkuji za odpověď. Hrubá.

Odpověď: odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr. , 30.11.-0001 00:00


Vážená paní Hrubá, v tomto případě bude zejména záležet na konkrétní podobě Vaší nájemní smlouvy s nájemcem. Občanský zákoník Vám dává následující možnosti, jak postupovat ve Vámi popsané situaci. Nájemce je v prodlení s placením nájemného po dobu tří měsíců, přestože byl Vámi – pronajímatelkou - opakovaně vyzýván k úhradě. V tomto spatřuji hrubé porušení povinností nájemce vůči pronajímateli a zakládá to tedy důvod pro výpověď nájmu prostoru sloužícího k podnikání, ať už by byla smlouva mezi Vámi a nájemcem uzavřena na dobu určitou nebo neurčitou. Výpovědní doba bude tříměsíční a počne běžet prvním dnem měsíce následujícího po dni, kdy byla výpověď nájemci doručena, či nastala fikce doručení. Je důležité ve výpovědi uvést, že nájemce porušuje své povinnosti ze smlouvy popsaným způsobem. Dále připadá v úvahu podat místně a věcně příslušnému soudu žalobu na vyklizení předmětné nemovitosti. Pokud jste si ovšem jistá, že nájemce předmět nájmu opustil (tzn. dlouhodobě prostory nevyužívá, není znám jeho pobyt atp.), lze postupovat dle ustanovení §2292 občanského zákoníku a považovat prostor za odevzdaný dnem skončení nájmu. V takovém případě jste jako vlastník nemovitosti oprávněna překonat uzamčení a vstoupit do prostor, případně je uvést do původního stavu.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Výpověď

Dobrý večer, přítel byl 18.3. Do oběda v práci a od odpoledne mu doktorka vystavila neschopenku, kvůli nemoci. 19.3 se přítel od kolegy dozvěděl, že ho zamestnavatel ke dni 18.3 odhlásil z firmy, tudíž má výpověď. Důvod výpovědi uvedl nedostatek práce. Má na to zaměstnavatel právo, když ho ani neinformoval, je na neschopence a výpověď mu poslal emailem 19.3.? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpověď zaměstnance při překážkách na straně zaměstnavatele

Dobrý den, dostal jsem v práci oznámení o překážkách na straně zaměstnavatele a budu doma na 60 procentech. Chtěl bych se zeptat, pokud si v průběhu doby, kdy budu doma najdu nové zaměstnání - mohu podat okamžitou výpověď bez výpovědní lhůty? Děkuji, Ježík


odpovídal(a): Redakce

Vypořádání spoluvlastnictví

Dobrý den, ke kterému dni by se měly vypořádat finance na společném účtu spolumajitelů nemovitosti, ze kterého se hradí např. opravy - v den podpisu kupní smlouvy, kdy prodávám svůj podíl synovi spolumajitele, nebo ke dni vkladu nového spolumajitele do katastru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek k HPP

Dobrý den, několik let přepronajímám prostory k pořádání večírků stylem: Sepíšu s majitelem smlouvu na pronájem konferenčních prostor od 10:00 do 23:00 za cenu 10 000kč. Organizátorům řeknu cenu 12 000kč a bez smlouvy jim prostory pronajmu. Je možné pronajímat něco, co mám já sám pronajaté, 3. osobě a je potřeba mít živnost na to? Pronájem je vždy 1x ročně. výdělek je menší než 5 000kč. Je možné mít s nimi smlouvu o Tom a je možné Jim dát fakturu za to? rekapitulace: Prostory nejsou mé, pronajmu si je a dále pronajmu jiným lidem za vyšší cenu. Nemám IČO ani nic společné s DPH nebo živností (moc se v tomto neorientuji). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

darovací smlouva a její výklad

dobrý den, chci se zeptat. jsem vlastníkem domu, kde mám věcné břemeno osobu z rodiny.přímé znění smlouvy" obdarovaný (já) současně zřizuje (osobě z rodiny), věcné břemeno - bezplatné doživotní užívání celého převáděného domu." V tomto domě jsem si vystavěl půdní vestavbu má nárok užívat i mou samostatnou bytovou jednotku? A zároveń mi do ted platil spotřebovaný plyn a vodu. nyní my je nechce zaplatit. Bude v občansko právním vztahu bráno slovo bezplatně jen, že neplatí nájem ani domovní dań, nebo se to bude vztahovat i na provozní energii jeho bytové jednotky


odpovídal(a): Redakce

Prodej bytu který je ve firmě

Dobrý den, nabyl jsem dědictví bytů a čtvrt. Jelikož je to zapsaný jako S.R.O. je to starší barák o 5 majitelích. A mají problém s tím abych svojí část prodal. Neboli dali mi svolení za určitých podmínek že si vyberou kupce oni. Navrhoval jsem rozdělení majetku, prodej celé firmy a aby si teda ten byt odkoupili oni. ničím nesouhlasili. Kdybych odešel tak mi vyplatí vstupní vklad. Jsem tak v pasti. Chci se zeptat jestli je nějaká možnost prodat ten byt a čtvrt aby to mělo nějáký smysl a dostal jsem značnou část cenu z toho bytu. Děkuju moc Hrdina


odpovídal(a): Redakce

jak vymoct platbu za plyn u samostatné bytové jednotky v rodinném domě

Dobrý den, vlastním rodinný dům a ve věcném břemeni mám otce, který bydlí samostné bytové jednotce. Máme tedy jedny hlavní hodiny na plyn plus jedny na druhou bytovou jednotku. Doposud mi byli úhrady za plyn placeny vždy. Nyní otec nechce platit, jakou možnost mám na zaplacení částky. Děkuji Petr


odpovídal(a): Redakce

Delší studium medicíny

Dobrý den, v roce 2018/2019 jsem studovala 1. ročník medicíny, v září jsem však studium ukončila a nastoupila na VOŠ. VOŠ chci však tento rok 2020 v létě ukončit a nastoupit opět na medicínu do 1. ročníku. Platila bych za delší studium v případě, že tentokrát bych studovala klasicky 6 let medicínu? Nebo stát platí 6+1 rok studia na medicíně, tímpádem bych už rok měla vyčerpaný? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den, dotazuji se zda mám nárok na proplacení nečerpané dovolené. Na základě dohody se zaměstnavatelem, kterému předcházela žaloba, jsme se nakonec dohodli, že mi zaměstnavatel doplatí 12 měsíčních průměrných platů a ukončím pracovním poměr ke dni 31. ledna 2020. Musí mi zaměstnavatel ze zákona proplatit i nedočerpanou dovolenou, či vše záleží na textaci dohody o ukončení pracovního poměru?. Děkuji Ivan


odpovídal(a): Redakce

změna pracovní doby zaměstnavatelem

Dobrý den, zaměstnavatel upravil pracovní dobu na jeden pracovní den. V pondělí oznámil,že v úterý posouvá pracovní dobu z 5:30 hod -14:00hod na 8:00-16:30hod.Jako důvod uvedl obavu z výpadku elektrické energie na základě nepříznivé meteorologické předpovědi. Je toto v jeho kompetenci?Ve firmě pracují zaměstnanci s pevnou pracovní dobou a pružnou pracovní dobou. Děkuji, Eva Venclová



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.