FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
Témata v sekci: PRÁVNÍ PORADNA
DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Pokud vlastním nemovitost s bytovými jednotkami, a nájemník v jedné bytové jednotce způsobí neúmyslně požár, v jehož důsledku vyhoří nejenom byt který si v domě pronajímá, ale celý dům, mám možnost žádat po nájemníkovi náhradu škody, popřípadě žádá ji pojišťovna z pojistky na dům (ze které případně poskytla plnění) mnou uzavřené? Pokud důsledku požáru celého domu dojde ke zničení movitého majetku také ostatních nájemníků (a tito nemají pojištěnou domácnost), májí tito nájemníci možnost žádat úhradu škody po nájemníkovi který požár způsobil? Děkuji, Jan Hauer ...
odpovídal(a): | Redakce |
Děda si v roce 1947 pořídil dům se zahradou který v roce 1976 zdědil můj táta a v roce 2007 zdědil já. Teď jsem se dozvěděl že půl zahrady patří obci a výčnělek z ní zasahuje do mé garáže. Podle katastru došlo po roce 1950 k oplocení a zakreslení jako jedna a při revizi po roce 1970 protože se nenašlo nic o převodu rozdělila na dvě poloviny obecní a soukromou. Obec ji chce prodat a já bych se nedostal do garáže a přišel o kus zahrady kde žiju přes 30 let.
odpovídal(a): | Redakce |
Děda si v roce 1947 pořídil dům se zahradou který v roce 1976 zdědil můj táta a v roce 2007 zdědil já. Teď jsem se dozvěděl že půl zahrady patří obci a výčnělek z ní zasahuje do mé garáže. Podle katastru doslo po roce 1950 k oplocení a zakreslení jako jedna a při revizi po roce 1970 protože se nenašlo nic o převodu rozdělila na dvě poloviny obecní a soukromou. Obec ji chce prodat a já bych se nedostal do garáže a přišel o kus zahrady kde žiju přes 30 let.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, předem se omlouvám za vložení dotazu nejspíše do nesprávné kategorie, ale nevím, kam můj dotaz zařadit. Prosím o radu ve velmi těžké finanční situaci. Od r. 2011 žiji prakticky v zahraničí (EU; dále jako X). V ČR jsem byl OSVČ od r. 2007 do října 2020 (kdy jsem se zaregistroval v X). Vždy jsem vydělával velmi málo a měl jsem proto problém s placením zdravotního a sociálního pojistného. Prakticky neustále jsem něco splácel, několikrát jsem měl povolené splátkové kalendáře u ZP i u ČSSZ (které jsem vždy dodržel), po splacení jsem pak vždy opět upadl do dluhu. Velmi hrozivá situace nastala v červenci r. 2019, kdy mi sociálka poslala obrovský výměr a nepovolila mi (z mně neznámých důvodů) splátkový kalendář. Abych dluh splatil, musel jsem zrušit stavební spoření, které mi po mnoho let platili rodiče. Poté jsem ale opět upadl do dluhu a v současnosti mám nezaplacený celý rok 2019 a 2020. Na zdravotním pojistném mám dluh ještě větší, netroufám si ani zjistit, jak vysoký. Moje už tak nízké přímy se od března 2020 doslova propadly, v důsledku čehož jsem m.j. přišel o byt (pozdní placení nájemného). Teď se situace zlepšila alespoň do té míry, že jakž takž platím nájem (jsem ve výpovědní lhůtě), i když zpoždění jsem samozřejmě nedohnal. Z pojistného (které platím v X) a všech dalších plateb (elektřina atd.) mám ale velké obavy. V této situaci nedokážu vyčíslit částku, kterou bych eventuálně byl schopen splácet, pokud by mi ČSSZ a ZP povolily splátkové kalendáře, a velmi pochybuji, že bych byl schopen splátky dodržet. Proto jsem je zatím ani nekontaktoval se žádostí. Jelikož jsem se koncem minulého roku odhlásil jako OSVČ v ČR (a z pojištění už v srpnu), hrozím se, že mi od ZP i od sociálky přijdou platební výměry. Chtěl jsem se proto zeptat, zda neexistuje nějaké jiné, sociálnější řešení, třeba odklad dluhu. V současnosti studuji na vysoké škole v X a mám v úmyslu úplně změnit povolání. Počítám, že nejpozději v létě 2023 nastoupím do zaměstnání se slušným X-kým platem, ze kterého bych pak dluhy mohl rychle a bez problémů splatit. Nebylo by možné sjednání odkladu splácení dluhu např. do června 2023, s tím že toho v současnosti nejsem schopný? Nebo vyjednat s ČSSZ a ZP nějaké jiné řešení? Pokud ne, za jakých podmínek mi ČSSZ nebo ZP můžou zamítnout žádost o splátkový kalendář? Podotýkám, že předchozí splátkové kalendáře jsem vždy vzorně dodržoval. Velmi vás prosím o radu, jak by v této situaci bylo nejlepší postupovat.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Rád bych se na vás obrátil s dotazem. Dal jsem do prodejny počítačové techniky k opravě notebook. Byla mi v něm vyměněna součástka za novou a notebook jsem si vyzvedl jako opravený. Za 14 dní po opravě jsem byl nucen notebook opět dát do zmíněné opravny , protože vyměněná součástka vykazovala chybu. Prodejna přijala notebook k reklamaci (obdržel jsem reklamační protokol), poslala zmíněnou součástku k reklamaci svému dodavateli a po čase mi sdělila, že její dodavatel reklamaci neuznává. Když se domáhám uznání reklamace v prodejně, tak ta se odvolává na svého dodavatele a vrací mi vadnou součástku (výměna za jinou součástku není možná, protože již na trhu jiná není). Kde a jak se mohu domáhat uznání reklamace? Děkuji, Jan Hauer...
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Mému otci pronajalo JZD v 09/1985 pozemek – ornou půdu cca 700 m2 na 15 let,pod podmínkou,že si ho oplotí.Příslušný tehdejší MNV obce vydalo otci stavební povolení ( asi bez kolaudace ) a otec ho oplotil a užíval ho.Poté byl pozemek volný ale chodili jsme na něj a sklízeli jablka a jiné ovoce,které jsme tam na začátku nájmu vysadili.Oplocení sestává z asi 30 ks ocelových trubek zabetonovaných v zemi a z drátěného pletiva.Pozemek sousedí s naším pozemkem.JZD nebylo vlastníkem onoho pronajatého pozemku.Nyní jeho skutečný vlastník tento pozemek v cca roce 2018 dal zaměřit přesně podle našeho vystavěného oplocení a k datumu 01/2020 jej prodal jako stavební parcelu. Kupující má v kupní smlouvě,že pozemek kupuje od prodávajícího i s tímto oplocením. Chtěl jsem se zeptat,zda ho takto mohl prodejce prodat,bez jakýchkoliv našich nároků.Pokud ne,zda si ho můžeme ještě takto již prodaný odebrat nebo žádat o nějakou náhradu za něj od kupce či prodejce nebo i pozemek vydržet.Dokumenty prokazující naše vlastnictví plotu stále máme ( tehdy platnou smlouvu s JZD,stavební povolení od MNV ) Děkuji Novák
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, prosím o informaci: Kdo ohlašuje změnu na Katastr nemovitostí při digitalizaci nově vzniklého katastrálního čísla - vlastník nebo budoucí majitel? A kdo ohlašuje změnu Katastru nemovitostí při prodeji pozemku nebo nemovitosti, prodávající nebo kupující? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, Velice bych ocenil Vaši odpověď, radu Můj otec měl před rokem potyčku se sousedem, na základě nepohodnutí. Výsledkem byly mnohočetné pohmožděniny mého otce (soused žádné zranění neměl mít). S otcem jsem byl pro jistotu v nemocnici, kde se uvedlo do zprávy, že ho měl napadnout soused. Oba účastníci tohoto incidentu byli pozváni na obecní úřad k výpovědi. Každá strana si hájí své, soused navíc uvedl několik verzí, které nebyly shodné s výpovědi v nemocnici o úrazu. Přímý viník nebyl označen a oba účastnící dostali "pořádkovou pokutu" ve výši 2500Kč a zápis to trestního rejstříku. Můj otec tuto pokutu uhradil, ale soused s pokutu uhradit nechce a odvolává se. Zajímá mě v tomto případě, jak to může dopadnout. Pokud by byla i možnost, že s odvoláním soused pokutu nezaplatí, jak to následně dopadne pro mého otce? Vrátí mu peníze i výmaz v trestním rejstříku? Upřímně v tomto případě věřím, že vzhledem k tomu, kdy nebyl označen viník, měli by obě strany dostat stejný trest. Děkuji Vám za Váš příspěvek i radu Pastyřík J.
odpovídal(a): | Redakce |
Koupil jsem motocykl, který se zdál při testování v pořádku, prodejce mi ještě před koupí poskytl fakturu, že byl motor repasován a je tedy jako nový. Dále dle emailové komunikace vypadalo vše perfektně. Nicméně: týden po koupi začala protíkat přední vidlice a za další týden jsem si všiml, že motor žere olej. Olej neteče pod vozidlo, nicméně se ztrácí v systému, což může znamenat špatně provedenou opravu. Dále na kupní smlouvě je rok výroby 2009, nicméně na techničáku je datum první registrace 22.08.2008(rok výroby by měl být před tímto datem tedy logicky). Vzal jsem vozidlo jen proto, že mělo být ok. Případná oprava výjde tak na 20 tisíc. Jaké mám možnosti, mohu vozidlo vrátit a nebo pouze požadovat část kupní ceny zpět? Aktuálně to je 3 týdny od koupě. V kupní smlouvě je stav zařízení uváděn jako okey. Děkuji za rady, na webu je spousty informací, ale jsou dosti rozporné.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, koupil jsem motocykl, který se zdál při testování v pořádku, prodejce mi ještě před koupí poskytl fakturu, že byl motor repasován a je tedy jako nový, dále dle emailové komunikace vypadalo vše perfektně. Nicméně: týden po koupi začala protíkat přední vidlice a za další týden jsem si všiml, že motor žere olej. Olej neteče pod vozidlo, nicméně se ztráci v systému, což může znamenat špatně provedenou opravu. Dále na kupní smlouvě je rok výroby 2009, nicméně na techničáku je datum první registrace 22.08.2018(rok výroby by měl být před tímto datem tedy logicky). Vzal jsem vozidlo jen proto, že mělo být ok. Případná oprava výjde tak na 20 tisíc. Jaké mám možnosti, mohu vozidlo vrátit a nebo pouze požadovat část kupní ceny zpět? Aktuálně to je 3 týdny od koupě. V kupní smlouvě je stav zařízení uváděn jako okey. Děkuji za rady, na webu je spousty informací, ale jsou dosti rozporné.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Mám byt v osobním vlastnictví v domě, kde je dalších 5 bytů v OV. V bytě mám dva komíny. Před časem jsme si objednali společně s ostatními vlastníky revizi komínů, která byla hrazena z fondu oprav. Nyní si chci objednat čištění svých komínů, a kominík po mně žádá k nahlédnutí již zmíněnou revizní zprávu, a náš předseda sdružení vlastníků bytových jednotek mi ji odmítá vydat. Můj dotaz zní, zda má povinnost mi ji vydat či nikoliv? Dále se chci zeptat, zda má předseda povinnost vydat mi k nahlédnutí Stanovy sdružení vlastníků bytových jednotek, kde předpokládám bych měl také nalézt odpovědi na své dotazy. Děkuji, s pozdravem Jan Hauer, Žatec…
odpovídal(a): | Redakce |
Prosím o informaci, jaká je zhruba výše výživného ze starobního důchodu 11000,- Kč na dvě děti. Jedno ZTP/P a druhé studující. Děkuji Anna
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den před pěti lety jsem na koupi nemovitosti dostal 100 procentní hypotéku a kvůli výši úroků mi rodiče zastavili byt vše proběhlo v pořadku hypotéku pravidelně bez problémů splácim, ale ted najednou chtějí abych jejich zástavu vyjmul a pokud tak neučiním sám tak prý nějak zařídí aby to šlo bezemě mam obavu že odhad nemovitosti nemá jěště vyši nezplacené hypotéky nic méně jde mi o to jestli je nějaká možnost a pro mě nějake možné problémy aby sami zrušili danou zástavu děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Najdu oporu v zákonu, jaké povinnosti má správce společné nemovitosti? Jsem spoluvlastníkem nemovitosti, kde si většinou ustanovili naším placeným správcem rodinného příslušníka jednoho ze spolumajitelů, který je placen za hodinu své práce částkou 280 Kč. Problém je v tom, že mi tento správce neposkytuje na moje vyžádání konkrétní informace, za co si přesně účtuje finanční částky, které se odečtou rovnou ze společného účtu, vyčtu to jen jednou za rok ve výkazu a to jen v obecné rovině. Na přímý dotaz se však odpovědi nedočkám. Další spolumajitelé mlčí, vyhovuje jim, že jejich rodinný příslušník má slušný výdělek. Mám šanci se nějak bránit, upravuje tento vztah zákon? Do dnešního dne jsem neobdržela žádnou "smlouvu", na základě tuto činnost vykonává, na mé dotazy nereaguje. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Starý dotaz: Dobrý den, v rodině máme takový problém. Moje příbuzná chodila v roce 2011 - 2013 s mužem, který jí dal v roce 2012 finanční dar cca 200 tisíc na pokrytí nějakých dluhů a plateb a nesepsali žádnou smlouvu, řekl jí tenkrát, že to vrátit nechce. Pak se rozešli.Teď po letech ji navštívil jeho syn, že by chtěli peníze zpět. Jak má reagovat? Děkuji. Doplnění: oba jsou v sočasné době v důchodu, žijí tedy jen z důchodu, ale muž který částku příbuzné daroval chce údajně dělat novou fasádu na domě atd., není tedy v žádné nouzi.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Je potřeba zúžit SJM? Dobrý den, máme takovou delikátní situaci. Moje babička mi darovala její dům. Ale ve skutečnosti mi darovala jakoby jen půlku a za druhou půlku jsem jí koupila byt, který bude tety, s tím že babi tam dožije. Chtěla obdarovat 2 svoje dcery. Ja by jsem potřebovala tedy poradit. Byt jsem kupovala s manželem pomocí hypotéky, která je napsaná na nás oba. Tak tedy podle kupní smlouvy a podání na katastr jsme majitele oba dva. Jak se to dá udělat aby jsem to společně s manželem mohla darovat mé babičce nebo tetě aby jsme nemuseli platit daň z nabytí. Musím napřed zúžit SJM? vyvázat z toho mého manžela? a poté darovat? Nebo by to šlo udělat i jinak? Děkuji předem za odpověď. Súľovcová
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý de,pronajala jsem si byt, na zaklade mylných informací majitele.V bytě měla proběhnout rekonstrukce na náklady nájemce s tím, že se náklady budou odečítat formou ponížením nájmu.Celková částka i s pracemi je cca 70000 a majitel se distancoval. nic ponizovat nebude a najem snižovat nebude. Byt byl prakticky neobyvatelný. Mám doklady i fotodokumentaci. Mohu se tedy svych penez domahat soudně?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na to, co chci dělat. Mám auto, jsem majitelem. Hodně auto ne používám a proto chci ho pronajmout svému přítelu, který pracuje v Uberu a samozřejmě bude ho používat tam. Co bych v tomto případě musel udělat? Musíme podepsat "formální" najemni smlouvu mezi sebou nebo aby to všechno bylo oficiálně musím zařídit živnostenský list a platit daně? Předem děkuji za odpověď!
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
V bytě, který pronajímám, potřebuji vyměnit plynové topidlo (WAW). Nájemce ovšem nechce spolupracovat, dělá naschvály s tím, že bude mít čas až na podzim. Já mám zajištěného topenáře, ten koupil i topidlo a tak bych to rád nechal vyměnit už nyní. Sehnat řemeslníka není jednoduché a asi nebudu schopen ho zajistit přesně na termín, který by nájemník určil. Zvláště na podzim, kdy začne topná sezóna. Poradíte mi, jak mám postupovat? Nebo lze to udělat tak, že nájemníkovi dám topidlo, ať si zajistí výměnu sám?. Děkuji Čestmír Doubrava
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, jsem jednou z dědiců po otci, který zemřel v roce 2009. Neprodleně 1 den po jeho smrti si sestra převedla z jeho bank. účtu peníze na svůj účet (jako disponent) a vzala si do užívání jeho nové osobní auto, pořízené v roce 2008. Téměř 9 let se řešila soudně neplatnost závěti, o které Nejvyšší soud rozhodl, že neplatí, proto se vracíme po 9ti letech k Notáři k projednání dědictví. Můj dotaz spočívá v tom....Měla sestra vůbec právo peníze z účtu si převést a disponovat s nimi téměř 9 let a auto užívat 9 let bezplatně a nyní ho nechce, protože jeho cena už není taková, jaké je uvedena u notáře. Navíc se řeší ještě byt, který v roce 2009 dle odhadce měl cenu 1, 1 mil. a nyní při návrhu na vyrovnání nechce přistoupit na tuto cenu a požaduje podíl z aktuální ceny tržní v tomto roce 2018, kterou si vymyslela. Navíc nechala v bytě odpojit elektřinu, plyn a je plný starých věcí a nábytku, které už nikdo nechtěl. Jak se dá prosím bránit? Je ona povinna si auto ponechat, když ho 9 let užívala a nebo naopak nemá povinnost si ho nechat, pokud auto užívala a další 4 dědicové, kteří jsme po otci jsme ho ani užívat nemohli, protože ho měla ona. Můžeme od ní chtít zpětně nájem z vozu? Měla právo si peníze převést a 9 let je mít ve svém vlastnictví? a jako poslední dotaz....byt, který je součástí dědictví...má právo požadovat svůj podíl z ceny tržní k dnešnímu datu?? Děkuji za odpověď