Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Čerpání dovolené

Dobrý den, jsem učitel, důchodce. Pracuji podle rozvrhu pouze 2 dny v týdnu, mám zkrácený úvazek 8 vyučovacích hodin. Zaměstnavatel mi chce uložit čerpání dovolené v rozsahu dvou týdnů, ale do dnů dovolené počítá i dny, kdy bych normálně nepracoval. Může takto postupovat?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den Prosím o radu ohledně ukončení pracovního poměru zaměstnavatelem. Nový majitel chce zrušit mé pracovní místo a potřebuji vědět, zda je nějaká lhůta, neboli počet dní před koncem měsíce, kterým má pracovní poměr skončit. Např. dostanu-li výpověď od 1.6.2014, zda mi musí být výpověď předána např. tři dny před koncem května, nebo mi může zaměstnavatel dát výpověď podepsat poslední den v měsíci. Zatím se mnou nikdo nejednal a oficiálně mi nic sděleno nebylo. A pokud by mé místo zrušil, zda je zde nějaká výpovědní lhůta + odstupné, nebo v tomto případě dostanu pouze odstupné a od 1.6.2014 se nahlásím na ÚP ? Děkuji za odpověďodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Mám dotaz. Mám dluh u VZP, jsou vydány platební výměry. Nyní bych chtěl tento dluh splatit,ale dověděl jsem se, že byl spis předán k exekutorovi. Pokud peníze pošlu na účet pojišťovny, vyhnu se tím placení odměny exekutora, který mě ale zatím ještě nekontaktoval? Děkuji za odpověď. Hrubý.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, zvažuji založení portálu na…

Dobrý den, zvažuji založení portálu na principu crowdfundingu, na kterém by uživatelé mohli inzerovat nabídku podílu ve své společnosti či zakoupit procento jiné společnosti. Veškerá komunikace by probíhala elektronicky. Můžete mi prosím poradit, jestli je toto v rámci české legislativy možné a jak je třeba portál právně ošetřit? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den, v rozmezí 10. dnů mi umřela babička i děda, se kterými jsem s manželem sdíleli domácnost. Majetek už žádný meněli, respektive přepsali. Zbyl po nich spořící účet na kterém je cca 120 tisíc korun a běžný účet na kterém je cca 30 tisíc. Ke spořícímu není karta. Chtěla jsem se optat, jak se toto řeší. Dočetla jsem se, že už není dědická daň. Musí tedy nastat nějaké dědické řízení? Pokud ano, tak musím oslovit notáře nebo advokáta? Nebo nějak automaticky nastane dědické řízení a nějaký notář mne bude kontaktovat? Nebo si lze peníze rozdělit v rodině jen tak a pak se musí uvést do daňového přiznání? Děda a babička měli dceru a syna. Nevím jak je se toto řeší. Řeším to víceméně já, protože jsem s nimi žila. Jde mi o to, abych neměla nějaké problémy, že jsme z těch peněz nezaplatili nějaké daně. Děkuji za odpověď. Martina Kočová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Potřeboval bych odkaz na právní…

Dobrý den. Potřeboval bych odkaz na právní předpis. Jedná se o stanovení normy prac. úvazku k počtu strávníků v mateřské škole(Brno). Konkrétně se jedná o 120 přihlášených dětí. Kolik hodin a prac. sil včetně ved. kuchyně je zapotřebí? Jak se řeší dospělí? Děkuji laskavě za odpověď. S přáním pěkného dne MH.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Náležitosti právního úkonu

Dobrý den, dne 1. 3. 2014 jsem uzavřela smlouvu o půjčce, která byla napsaná podle starého občanského zákoníku a byl v ní uveden i paragraf platný podle starého občanského zákoníku. Zajímalo by mě jestli je smlouva platná. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Dne 4.3.2014 jsem jako OZP nastoupila…

Dobrý den. Dne 4.3.2014 jsem jako OZP nastoupila do jedné firmy. Pracovní smlouvu jsem musela podepsat zpětně, od 28.2.2014, s tříměsíční zkušební lhůtou. Dne 21.3. jsem byla týden na "ošetřovačce" se synem. Hned poté, od 28.3. jsem na nemocenské. Můj první dotaz: zaměstnavatel neodevzdal přílohu k rozhodnutí o ošetřování,čtvrtý díl nemocenské(o trvání déle jak 14dní),ani lístek na peníze za březen ani za duben. Jsem tedy jako invalidní samoživitelka bez peněz. Ačkoli to ted firma dohledává a prý odešle na ČSSZ jak má, mohu se nějak bránit? Přeci se firma nemůže takto chovat.... a můj druhý dotaz: Odpracovala jsem 13dní,než jsem odešla na nemocenskou,resp.na paragraf a poté nemocenskou. Měla jsem ataku roztroušené sklerozy. 18.4.jsem oznamovala,že po víkendu bych se mohla vrátit do práce,že už to zvládnu... Zaměstnavatel mi však telefonicky oznámil,at se léčím dál,že po příchodu dostanu výpověd (důvod neuvedl,své povinnosti jsem plnila). Jsem na nemocenské dál, 28.5. mi vyprší zkušební doba. Výpověd dostanu tedy někdy v červnu/červenci,až lékař ukonční nemocenskou. Vztahuje se pak na mě výpovědní lhůta? Nebo se zkušební lhůta automaticky prodlužuje o dlouhodobou nemocenskou? Podle pracovní smlouvy se řídí zákoníkem práce. Mám za to,že výpověd musím dostat písemně a příp.lhůta začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce. Na dohodu nepřistoupím... Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vícesměnný provoz

Zaměstnavatel převedl zaměstnance v rámci jedné profese na jiné pracoviště z vícesměnného na jednosměnný provoz a to po dobu dočasné pracovní neschopnosti za jiného zaměstnance. Může zaměstnavatel snížit v tomto případě celkový příjem ? Základní mzda zůstala stejná, nově nejsou vypláceny příplatky za směnnost. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, rodičovská dovolená

Dobrý den, mám se koncem 7. měsíce vracet po RD do zaměstnámí. Zaměstnavate mi ale zdělil, že pro mne již nemá místo. Paní, která byla přijata na moji pozici však u společnosti zůstává. Byla však původně přijata na mandátní smlouvu a pak přešla na smluovu, ale u jiné holdingové společnosti. Je možné se nějak proti výpovědí bránít?? Děkuji Katkaodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, pracovní neschopnost

Dobrý den.Chtěl bych se vás zeptat když podám v práci výpověd a náhle onemocním počítá se do toho doba výpovědi děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Moje babička pobírá starobní důchod něco okolo 7…

Moje babička pobírá starobní důchod něco okolo 7 000 Kč a já jsem přesvědčený, že ho má vypočtený špatně, že by měla dostávat něco okolo 10 - 11 000 Kč. Babička studovala v letech 1964-1969 vysokou školu, v letech 1969-1970 pracovala, v letech 1970-1976 byla na mateřské, v roce 1977 pracovala a od roku 78 do vzniku nároku na starobní důchod pobírala invalidní důchod. Napracováno tedy moc let nemá, ale má tam hodně náhradní doby, jsem tedy přesvědčený, že výpočet je špatný a měla by brát více, než 7000 Kč. Mám pravdu, nebo je výpočet ze strany ČSSZ správný? Kam se máme případně obrátit a co udělat, aby byla zjednána náprava? Díky za všechny příspěvky.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Změna pracovního poměru

Dobrý den, Zaměstnavatel(cest.agentura) zajistil pokračování prac.poměru u jiné cest.agentury, ale za jiných prac.podmínek něž stávající prac.pom.. Chtěli bychom se zeptat, jestli-že na tento prac.poměr nepřistoupíme, zda-li máme nárok na odstupné. Zaměstnavatel nám řekl, že nárok nemáme, protože nám zajistil jinou práci pod jinou firmou. Kdybychom přeci jen měli nárok na odstupné, jak ho získat, když je bez finančních prostředků, už výplaty nám dává na třikrát. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den,prosim vas o radu,nezletila dcera 16let…

Dobry den,prosim vas o radu,nezletila dcera 16let,byla sverena do pece otce v 6letech,otec byl sved platil si jen VZP,nyni zemrel,ma dcera pravo na sirotci duchod?Byla zcela odkazana na jeho financni podporu,pred 2 mesici otec zemrel a dcera bydli u mne v Praze,ja jsem na uradu prace pobiram hmotnou nouzi a prispevek na bydleni,nyni mi nevyplaci zivotni minimum,duvodem jejich jednani je,ze dcera je majitelkou domku za Prahou,chteji,abych se odhlasila z bytu a nastehovala se k ni,To ovsem,neni mozne jsem inval,II.stupne,ale duchod nepobiram a dum je stary,dalsi jejich podminka je pronajmout dum,ktery nechceme a ani nemohu,majitelka je nezletila,Nevim co mam nyni delat,nemam finance,kazda mame jine trvale bydliste,ale dceru jsem nahlasila jako spolu posuzovanou osobu,mam tedy narok na zivotni a existencni minimum,pro mne a pro dceru a zda dcera ma jeste pravo na sirotci duchod?Dekuji za odpoved na co vsechno mam narok v me situaci?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám pracovní dotaz. Chtěla jsem se…

Dobrý den, mám pracovní dotaz. Chtěla jsem se zeptat na případ, když si majitel restaurace, ve které pracuje jen on sám potřebuje něco zařídit třeba na hodinu a na tu hodinu ho bude zastupovat manželka, která je ale na úřadu práce a zrovna v tu dobu přijde kontrola , je možný nějaký postih nebo lze vysvětlit, že zastupuje manžela bez nároku na jakékoli peníze. Děkuji Prociow


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den mám menší problém v rodině. Můj otec neustále platí vyživné na svého druhého syna jemu 22 let studuje je na střední škole kterou snad nikdy nedokončí příjde mi to vtipné nebot prostě ždíma peníze z mého otce. Jeho prospěch je bud 5 a nebo N- neklasifikovaný jeho absence do školy příjde asi 2x za měsíc potřebuji poradit jak prostě zabránit takému zneužívaní co bych mohl můj otec proti tomu udělat? Zavolat na školu inspekci poslat ho na nějaké testy?? děkuji za radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, založila jsem společnost s ručením…

Dobrý den, založila jsem společnost s ručením omezeným a nyní bych chtěla získat investora pro budoucí rozvoj. Chtěla bych podíl ve společnosti nabídnout užšímu okruhu lidí, ale i širší veřejnosti. Jak prosím toto mohu z právního hlediska udělat? A až investora najdu, jak ošetřit jeho zapojení do společnosti? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď smlouvy

Dobrý den, Syn žije v Kanadě a má účet u ČSOB, který chce zrušit proto, že ho nevyužívá. V obchodních podmínkách banky je uvedeno, že je možno tak učinit výpovědí. Banka ale trvá na tom, že to musí učinit osobně (a posílá účty za vedení účtu), což je pro něj nepřijatelné. Prosím o informaci, jakou formou možno bance předat výpověď, aniž by musel jet přes polovinu světa. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, pracovní neschopnost

Dobrý den.prosím o Vaši radu.Jsem 6 měsíců v pracovní neschopnosti.Zaměstnavatel u něhož pracuji 28let mi sdělil,že moje místo je obsazeno a jiné nemá.Do nemoci jsem pracovala bez jakého koliv pochybení,práci mohu vykonávat beze zněm-jako před nemocí.Když jsem opakovaně byla u vedoucího,že již mohu nastoupit,sdělil mi,že místo nemá.Co mohu dělat?Dohodnout se nedá.Nutí mne,abych dala výpověď,jinak mne propustí.Je dlouhodobá nemoc beze změny zdravot.způsobilosti důvod k propuštění?Měla bych nárok na odstupné?Velmi děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den chci se zeptat.Jsem ve zkusebni dobe na…

Dobry den chci se zeptat.Jsem ve zkusebni dobe na polovicni uvazek.Bylo mi, narizeno ze musim chodit prescasy a ze budu chodit ted urcity cas na8 hodin.Ze je to i ve smlouve.Ale na internetu jsem vycetla neco joneho.Muzu Vas poprosit presne,jak to tedy je? Dekuji