Srážky ze mzdy, exekuce

Sekce: Právní poradna | Téma: Pracovní právo

Otázka: 10.07.2014 12:17


Dobrý den, prosím o radu ohledně výpočtu srážek ze mzdy u zaměstnance. 9.7.2014 nám dorazil exekuční příkaz na zaměstnankyni, který nařizuje provedení exekuce srážkami ze mzdy. Jedná se o pohledávku přednostní. Jsme s.r.o. a zaměstnancům poskytujeme dle sepsané vnitropodnikové směrnice již několik let stravenky. Směrnici máme od zaměstnanců podepsanou, že souhlasí s prováděním srážky části hodnoty stravenky/45%/ ze mzdy. Každý měsíc mi podepisují počet vydaných stravenek. Bude správný výpočet, pokud 2.třetinu použiji celou na přednostní pohledávku a z 1. třetiny nejprve odečtu srážku za stravenky, protože je dřívější pořadím a zbytek 1. třetiny použiji také na přednostní pohledávku a 3. třetinu vyplatím s nezabavitelnou částí mzdy zaměstnankyni? Nebo je to od roku 2014 jinak? Předem děkuji za odpověď Skalská Květoslava

Odpověď: odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr. , 11.07.2014 11:17


Dobrý den, dle ustanovení § 279 odst. 1 občanského soudního řádu z čisté mzdy, která zbývá po odečtení nezabavitelné částky a která se zaokrouhlí směrem dolů na částku dělitelnou třemi a vyjádřenou v celých korunách, lze srazit k vydobytí pohledávky oprávněného jen jednu třetinu. Pro přednostní pohledávky uvedené v odstavci 2 se srážejí dvě třetiny. Přednostní pohledávky se uspokojují nejprve z druhé třetiny a teprve, nestačí-li tato třetina k jejich úhradě, uspokojují se spolu s ostatními pohledávkami z první třetiny. Třetí třetina zůstává vždy povinnému. Druhá třetina je určena pro úhradu přednostních pohledávek. Z první třetiny se uspokojují všechny vymáhané pohledávky podle pořadí bez ohledu na jejich přednost. Dle ustanovení § 280 odst. 1 občanského soudního řádu pak jsou-li srážky ze mzdy prováděny k vydobytí několika pohledávek, uspokojí se jednotlivé pohledávky z první třetiny zbytku čisté mzdy podle svého pořadí bez ohledu na to, zda jde o přednostní pohledávky nebo o pohledávky ostatní. Při provádění srážek z první třetiny zbytku čisté mzdy se pohledávky uspokojují podle pořadí bez ohledu na to, zda jde o přednostní pohledávky nebo pohledávky ostatní. Přednostní pohledávky se však v této třetině uspokojují jen tehdy, jestliže k jejich úhradě nepostačují srážky z druhé třetiny. Tedy v případě, že sražená částka z druhé třetiny zbytku čisté mzdy nestačí k uspokojení všech pohledávek na výživné (které mají z přednostních pohledávek prioritní postavení), pohledávky výživného se spolu se všemi ostatními pohledávkami uspokojují i z první třetiny zbytku čisté mzdy, ale z první třetiny zbytku čisté mzdy se již všechny pohledávky (včetně přednostních) uspokojují výhradně podle svého pořadí. Vámi uplatňovaný postup by tedy dle výše uvedených ustanovení měl být správný.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na kompenzační bonus za duben jsem delší dobu OSVČ a od 1.4. Jsem nastoupil do fabriky na HPP. Nyní tedy jsem zaměstnanec a živnost mám stále otevřenou


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, jdu si k Vám pro radu. Jako OSVČ v insolvenci jsem si nemohl žádat od října o kompenzační bonus, až teď v únoru za všechna období. Funguji jako obchodní zástupce na smlouvu o obchodním zastoupení na živnost zprostředkování obchodu a služeb. Zajišťuji objednávky, servis, reklamace v kadeřnických salónech. Ty jsou ze 100% zavřená a moje činnost se omezila na max telefon, domnívám se tedy, že má činnost splňuje podmínku omezení činnosti v důsledku vládních opatření z 80%. Zároveň nemám jinou činnost a smlouva mi neumožňuje vykonávat činnost velkoobchodní ve smyslu, nakoupím za 100 prodám za 150 Kč. Přesto Finanční úřad požaduje doložení dokladů, že napřímo prodávám do těchto salónů a doložení poklesu obratu o 80%. Můj dotaz zní, jak se tomuto mám bránit, protože se domnívám, že zákon nestanovuje, jestli jsem OSVČ dodávací na přímo, říká pouze, že pokud jsem schopný prodávat stejné zboží nemám na KB nárok, ale sotva prodáte melír do elektra nebo potravin. Dále chce úřednice prokázat propad tržeb o 80%, zákon, který platit v tomto období však o % propadu tržeb nic neříká, je založen na omezení činnosti. Co by jste poradili? Děkuji. Martin Slaninka 734106538


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus duben-2021

Dobrý den, jsem OSVČ , který ruší živnost k 1.4.2021 a nastupuji do zaměstnání. Mám ještě nárok na kompenzační bonus na duben 2021 , když příjem se udává z faktur vystavených v březnu 2021. Děkuji za odpověď Tomáš Cabák


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus.

Dobrý den, vlastním malý penzion a provozuji ubytovací služby. Bohužel je v lokalitě, kde v období listopad-březen, je téměř nevyužitý. Ráda bych se tedy zeptala, jestli místo srovnávacího období listopad, prosinec 2019 a leden 2020, mohu použít rozhodné období 1.6.-30.9.2020. Děkuji za odpověď. Lucie


odpovídal(a): Redakce

dovolená

Pracuji ve třísměnném provozu, kdy pracovní týden začíná v neděli první noční směnou a na ni navazuje první denní směna. Když je v pondělí státní svátek, může zaměstnavatel nařídit na noční směnu z neděle na státní svátek celozávodní dovolenou, když ani jeden den není pracovní? Následující směna je až denní v pracovní den.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus OSVČ

Dobrý den, jsem zaměstnaný na HPP. V září roku 2020 jsem si jako vedlejší činnost zřídil hostinskou činnost a otevřel hospodu. Celé září bylo OK, tržby krásné, ale pak jsem musel zavřít. Mám jako zaměstnanec nárok na kompenzační bonus pro OSVČ v roce 2021? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den chtěl jsem se zeptat pracuju teprve od června a ještě k tomu jako OSVČ tak bych se chtěl zeptat zda mám nárok na tu kompenzaci protože chtějí doložit příjmy za období 2018-2019 nebo do 2019- leden 2020. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den přeji, v žádosti o KB je položka "Uveďte významně dotčené činnosti / dotčenou činnost". Nejsem si úplně jistý, co do tohoto pole mám uvést. Jsem OSVČ s více reg. činnostmi, ale tou hlavní, kterou se živím a daním je Zámečnictví, nástrojářství ...Kvůli Covidu-19 jsem nemohl vycestovat do zahraničí kvůli uzavřeným hranicím a můj příjem v Únoru 2021 byl nulový. Mám do tohoto pole uvést "Zámečnictví, nástrojářství ....." jak mám uvedeno v živnostenském rejstříku, nebo nějaký přesný popis toho jaké služby mi byly omezeny/dotčeny? Mnohokrát děkuji za odpověd. S pozdravem Černý M.


odpovídal(a): Redakce

nárok na kompenzační bonus ve výši 1000kč

Dobrý den, rád bych se zeptal, na jakou výši kompenzačního bonusu má nárok osoba OSVČ podnikající v kadeřnictví. Jedná se o to, že ve srovnávacím období 2018 nebo 2019 byla osoba OSVČ na mateřské a je tedy logické, že příjmy o které aktuálně OSVČ přichází jsou podstatně vyšší než dotace 500/Kč za den. Vzniká tu situace, kdy má OSVČ zakázáno podnikat, ale zároveň nemá nárok na vyšší bonus protože nesplňuje podmínku poklesu příjmů o 50%, protože ve srovnávacím období byla na mateřské a tím pádem počty nevycházejí. Chci se zeptat, jestli existuje v tomto případě nějaká vyjimka nebo se počítá dle jiného období ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus pro OSVČ

Dobrý den, od roku 2011 z malou pauzou do 31.8. 2020 jsem byl OSVČ, Poté jsem měl OSVČ pozastavenou do 31.1.2021. Byl jsem v to období na pracovním úřadě. Od 1.2.2021 jsem zase OSVČ. Kdybych teď požádal o kompenzační bonus 1000kč od 1.2.2021, jak by se mi prokazoval 50% snížení tržby, když předešlý měsíc jsem neměl žádnou a znovu jsem na OSVČ od toho 1.2.2021. Děkuji ha odpověď.