Zaměstnavatel nutí zaměstnance změnit fin. poradce

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 10.08.2010 21:14


Dobrý den, prosila bych radu na tento problém. Manželovi začne zaměstnavatel po 5 odpracovaných letech přispívat 1% z platu na penzijní fond. Ale vymiňuje si, že pokud pracovníci neuzavřou smlouvu - v případě manžela dodatek smlouvy s jimi dannou finanční agenturou, tak příspěvek nedostanou. Jaký mají fond je jedno. Pokud manžel toto přijme, tak přijde o naší skvělou fin. poradkyni, kterou známe několik let a vždy nám dobře poradila a pomohla. Od spolupracovníků ví, že když přešli pod tuto danou fin. agenturu(aby jim firma přispívala) a něco potřebovali, byl to vždy velký problém a neochota. Je nějaká možnost, jak dostávat příspěvek od zaměstnavatele, ale nepřecházet k jiné fin. společnosti? Děkuji Hladíková

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 19.08.2010 10:58


Dobrý den, podle zákona o penzijním připojištění v § 27 odst. 6 "zaměstnavatel neovlivňuje zaměstnance při výběru penzijního fondu". V tomto je jednání zaměstnavatele vpořádku. Zaměstnavatel ale také nesmí "přijmout pobídku v souvislosti s poskytováním příspěvku na penzijní připojištění jeho zaměstnancům". Podle § 12 odst. 5 zprostředkovatel nesmí poskytnout zaměstnavateli pobídku (například peníze), která může vést k porušení povinnosti jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zájemce. V tomto může být pak problém, protože tím, že zaměstnavatel dá tuto pravomoc jednomu finančnímu poradci, tak mu ten finanční poradce za to něco nejspíš dá. Protože on sám za to má velké provize. Obraťte se například na inspekci práce případně na odbory, pokud ve Vaší organizaci působí.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a jeho souběh s vdovským důchodem

Dobrý den Je mi 56 let, pobírám vdovský důchod, který mi už zůstane. Pracuji jako prodavačka a nyní mi lékař po prodělané operaci doporučil invalidní důchod. Vím, že dva důchody nemůžu pobírat, proto se chci zeptat, který důchod mi zůstane, a jaký je běžný postup. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

V současné době jsem v evidenci ÚP, pobírám částečný inv. důchod I. stupně, chtěla bych jít do předč. starobního důchodu od 1.2.2019- tj. 2 roky - (žena, 2 děti, nar. 21.5.1959, vdova, nárok na starobní důchod od 21.1.2021). Dotaz: s ohledem na mimořádnou valorizaci důchodů od 1.1.2019 nebude pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu ještě v tomto roce např. k datu 30.12.2018?, dočetla jsem se, že valorizace se nebude týkat odchodu do důchodu v roce 2019. Děkuji předem za Vaši ochotu a odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Evidenční list důchodového pojištění

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s evid. důch. listy u studentů. Letos jsem 2 měsíce chodila na brigádu, výdělek jsem měla vyšší než je 10 000 Kč oba měsíce (červenec, srpen). Měla bych si tedy zažádat o evid. důch. list (popř. jak?) nebo bych měla "čekat" zdali mi ho sami pošlou, či na něj nemám nárok, když se jedná pouze o brigádu? Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.