Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, s manželkou bydlíme v RD, který je polovinou její a druhá polovina její matky, která s námi žije. Manželka zde bydlí od narození a má zde i trvalý pobyt. Manželka vlastní v jiné obci zahradu, která těsně přiléhá k pozemku s nemovitostí a přístupovou cestou, který vlastní její sestra (pozemky nejsou nijak odděleny). Sestra chce na manželčině pozemku postavit nový RD, kde by žila se svou rodinou (a na svém pozemku starý neobyvatelný RD zbourá). Dohodly se spolu, že manželka by svůj pozemek (zahradu) bezúplatně převedla na sestru za příslib, že sestra si nebude činit nároky na RD, kde s manželkou a jejich matkou žijeme, např. v případném dědickém řízení. Sestra manželky v tomto RD nežije od roku 2004, ale měla v něm do roku 2015 nahlášen trvalý pobyt spolu se svou nezletilou dcerou (i když tam fyzicky od roku 2004 nebydlely). Dá se prosím tato situace nějak právně podchytit např. smlouvou? Má vůbec sestra nějaký nárok na dům svých rodičů (otec již zemřel v roce 2009), když v něm nemá vlastnický podíl a nebydlí v něm od roku 2004? Manželka má se sestrou i matkou bezvadný vztah, nechceme toto narušit nějakými tahanicemi o nemovitosti. Mockrát děkuji za pomoc.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, otec daroval manželovi 1/2 rodinného domku který zdědil po svých rodičích, druhou polovinu vlastním já. Došlo k rozvodu a manžel chce vyplatit darovanou polovinu nemovitosti. Vychází se z částky odhadu nemovitosti při darování? Nebo si manžel může nechat udělat nový odhad který bude samozřejmě vyšší a požadovat po mě vyšší částku než byla v době daru? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, zaměstnavatel mi předal vytýkací dopis za: "za neplnění povinností zaměstnance-chování vůči spoluzaměstnancům, které odporuje zásadám slušného chování a dobrým mravům" dle §52 ZP. Bližší vysvětlení prohřešku tam není a ani jej nevysvětlil při předávání. Já sám si nejsem vědom, žádného porušení z mé strany. Jak se mám k takovému trestu ze strany zaměstnavatele bránit? Odpověď: Doporučuji Vám písemně se obrátit na zaměstnavatele, aby Vám v souladu se zákoníkem práce skutkově přesně vymezil, v čem spatřuje, tj. v jakém Vašem konkrétním jednání, porušení povinností při výkonu práce. Dobrý den, děkuji za odpověď. Je takto nepřesně formulovaný a předaný vytýkací dopis platný a nebo ne?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, zaměstnavatel mi předal vytýkací dopis za: "za neplnění povinností zaměstnance-chování vůči spoluzaměstnancům, které odporuje zásadám slušného chování a dobrým mravům" dle §52 ZP. Bližší vysvětlení prohřešku tam není a ani jej nevysvětlil při předávání. Já sám si nejsem vědom, žádného porušení z mé strany. Jak se mám k takovému trestu ze strany zaměstnavatele bránit?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Můj manžel je podnikatl, fyzická osoba, plátce DPH a má živnost na poskytování technických služeb. Provádí vysušování nemovitostí, odstraňování dřevokazného hmyzu a plísní na nemovitostech apod.Řešíme, jakou smlouvu použít se zákazníkem,je-li zákazník fyzická osoba-nepodnikatel(občan), zda-li Smlouvu o poskytování služeb dle §1746 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník , nebo Smlouvu o dílo dle §2582 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Použila by se stejná smlouva i v případě smluvních stran podnikatel-podnikatel ? Děkuji moc za odpovězení mého dotazu.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, potřeboval bych poradit. Sousedovi jsem v dobre víře dovolil napojeni odtoku z jeho ČOV na kanalizací vedoucí z me ČOV. Sepsali jsme smlouvu o zřízení věcného břemene.Jeho ČOV není zkolaudována a on se o ni nestará podle předpisu a z mě kanalizace vytéká zapáchající voda. Sousedé si stěžovali a po kontrole odboru Životního prostředí me bude čekat finanční postih. Bylo mi řečeno, ze já zodpovidam za to co z potrubí vytéká. Co mám udělat, abych mohl souseda odpojit ze svého potrubí. On mi vyhrožuje, ze mu budu muset hradit fekální vozy a ze na me bude volat policii A budu mu muset uhradit vybudování žumpy. Mám strach, ze soudně se to bude táhnout hodně dlouho a já budu muset hradit pokuty za nesprávně vyčištění odpadních vod. Děkuji za jakoukoliv radu a pomoc.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den jsem vlastníkem pozemku o výměře 8058 m2 a to společně s bývalou manželkou.V katastru je psáno takto: Josef ..........................1/2 SJM Josef .........a Marie..........1/2 Prosím o radu kolik patří (manželce)???? Děkuji..
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, Obracím se vás v naléhavé záležitosti, která souvisí s novelou ZP, kterou podepsal pan prezident. Zprostředkovatelkou na ÚP jsem se o podpisu dozvěděla, ale neznám jeho datum. V této souvislosti se vyskytly otázky, i další, na které neznám odpověď, a nechci se jen domnívat, nebo čerpat volně z internetu. Prosím vás tedy o odbornou pomoc v níže položených otázkách. Na začátku uvádím svoji pracovní historii, pro jistotu. • Od 9/1976 do 5/1994, včetně placené MD na HPP (syn se narodil 29/5/1991) • Od 6/1994 do 5/1995 MD neplacená (možnost dalšího roku, avšak neplacené MD, kvůli nemoci syna) • Od 6/1995 do 1/2014 DPP • Od 2/1996 do 3/2014 DPP HPP • Od 5/2014 dosud na ÚP • Od 9/1998 dosud DPP • Od 5/2015 do 10/2015 HPP (z projektu na ÚP) Je mně známo, bohužel, až příliš pozdě, že finance z DPP se mně nepočítají na důchod, nikdo vám to totiž neřekne, dozvěděla jsem se to, paradoxně, právě až v roce, kdy mně nečekaně zrušili pracovní místo, na kterém jsem pracovala dobře a dlouhodobě na HPP. Tehdy jsem se začala zajímat o Zákoník práce. Také jsem zaregistrovala, že peníze, které jste si vydělali prací na HPP, se Vám budou pro výpočet důchodu počítat až od roku 1986, ale že se doba, odkdy jste pracovali, bude započítávat jako doba důchodového pojištění. Je to tak? Jsem, bohužel, na ÚP, a mohla jsem si, až dosud, vydělal v nekolidujícím zaměstnání na DPP, což ovšem i nyní mizí, je podepsána novela ZP, v níž nekolidující zaměstnání může být jen DPČ, a já nevím, zda mně tuto dohodu zaměstnavatel přepíše. Na DPČ se prý musí vydělat nejméně 2 500 Kč, aby se vám to počítalo na důchod, sdělila mně zprostředkovatelka na ÚP. Je to tak? Navíc se mně doba na ÚP nepočítá do doby pojištění na důchod. Nikdy jsem se neulévala z práce, v oboru práci nemohu sehnat, museli by mně započítat délku praxe, a tak jsem naprosto nevýhodná. Nejsem totiž ani důchodce, ani ZTP. Rok narození 1957. Nevíte, prosím, kdy nabude právní moci novela ZP, kterou podepsal pan prezident? Pro mě aktuálně o tom, že na ÚP mohu být registrována jen, pokud budu vykonávat nekolidující zaměstnání na DPČ Samozřejmě, mohu se této DPP, již od července vzdát, ale ještě bych ráda v červenci na DPP pracovala. Proto je pro mě tato informace důležitá, a naléhavá pro zodpovězení. Zprostředkovatelka na ÚP mně informaci o podpisu novely sdělila před třemi dny pouze ústně, a datum nabytí právní moci nezná, prý by to ještě v červenci mohlo platit po staru. Jenže to její „prý“ mě děsí. Přitom je to pro mě velmi důležité vědět, protože bych byla velmi nerada, kdybych v červenci ještě pracovala na DPP, a přitom už platila, třeba od poloviny července novela, byla bych z ÚP následně automaticky vyřazena, a musela bych si zpětně doplatit zdravotní pojištění. Za odpověď vám děkuji Olga Černá
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Zaměstnavatel, bez jakéhokoliv předchozího upozornění, nechal sledovat zaměstnance, externí firmou po dobu jednoho měsíce,24 hodin denně, využívání Internetu u všech zaměstnanců. Nikdy jsme nebyli písemně upozorněni, že nesmíme využívat Internet,i pro soukromé účely, ani není nikde v příkazech zaměstnavatele zmíňka o zákazu využívání Internetu i pro soukromé účely a jeho využití pro soukromé účely jsme brali i jako benefit. Zaměstnavatel po obdržení výsledků od externí firmy (průměrná doba strávená na Internetu) si stanovil kritéria a na základě těchto kritérií zatím nepřiznává odměny a chystá i další sankce. Zaměstnavatel ale má konkrétní údaje o osobním využívání Internetu a domníváme se, že má i údaje osobního charakteru - čísla účtů, vstup do internetového bankovnictví, osobní, diskrétní korespondenci, apod. Je možné se ze strany zaměstnanců účinně bránit, nevíme zda firma je povinna mlčenlivostí, a zda nedojde v budoucnosti ke zneužití získaných informací? Děkuji Ivan.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, dostala jsem se ne vlastní vinou do dluhů a potřebovala bych se z nich nějak dostat. Potřebuji radu, jak realizovat oddlužení nebo vyplacení a splácení jen jednomu věřiteli. Děkuji za odpovědˇ. Poncová
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobry den, Obracim se na vas s dotazem. Mam uver v bance, ktery jsem vzdy radne splacela. Od roku 2015 jsem na materske a posledni rok jsem mela k uverove smlouve dodatek - na rok jsem mela snizene splatky na polovinu. Jiz pred nejakou dobou jsem resila moznost prodlouzeni tohoto dodatku do zari 2017. V te dobe se totiz budu vracet zpet do prace. Banka mi sdelila, ze mi jiz nevyjde vstrict. Ja bohuzel nemam financni prostredky abych mohla splacet puvodni celou castku a do zari tohoto roku vice jak polovinu splatky nejsem schopna dat. Muzete mi poradit, jake mam moznosti se s bankou domluvit? Dekuji za odpoved. B.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,mám dotaz ohledně Konkursu,letos v březnu mne skončil konkurs po 6ti letech,chci se zeptat,zda po mne mohou věřitelé,kteří byli přihlášení a nedostalo se na ně, dále požadovat dluh splatit,nebo je to celé ukončené? A prosím,jak je to s věřiteli,co se do konkursu nepřihlásili? děkuji za odpověd Blanka V.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, vlastním 3/4 zahrady o rozloze cca 10 arů, bratr zbylou čtvrtinu. Zahradu, resp. její jednu čtvrtinu, jsme každý nabyli v rámci dědického řízení před několika lety. Další dvě třetiny jsem získal darem od ostatních dědiců. Jedná se o zahradu v zastavěné části malé obce, která v současné době není zahrnuta v územním plánu pro výstavbu. Zahradu v současné době nikdo neobývá ani jinak nevyužívá. Zahrada nicméně vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou většinou zajištuji já (bez účasti bratra) a s tím souvisí i odpovídající náklady. Chtěl jsem odkoupit bratrovu část nebo mu svoji část prodat, ale nedošlo k dohodě, ani v minulosti ani nyní (důvodem je, že bratr celou záležitost blokuje - nekomunikuje, nespolupracuje a ani nereaguje na výzvy a žádosti). Nechci setrvávat ve společném vlastnictví. Jakým způsobem mohu v tomto případě postupovat? Jak lze docílit toho, abych mohl nakládat pouze se svou vlastní částí (prodat / případně na ní postavit dům) v případě, že nedojde k dohodě mezi mnou a bratrem. Předem děkuji a s pozdravem, Radek
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, podnikový lékař mi dal posudek pro zaměstnavatele, že jsem zdravotně způsobilý s podmínkou ( prevence chladu) jelikož má pracovní náplň je práce po celý rok ve venkovním prostředí , tak mi chce dát zaměstnavatel výpověď. Chlad mě nijak v práci neomezuje a rád bych nadále pracoval. Může mi opravdů dát výpověď?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den.Moc prosím o radu. Před manželstvím jsem nabyla byt na hypotéku, v manželství ho pronajímala (částka hradila nájem a hypotéku). Po3 letech mě manžel donutil byt prodat (doplatila se hypoteká a zůstala částka půl milionu.Nyní jsme ve fázi rozchodu a manžel chce z peněz půlku. Má prosím nárok? Už jsem se setkala s odpovědí ano i ne. Tak jsem v nejistotě. Děkuji moc.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,Jestliže má měsíc 21 dnů což je 168 pracovních hodin ovšem z toho bude 1 den svátek. Což znamena 20pracovních a 1 svátek = 160PH + 8H svatek. Dotaz zní: při mém krátkém a dlouhém pracovním týdnu ve 12 hodinovkách a svátku v mém nepracovním dnu mám odpracovat 168 hodin nebo jen 160? Upřesním: svátek je ve středu tudíž všichni pracující 8H Po-Pa mají svátek ja pracuji jen PO,UT,PA,SO,NE tudíž nemám svátek.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, v nájemní smlouvě bych chtěl sjednat jako pronajímatel prodlení s platbou nájemného ve smyslu, že jsem oprávněn účtovat nájemci úrok z prodlení. Jaký bývá úrok z prodlení běžný? Asi není dobré to nekonkretizovat. Děkuji za radu.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Děkuji za Váš názor, týkající se stanovení výše nájemného. Zakotvit růst nájemného přímo do nájemní smlouvy bez vazby na inflační vývoj není špatné řešení. Kdyby se ale neuvedlo ve smlouvě na dobu neurčitou nic o zvyšování nájemného, mohu pak např. za rok nájemné navýšit třeba o 10%? Když už nájemník tak prosazuje smlouvu na dobu neurčitou.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Prosím o radu. Co je pro mne, jako pronajímatele, výhodnější: uzavřít s nájemníkem smlouvu na dobu neurčitou s tím, že jako pronajímatel jsem oprávněn každoročně zvyšovat nájemné dle ustanovení § 2248 NOZ podle průměrné roční míry inflace dle vládního vyhlášení. Nebo uzavřít smlouvu na dobu určitou, kde se neujedná zvyšování nájemného. Jde mi o to, že nájemné je nyní uzavíráno na poměrně nízkou výši nájemného, v mém zájmu je, abych nejenom nájemníka „udržel“, ale měl šanci v budoucnosti nájemné zvýšit do výše nájemného obvyklého s vědomím, že celkový nárůst nájmu za 3 roky nesmí přesáhnout 20% výše nájmu. Mám obavu, pokud bude uvedeno ve smlouvě přímo zvyšování nájemného podle průměrné roční míry inflace, jak navrhuje nájemník, nájemné bude pro mne, coby pronajímatele, trvale nevýhodné.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Jsem jednou ze 4 spolumajitelek nemovitosti, sloužící k podnikání. V prosinci 2016 se spolumajitelky sešly (beze mne) a v únoru mi oznámily, že náš správce a současně i manžel jedné ze spolumajitelek, který v naší nemovitosti podniká, neplatil v letech 2014-2016 nájemné (vyčísleno na výši cca 330 tis. Kč), místo toho však údajně z titulu výkonu správy v těchto letech dluh "odpracoval" a to ve výši cca 400 tis. Kč. Práce oznámil až nyní, dodatečně, sám si určil i cenu za hodinu své práce na 260 Kč/hod. (převážně úklidové práce. Nyní mu tedy dlužíme cca 60 tis. Kč. Spolumajitelky se dohodly, že souhlasí s případným dluhem vůči správci (oznámily mi v únoru t.r.). Tento týden jsem dostala k podpisu "Dohodu o zápočtu pohledávek", kde je pohledávka konkretizovaná. Mám možnost ji nějak napadnout? Podotýkám, že nájem správce neplatil od roku 2000, ale to je již promlčeno. Nyní se snaží účelově dosáhnout, aby nemusel uhradit ani nájemné za poslední 3 roky, tedy roky vymahatelné, tak jak jsem žádala já. Mám možnost aktuálně něco s tím dělat?