FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBCHODNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

volná živnost

Dobrý den! Existuje ještě při založení živnosti možnost volby "Agenturní činnost v oblasti kultury" , nebo něco podobného? Nemohu pro nic nikde najít. Děkuji! A.R.


odpovídal(a): Redakce

Zápis do obchodního rejstříku

Dobrý den, žádala jsem o změnu sídla společnost s.r.o. Do datové schránky přišlo pouze usnesení o výmazu a zapsání nového sídla. Bohužel mi nepřišel aktuální výpis z OR. V rejstříku také zatím není zaevidováno. V usnesení se uvádí, že den zápisu změny = den nabytí právní moci. No a tady je problém, nevíte prosím, kdy je onen den nabytí právní moci? Jak dlouho mám čekat se změnami, které se změnou sídla souvisí. Děkuji



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Založení s.r.o.

Dobrý den, chci začít podnikat, prodávat přes eshop a nevím zda je lepší vytvořit si s.r.o. nebo si vyřídit živnostenský list. Spíše jsem přikloněná pro založení firmy s.r.o., ale netusím jak to je s tím, že jsem student. A taky jaké kroky musím podniknout. Děkuji L.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost jednatele

Dobrý den , v obchodním rejstříku jsem vedena jako 2. jednatelka firmy.Nově byla uzavřena společenská smlouva o spol.s.r.o., kde jsou rozděleny obchodní podíly a společníci vyjadřují vůli ůčastnit se na správě a řízení. vykáželi společnost ztrátu , může valná hromada přispět k úhradě ztrát. V závěru ustanovení je uvedeno , že jednatelem je nadále 1. společník. Pokud 1. jednatel z důvodů zdrav.neschopnosti neplní své závazky ,přebírá přesto 2. společník ( dle obchod.rejstř. 2. jednatel )ručení? ( závazky atd....?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jednatel, odpovědnost

Dobrý den,jsem v rodiné s.r.o. firmě zaregistrovaná jako 2 jednatelka . majitel firmy (83 let) ,trpí Alzheimrem, neplatí složenky( pojistky na auta...)pravděpodobně ani DPH: Nemá žádný obrat. POkud nadělá dluhy a nezaplatí, budou se dluhy vymáhat po mně, jako 2. jednatelce? Děkuji za odpověď Anna P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvenční řízení

Dobrý den, prosím vás měla jsem v práci úraz. Následkem úrazu jsem byla propuštěna a mám sníženou pracovní schopnost. Od pojištovny mám dostat odškodnění za ztížení společenského uplatnění, ale jsme v insolvenci plněním splátkového kalendáře. Prosím Vás o radu, má insolvenční správce právo zabavit mi toto odškodnění? Já ty peníze potřebuji, budeme z nich žít po dobu než nám skončí insol.děti potřebují psací stoly, oblečení a jiné výdaje. Psychicky mě to položí i společensky znemožní pokud mi insol.správce tyto peníze zabaví. Děkuji moc za radu a prosím o pomoc, co dělat a jak postupovat. isnolvenci splácíme řádně, je tam i víc než 30%, už nevím jak dál.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádací podíl

Dobrý den. Minulý rok mi zemřel otec. Byl to zakládají člen, a dlouholetý předseda výrobního družstva. Po jeho smrti v rámci dědického řízení ve věci jeho pozůstalosti, vznesl notář požadavek na družstvo o vyčíslení výše jeho podílu pro potřeby dědického řízení. Družstvo podíl vyčíslilo jako jakýsi součin výše členského vkladu (asi 800Kč cca v 1991) a majetkového podílu na aktuálním hospodaření družstva, které je mimochodem v současné době ztrátové. Pro pochopení situace: výše vypořádacího podílu dle družstva je cca 20.000, aktuální tržní hodnota majetku družstva je cca 20 mil, členů družstva 20. Je možno v takovém případě žádat vyčíslení vypořádacího podílu z tržní hodnoty majetku? Děkuji, Jan Hauer


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společnost s ručením omezeným

Dobrý den, koupila jsem s.r.o. starého typu což znamená složení základního kapitálu a tím se ručilo. Od roku 2014 se již neskládá kapitál, tedy skládá, ale ve výši 1,- Kč, ale jednatel ručí svým majetkem... a mě zajímá zda se ty stará sro berou podle starých předpisů, což by znamenalo, že bych neručila svým majetkem? Můžete mi prosím poradit, jak to je a co mě vše čeká,aby byla společnost převedena?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Limit hotovostních transakcí

Dobrý den, firma s.r.o. koupila ojetý osobní vůz v Německu přímo od německé firmy, která se zabývá prodejem aut. Za vůz zaplatila v Německu v hotovosti cca 24.000 EUR. Platí pro tuto platbu hotovostní limit? Nebudou nějaké sankce? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odměňování jednatele

Dobrý den, mám platnou smlouvu jako výkonný ředitel jedné společnosti, kterou mi podepsal bývalí jednatel. Tohoto jednatele jsem během doby u firmy vystřídal a stal jsem se jím sám. Nyní jsem tedy jednatel a výkonný ředitel v jedné osobě. Společnost má 5 různých majitelů. Práce jednatele je bez úplaty dle společenské smlouvy. Peníze dostávám jen na základě manažerské smlouvy na pozici výkonný ředitel. Chci tuto smlouvu vypovědět a zůstat jen na pozici jednatele. Jak mám dále postupovat? Komu doručit výpověď apod.? Díky za info.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nárok na podíl z firmy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na nějaký podíl z firmy. Přítel podniká jako fyzická osoba, ale rozhodl se, že půjde do předčásného důchodu a firmu přenechá synovi. Já jsem mu ve firmě pomáhala( na celou pracovní dobu)od jeho založení tj. od roku 1996, ale na živnostenský list. Nyní, když firmu předává, přijdu o práci. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Likvidace společnosti

Ve Vaší odpovědi ze dne 25.6.2008 na dotaz jak postupovat při zrušení společnosti s ručením omezeným zmiňujete určitá fakta, na která bych se chtěl zeptat : 1. Uvádíte §§ 151-153 ObchZ. Protože dotaz i odpověď jsou z roku 2008 a od té doby došlo ke změně ObchZ, prosím o sdělení aktuálního znění nebo o odkaz na příslušné paragrafy nového ObchZ. 2. Rozhodnutí o zrušení společnosti - odpovědi rozumím. Ale jakým způsobem se provádí bod 2 Vašeho návodu, t.j. Zahájení likvidace? 3. Jakým způsobem se zjistí a prokáže, že není společnost předlužená? 4. Jakým způsobem lze provést zpeněžení majetku, když společnost není v konkurzu? 5. Jakým způsobem se prokáže Ukončení likvidace? ( Bod 5 Vaší odpovědi. ) 6. Když společník vložil svoji nemovitost do majetku společnosti, je mu potom tato nemovitost navrácena? Jestliže ano, jakým způsobem se to provede, když SRO provedla před 17 roky její částečné zhodnocení? Děkuji za odpověď na můj e-mail.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr statutárních zástupců

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit stanovisko např. soudu k zaměstnávání jednatelů a členů statutárních orgánů? Děkuji Václav Horský


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Konkurz

Dobrý den, manžel prošel ve 45 letech konkurzem, kdy mu byl zabaven veškerý majetek. Po ukončení konkurzu má dluh nadále, což je prostě neuvěřitelné.....správce konk.podstaty majetek prodal s obrovským ziskem pro sebe( po určité době byl správce odsouzen). Zajímá mne, jestli mu budou strhávat i ze starobní penze. Děkuji moc, s pozdravem Vladimíra.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvence, dlužnický návrh

Dobrý den, jsem jednatelem v s.r.o. Společnost se dostala do situace, kdy by bylo vhodné vyhlásit konkurz - není schopná splácet dodavatelům faktury, nemá dostatek zakázek, aby mohla dál fungovat. V rámci úspor zrušila nájem kanceláře, prodala auto v majetku (peníze použila na úhrady závazků), druhé auto (na úvěr - měsíční splátky) převedla na fyzickou osobu , aby dál nemusela platit splátky, na které nevydělá. Jediný zaměstnanec dostal výpověď, aby se nezatěžovala odvody z mezd. Bohužel ani to nestačilo. Majetek už žádný nemá, něco je v zásobách , ale jsou asi neprodejné a pohledávky jsou staré několik let. Dluh u dodavatelů bude cca ve výši 100 tis. ,asi 4-5 firem dohromady. Vůči státu nedluží nic. Jde mi o to , jak nyní nejlépe a správně postupovat - a co dělat, v případě, že ve firmě nemám 50 tis. na soudní poplatky u návrhu na konkurz? A já (jednatel) ve firmě nepracuji, dříve jsem měla ve firmě DPP , nyní už nic - jsem zaměstnaná na HPP jinde, ale ani já jako fyzická osobu nemám tolik peněz na účtu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvence

Dobrý den mam dotaz již 4 roky platím insolvenci 3000 kč nyní mam nastoupit do zaměstnaní plat by měl byt 11.000 kč potřebovala bych vědět kolik mi seberou a kolik mi zbide na žití jsem sama z dítětem