FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nastoupila k nám zaměstnankyně na…

Dobrý den, nastoupila k nám zaměstnankyně na zkrácený úvazek – 24 hodin týdně (Po,Út,St po 8 hodinách). Může uplatňovat měsíční slevu na dani na své 2 děti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně srážkové daně a…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně srážkové daně a slevy na dani na poplatníka. Je možné v případě, že mám uzavřenu dohodu o provedení práce a nemám podepsáno prohlášení k dani (místo zálohové daně daň srážková) uplatňovat ještě slevu na dani na poplatníka? Nebo je možno slevu na poplatníka možno uplatnit pouze u zálohové daně a u srážkové ne? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o sdělení do…

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o sdělení do kdy mohu uplatnit odpočet na zletilou dceru 22 let, která v črvnu ukončila třetí ročník, ale u závěrečné zkoušky neuspěla a bude v září dělat opravnou zkoušku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohl.…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohl. uplatnění daňového zvýhodnění na děti. Vždy si uplatňoval daňové zvýhodnění manžel. Nyní jsme v rozvodovém řízení. Chtěla bych si uplatňovat daň.zv. já, což mi manžel nechce umožnit. Dříve potřeboval odemně každý rok od zaměstnavatele potvrzení, že já si je uplatňovat nebudu. Nyní dle informace mé mzdové účetní toto již nepotřebuje a je to na dohodě, nebo pokud nenastane nějaká změna. S manželem ale dohoda není, ani třeba že by si každý uplatňoval půl roku. Zatím nemáme hotový rozvod ani úpravu poměrů nezl.dětí a bydlíme ve společné domáctnosti. Je nějaká možnost, jak bych si mohla daňové zvýhodnění na děti uplatňovat já? Pokud bysme měli společnou péči o děti,kdo by měl právo si děti uplatňovat? Nebo při střídavé péči? Popř.kdyby byly děti svěřeny do mé,nebo manželovi péče? Děkuji za informace.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou denního studia na…

Dobrý den, jsem studentkou denního studia na jazykové škole, která mi platí sociální a zdravotní pojištění. Posepsala jsem poloviční pracovní poměr (VPP) hrubá mzda činí 8000,--, chtěla bych vědět co všechno se mi z té hrubé mzdy strhne. Je mi jasné že 4,5 % zdrav. poj a 6,5% soc. poj, ale nevím jak je to u zálohy na dan z přijmu (15%), když jsem podepsala růžové prohlášení, tak by se mi mělo strhnout jen těch 11%? Když spočítám záloha vyjde 1620,-- a kdybych měla odečíst slevu na poplatníka tak je to mínus 2070 a vyšlo by to, že by mi stát ještě vracel, tak z toho důvodu by mi to ani neměli strhnout?(Děti ani nemoc nemám) Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, když budu zaměstnávat kamaráda, který…

Dobrý den, když budu zaměstnávat kamaráda, který je živnostník na dohodu o provedení práce a jeho odměna nepřesáhne 6000,- měsíčně, musím za něj odvádět daň z příjmu na FÚ já? Nebo jí odvede on sám na konci roku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem studentka,pracuji na DPČ a…

Dobrý den,jsem studentka,pracuji na DPČ a zapomněla jsem za roky 2010 a 2011 dát zaměstnavateli prohlášení poplatníka.Zaměstnavatel však vyplácel mzdu jako bych ho podepsala. Co mi hrozí? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jsem fyzická osoba a letos poprvé na…

Dobrý den, Jsem fyzická osoba a letos poprvé na šest měsíců chci zaměstnávat dva brigádníky. 15 a 18 let. Mám s nimi smlouvu DPP, vydělají si do 5.000,- měsíčně, mají podepsané prohlášení o daňi. Jak to funguje s daňí dál? Co z výdělku odvádím já, jako zaměstnanec a musí oni dávat daňové přiznání, když vydělají tak málo? Děkuji za odpověď, Trojanová Denisa


odpovídal(a): Redakce

Mám vdanou 21 letou dceru, studuje na VŠ, její…

Mám vdanou 21 letou dceru, studuje na VŠ, její manžel též studuje. Oba nemají příjem a pobírají na sebe přídavky na dítě. Dcera má trvalé bydliště u mně. Mám nárok na slevu na dani na tuto dceru?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnankyně začala pracovat na…

Dobrý den. Zaměstnankyně začala pracovat na zkrácený pracovní úvazek 5,5 hod. Má nárok na odečet na dítě i když nemá plnou pracovní dobu a nedosahuje minimální mzdy? Práce na zkrácený úvazek ji vyhovuje. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Může slevu na dítě při výpočtu mzdy v…

Dobrý den. Může slevu na dítě při výpočtu mzdy v zaměstnání uplatnit můj nynější manžel, kterého dítě není/ mám jej s bývalým manželem/? Pokud ano, potřebuje od bývalého manžela potvrzení, že on slevu neuplatňuje? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dcera v roce 2011 vykonala opravnou…

Dobrý den. Dcera v roce 2011 vykonala opravnou maturitní zkoušku v měsíci září. Mám nárok na daňové zvýhodnění do 31.8.2011?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám zaměstnankyni, kterou jsem přijal…

Dobrý den,mám zaměstnankyni, kterou jsem přijal do prac.poměru 1.9.2011.Má na sebe odpočet na 2 děti,je rozvedená.Z příjmů jsem jí srážel daňovou slevu na 2 děti od 1.9.jelikož má malý příjem vždy jsem jí vyplácel bonus.Te´D jí budu dělat roční vyúčtování.Jelikož byla od 1.1.2011 do 31.8.na úřadu práce musím jí dát odpočet na 2 děti na celý rok??Pokud ano,vznikne jí velký přeplatek.ten přeplatek vyplatím ve mzdě a mě to vrátí finanční úřad na základě čeho?? Musím si o to požádat na FÚ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může uplatňovat zaměstnanec daňové…

Dobrý den, může uplatňovat zaměstnanec daňové zvýhodnění na dítě, jestliže toto dítě je sice ještě nezletilé, ale zároveň je již zaměstnáno na hlavní pracovní poměr, plný úvazek? Konkrétně se jedná o 17letou dceru naší zaměstnankyně, s níž sdílí společnou domácnost a kterou má po rozvodu ve své péči,jen ta dcera už je od října roku 2011 v pracovním poměru. 18 let dovrší v červenci 2012. Smí její matka uplatňovat daň. zvýhodnění, pokud dcera má vlastní stálý příjem?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz na možnost uplatnění…

Dobrý den, mám dotaz na možnost uplatnění daňového zvýhodnění na vlastní dítě s průkazem ZTP/P. Při podání daňového přiznání za rok 2011, na dítě předložen průkaz ZTP/P vystavený 9.12.2011 s platností do 30.9.2012. Je možné si za měsíc prosinec uplatnit daňové zvýhodnění ve výši dvojnásobku z důvodu ZTP/P dítěte? Případně prosím o uvedení podmínek, od kdy je možné ZTP/P dítěte uplatnit a jak doložit. Děkuji za odpověď .


odpovídal(a): Redakce

Máme pracujícího důchodce na dobu neurčitou a…

Máme pracujícího důchodce na dobu neurčitou a příjem z jediného zaměstnání přesahuje 840 tis. Kč, platí sociální, zdravotní, platí daň, roční vyúčtování daně tak jako každý zaměstnanec, nepřerušil zaměstnání. Bere plat a důchod souběžně. Prosím o odpověď, zda musí podat daňové přiznání na FÚ za rok 2011, tzn. platit daň ze starobního důchodu. a důchod dát do §10.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do úhrnu příjmů od všech plátců při…

Dobrý den, do úhrnu příjmů od všech plátců při výpočtu daní a daňového zvýhodnění se započítává i nemocenská? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, změstnankyně nastoupila do zaměstnání…

Dobrý den, změstnankyně nastoupila do zaměstnání 1.10.2011, předtím byla tzv. v domácnosti a neměla žádný příjem. Může jí být provedeno roční zúčtování daně? Děkuji. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dvě zaměstnání, hlavní PP -…

Dobrý den, mám dvě zaměstnání, hlavní PP - podepsané prohlášení, druhé zaměstnání - nepodepsané prohlášení - nárok na dovolenou, nemocenskou, odvody ZP a SP, můžu v tomto zaměstnání požádat o provádění zálohové daně nikoliv srážkové? Kolik % je pro rok 2012 srážková daň? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, jak mám udělat roční…

Dobrý den, chci se zeptat, jak mám udělat roční zúčtování zaměstnanci, který do 31.8.2011 byl studentem a pracoval u firmy v době prázdnin 1 měsíc na DPP (podepsal prohlášení a doložil studium), 2.měsíc pracoval u jiné firmy na DPP (podepsal prohlášení a doložil studium) a od 1.9.2011 nastoupil na HPP. Jak se mu bude odečítat sleva na studenta a sleva na pracovníka? Dále se chci zeptat jestli se zaměstnanci, který je od 06/2011 v pracovní neschopnosti odečíta celá sleva na poplatníka(23640,-Kč). Děkuji