FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné získat zpět daně z roku 2008 a 2009, když jsem pracovala na DPP, bez podepsání prohlášení (růžového)a byla uplatněna srážková daň. Velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka a minulý rok jsem byla…

Dobrý den, jsem studentka a minulý rok jsem byla zaměstnaná u dvou zaměstanavatelů na DPP, u prvního od července do listopadu včetně a ke druhému jsem nastoupila také ještě v listopadu do prosince(a trvá do letošního roku). U prvního jsem podepsala prohlášení k dani, u druhého nikoli a tudíž mi byla odečtena daň. Mohu získat daňe z druhého zaměstnání za listopad a prosinec zpět? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Mám dotaz k životnímu pojištění a slevě na dani…

Mám dotaz k životnímu pojištění a slevě na dani FO za rok 2011. Vloni jsem své životní pojištění převedla na novou smlouvu u stejné pojišťovny. Nedostala jsem odbytné a celou částku jsem nechala převést na novou smlouvu. Letos mi přišlo z pojišťovny potvrzení o zaplaceném pojištění pro slevu na dani a je uvedena celá částka převodu a spoření v roce 2011 s tím, že mohu uplatnit slevu na dani do výše 12.000,- Kč podle ustanovení § 15 odst.6 zákona. Byla jsem však ve mzdové účtárně odmítnuta s tím, že nemohu z tohoto titulu žádnou slevu na dani za loňský rok požadovat, protože jsem již slevu jednou měla. Prosím o Váš názor a vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné si nechat odečíst úroky z úvěru ze stav.spoření od základu daně v případě, že úvěr byl poskytnut pro účel "vypořádání spoluvlastníků" (jedná se o vypořádání mezi sourozenci - spoluvlastníky rodinného domku). Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DObrý den,žana začala pracovat v roce 2011 až od…

DObrý den,žana začala pracovat v roce 2011 až od 1.6. (do té doby na PÚ-žádná podpora), její hrubý příjem byl 67708Kč-23021Kč(pojištění),daň.základ 90729Kč. Ona si ve vyúčtování odečte celou odpočitatelnou položku napoplatníka? Má její manžel nárok si jí také odečíst? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem v malé firmě, kde jsme měli jen…

Dobrý den, jsem v malé firmě, kde jsme měli jen jednu zaměstnankyni, která skončila 31.12.2011. Dne 10.2. nás požádala o roční zúčtování daně z příjmů ze svých mezd 2011. Chci se zeptat, můžeme jí to udělat ? Respektive máme tu povinnost jí to udělat ? Nemáme jiné zaměstnance, tak si říkáme jestli tuto administrativu vůbec musíme dělat my... V zákoně jsem našla, že zaměstnanec může požádat, ale nenašla jsem kdy nemůže požádat. Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat žena na rodičov…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat žena na rodičov.dov. v roce 2011 a měla 2 DPP. U jednoho zaměstnavatele podepsala prohlášení u druhého ne. Jedná se nám o to, kdy se podává daň.přiznání. DPP s podep.prohlášením 2950 Kč HM, u nepod.prohlášení 3200Kč HM daň sražena 486Kč. Je to správně, že se sečtou tyto dohody dohromady a je to příjem nad 5000kč. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud zaměstnanec nastoupil do…

Dobrý den, pokud zaměstnanec nastoupil do pracovního poměru 1.1.2012 je správně vypočítaná výplata,kde je zálohová daň a nemá uplatněnou slevu na poplatníka tj.2070,-Kč a prohlášení poplatníka podepsal v den nástupu do zaměstnání tj.1.1.2012.,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda jako…

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda jako podnikatel - student (vedlejší činnost) podnikající od 24.8.2011 musím ve svém daňovém přiznání uvést i příjmy z brigád, které jsem absolvovala před zahájením podnikání i během podnikání. Ve 2 případech šlo o příjmy nad 5000 Kč za měsíc, kdy jsem podepsala prohlášení poplatníka k dani a brigáda během podnikání byla do 5000 Kč za měsíc a rovněž jsem podepsala prohlášení poplatníka k dani. Problémem je, že bývalý zaměstnavatel v době před zahájením podnikání mi nechce potvrzení o zdanitelných příjmech vydat, proto se chci zeptat, zda je mou povinností tyto příjmy v daňovém přiznání uvést, či zda mohu uvést pouze příjmy z podnikání? Případně, jakým způsobem postupovat, když mi bývalý zaměstnavatel odmítl vydat potvrzení o zdanitelných příjmech, zda například stačí sepsat čestné prohlášení, že jsem si tu a tu částku vydělala u toho a toho zaměstnavatele?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu si uplatnit slevu na dani na…

Dobrý den, mohu si uplatnit slevu na dani na syna, kterému je 23 let, v září 2011 začal studovat dálkově tříletou nástavbu na střední škole, aby si dodělat maturitu? Od září nepracuje a není veden v evidenci úřadu práce.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec uplatňoval daňové…

Dobrý den, zaměstnanec uplatňoval daňové zvýhodnění na své dítě-studenta. Zletilé dítě však 4.3. ukončil studium na vysoké škole. Bude se zaměstnanci ještě za měsíc březen uplatňovat daň.zvýhodnění na dítě?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu ve věci ročního zúčtování daně. …

Prosím o radu ve věci ročního zúčtování daně. Pracovník nastoupil do zaměstnání 1.4.2011. Do 30.3.2011 byl v evidenci ÚP. Uplatňuje slevu na 2 děti. Má nárok na slevu po celý rok ( tj v částce 23 208,-), nebo jen od 1.4.2011, když vlastně podepisoval daňové prohlášení až po nástupu - tedy v dubnu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do kdy nejpozději musí být podepsané…

Dobrý den, do kdy nejpozději musí být podepsané prohlášení poplatníka a jestli může být použit formulář č. 20, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v minulém roce jsem do 17.11.2011 byla…

Dobrý den, v minulém roce jsem do 17.11.2011 byla na rodičovské dovolené, během které jsem pracovala 2x na dohodu o provedení práce ve firmě, do které jsem 18. 11. 2011 znovu nastoupila na HPP. Chtěla bych se zeptat, za si mohu udělat roční zúčtování daně nebo si musím podat daňové přiznání? Mzda za DPP byla zdaněna zálohovou daní a měla jsem podepsané prohlášení k dani. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec dostal v roce 2011…

Dobrý den, náš zaměstnanec dostal v roce 2011 náhradu za pracovní úraz od Kooperativy ve výši 12.200,- Kč. Ve vyrozumívacím dopisu není uvedeno, zda je tato částka již zdaněna nebo ne. Můžu tomuto zaměstnanci udělat roční zúčtování daně nebo si musí podat daňové přiznání? Pokud ano, jak se tato částka promítne do daňovéh přiznání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem ve starobním důchodu a chci pro…

Dobrý den.Jsem ve starobním důchodu a chci pro podnikatele pracovat na Dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem do 5000,-Kč a roční odpracované hodiny do 300 hod. Jaké povinnosti má podnikatel vůči FÚ a jaké povinnosti z toho vyplývají pro mne vůči FÚ. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v daňovém přiznání z dani příjmu…

Dobrý den, v daňovém přiznání z dani příjmu fyzických osob za rok 2011 na řádku 51 §15 odstavec 8 je možná odečitatelná položka za vzdělání. Jsem zaměstnán a rozšiřuji si vzdělání o obor elektro. Navštěvuji kurz Elektrikář který zakončím zkouškou. Kurz má kód dle národní kvalifikace : Elektrické instalace (26-008-E) nebo dle školy : 26-51-H/01 Elektrikář. Mohu si dát náklad (cenu kurzu) na tento kurz do odečitatelných položek od základy daně ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rodičov.…

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rodičov. dovolené a pracuji v rámci dohody o prac. činnosti. Můj hrubý měs. příjem je 7000 Kč. V roce 2011 jsem pracovala zatím jen 2 měsíce. Zaměstnavatel mi mzdu krátí jen o zálohu na soc. a zdrav. pojištění 11%. Daň ne. Mám podepsané prohlášení. Na potvrzení ze mzdové účtárny žádné zálohy na daň nemám. Jen souhrn pojistného. Je to tak správně? Přiznání k dani si budu zpracovávat sama. Nebo ho zpracovávat nemusím? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chci se zeptat na možné uplatnění…

Dobrý den. Chci se zeptat na možné uplatnění slevy na studenta. Ve firmě máme zaměstnance, který ještě nedosáhl 26 let věku a studuje Metropolitní univerzitu Praha (soukromá škola) formou kombinovaného studia. Je zaměstnán na HPP s týdenním úvazkem 5 dní/ 40 hodin. Do školy prakticky jezdí v sobotu. Má tento zaměstnanec nárok na slevu na studenta? A mají současně jeho rodiče (je svobodný a bydlí s nimi v jedné domácnosti) na něj nárok na daňové zvýhodnění na dítě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat v následujícím případě. V roce 2011 jsem byla na mateřské a rodičovské dovolené. U zaměstnavatele mám podepsané prohlášení poplatníka daně. Jediný příjem v této firmě jsem měla v prosinci 2011 (cca 1200 Kč za 2 dny dovolené vzniklé během mateřské dovolené). V lednu 2011 jsem měla od jiné firmy příjem cca 800 Kč na DPP. Tato částka mi ale nebyla zdaněna, ani srážkovou daní, s tím, že když nemám jiný příjem, tak se tak nízká částka danit nemusí. Chci se zeptat, zda mi můj zaměstnavatel může provést roční zúčtování daní a zda v něm má nějak zohlednit onen příjem z jiné firmy. Velmi Vám děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.