Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpovědní doba

Dobrý den,dal jsem v práci výpověď a dostal jsem dvou měsíční výpovědní lhůtu,šel jsem na neschopenku a chci se zeptat zda se mi to i ve výpovědní lhůtě bude počítat do výplaty? a taky zda ty dny na neschopence nebudu muset nějak nadděláva? jen sem to zaslech a zajímá mě to Předem děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování

Dobrý den, mám dotaz ohledně darování nemovitosti,muj nemocny otec (mozkova prihoda) daroval pred 3 lety dum svemu stryci,s tim ze o otce bude pecovat a necha ho tam dozit,chtela bych se zeptat ,zda muze od darovaci smlouvy odstoupit ,jelikoz domluvena dohoda se doposud neuskutecnila,nebot se o otce nestaraji.Dekuji mockrat za odpoved.Simonaodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, ráda bych věděla jakým způsobem mi…

Dobrý den, ráda bych věděla jakým způsobem mi může sestra s manželem přenechat byt v osobním vlastnictví, aby přešel do mého osobního vlastnictví, tak abych nemusela platit žádnou daň při převodu. Samozřejmě vím, že nejlépe je sepsat darovací smlouvu, ale tento "dárek" může být v budoucnu napadnutelný dalšími rodinnými příslušníky. O jaké jiné převody se může jednat a jak postupovat, jaké dokumenty k tomu potřebuji. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podpora v nezaměstnanosti

Jsem přihlášen na úřadu práce.Naskytla se mi krátkodobá brigáda.Jakou formu smlouvy můžu uzavřít se zaměstnavatelem,abych nepřišel o podporu z ÚP.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, měla bych prosbu v práci mi dali smlouvu na dobu určitou (na půl roku) a dostala sem jí už podruhé a od dubna mi běží druhá a momentálně sem se rozhodla jít do jiné práce, tak sem se chtěla zeptat jestli musím mít 2 měsíční výpovědní lhůtu nebo můžu odejít po podání výpovědi.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné, průměrný výdělek

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, z čeho se mi vypočítává pravděpodobný plat pro odstupné. V červnu 2014 mi byl ukončen PP dohodou z důvodu nadbytečnosti. PP mi byl ukončen ihned po skončení rodičovské dovolené, na které jsem byla od ledna 2009. Předchozích 6 měsíců tzn. od července 2008 jsem byla na neschopence. Platy před nástupem na neschopenku se mi pohybovaly v rozmezí 18 až 20 tis.čistého, zaměstnavatel mi nyní stanovil předpokládaný výdělek na 10500,- Mzdové podmínky v pracovní smlouvě jsem měla nastavené: 8000,- hrubého plus pohyblivá složka mzdy ( 0,2% z objemu fakturace, 10% z fakturace přepravy a 2,5% z obchodní marže u zboží realizovaného zákazníkům). Vzhledem k tomu, že jsem byla posledním zaměstnancem firmy, tak by mě zajímalo, jak se dá zjistit předpokládaný výdělek. Předem díky za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Srážky ze mzdy, exekuce

Dobrý den, prosím o radu ohledně výpočtu srážek ze mzdy u zaměstnance. 9.7.2014 nám dorazil exekuční příkaz na zaměstnankyni, který nařizuje provedení exekuce srážkami ze mzdy. Jedná se o pohledávku přednostní. Jsme s.r.o. a zaměstnancům poskytujeme dle sepsané vnitropodnikové směrnice již několik let stravenky. Směrnici máme od zaměstnanců podepsanou, že souhlasí s prováděním srážky části hodnoty stravenky/45%/ ze mzdy. Každý měsíc mi podepisují počet vydaných stravenek. Bude správný výpočet, pokud 2.třetinu použiji celou na přednostní pohledávku a z 1. třetiny nejprve odečtu srážku za stravenky, protože je dřívější pořadím a zbytek 1. třetiny použiji také na přednostní pohledávku a 3. třetinu vyplatím s nezabavitelnou částí mzdy zaměstnankyni? Nebo je to od roku 2014 jinak? Předem děkuji za odpověď Skalská Květoslava


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mateřská dovolená, peněžitá pomoc

Dobrý den, chci se zeptat pokud mi v srpnu skončí pracovní poměr a poté budu do ledna v ochrané lhůtě ohledně těhotenství na úřadu práce a mateřská se vypočítává z posledních 12měsíců. Bude mi vypočítána z 12 měsíců, kdy jsem byla v práci nebo i z období na úřadu práce? Děkuji za odpověď Najmanová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ošetřování osoby blízké

Dobrý den, prosím o informaci, jakou lze maximální dobu ošetřovat člena domácnosti. Prvních devět dní je placených, následující již ne, ale jak dlouho je možné ošetřovat bez bez příspěvku?????


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Spoluvlastnictví, SJM

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně: s partnerem budeme kupovat dům, partner sám požádal o hypotéku, která mu byla schválena bankou. Ale mě se jedná o to, abychom v katastru byli zapsáni jako oba majitelé domu, jelikož se budu podílet na financování hypotéky a domu. Musí být kupní smlouva napsána jen na partnera, když jsme o hypotéku nežádali společně? Nebo kupní smlouva má být napsána na partnera a na katastru se to dá zapsat, že majitelé budeme oba. Nebo pomohla by teď tomu svatba, když banka schválila hypotéku a my se do doby zápisu do katastru vezmeme? Děkuji a s pozdravem Kališováodpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená

Dobrý den, pracuji na zkrácený pracovní úvazek 30 hodin týdně. Pracovní směny jsou nerovnoměrné, pracovní dny 6 nebo 10 hodin, dny pracovního klidu 12 hodin. Nakolik dní dovolené mám v tomto případě nárok? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vážený pane doktore Navrátile, moc děkuji za…

Vážený pane doktore Navrátile, moc děkuji za Vaše obsáhlé vyjádření k mému dotazu,který se týkal nároků na cestovní náhrady pracovníka se 2 místy výkonu práce (v Praze a Bratislavě) a pravidelným pracovištěm v Bratislavě. Bohužel mi z Vaší odpovědi není zcela jasné, zda při výkonu práce na území Slovenska mimo Bratislavu pracovníkovi náleží zahraniční stravné dle sazeb vyhlášených MF ČR pro Slovensko a cesta musí trvat déle než 1 hodinu, nebo tuzemské stravné, které je aplikováno na cesty po ČR s délkou cesty nad 5 hodin. Také, jestli má pracovník nárok na stravné, případně v jakých případech, pokud výkonává práci v Praze, která je jeho druhým místem výkonu práce. Předem velmi děkuji za dodatečné upřesnění. Přeji Vám klidný den. Jana Ciglerová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobry den, prosim o Vas nazor, ma synovec 21let narok na opetovne priznani vyzivneho od otce, kdyz zakoncil odbornou skolu maturitou, dale na vyssim odbornem studiu stejneho typu mu studium kvuli neuspesnym zkouskam bylo v pololetí ukončeno, ve stejnem roce přestoupil do druhého pololetí na jinou střední školu (maturitní obor)s jiným zaměřením, otec si podal zadost o ukonceni placeni vyzivneho a uspel. Nyni chce absolvovat jazykove studium zakoncene certifikatem, od doby posledniho studia uplynulo 6mesicu, jednalo by se tedy o casove rozmezi zhruba 9mesicu. Jeste je nutno podotknout, ze ze zdravotnich duvodu (zatim se stale leci), nebude s nejvetsi pravdepodobnosti moci pracovat v oboru. Dekuji predem.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den. Se zaměstnavatelem jsem uzavřela PP na dobu určitou. Jednalo se o zástup za MD, jejíž předpokládané ukončení mělo být v dubnu 2015. V současné době jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství a dnes mi volala účetní, že pracovní poměr bude ukončen o 10 měsíců dříve, jelikož lékař ukončil MD paní, kterou jsem zastupovala. Zítra bych se měla dostavit k podepsání ukončení PP. Chtěla bych vědět, zda se mohu nějakým způsobem bránit ukončení PP o 1O měsíců dříve a jak je to v tomto případě se zůstatkem dovolené? Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zahraniční stravné

Dobrý den, prosím o radu. Pracovník má v pracovní smlouvě uvedena 2 místa výkonu práce (Praha + Bratislava). Jako místo pravidelného pracoviště má v pracovní smlouvě uvedenu Bratislavu. Zaměstnavatel je soukromá firma v které stát nemá žádný podíl. Na jaké stravné nebo zahraniční stravné má pracovník nárok při služebních cestách z Bratislavy do Prahy a zpět, služebních cestách po Slovensku a při služebních cestách do třetích zemí? Předem velmi děkuji za informace.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Spoluvlastnictví

Dobrý den, rád bych věděl když jsem vlastníkem 2/3 domu a další rodinný příslušník 1/3 a tento člověk 20 let jakkoli nepřispívá na inkaso, sice v domě nebydlí, ale má zde nahlášen trvalý pobyt. Mám jákoukoli možnost se domoct této částky za uplynulé roky? Děkuji za odpověď. J.P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zákaz konkurence

Dobrý den, má zaměstnavatel právo, uvést do pracovní smlouvy na pozici účetní toto ujednání: * zaměstnanec se zavazuje, že zaměstnavatel bude písemně informovat o každé výdělečné činnosti, kterou bude vykonávat mimo zaměstnání upravené touto smlouvou. Porušení tohoto bodu smlouvy, může zaměstnavatel považovat za porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem. Myslím si, že toto ustanovení není v pořádku. Děkuji. Opltová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nemocenská, invalidní důchod

Částečný ID + podpora? Mamka byla od 7/2013 v pracovní neschopnosti. Momentálně jí byl přiznán ID 1. stupně. Lékař mamce řekl, aby se zaregistrovala na ÚP, jelikož z důvodu léčby nemůže ještě tak cca 1 rok chodit do zaměstnání. Mě zajímá, jestli pokud do 7/2013 normálně pracovala má nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti? a zda ji dostane i přes vyplácení ID. Nevím, zda se invalidní důchod nebere z pohledu úřadu práce jako příjem. A ještě bych se chtěla zeptat, zda se lze nějak odvolat k možnosti prodloužení pracovní neschopnosti o jeden rok. Někde jsem vyčetla, že v některých případech toto lze. Vzhledem k tomu, že mamka by měla být do roka skutečně schopna chodit do práce a vzhledem k rozdílu v penězích mezí částečnou invaliditou a prac. neschopností, by pro ni bylo lepší podpírat nemocenskou. Děkuji za radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, od 1. 10. 2013 do 30. 6. 2014 jsem byla v dočasné pracovní neschopnosti a do zaměstnání opět nastoupím od 1. 7. 2014 a k 10.8. chci ukončit pracovní poměr dohodou. V roce 2014 neodpracuji 60 pracovních dnů, takže nemám nárok na čerpání krácené dovolené. Mám nárok na její proplacení po ukončení pracovního poměru? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Souběh pracovních poměrů

Dobrý den, prosím o právní radu zda asistentka zubního lékaře ( dle platné prac.smlouvy) je schodná či obdobná práce proti zubní lékařce, jenž má již titul MDDr?Jde o to že slečna nastoupila do prac.poměru k zubnímu lékaři( za dobu svého studia na MDDr.), jako asistentka lékaře a v tomto zařazení práce setrvala i do nástupu na nemocenskou před mateřskou dovolenou (dále PPM). Během nástupu na PPM ( již titul MDDr. získala, avšak k dodatku k platné prac.smlouvě ke změně práce z asistenky lékaře na zubní lékařku získáním titulu nedošlo, fyzicky se do práce již nevrátila, pouze papírově pro čerpání dovolené již nelze proplatit ale je čerpáná tím že zaměstnankyně po PPM žádá písemně o její čerpání, nepracuje stejně a po ní se opět paírově vrací na rodičák) nástoupila u stejného zaměstanvatele na základně dohody o provedení práce, na přívýdělek (při rodičovské dovolené) jako zubní lékařka. Myslííte že nám může případná kontola napadnout v budoucnu, že obě práce jsou obdobné neb navazující po získání titulu, i když až v době kdy v práci nebyla, a již jako asistentka lékaře mohla dělat to samé ( i třeba s dozorem lékaře ), a nejedná se tudíž o jiné práce? Případně co jiného by na DPP mohla dělat jako MDDr ukončená, aby se to nebylo s platnou prac.smlouvou na asistentku lékaře? Slečna zaměstnankyně mi tvrdila že to není to samé. Děkuji J.P.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.