FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, předem děkuji za všechny odpovědi a…

Dobrý den, předem děkuji za všechny odpovědi a budu ráda když mi budou odpovědi zodpovězeny jako laikovi, pro snazší pochopení. 1)v případě že si myslíte že bych měla raději kontaktovat odborníka, kam se mohu obrátit? do účetní firmy nebo nějaké porady ohledně živnosti? 2)setkala jsem se u brigády s formou :smlouva o dilo (dokonce jsem zjistila že člověk který zprostředkovává práci ve svém oboru pro ostatní "studenty" nevyhotovuje dohody ale pouze tyto smlouvy, je to legální, není to podvod, můžete mi to objasnit? 3. ráda bych se dozvěděla více o tom jestli živnost jako vedlejší alias student může zaměstnávat lidi na dohodu o provedení práce( náležitosti k dohodě znám) ale není mi jasné jestli se může přihlásit jako plátce daně z příjmů fyzických osob ze zaměstnání??? (co toto obnáší v praxi) dejme tomu : živnost-student přihlášeny jako plátce daně z příjmu fy.osob zaměstnal 5 studentů na 3 dny za 1 měsíc. Postup: živnostník sepíše s kažýdm zvlášť dohodu o provedení práce od do, na určité kč/hod. S tím že 4 studenti navíc podepíší růžové prohlášení jako studenti protože ho tento měsíc jinde nepodepsali a 1 ne protože podepsal. Další měsíc musí živnostník vyplatit 4studentum mzdu za pocet hodin bez strežených 15% a jednomu "strhnout 15%(zalohovou nebo srazkovou,dle mzdy) Neustále se bavíme o částkách do 10 000za os/mesic. Uniká mi ale ten pojem, co kam hlásit, jaké jsou náležitosti kde se co odvádí a kde a kdy peníze z těch 15% (když jim to dám jakokdyby hned ze svého )dostanu prostě postup v praxi.(jak za te měsíc tak za celý rok) Jestli mi je někdo ochotný poradit budu fakt ráda popř doporučte kam se obrátit! Moc díky!!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám zaměstnance, který má syna na VŠ (kombinované studium)a ten začal pracovat na živnost (od 01/2012) a chtěl by si uplatnit slevu na poplatníka a na studenta. Může si zaměstnanec uplatnit ještě slevu na syna, když mu syn přinesl potvrzení o studiu? Děkuji za odpověď. Vávrová



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu, zda je možné nárokovat…

Dobrý den,prosím o radu, zda je možné nárokovat slevu na dani na dítě, které nedokončilo studium, nepracuje, nedovršil věku 18ti let, a bydlí ve společné domácnosti s matkou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu jako…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu jako OSVČ student uplatnit za rok 2012 slevu na poplatníka i slevu na studenta. A z jaké částky se slevy odčítají? Z celého zisku, nebo jen z příjmů, tj.40%? Děkuji TČ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Moc Vás prosím o radu. Nikdy jsem…

Dobrý den, Moc Vás prosím o radu. Nikdy jsem nebyla vdaná.S bývalým partnerem mám dceru.S nynějším partnerem mám druhou dceru a všichni žijeme ve společné domácnosti.Může si můj současný přítel v zaměstnání uplatnit daňové zvýhodnění na mé první dítě, které není jeho,ale žije s námi ve společné domácnosti? Já totiž nemohu - nemám dostatečné příjmy. Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovní poměr našeho zaměstnance…

Dobrý den, pracovní poměr našeho zaměstnance trval leden - březen. V dubnu jsem mu vydala Potvrzení o zdanitelných příjmech za uplynulé 3 měsíce. Pak se opět vrátil a jeho pracovní poměr trval 2 měsíce - červenec a srpen. Opět jsem mu, protože jsem ze zákona povinna, chtěla vydat Potvrzení o zdanitelných příjmech za uplynulé 2 měsíce, avšak náš mzdový program umí vydat potvrzení jen na těch 5 měsíců dohromady, tedy leden-březen a červenec-srpen. Tím ovšen dochází k duplicitě potvrzení prvních 3 měsíců. Tvůrce mzdového programu mi tvrdí, že je to tak správně a to "staré" potvrzení mi zaměstnanec musí vrátit. Je to opravdu správně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Chci se zeptat, pokud dítě studuje VŠ a zároveň…

Chci se zeptat, pokud dítě studuje VŠ a zároveň od července začne podnikat (založí podnik společnost s ruč. omezeným), může jeho rodič nadále uplatňovat daň. zvýhodnění na dítě? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

pobírám důchod, ale mám pracovní smlouvu na dobu…

pobírám důchod, ale mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. chtěla bych vědět jak to bude od ledna 2013 měsíční slevou 2070 zda se mi bude uplatňovat nebo ne děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nějaký…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nějaký nárok na slevu z daní, nebo nárok na sociální dávku, pokud jsem zaměstnanec a při tom studuji dálkově vysokou školu. Slyšela jsem, že je to možné. Děkuji Lenka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme syna s průkazem ZTP/P, III stupeň…

Dobrý den, máme syna s průkazem ZTP/P, III stupeň závislosti. U zaměstnavatele jsem uplatňoval úlevy a do výplaty mi "přibylo" 1 117,-. Avšak dle mzdového kalkulátoru z Vašich stránek mi při zaškrtnutí "Počet dětí ZTP/P" na 1 vychází částka 2 234,-. A při zaškrtnutí "uplatnění slev - Držitel průkazu ZTP/P" dokonce 3 650,-. Můžete mi sdělit jak by to mělo správně být? Předem děkuji za info, JH.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovala jsem na smlouvu o provedení…

Dobrý den, pracovala jsem na smlouvu o provedení práce a to pouze 5 pracovních dní. Odměna ve smlouvě byla stanovena na 52,-kč na hodinu - odpracovala jsem celkem 37,5 hodin. Chci se zeptat, jestli se odvádí z této odměny nějaká daň? A zda tuto daň odvádím já nebo zaměstnavatel? Děkuji za odpověď Alice Grott


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám syna, který je držitelem průkazu…

Dobrý den, mám syna, který je držitelem průkazu ZTP (II. stupeň závislosti). Nastupuji do zaměstnání a zajímalo by mě, jestli mi bude poskytnuta sleva na dani v souvislosti se ZTP? Vím, že se poskytuje pokud se jedná o držitele průkazu ZTP/P, ale nikde jsem nedohledala jak je to s průkazem "jen" ZTP. Pokud se sleva poskytuje, jaké doklady musím předložit zaměstnavateli? Stačí kopie průkazu ZTP? Děkuji za odpověď a Váš čas :-)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám základní vzdělání a pracuji jako…

Dobrý den, mám základní vzdělání a pracuji jako dělnice. Od září začínám dálkově studovat abych získala maturitu. Zajímá mě jestli k tomu od zaměstnavatele potřebuji souhlas, jestli mám nárok na nějaké studijní volno, popřípadě jestli nebudu mít nárok na nějakou úlevu na daních. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se účtuje…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se účtuje o nulové záloze na daň. Pokud vyjde zaměstnanci záloha na daň po odečtení slev (mimo daňové zvýhodnění) nula, tak zda se účtuje 331/342 nebo zda se účetní zápis vůbec neprovádí. Dále bych se chtěla zeptat, zda se účtuje o případném daňovém bonusu 342/331, tedy jako o pohledávce za finančním úřadem. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud zaměstnanec nastoupí do…

Dobrý den, pokud zaměstnanec nastoupí do zaměstnání 12.6., podepíše prohlášení poplatníka, ale nárok na slevy na dani mít za období červen nebude mít, tudíž slevu na dani tj.2070,- kč neplatní, ale mzda se bude danit srážkovou daní,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co následuje po…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co následuje po tom, když už mám odpracováno 300 hodin ročně a chtěla bych dělat dál? Pracovala jsem letos jako pokladní v supermarketu, kde jsem odpracovala 125 hodin a teď dělám v call centru a už mám uděláno přes 170 hodin. Nevím, jestli můžu dál pracovat, nebo upozornit zaměstance a uzavřít novou pracovní smlouvu? A jak je to s daněmi po těch 300 hodin/rok? Mockrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnanec, mám 2 děti 6 a 11…

Dobrý den, jsem zaměstnanec, mám 2 děti 6 a 11 let, jsem rozvedená a děti jsou napsané na mě, tudíž uplatňuji snížení daně. Jelikož můj bývalý manžel by chtěl snížení daně uplatňovat raději na sebe, má totiž vyšší příjem než já, je OSVČ. Nevím, zda mám souhlasit, aby slevu na děti uplatňoval on. Můžete mi říci, jaký by byl rozdíl v platu, když nyní mám cca 11.000,- čistého, o kolik bych v čistém brala méně, když bych na sebe neuplatňovala snížení daně na děti? Děkuji za odpověď. S pozdravem Pásková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu.…

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu. Zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na dceru. Dceři je 20 let, v květnu ukončila školu maturitou, je přijata na vyšší odbornou školu. Od 1.7.-31.8.2012 nastupuje na brigádu, kde s ní byla uzavřena pracovní smlouva. Bude mít zaměstnanec nárok na daňové zvýhodnění? Děkuji Vám. HV


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může si zaměstnanec, který má na…

Dobrý den, může si zaměstnanec, který má na základě svého podepsaného prohlášení poplatníka DZZČ nárok na daňový bonus na dítě vyžádat zpětně u zaměstnavatele (respektivě jeho účetní)kontrolu svých prohlášení a zároveň zpětně správnost výpočtu daň.bonusů? V případě že ano, kolik zdaňovacích období zpětně, nebo přes jakou instituci toto řešit? Děkuji mnohokrát za pochopení. Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Chci zaměstnat důchodce /výše jeho…

Dobrý den.Chci zaměstnat důchodce /výše jeho důchodu je cca 8000 Kč/na dohodu o prov.práce v rozsahu 300hod v roce 2012.Jaké povinnosti z danového hlediska z toho plynou pro mne jako zaměstnavatele a pro něho jako zaměstnance.