FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna financování penze je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODCHOD DO DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Dohodnutá rekvalifikace

Dobrý den, chtěla bych vědět, co přesně znamená nastoupit na DOHODNUTOU rekvalifikaci na úřadě práce. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odchod do důchodu

Dobrý den, pěkně prosím o výpočet data, kdy budu mít odpracováno 43 let. Nemohu zjistit, zda se do doby pojištění počítá 100 % nebo 80 % dnů v době mezi datem závěrečného vysvědčení na stř.škole a 1. nástupem do zaměstnání. Na internetu jsem se dočetla, že se tato doba nezapočítává vůbec, na OSSZ mi bylo sděleno, že se mi bude počítat 80 % dnů, stejně jako období mezi dosažením 18 let a 1. nástupem do zaměstnání. Moje iniciály jsou následující: 1.9.1967 nástup na střední školu, 21.10.1969 - dosažení 18 let, 13.6.1971 - ukončení stř. školy - datum na matur.vysvědčení, 2.8.1971 - 1. nástup do zaměstnání, mám 1 dítě, na MD jsem byla 1/2 roku, nemocná jsem byla v průběhu zaměstnání minimálně. Pracovní poměr mi skončí 31.10.2010, pak bych asi na 3 měsíce šla na podporu a od 1.2.2011 bych chtěla poždádat o předčasný důchod (o 3/4 roku dříve). Mohl by mi Váš odborník poradit, zda můj propočet vychází tak, abych neměla zbytečné krácení za neodpracovaných pár dní? Počítala jsem 80 % dnů v době mezi 18. rokem a 1. nástupem do zaměstnání a dále dobu, kdy budu na prac.úřadu. Děkuji za odpověď. Jitka



odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do důchodu

28.06.mi vznikl nárok na starobní důchod.Slyšela jsem, že po 30.09.2011 bude jiný systém výpočtu důchodů.Co pro mne bude výhodnější? Zažádat si nyní a dále pracovat nebo požádat o důchod až po 30.09.2011?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet sirotčího důchodu

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se vypočítá sirotčí důchod po příteli, který zemřel ve 40ti letech a měl 3 dcery.Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči

Dobrý den, manžel dostal invalidní důchod 3.st., je mu 47 let.Slyšela jsem, že je možné žádat někde na sociálce o další příspěvek, např. asi 8 tis měsíčně pro opatrovníka a také příspěvek na pořízení osobního auta, příspěvek na benzín a tak, zdá se mi to jako utopie. Je na tom něco, nebo jenom marný sen ? díky za odpověď, Markéta


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod

Dobrý den. A)Když chci odejít do předčasného důchodu od 1.9.2010, stačí si podat žádost o důchod až v tento den? Jak v tom případě skončí můj pracovní poměr? Nebo je třeba dát předem výpověď, případně dodržet nějaký časový postup? B)Bude mi pro rok 2011 důchod valorizován a o kolik? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Přepočet plného invalidního důchodu

Dobrý den, od roku 2001 pobírám plný invalidní důchod,teď je rok 2010 a důchod pobírám stále.Během té doby jsem byla několikrát současně zaměstnaná na dobu určitou.Chtěla bych vědět, jestli mám doložit tyto pracovní smlouvy na ČSSZ a invalidní důchod mi bude přepočítán. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Chybějící mzdové listy

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. V roce 2015 dosáhnu důchodového věku. Za tímto účelem jsem si požádal o zaslání Informativního osobního listu důchodového pijištění, ve ketrém jsem zjistil, že pro období 1.1.1989 – 31.1.1993 nemám evidovaný výdělek. Pokoušel jsem se dohledat kopie mzdových listů u bývalého zaměstnavatele, ale ten již neexistuje. Mzdové listy nejsou uloženy ani v archivu nástupnické organizace. Rovněž jsem neuspěl u Správního meziarchivu. Na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení mně bylo řečeno, že pokud zaměstanavatel v té době mzdové listy neodeslal k archivaci, nelze je dnes nikde dohledat. Pro mě to pak bude znamenat, že za uvedenou dobu mi nebude pro výpočet důchodu započítán žádny výdělek, bude mi pouze uznána odpracovaná doba. Je to skutečně pravda, že můj výdělek z období 1.1.1989 – 31.1.1993 nelze nikde dohledat? Z mého výdělku byla automaticky odváděna daň z příjmu + příspěvek na sociální a nemocenské pojištění. Z těchto údajů se nedá zpětně dohledat a vyčíslit můj příjem pro potřeby výpočtu výše důchodu? Děkuji za radu. Zdeněk


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel nutí zaměstnance změnit fin. poradce

Dobrý den, prosila bych radu na tento problém. Manželovi začne zaměstnavatel po 5 odpracovaných letech přispívat 1% z platu na penzijní fond. Ale vymiňuje si, že pokud pracovníci neuzavřou smlouvu - v případě manžela dodatek smlouvy s jimi dannou finanční agenturou, tak příspěvek nedostanou. Jaký mají fond je jedno. Pokud manžel toto přijme, tak přijde o naší skvělou fin. poradkyni, kterou známe několik let a vždy nám dobře poradila a pomohla. Od spolupracovníků ví, že když přešli pod tuto danou fin. agenturu(aby jim firma přispívala) a něco potřebovali, byl to vždy velký problém a neochota. Je nějaká možnost, jak dostávat příspěvek od zaměstnavatele, ale nepřecházet k jiné fin. společnosti? Děkuji Hladíková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu mít při předčasném odchodu do…

Dobrý den, mohu mít při předčasném odchodu do důchodu nadále příjem z nájmu,případně v jaké max.měsíční výši tak,aby vůbec nárok na předčasný důchod vznikl ? Děkuji za odpověď.Jára



odpovídal(a): Redakce

PID nebo starobní důchod

Mám šanci, že dostanu plný invalidní důchod. Je mi 56 let. Musím v 60 letech žádat o starobní nebo mohu i nadále brát invalidní důchod?


odpovídal(a): Redakce

Kam investovat

Dobry den, muj dotaz je obecny a tyka se spise vice oblasti nez jen jedne zvolene sekce. Zajimalo by me, jaky je v soucanosti nejvhodnejsi zpusob ukladani penez z hlediska jejich budouciho zhodnoceni. Davam na vyber tri moznosti, o kterych uvazuji. Jednak je to klasicke stavebni sporeni (CMSS), dale sporici ucet (napr. ING konto) a penzijni pripojisteni (zde jeste nevim, kde bych si ho otevrel, byl bych rad za radu). Jde mi o to, jestli je vhodnejsi davat vice penez napr. do stavebniho sporeni nebo ukladat rovnomerne do vsech techto moznosti. Je mi jasne, ze cim vyssi castka se uklada, tim vetsi je zhodnoceni, ale rekneme, ze penize budou odchazet z pravidelne mesicni mzdy, cca 1-2 tis. CZK do kazde z techto moznosti. Take zohlednuji, ze kazda z techto moznosti ma jine vyuziti, ale primarne mi jde o vynos v radu cca 10 let. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Důchodový věk - práce na povrchovém dole

Dotaz: snížený hornický důchod Dobrý den, mám dotaz ohledně sníženého věku odchodu do důchodu. Můj partner nar. 21.02.1955, vyučil se a pracoval (včetně vojny) na povrchovém dole Tušimice jako elektrikář silnoproud: 1) od 1.09.1970 do 31.05.1992 na základě výpovědi pro přebytečnost, celkem 7927 dnů (dle informativního listu ČSSZ) 2) dále jako OSVČ 3) od 29.05.1996 z důvodu operace páteře rok plný invalidní důchod a dále částečný - dosud 4) stále se snaží pracovat ještě jako OSVČ, ale zdravotní stav jej hodně omezuje a vyčerpáva. Můj dotaz, zda má nárok na snížený hornický důchodový věk a k jakému datumu. Předem Vám děkuji za odpověď Bratrů K


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod - evidence na ÚP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li mám na sirotčí důchod nárok po ukončení studii v době nezaměstnanosti. Děkuji L.Moudříková


odpovídal(a): Redakce

Snížený důchodový věk v kategorii 1.A

Dobrý den,od 1.7.1977-31.8.1994jsem pracoval v hornictví se stálým pracovištěm pod zemí v hlubinných dolech -OKR- v profesi důlni zámečník prac.kat.1A .NPE naplněna 31.7.1994. Od 1.1.93-31.8.94 odpracováno 358směn.Můj dotaz- co pro mne vyplývá z nařízení vlády č.363/2009Sb.-o stanovení důchodového věku.DĚKUJI


odpovídal(a): Redakce

Platí ÚP za invalidního důchodce pojištění

Chtěla bych vědět, jestli platí ÚP za nezaměstnaného ČID nějaké sociální nebo zdravotní pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kdy odejít do důchodu

Dobrý den, matce vznikl nárok na s. důchod 8.7.2007. Zůstala ovšem zaměstnaná na dobu neurčitou a o důchod nepožádala. Vždy brala +- průměrnou mzdu, od 1.9.2010 jí zaměsnavatel nabízí už pouze poloviční úvazek. Pokud tomu dobře rozumím, zpětně může požádat o přiznání důchodu pouze od 1.1.2010. Nevím ovšem, ze kterých let se bude výpočet důchodu provádět, zda pouze z let odpracovaných DO nároku na důchod, nebo i z let odpracovaných po tomto datu. Pokud z let PO nároku, prosím o informaci, ke kterému datu je pro ni nejvýhodnější žádost podat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem narozen 25.5.1955.Od roku 1.9.1982…

Dobrý den.Jsem narozen 25.5.1955.Od roku 1.9.1982 do 30.9.1996 jsem pracoval v Karvinských dolech jako hlubič.Pak mě z dolu vyřadily pro nemoc vznikajicí nobo podstatně zhoršujicí vlivem pracovního prostředí.Dostal jsem odstupné ve výši desetinásobku.Mohli byste mi prosím napsat kdy mám nárok na předčasný odchod do duchodu. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Přerušení výplaty důchodu

Dne 22.4.2010 jsem dosáhla důchodového věku.Dne 22.7.2010 jsem zažádala o důchod.Dne 22.8.2010 mi bude 59let a pobírám prozatím vdovský důchod. Do 3 měsíců bych měla dostat vyrozumění ohledně mého starobního důchodu s tím,že vdovský důchod mi odeberou a přičtou mi část tohoto důchodu k mému starobnímu důchodu.Pracuji v podniku na dobu neurčitou a chtěla bych pracovat ještě 2roky, ale bojím se,vedení až to zjistí,že mě nenechají pracovat jako pracující důchodce.Chtěla bych vědět,pokud by tato situace nastala mohu zrušit můj starobní důchod a požádat o znovu navrácení mého vdovského důchodu zpět? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Znamená odmítnutí rekvalifikace vyřazení z ÚP

Je mi 54 let, jsem vedena již 2 roky na ÚP, vychovala jsem 3 děti. Pobírám ČID a práci nemohu již sehnat. Kdy bych mohla jít do předčasného důchodu. ÚP mi nabízí rekvalifikační kurz Tvora www stránek, musím to přijmout? A co potom až bych tento kurz absolvovala? Vyřadí mně z ÚP? Děkuji