Poradenství z oblasti pojištění

Potřebujete poradit s pojištěním? Máte-li problém týkající se pojištění vašeho automobilu, domácnosti, odpovědnosti či vaší osoby, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na otázky z oblasti životního a majetkového pojištění, tj.:

  • Kapitálového a investičního životního pojištění
  • Cestovního pojištění
  • Úrazového pojištění
  • Povinného ručení
  • Havarijního pojištění
  • Pojištění domácnosti, aj.


V případě, že chcete poradit v oblasti:

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Je třeba dodanit nulové odkupné?

Dobrý den, nemám ještě 60 let. Mám smlouvu IŽP od roku 2013, uplatňoval jsem daňové odpočty za rok 2013 a 2014. Nyní jsem ji zrušil a založil novou. Chtěl jsem odkupné převést na novou smlouvu, abych nemusel dodaňovat, ale odkupné je dle informace od pojišťovny nulové. Jak postupovat v tomto případě, je nutné dodanit (přiznat příjem ve výši odpočtů za r.2013,2014) i když životní pojištění pokračuje u nové pojišťovny a splňuje podmínky zákona ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičáku a začala jsem od…

Dobrý den, jsem na rodičáku a začala jsem od ledna pracovat na dohodu o provedené práci s měs. výdělkem do 5000 kč.Zajímá mě kdo za mě ted platí zdravotní a sociální pojištění a jestli mám odvádět daně popř jak?Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Pojištění odpovědnosti - finanční škoda

Pojištění odpovědnosti - finanční škoda Dobrý den, jak lze pojistit finanční škodu? Přímá škoda. Například když jdete k právníkovi na konzultaci a omylem mu zničíte jeho práci (vytvořené smlouvy, podklady atd.) svojí nešikovností (voda). Již jsem to jednou řešil, ale naštěstí měl vše uložené v počítači. Nebo když jdete někam na návštěvu a děti "vyrabují" hostiteli peněženku. Standardně mají pojišťovny ve výlukách přímou finanční škodu.


odpovídal(a): Redakce

Dodatečné zdanění odpočtů za životní pojištění

Dodatečné zdanění daňových odpočtů životního pojištění. Dobrý den. Dne 29.12.2006 jsem uzavřela smlouvu na Investiční životní pojištění. Ukončila jsem ji předčasnou výpovědí v roce 2015, tj. po více než 60 měsících a to ve věku více než 60 let. Po ukončení smlouvy mě bylo vyplaceno odbytné. Smlouva splňovala podmínky zákona č.586/1992 Sb. pro daňovou odečitatelnost životního pojištění. Každý rok trvání smlouvy jsem uplatňovala daňový odpočet. Domnívám se správně, že i když došlo k předčasnému ukončení smlouvy, splnila jsme podmínky ze zákona, pojištění trvalo více než 60 měsíců a bylo ukončeno po dovršení mých 60 let, tj. byla dodržena podmínka zvaná 60/60 a proto nemusím dodanit uplatněné odpočty daní?


odpovídal(a): Redakce

Pojištění cestovní kanceláře - nízký limit

Po krachu CK v červnu 2015 se neuskutečnila moje zaplacená a pojištěná dovolená v Turecku červen až červenec. Po okamžité žádosti s dodáním všech požadovaných dokumentů se uskutečnilo rozhodnutí pojišťovny v současné době - leden 2016 s rozhodnutím zaplacení od pojišťovny jen části zaplacené sumy z důvodu limitu pojišťovny. Má na to pojišťovna nárok?


odpovídal(a): Redakce

Pojišťovna anulovala smlouvu

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat. Před cca dvěma lety jsem si sjednal úrazové pojištění. Letos v listopadu se mi stal úraz ( upadl jsem na schodech ). Došlo při něm k poranění krční páteře a zlomenině nosu. Nahlásil jsem úraz pojišťovně a zaslal fotokopie lékařské zprávy. Pojišťovna mi zaslala doporučený dopis, kde jsem se dočetl, že z důvodu neuvedení do návrhu smlouvy při sjednání pojistné smlouvy jsem neuvedl dřívější úrazy a kdy se staly. Trvalé následky z dřívějších úrazů nemám a jednalo se o podvrtnutí kotníků a další drobné úrazy, které s tímto úrazem nemají nic společného. Bohužel si tyto události nepamatuji. Pojišťovně jsem podepsal již při návrhu pojistné smlouvy souhlas s náhledem do mé zdravotní dokumentace a tudíž jsem nechtěl tyto skutečnosti zatajovat. Na tomto základě mi pojišťovna napsala, že z tohoto důvodu by se mnou nebyla pojistka uzavřena a zpětně ji anulovala a to její část na úrazové pojištění a trvalé následky. Je možné se proti tomuto postupu pojišťovny nějak bránit? Moc děkuji za radu. S pozdravem Zbyněk Plešinger


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, u stejného zaměstnavatele jsem v…

Dobrý den, u stejného zaměstnavatele jsem v měsíci říjnu měla DPP, která byla dne 18.10.2015 ukončena a následně podepsána smlouva o DPČ od 19.10.2015. V jednom měsíci jsem tedy dostala výplatu za DPP i DPČ. Prohlášení zde podepsané nemám. Výše vyplacené mzdy za DPP byla 2 694 Kč. U DPČ byla mzda 2480 Kč (tedy méně než 2 500 Kč). Zaměstnavatel mi oba příjmy sečetl a vyplatil mi 4 143 Kč. Z částky 2 480 (DPČ) mi byla vypočítáno SP za zaměstnavaatele 620 Kč a za zaměstnance 162 Kč. Mělo být SP počítáno z částky pod 2 500 Kč? Byl zde vypočítán základ daně 5 794 Kč, srážková daň 404 Kč a zálohová daň 465 Kč. Chtěla bych se zeptat, zda byl tento postup správný, neboť by se dle mého názoru u DPČ do 2500 Kč srážet sociální pojištění nemělo? Je tedy správné, že sečetli obě smlouvy u jednoho zaměstnavatele, i když se jedná o DPP a DPČ, dohromady? Nebo měli u obou příjmů pouze srazit 15% daň a dále nic neztrhávat?


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění v cizině

Mám ŽP ,, Flexi, od pojišťovny České spořitelny. Pracuji v Anglii. Dotáz: platí smlouvní podminky,,Flexi,, když pojistnik fizický není na územi České republiky? Když se stané třeba nějaký úraz mi tady, v Anglii, vyplatí mi pojišťovna odškodné? Můžu uplatnit daňový odpočetz ŽP v Ahglii? Pokud to ne platí, jak můžu zrušit ŽP?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, píši bakalářskou práci o DOSPĚLÝCH…

Dobrý den, píši bakalářskou práci o DOSPĚLÝCH LIDECH TRPÍCÍCH ONEMOCNĚNÍM CELIAKIE v jakémkoliv rozsahu. Zajímalo by mně, na jaké sociální dávky mají nárok, případně i jaké zdravotní pojišťovny těmto lidem finančně napomáhají ( kolik Kč) a na jaké sociální služby mají nárok. Můžete mi s tím prosím pomoci? Stačí jen vypsat, nebo odkázat na vhodné stránky či knihy. Předem moc děkuji za vaší kladnou odpověď. Markéta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 26. 11. jsem se byla registrovat…

Dobrý den, dne 26. 11. jsem se byla registrovat na živnostenském úřadě a byla zahájena podnikatelská činnost, musím už v prosinci za listopad platit sociální a zdravotní pojištění? Nebo budu platit až za prosinec v lednu? do 26. 11. jsem byla na úřadě práce. Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě jak to je se zdravotním…

Dobrý den, zajímalo by mě jak to je se zdravotním pojištěním a jestli jsem stále studentem, když nejsem vedený na UP, jsem nezaměstnaný a dálkově studuji SŠ? Je mi 25 let.


odpovídal(a): Redakce

Více pojistek a pojistné od všech pojišťoven

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat pokud mám uzavřeno více životních pojištění vč. úrazového připojištění, tak v případě úrazu mám nárok čerpat pojistné od všech pojišťoven? Jak tuto věc říká zákon? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Volba správného pojištění

Dobrý den, začínám jako asistentka bez předchozích zkušeností u rozbíhající se realitní společnosti. Dostala jsem za úkol najít pojišťovnu s nejlepší nabídkou, bohužel s trochu nejasným zadáním. Zájem je o pojištění škody při prohlídkách nabízených nemovitostí, případných úrazů a zároveň také o pojištění samotné kanceláře. Netuším tedy jaký produkt vůbec hledat a porovnávat a určitě bych uvítala i doporučení na konkrétní pojišťovny. Předem díky za odpověď:)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Mám trochu zamotaný…

Dobrý den, prosím o radu. Mám trochu zamotaný případ ohledně nároku na PPM. Jsem od 1.8.2013 zaměstnaná ve firmě kde za mě zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění. Bohužel v této firmě zavedli pracovní poměr na 2 smlouvy. To znamená jednu smlouvu s 10.000 hrubého příjmu a druhou smlouvu s názvem Dohoda o provedení práce kde vypláci zbytek výplaty. bohužel za tuto smouvu neodvádí pojištění. Jsem od března 2015 těhotná a na mateřskou nastupuji 17.10.2015. K tomuto zjištění mi zaměstnavatel ukončil k 1.5.2015 Dohodu o provedení práce a celou částku výplaty vložil do jedné smlouvy. Zároveň jsem v srpnu nastoupila z důvodu nemoci na neschopenku která trvá od 11.8.2015 do 31.8.2015. Prosím o radu za jaké období se bude vypočítávat PPM a zda se do té doby započítá i srpen který jsem na neschopence. Omlouvám se za zamotanou situaci. Děkuji s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, koncem srpna nastupuji na mateřskou…

Dobrý den, koncem srpna nastupuji na mateřskou dovolenou (na základě pracovní smlouvy a DPČ obojí však s platností jen s do 30.6.), chci se zeptat, kolik musím do té doby (v červenci a srpnu) zaplatit za sociální a zdravotní pojištění a jakou formou jej uhradit. Od 1.7. nebudu zaměstnána, pouze na jednorázové DPP, kde (součtem) výdělek nepřesáhne 6.000 Kč. Předem Vám děkuji za odpověď. Zuzana K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď, nejsem si…

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď, nejsem si jista, zda jsme se správně pochopili...posílám ten samý dotaz ještě jednou...Můj dotaz zní, je oprávněna pojišťovna požadovat úhradu za předešlé měsíce i přesto, že nebyla zaplacena žádná částka? Snažila jsem od počátku o zrušení smlouvy, bohužel mi bylo sděleno a to jen ústně do telefonu, smlouva je zrušena, přesto mi po uplynutí 3 měsíců přišla obsílka od pojišťovny, že my smlouvu vypověděla z důvodu neplacení, s požadavkem zaplatit 4000,- Kč za předešlé 3 měsíce. Domnívám se, že pokud klient nezaplatí žádnou částku, může být smlouva vypovězena z důvodu nezaplacení, ale pojišťovna nemá nárok požadovat po klientovi, aby zaplatil všechny předešlé měsíce, před vypovězením smlouvy. Domnívám se, že pojišťovně vzniká toto právo v případě, když klient zaplatí alespoň jednu splátku....Můžete mi prosím, potvrdit, nebo vyvrátit tuto domněnku. Předem velmi děkuji. S pozdravem Marie Tíťa Původní dotaz č.1 sodpovědí........ 16.07.2015 14:05 | 20.07.2015 09:38 odpovídal(a): Pololáník Lukáš Dobrý den, mám dotaz, podepsala jsem s ČP smlouvu o odpovědnost podnikatelů...Tuto smlouvu jsem však nepotřebovala a snažila ji zrušit...I když smlouva byla z mé strany podepsána, neposlala jsem ani jednu jedinou úhradu (částku)a trvala na stornu smlouvy. Byla mi jen zaslána upomínka k zaplacení, kterou jsem neuhradila a nadále trvala na zrušení. Bohužel korespondence probíhala převážně mailem, přesto jsem nakonec obdržela ze strany ČP odpověď a to až po 3 měsících, a to, že smlouvu stornovali z důvodu neplacení, přesto požadují zaplatit necelé 4000,- Kč za 3 měsíce tj.předešlé období. Domnívám se, že pokud klient nezaplatí ani jednu splátku, smlouva může být oboustranně vypovězena bez nároku úhrady, tzn. bez požadavku o úhradě ze strany ČP. Maily uchované nemám, jelikož k sepsání smlouvy došlo v roce 2013, odpověď jsem obdržela do mailu ze strany pojišťovacího agenta, který se mnou řešil tuto kauzu, dnes se k případu nechce vyjádřit. Můžete mi prosím poradit, jak postupovat, a zda mám pravdu, v tom, že pokud klient nezaplatí ani jednu splátku, nemůže pojišťovna požadovat úhradu? Předem velmi děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Marie Tiťa


odpovídal(a): Redakce

Nepravdivé údaje ve zdravotním dotazníku

Dobrý den,přítel chce zrušit investiční životní pojištění u Axy.založeno 3/2015,z důvodu poskytnutí nepravdivých údajů/o zdrav.stavu/.jak máme postupovat?mám totiž za to,že po letech splácení by nemusel nic dostat,pokud si pojišťovna vyžádá lékařské zprávy a zjistí že tam přece určité problémy byly.děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění - přeplatek

Dobrý den, mám sjednanou smlouvu na penzijní připojištění, kde je stanoven měsíční příspěvek na 100 Kč. Nějakým omylem jsem ale nastavila trvalý příkaz na 300 Kč a skoro rok tam tak bylo posíláno o 200 Kč více. Zajímalo by mě, jestli mi bude nadbytek peněz nějakým způsobem vrácen. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pojištění manažerů projektu

Dobrý den, měl bych dotaz na pojištění firmy. S kolegou jsme jako profesionálové z oblasti manažerského poradenství dostali nabídku od klienta na realizace projektu v objemu 250 mil. USD. Klient ale chce, abychom byli pojištění proti rizikům, které projekt s sebou nese a to nejlépe v celé hodnotě projektu - těch 250 mil. USD. Můj dotaz zní: Bylo by možné pojistit pro tento účel nově vzniklou firmu? Jak se přibližně pohybuje cena pojistky při tomto objemu? Jsou podmínky pro získání takového pojištění? Existuje vůbec takový produkt u nás? Vím, že jedna účetní firma na slovensko je pojištěna proti "blbosti" na 250 mil. €. Předem děkuji za odpověď a za případný typ na pojišťovnu. R.N.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mimo prace na plny uvazek (smlouva na…

Dobry den, mimo prace na plny uvazek (smlouva na dobu neurcitou) mam se zamestnavatelem uzavreny dohody o provedeni prace na rizeni projektu a garanci uznatelnosti nakladu. Zajimalo by me, jaky typ pojisteni odpovednosti za skodu bych si mela sjednat (projekty jsou ve vysi 2,25 mil.korun). Dekuji za pomoc.