FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Sleva u druhého zaměstnavatele

dobrý den.zaměstnáváme studentku na Dohodu o PP. Na růžovém Prohlášení nám podepsala, že chce uplatňovat slevu na studenta. Slevu na poplatníka nikoli, protože prý má ještě jednu dohodu, kde tuto slevu uplatňuje. A je sptám. Můžeme my jí při výplatě na dohodu uplatňovat tu slevu na studenta? Třeba jí uplatňuje i u té druhé dohody u jiného zaměstnavatele. děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, jsem zaměstnaná na poloviční úvazek - tedy 20 h. týdně a mám 2 děti. Chtěla jsem se zeptat, zda si mohu uplatnit celou částku odpočtu na děti, či se musí krátit a jestli musím doplácet ZP (do celkové částky 1080,-, jelikož můj příjem je nižší než 8000,-) nebo ne. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a zároveň pracuji na 3 h denně. Celkové příjmy za rok 2012 přesáhly 70 tis. Jedná se o součet hrubé mzdy (čistá mzda + sociální a zdravotní pojištění). Prosím o informaci, zda jsem si povinna na rodičovské dovolené hradit zvláště sociální pojištění? Jelikož kdybych si ho nehradila, příjmy by mi nepřesáhly 68 000 tis. a tím by si mě mohl manžel zahrnout do daňového přiznání tzv. odečíst manželku z daní! Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Chtěl bych Vás požádat o radu…

Dobrý den Chtěl bych Vás požádat o radu ohledně zaměstnání invalidní osoby I. Stupně na poloviční úvazek. Jaké odpočitatelné položky si tato osoba muže odečítat a jaké odvody za ni musíme platit? Jaký je minimální základ daně pro sociální a zdravotní pojištění? Vplývá z toho pro nás nějaká další povinnost? Jsem malá firma která má 5 zaměstnanců. Takže povinnost zaměstnávat určitý podíl těchto osob se na nás zatím nevztahuje. Děkuji Pěcha Jiří


odpovídal(a): Redakce

Solidární daň

Dobrý den, zajímalo by mne, jaké bude zdanění mzdy v r.2013´za měsíc, kdy zaměstnanec v jednom měsíci obdrží odstupné za 3 měsíce a tudíž se dostane s výplatou čisté mzdy nad limit 100.000,- Kč.Vztahuje se na to v tomto případě tzv.solidární daň 7% ze mzdy ? Děkuji Iva Čermáková


odpovídal(a): Redakce

Příjmy ze dvou zaměstnání

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, jelikož jsem se z vlastní neinformovanosti a nezkušenosti dostal do zapeklité situace. Asi před půl rokem jsem podepsal jako student na brigádě dohodu o provedení práce s jednou nejmenovanou firmou na 300 hodin s max. výdělkem 5 000,- do konce roku 2012. Při odchodu do jiného zaměstnání jsem u zmíněné firmy podepsal daňové přiznání. Jelikož jsem se v téhle branži pohyboval teprve krátce, podepsal jsem druhé daňové přiznání i u dosavadní společnosti, aniž bych dostal doklad o ukončení prac. poměru z předchozí "brigády". Čili jsem měl podepsané dvě daňové přiznání a otevřené dvě prac. smlouvy. Děkuji za každou poskytnutou radu. Přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je povinné podat prohlášení poplatníka o příjmech, když jsem byla: - 1.1. - 30.5.2012 jsem pobírala rodičovský příspěvek - 1.6. - 31.12.2012 zaměstnána na HPP děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, mám dotaz ohledně "růžového formuláře" prohlášení poplatníka daně. Jsem student a pracuji na DPČ. Každým rokem dokládám firmě potvrzení o studiu a ve výplatnici mám pak uvedeno, že mám slevu na dani. Teď leden 2013 bych si chtěla podat růžový formulář na rok 2012. Budou mi nějaké peníze vráceny nebo mi byly vráceny během roku díky doloženému potvrzení o studiu? Dále bych se chtěla zeptat, co když jsem u firmy podepsala růžový formulář během roku 2012 (nepamatuji si) a teď bych ho chtěla vyplnit u stejné firmy znova (jen by mi tento formulář podal někdo jiný, ne firma). Je z toho možná nějaká sankce? Pokud by byl formulář vyplněn dvakrát u stejné firmy? Bohužel účetní se zeptat nemůžu (je externí), jestli mám formulář vyplněný a naše shop managerka se toho nechce ujmout. Díky za odpověď. Jana


odpovídal(a): Redakce

Roční výše slevy na poplatníka

V minulém roce jsem měla jediného zaměstnavatele a pracovala jsem u něj 3 měsíce. Hodlám požádat o roční zúčtování daně. V rámci poslední výplaty mě bylo vyplaceno i 3 měsíční odstupné, které podléhalo jen odvodu daně. 1)Chci se zeptat, zda se toto odstupné a jak zohlední v ročním zúčtování daně. 2)Dále se chci zeptat zda se od mé hrubé mzdy za tři měsíce odečtou odečitatelné položky v roční výši (tedy 24.840,- na poplatníka), nebo jen alikvotní 3-měsíční část odpočtu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Mám dotaz ohledně slevy na nezletilé…

Dobrý den, Mám dotaz ohledně slevy na nezletilé dítě: Mám 16 letého syna a jsem s jeho otcem od jeho 3 let rozvedená. Syn žije se mnou ve společné domácnosti. Zjistila jsem až nyní, že jeho otec ho neuváděl v daňovém přiznání, já také ne, jelikož jsem byla na MD a pak v domácnosti (mihl si ho uplatňovat můj nynější manžel, se kterým žijeme od synových 3 let ve společné domácnosti,ale ani on ho nenárokoval) . Nyní jsem začala chodit do práce a zjistila jsem to. Samozřejmě si ho již od ledna napíšu do daň. přiznání, ale chtěla bych se zeptat, jestli mohu tuto slevu na nezletilé dítě uplatňovat zpětně? Děkuji moc



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, byl jsem do 31.8. 2012 zamestnan u…

Dobry den, byl jsem do 31.8. 2012 zamestnan u jednoho zamestnavatele. Zari jsem byl bez zamestnani, pote az v prubehu rijna jsem se prihlasil na Uradu prace az do konce rijna 2012. od 1.l1.2012 do 31.12.2012 jsem byl u noveho zamestnavatele na DPC, nyni od 1.1.2013 uz pracuji na pracovni smlouvu. Pri reseni danoveho priznani za 2012 u noveho zamestnavatele jsem jim chtel poskytnout potvrzeni o dobe vedeni v evidenci UP, ale tam mi rekli, ze to nepotrebuji vedet. Nemel bych nahodou dostat slevu na poplatnika i za obdobi, kdy jsem byl veden na UP? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem studentka…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem studentka a v roce 2012 jsem pracovala na DPČ od února do dubna jako brigádnice v jednom callcentru, tak jsem podepsala Prohlášení o dani (celkem jsem si vydělala asi 3000), v dubnu jsem nastoupila na jinou brigádu na DPP(celkem asi 25000), kde jsem toto prohlášení nepodepsala, bylo mi řečeno, že to nelze kvůli tomu, že jsem ho už předtím podepsala jinde. Je možné získat nějaké peníze zpět podáním daňového přiznání ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

chci se zeptat, jak to bude mít manžel se slevou…

chci se zeptat, jak to bude mít manžel se slevou na dani z příjmu jako pracující starodůchodce, když ještě živí dceru, která studuje. Já sama jsem v plným invalidním důchodu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mohu použít v daňovém přiznání slevu na…

Mohu použít v daňovém přiznání slevu na poplatníka(24 840 kč),když jsem byl celý rok nezaměstnaný?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, myslel jsem si, že v roce 2012 platí…

Dobrý den, myslel jsem si, že v roce 2012 platí rovná dan z příjmu. Pokud ano jak je to možné, že člověk co má hrubý příjem 10500kč platí jen 45kč zálohu na daň?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového zvýhodnění…

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového zvýhodnění na pracujícího studenta. Může si rodič, který splňuje podmínku společné domácnosti, věk dítěte do 26 let a studium na VŠ uplatnit daňové zvýhodnění na dítě, pokud dítě má uzavřen pracovní poměr? Může si student u svého zaměstnavatele uplatňovat slevu na poplatníka a na studenta a rodič zároveň daň.zvýhodnění na dítě? Je to stejné pokud by se jednalo jen o DPP nebo DPČ . Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěl by se zeptat na jednu otázku…

Dobrý den,chtěl by se zeptat na jednu otázku která se týká výplatních pásek.Na výplatní pásce nemám uvedenou odečitatelnou položku na poplatníka 2070Kč a tím i výpočet mé čisté mzdy je nesprávně vypočítán.Jako každý zaměstnanec mám nárok a to abych si odečetl poplatníka.Mám proto dotaz,jestli mohu uplatňovat nárok na doplacení mé mzdy?a jak dlouho zpětně mohu uplatňovat tento nárok? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec pobíral…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec pobíral invalidní důchod - inv. I. stupně, uplatňoval slevu na invaliditu 210,- Kč měsíčně. Nyní mi předložil rozhodnutí ČSSZ z 15.10.2012, že od 1.9.2012 mu náleží starobní důchod a od tohoto data mu nenáleží invalidní důchod. Jak to bude se slevou na invaliditu? Za září už nemá nárok? Potvrzení o tom, že je nadále invalidní mi nepředložil. Pokud toto potvrzení předloží, lze slevu na invaliditu nadále uplatňovat nadále? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se optala, jak je to s…

Dobrý den, ráda bych se optala, jak je to s Prohlášením daně z příjmů FO ze závislé činnosti a z funkčních požitků. V práci po mne toto prohlášení chtějí, ale nevím, zda by se mi to vyplatilo, jelikož za mne dostává matka sociální příspěvky/dávky (600 Kč) plus na mne chodí alimenty od otce. Kdybych tedy zmíněné prohlášení podepsala, znamená to, že by poté nechodili matce soc. dávky nebo i alimenty? Nebo to nemá na sebe žádný vliv? Předem moc děkuji za odpověď. Daniela Králová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Nastoupila jsem do nového…

Dobrý den, Nastoupila jsem do nového zaměstnání. Pracovní smlouva byla uzavřena dne 3. 9. 2012 (tj. pondělí). Datum 1. 9. a 2. 9. připadá na dny pracovního klidu tj. sobota a neděle. Z tohoto důvodu my zaměstnavatel dal smlouvu až od 3. 9. 2012 (pondělí). Firma nemá směnný provoz a pracuje se pouze od pondělí do pátku. Také jsem podepsal růžový formulář na uplatnění „slevy na dani na poplatníka (2070 Kč/měsíc). Nyní jsem dostal výplatní pásku a účetní slevu neuplatnila a byl jsem o ni krácen na výplatě. Účetní to odůvodnila tak, že nemám na slevu na dani nárok, protože moje smlouva nezačala 1. 9. 2012. Myslím si, že na ni mám nárok. Odpracoval jsem stejný počet dnů tj. celý měsíc jako ostatní zaměstnanci firmy. Dle mého názoru se jedná o chybu mzdové účetní. Můžete my prosím napsat, jestli mám pravdu nebo zákon hovoří jinak. Pokud účetní udělala chybu mám nárok požadovat novou výplatní pásku se správně spočítanou mzdou? Předem děkuji za Vaši ochotu a zodpovězení dotazu. S pozdravem a přáním pěkného dne Květoslava Kromerová