FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mám u 1…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mám u 1 zaměstnavatele PP a podepsané růžové prohlášené a u druhého zaměstnavatele DPČ a je mi uplatňován daň. bonus na dítě u jednoho zaměstnavatele a u druhého platím znovu SP i ZP a odvádím plné daně bez slev, můžu někde požádat o vrácení daní? Snad je můj dotaz pro Vás srozumitelný. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v říjnu jsem nastoupila na poloviční…

Dobrý den, v říjnu jsem nastoupila na poloviční úvazek do zamestnani. Pred tim jsem byla vedena na UP. Novy zamestnavatel mi nedal k podpisu prohlaseni o dani (ruzovy dvojlist). Bylo mi receno, ze to podepisu az se vsemi zamestnanci najednou v prosinci. Znamena to, ze mi bude ze mzdy do konce roku srazena daň navic? A lze si dodatečne požádat o vrácení této daně? Děkuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na postup…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na postup vrácení přeplatku při ročním zúčtování. Když mzdová účetní zjistí přeplatek (nad 100 CZK), dostane zaměstnanec přeplatek nejpozději v březnové výplatě. Musí mzdová účtárna pak na nějakém forkuláři žádat FU o vrácení přeplatku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, syn ukončil studium na VŠ(prezenční…

Dobrý den, syn ukončil studium na VŠ(prezenční forma) dne 18.2.2011, od 19.-28.2. byl na ÚP. Do zaměstnání nastoupil od 01.03.2011. Je možné v roční zúčtování uplatnit slevu na studenta a v jaké výši? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,manželka je již rok na podpoře v…

dobrý den,manželka je již rok na podpoře v nezaměstnanosti a někde jsem četl, že bych si ji od nového roku mohl uplatnovat ve výpatě.prosím vás, je to opravdu možné?děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: syn studoval na…

Dobrý den, prosím o radu: syn studoval na střední škole a já jsem uplatňovala na něho slevu na dani.Ukončit čtvrtý ročník se mu nepodařilo v běžném termínu,protože musel v srpnu dělat reparát.K maturitě šel v září.Od 4.10.2011 nastoupil do práce. Kdy naposled jsem měla nárok uplatnit slevu na dani? Děkuji za odpověď. L.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a jsem…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a jsem zaměstnaná na dohodu. Odpracuji max 150 hod. ročně, výdělek je do 5000 Kč měsíčně. Prosím o radu, jak je to s daní..zaměstnavatel tápe a já také..on za mě musí platit srážkovou nebo zálohovou daň a já podepíšu prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob atd..? Nebo při takovém to výdělku se nic neodvádí ale já přesto musím podepsat? Velice děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně uplatňování daňové…

Dobrý den, mám dotaz ohledně uplatňování daňové slevy-bonusu na dítě. Dítě u zaměstnance dosáhlo věku 18 let, navštěvuje 3.ročník střední školy. Má stále zaměstnannec nárok na daňovou slevu v rámci mzdy a co k tomu potřebuje mozdová účetní: Děkuji za odpověĎ o.b.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance - Ukrajince s trvalým…

Dobrý den, máme zaměstnance - Ukrajince s trvalým pobytem v ČR. Může uplatňovat slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na nezletilé dítě?. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kamarád studuje denní studium -…

Dobrý den, kamarád studuje denní studium - individuální na SŠ a má status studenta a při tom od 1.9.2011 nastoupil na hlavní pracovní poměr do práce. Chtěla bych se zeptat, jak je to se SP a ZP a zda může uplatnit při měsíční mzdě slevu na studenta. Děkuji moc za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám přivýdělek na základě Dohody o…

Dobrý den, mám přivýdělek na základě Dohody o provedení práce. Musím podávat daňové přiznání, jestliže u tohoto zaměstnavatele nepodepisuji daňový formulář? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na ÚP a přivydělávám si brigádou…

Dobrý den, jsem na ÚP a přivydělávám si brigádou na DPP. Budu se muset z ÚP odhlásit (výdělky z brigády převyšují 4000 Kč) a zajímalo by mě, co jsem povinná si platit. Stačilo by mi jen zdravotní? Stačí chodit stále na brigádu, nemít na to ŽL a sama si platit zdravotní (popř. i sociální)? A jak si pak budu dělat daňové přiznání? Musí mi z brigády doložit výdělek? Děkuji D.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám 0,75 úvazek, počítala jsem si daně…

Dobrý den, mám 0,75 úvazek, počítala jsem si daně, ale v každé kalkulačce mi vyšla nula, když jde základní mzda pod 10 000KČ daně se neplatí? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď. Syn ukončil střední…

Dobrý den, prosím o odpověď. Syn ukončil střední školu s maturitou, je mu 20 let a je nyní veden na ÚP. Máme nárok jako rodiče na slevu na dani? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda jsou nějaké…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda jsou nějaké daňové výhody pro mě jako pro rodiče na studujícího syna 3.ročník SŠ.Včera v práci kolegyně přinesla doklad o studiu dcery na SŠ pro p.účetní,že jim ho automaticky škola vystavila.Po mně ho nikdy paní účetní nechtěla,tak mě to překvapilo. Plynou z toho tedy nějaké výhody? Děkuji za odpovědˇ Benešová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat. Pokud syn našeho …

Dobrý den, chci se zeptat. Pokud syn našeho zaměstnance nebyl puštěn k maturitě, protože měl hodnocení 5, opravu uskutečnil v červnu= ukončil čtyřleté studium a maturitní zkoušku bude skládat až na podzim, jak mám postupovat v případě daňového zvýhodnění na děti? Odečítá se po celou dobu až do složení maturity nebo jen do 31.8., kdy je studentem školy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ,muj syn měl v červenci tohoto roku 16…

Dobrý den ,muj syn měl v červenci tohoto roku 16 let, letos dokončil 9. rocník zakl.školy,uplatnění slevy na studenta platilo už začátkem 9.třídy,nebo až ted,kdy od září nastoupí na střední školu?A pokud už byl studentem na základní škole,muže mi zaměstnavatel proplatit zpětně slevu na studenta? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s tímto…

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s tímto dotazem. Příjem z mateřské a rodičovské dovolené je příjem dle paragrafu 6 zákona o daních z příjmů nebo se v tomto případě jedná o sociální dávku, kterou vyplácí OSSZ? Děkuji Vám za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, úspěšně jsem ukončil středoškolské…

Dobrý den, úspěšně jsem ukončil středoškolské studium a měsíc na to jsem se zapsal na vysokou školu. Na léto jsem si po sháněl brigády. Pročetl jsem si články co se mého dotazu týče, ale stále v tom mám zmatky, tak bych se rád na pár věcí doptal. První brigáda je na dohodu o provedení práce do konce tohoto roku. Nevydělám si tam více jak 5000 měsíčně, nepodepisoval jsem žádný růžový papír. Bylo mi řečeno, že v tomto případě neplatím zdravotní ani sociální. Jen že se mi strhne 15% daň z výplaty. Druhá brigáda je také na dohodu o provedení práce do konce tohoto roku, také jsem nepodepisoval růžový papír, zde si ale vydělám více jak 5000 za měsíc. Ale pořád je to jen dohoda, takže se prý opět zdravotní a sociální neplatí, jen 15% daň. Třetí brigáda je na pracovní smlouvu do konce srpna. Zde jsem podepsal růžový papír pro nezdanitelnou částku cca 2000. Chápu to tak, že z výplaty dostanu čisté cca ty 2000 a zbytek výplaty se mi zdaní 15% plus odvedu zdravotní a sociální. Výplata zde je také nad 5000. Na všech třech brigádách jsem také odevzdal potvrzení o studiu, ač nevím, zda k něčemu bylo. Platím tedy celkem 3 daně měsíčně. A platím také jednou zdravotní a sociální, i když jsem student a platí to za mě stát. Lze nějak požádat zpět o tyto peníze? Všechny, nebo jen část? Jak na to? Nebo jak to vlastně je? Děkuji mnohokrát Dvořák


odpovídal(a): Redakce

Vážení, mohu ještě uplatnit u Finančního úřadu…

Vážení, mohu ještě uplatnit u Finančního úřadu snížení základu daně z příjmu fyzických osob za rok 2010? Jaksi jsem to opomněla. Moc děkuji za odpověď!¨ Krásný den! Rupčíková Orlová 21.7.2011 Ještě prosím,můj operátor ani já nevíme co je to PR SMS služba. Děkuji.