Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den. Rád bych Vás požádal o radu. Na konci listopadu mi bohužel neočekávaně zemřel otec. Proběhl pohřeb, a já spolu se sestrou čekáme na dědické řízení. Jakým způsobem bych měl postupovat, pokud např. po otci zbyla nemovitost a běží zde určitá spotřeba energie která se platí inkasem, pokud se odečítá více různých plateb inkasem, pokud běží trvalé příkazy z jeho běžného účtu atd.? Budeme spolu se sestrou automaticky vyzváni notářem k jednání v rámci dědického řízení, a zde se výše uvedené skutečnosti budou řešit, nebo mám sám začít obvolávat instituce? Dále by mne zajímalo, zda notář sám si zjistí veškerou oficiální pozůstalost, tj. zůstatky na b.ú., investičním účtu (tj. akcie, podílové fondy), zůstatky na různých finančních produktech (např. stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění atd.), nebo například zůstatek v zahraniční bance, nebo to mám (musím) sám dokládat notáři formou např. výpisů apod. Děkuji za odpověď, s pozdravem Jan Hauer


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den,chci se zeptata .Manžel má akcie u BVV Brno a jsou zaknihované.Manžel zemřel a tak se chci zeptat jestli tyto akcie jdou do dědictví. Děkuji Pokornáodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená na zotavenou

Dobrý den, v firmě jsem odpracoval 8 měsíců. Na jak dlouhou řádnou dovolenou mám nárok? Zaměstnavatel mi poskytnul 20 dnů řádné dovolené za celý rok. Za odpověď Vám předem děkuji. Spěchá....


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, mela jsem pracovni uraz s rukou,ktery…

Dobry den, mela jsem pracovni uraz s rukou,ktery je lečen dodnes.Bohužel mezi leceni mi skončila pracovni smlova a vyčerpala nemocenskou,musela jsem tedy se prihlasit na UP.Je možne,abych v době leceni byla hlasena na urade prace bez zadného financniho prispevku??? dekuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Družka, závazek, exekuce

Dobrý den obracím se na Vás s tímto dotazem.Jednomu známému zemřela družka v roce 2009 a on za ní platí od r.2009 až doposud exekuci.Strhávají mu pravidelně částku 1.500Kč ze starobního důchodu.Ptám se,zdali na to mají právo,pokud družka nežije?Neměli ani žádný společný majetek.Děkuji Vám velice za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měl bych na Vás velkou prosbu, zda…

Dobrý den, měl bych na Vás velkou prosbu, zda by jste mi mohli poradit v mém případě. Téměř čtyři roky pracuji jako opravář palet. Při této práci se používají hlavně těžká pneumatická kladiva a vibrační pila. Dle § 3 vyhlášky č. 432/2003 Sb. je tato pozice zařazena do III. kategorie rizikovosti. Začátkem června letošního roku jsem začal mít bolesti pravé ruky a nekončící brnění prostředníku a ukazováku. V klidovém režimu, zejména v noci se k tomu přidala silná vystřelující bolest do ramene. Koncem června jsem tedy s těmito obtížemi zašel ke své obvodní lékařce. Paní doktorka mi vystavila neschopenku, dala mi doporučení na vyšetření EMG a doporučila LTV cvičení. Na EMG vyšetření jsem se z důvodu obsazenosti dostal až v srpnu, tedy dva měsíce poté, co jsem měl ruku v klidu a pouze s ní lehce cvičil. Vyšetření prokázalo lehký syndrom karpálního tunelu. S tímto nálezem mě obvodní lékařka odkázala na Kliniku pracovního lékařství. Včera jsem tam konečně absolvoval vyšetření. Závěr je takový, že hodnoty jsou mírně pod hranicí přiznání nemoci z povolání. Mám si najít jinou práci, při které se ruka nebude tolik zatěžovat. Jsem stále v pracovní neschopnosti. Když ruku nenamáhám, tak nebolí, ale brnění nepřestalo. Při větší námaze(ruční šlehač, vrtačka, práce na pc) se bolest vrací. Dělá mi problém jemná motorika, vypadávají mi předměty a mám výrázně oslabený stisk. Z těchto důvodů se "nemůžu" vrátit na svou pracovní pozici a zaměstnavatel mi oznámil, že jinou pozici mi nabídnout nemůže. Zaměstnavatel mi nabídl ukončení pracovního poměru dohodou. Bylo mi také naznačeno, že když dohodu odmítnu, udělají vše tak, abych dostal výpověď dle § 52 písm. g) zákoníku práce. Je jediným východiskem smíření se s tím, že s rukou budu mít doživotní trable a podepsání dohody o ukončení pracovního poměru?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné, soudní vymáhání, bezplatná právní pomoc

Vymáhání nevyplaceného odstupného Dobrý den, obracím se na Vás s problémem nevyplaceného zbytku odstupného mým bývalým zaměstnavatelem. Dne 21.6.14 (po nástupu z mateřské)jsem dostala výpověď z organizačních důvodů pro nadbytečnost, s tím, že jsem se dohodla, že mi bude odstupné vyplaceno vždy k 15. měsíci, oddělala jsem si výpovědní dobu a pak jsem si 15. 9. přišla pro peníze na firmu. Zaměstnavatelka mi vyplatila výplatu za srpen a část odstupného ve výši 5310Kč. Když jsem se ji zeptala, kdy mi vyplatí zbytek, tak mi řekla, že se ozve ale konkrétní datum mi nebyla schopna říci. Zde jsem znejistěla, jestli mi zbytek vůbec vyplatí. Jelikož jsem měla nahlásit na úřad práce, zda mi bylo vyplaceno odstupné, tak jsem nahlásila, že nebylo a paní na úřadu práce mi poradila ať uplatním kompenzaci za nevyplacené odstupné. Jelikož jsem neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti a nevěděla jsem, zda mi doplatí zbytek a vzhledem k tomu, že jsem měla nějaké dluhy, jsem kompenzaci podepsala.Paní na úřadu práce volala mé bývalé zaměstnavatelce a řekla jí, že jsem se rozhodla tak a tak a že vyplacení zbytku odstupného mohu požadovat po ní (zaměstnavatelce) - buď domluvou (záleží na ní) anebo soudně. Napsala jsem jí doporučený dopis, že do 15.11. chci doplatit odstupné, že to jinak budu řešit soudní cestou. Nereagovala na něj. Před 13.11. jsem ji kontaktovala emailem ať mi zaplatí zbytek odstupného. Snažila jsem se jí přesvědčit, ať mi jej vyplatí a že soudní cesta nikomu neprospívá. Napsali mi, že mi odstupné vyplatí, ale opět se nic neděje. Teď už mi ani nezvedají telefony. Problém je, že nevím ke kterému soudu se mám obrátit, kolik to bude stát, jak dlouho to bude probíhat a nemůžu si najmout právníka, protože na něj nemám (Nemám práci a musím živit dítě). Bývalá zaměstnavatelka mi dluží 15959. Mám se kvůli této částce soudit? Je jisté, že soud vyhraji a že mi ty peníze a soudní výlohy zaplatí?? Podotýkám, že zaměstnavatelka není v insolvenci, vesele podniká dál. Jak byste mi poradili, ať postupuji dál a moc neplatím? Děkuji M. F.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mzda, splatnost

Dobrý den, dostala jsem smlouvu na zástup po dobu nemoci,dokud nebude pani opět uschopněna. Práci jsem měla necelý měsíc. Ve smlouvě mám uvedeno, že mzda bude osobně vyplacena zaměstnanci, ale není tam kdy?! Neměla mi mzda být vyplacena v den ukončení PP? Děkuji K.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den,jsem v evidenci na ur.prace…

Dobry den,jsem v evidenci na ur.prace,samozivitelka 2deti,pobiram příspěvek na bydleni a davky hmotne nouze,mam nabidku na pracovni pomer s minimalni mzdou ,ktera cini 9.500kc,presne nevim a chci se zeptat,jak dalece by to ovlivnilo me davky a jestli se to vyplati,vyzivne mam taky minimalni,doplaci mi soc,dekuji mnohokrat za odpověď.Lenka N.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podpora v mateřství, pracovní poměr

Dobrý den, je možné, aby mi zaměstnavatel označil práci na DPČ jako práci malého rozsahu, když můj měsíční příjem přesahoval pravidelně 30.000 Kč hrubého? O tomoto označní jsem nevěděla, sdělila mi to až paní na sociálce. Poměr DPČ jsem měla opakovaně prodlužován po půl roce od roku 2011, skončila jsem 30.9.2014 a mezitím zjistila, že jsem těhotná. Paní na sociálce tvrdí, že se na mne nevztahuje ochranná lhůta , byt by bylo splněno onech 180 dní. Lze toto zpetne "reklamovat" u puvodniho zamestnavatele a dosahout na PPM? Děkuji a hezký denodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní neschopnost

Dobrý den, Jsem od úterý v pracovní neschopnosti, dnes mi doktorka napsala konec pracovní neschopnosti na zítřek 21.11.14 a mě zajímá, jestli můžu zítra večer vyjít normálně ven bez strachu z kontroly, s tim že neschopnost se počítá především na pracovní dobu která ve 2 hodiny končí. Zajímá mě, jestli tedy můžu zítra odpoledne po pracovní době ven když na ten den mám napsaný konec pracovní neschopnosti.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru, odstupné

Dobrý den, na konci tohoto měsíce se mnou bude ukončen pracovní poměr na dobu neurčitou z organizačních důvodů (zrušení pobočky). Zaměstnavatel mi oznámil, že na druhé pobočce mě nepotřebuje. Ale chce se mnou ukončit pracovní poměr dohodou což samozřejmně nechci, přišla bych tak o odstupné na které mám takto nárok. Chci se zeptat co vše musí být ve výpovědi napsané a jaké paragrafy, abych měla nárok na odstupné a jak se mám popřípadě zachovat, kdyby mi zaměstnavatel odmítl dát výpověd z organizačních důvodů a trval na výpovědi dohodou. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Životní kapitálové pojištění, zaměstnavatel

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli mi může zaměstnavatel nařídit u kterých pojišťoven a zástupců si musím sjednat životní pojištění abych dostal příspěvek zaměstnavatele nebo si můžu sám vybrat pojišťovku a zprostredkovatele. Někde jsem se doslechl ze toto jednání zaměstnavatele je nezákonné. Je to tak? Případně bych byl rád za odkázání na zákon kde je toto uvedeno. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví, nájem

Dobrý den, vlastním ideální polovinu rodinného domu. Druhou vlastní bratr, který ji chce nabídnout k prodeji, případně pronajmout. Chtěla bych se zeptat, zda pokud ji neodkoupím já, jelikož jeho cena je nepřiměřená, a nikdo jiný ji nekoupí, zda ji může bez mého souhlasu pronajmout. Dělá mi to vrásky, jelikož dům má samozřejmě společné prostory, schodiště, atd. Mnohokrát vám děkuji za vaši odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. pracuji u sezoní stavební firmy se…

Dobrý den. pracuji u sezoní stavební firmy se smlouvou na dobu určitou.Již desátým rokem jsem 2-3 měsíce v roce evidován na úřadu práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti.Jaký vliv to bude mít na výši mého starobního duchodu a dobu do jeho odchodu? Pokud u firmy zůstanu ještě dalších 10-15 let. Je mi 49 roků.Vztahuje se na mne náhradní doba pojištění, po každý rok? Co znamená,že se započítává tato doba jen z 80 procent? Je to o 20 procent nižší důchod nebo posunutí odchodu do důchodu? Děkuji za odpověď. Standa


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, od správce daně (fú) jsme obdrželi…

Dobrý den, od správce daně (fú) jsme obdrželi rozhodnutí o zřízení zástavního práva k nemovité věci - pozemku. Co tedy nyní smíme a co ne? Předpokládám, že nelze pozemek prodat ani darovat. Ale lze se např. dohodnout na prodeji s tím, že by cena šla na účet fú? Předpokládám, že v případě dražby by cena bylo o hodně nižší než cena (takže i menší úhrada pohledávky fú), za kterou by se nám tento pozemek podařilo prodat. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, naše společnost chce přijmout…

Dobrý den, naše společnost chce přijmout pracovníka na dohodu, v rámci které bude rozvážet obědy a používat k tomu své soukromé vozidlo. Vše mu bude proplaceno-mzda + cesťák. Musí být toto auto havarijně pojištěno? Kdo platí případné výdaje při dopravní nehodě, pokud by auto nemělo havarijní pojištění? Jak by bylo posuzované případné zranění na této pracovní cestě-jako pracovní úraz? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jsem vedena uradu prace,jsem invalida 2 stupne…

Jsem vedena uradu prace,jsem invalida 2 stupne,nepobiram jej.Dostavala jsem zivotni minimum plus 1000kc na dietu,Od unora nedostavam ani korunu,nebot jsem prevzala zpet do pece svou nezl.dceru 17let,ktere zemrel otec v unoru,Dcera je majitelkou domu,mam jen priplatek na bydleni a pridavkky na dite 700kc,sirotci nedostava,nebot otec nebyl pojisten,navrh soc,pracovnic na uradu prace,je pronajmout dum,ale dum je stary a opatrovnik soc,pracovnice pece o dite,nam rekla,ze by ,ze vydelek by nesel na vyuziti-potreb rodiny,Byl by na konte dokud dcera nebude plnoleta.Nemame z ceho zit a tak poradte prosim,


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, důchod

Dobrý den,v říjnu 2015 mám řádný termín odchodu do starobního důchodu,chci odejít o šest měsíců dříve.Jakým způsobem je třeba toto oznámit zaměstnavateli.Je potřeba dávat výpověď z pracovního poměru nebo nějakou jinou oficiální formu?Můžete poradit? Děkuji.Novák


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobrý den mám odpracovane na dole čistého 14let a…

dobrý den mám odpracovane na dole čistého 14let a 4 měsíce pracoval jsem od 1.7 1975 do 31.3 1990 v roce 1988 my byl príznan častecny invalidni duchod na chorobu s povolani vazoneuroza rentu nemam protože jsem v roce 31.3.1990 rozvazal pracovni pomer s rodinych duvodu v kolikati mam nárok na odchod do starobního duchodu jsem narozen 9.3.1957 diky za odpoved