Odchod do důchodu

Sekce: Financování penze | Téma: Odchod do důchodu

Otázka: 18.08.2010 14:40


Dobrý den, pěkně prosím o výpočet data, kdy budu mít odpracováno 43 let. Nemohu zjistit, zda se do doby pojištění počítá 100 % nebo 80 % dnů v době mezi datem závěrečného vysvědčení na stř.škole a 1. nástupem do zaměstnání. Na internetu jsem se dočetla, že se tato doba nezapočítává vůbec, na OSSZ mi bylo sděleno, že se mi bude počítat 80 % dnů, stejně jako období mezi dosažením 18 let a 1. nástupem do zaměstnání. Moje iniciály jsou následující: 1.9.1967 nástup na střední školu, 21.10.1969 - dosažení 18 let, 13.6.1971 - ukončení stř. školy - datum na matur.vysvědčení, 2.8.1971 - 1. nástup do zaměstnání, mám 1 dítě, na MD jsem byla 1/2 roku, nemocná jsem byla v průběhu zaměstnání minimálně. Pracovní poměr mi skončí 31.10.2010, pak bych asi na 3 měsíce šla na podporu a od 1.2.2011 bych chtěla poždádat o předčasný důchod (o 3/4 roku dříve). Mohl by mi Váš odborník poradit, zda můj propočet vychází tak, abych neměla zbytečné krácení za neodpracovaných pár dní? Počítala jsem 80 % dnů v době mezi 18. rokem a 1. nástupem do zaměstnání a dále dobu, kdy budu na prac.úřadu. Děkuji za odpověď. Jitka

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 02.09.2010 09:56


Dobrý den,
1) jako doba pojištění se počítá plně doba studia po ukončení povinné školní docházky a to do dosažení 18 letbr/> 2) po dosažení 18 let se počítá studium jen z 80 %br/> 3) doba prázdnin se po absolvování SŠ počítá jako studium
4) pokud jde o MD a nemocenskou, počítají se z 80 % a jde o tzv. vyloučené doby (více o nich zde http://www.finance.cz/duchody-a-penze/informace/starobni-duchody/doba-pojisteni/)br/> 5) Bohužel výpočet důchodu neprovádíme, v tomto by Vám měli vyjít vstříc na OSSZ. Pokud si nejste jistá svým výpočtem v řádů dní, dejte si rezervu třeba 14 dní. br/>


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: FINANCOVÁNÍ PENZE

odpovídal(a): Redakce

Posouzení výhodnosti

Dobrý den, mám dilema ohledně finančních prostředků na příští rok. Mám ve vlastnictví garáž v hodnotě cca 200.000,- kč a penzijní pojištění ve výši 125.000,- Kč. Zajímalo by mne, zda je výhodnější nechat si garáž a zrušit PF, nebo prodat garáž a pokračovat ve spoření na PF. Mám 61 let, děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Péče a důchod

Dobrý den. Od května 2019 pečuji o maminku. Zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno z důvodu, že se do práce můžu vrátit. V říjnu 2019 onemocněl i tatínek, po jeho pobytu v nemocnici jsem přerušila neplacené volno a vyřídila si 3 měsíční ošetřování. To bude teď končit. Potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti a varianty, abych si nepohoršila peníze na důchod. Jestli mám jít zase na neplacené volno a čekat až dostanu výpověď, nebo dát sama výpověď a jít na ÚP, nebo máte ještě jinou radu? Prosím poraďte. Mám dva a půl roku do důchodu, oba rodiče mají přiznaný II. stupeň závislosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Důchod a chybějící doložení odpracovaných roků

Dobrý den, pří zaměstnání jsem prošel několika stavebníma firmami a při výpočtu odpracovaných roků do důchodu, mi schází asi 5 - 6 roků. Tady jsem se chtěl zeptat jestli je nutné obíhat a hledat bývalé zaměstnavatele o doložení odpracovaného období. A jaký by to má vliv na mém výpočtu důchodu. Za poskytnuté informace děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Žádost o důchod a zdravotního pojištění

Dobrý den, před cca rokem jsem splnil všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu ale setrval jsem v pracovním poměru. Nyní jej hodlám ukončit, ale z určitých důvodů ještě nejsem rozhodnut, k jakému datu požádám o přiznání důchodu. Jak to v tomto případě bude s placením zdravotního pojištění po dobu od ukončení pracovního poměru do doby podání žádosti o přiznání starobního důchodu resp. přiznání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvek na péči a mobilitu

Dobrý den, pokud je přiznán příspěvek na péči na osobu mně bližkou a příspěvek na mobilitu na moji osobu, mohu chodit na brigády, popř. se nechat zaměstnat ?


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a 4. narozeniny

Dobry den, mam dotaz. Mame dceru a 4 roky ji budou 28.11.2019. Kdyz odsouhlasej tu druhou moznost tech 80tis od 1.1.2020 tak mame smulu? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

Chci odejít do předčasného důchodu k 1.2.2019. Bude pro mne výhodnější podat žádost o předčasný důchod v letošním roce nebo na začátku roku 2019?


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a jeho souběh s vdovským důchodem

Dobrý den Je mi 56 let, pobírám vdovský důchod, který mi už zůstane. Pracuji jako prodavačka a nyní mi lékař po prodělané operaci doporučil invalidní důchod. Vím, že dva důchody nemůžu pobírat, proto se chci zeptat, který důchod mi zůstane, a jaký je běžný postup. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Předčasný důchod

V současné době jsem v evidenci ÚP, pobírám částečný inv. důchod I. stupně, chtěla bych jít do předč. starobního důchodu od 1.2.2019- tj. 2 roky - (žena, 2 děti, nar. 21.5.1959, vdova, nárok na starobní důchod od 21.1.2021). Dotaz: s ohledem na mimořádnou valorizaci důchodů od 1.1.2019 nebude pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu ještě v tomto roce např. k datu 30.12.2018?, dočetla jsem se, že valorizace se nebude týkat odchodu do důchodu v roce 2019. Děkuji předem za Vaši ochotu a odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Evidenční list důchodového pojištění

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s evid. důch. listy u studentů. Letos jsem 2 měsíce chodila na brigádu, výdělek jsem měla vyšší než je 10 000 Kč oba měsíce (červenec, srpen). Měla bych si tedy zažádat o evid. důch. list (popř. jak?) nebo bych měla "čekat" zdali mi ho sami pošlou, či na něj nemám nárok, když se jedná pouze o brigádu? Děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.