FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Prosím o radu, syn k 30.5.odmaturoval. Pokud do konce srpna nebude pracovat.Mám nárok na slevu na dítě, a nárok na přídavek na dítě a výživné do konce srpna? A nebude mu toto datum dělat potíže,až se mu budou sčítat roky do důchodu,když tam nemá konec školy 30.6.?Moc děkuji. Jarka


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den!Jsem na mateřské dovolené a přivýdělávám si práci na dohodu.Zajímalo by mě kolik si mohu přivydělat aníž bych platila daně atd.Děkuji Palčíková



odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Zaměstnanec byl do 4.3.2007 v evidenci uchazečů na pracovním úřadě. Od 5,3,2007 nastoupil do pracovního poměru. Podepsal prohlášení poplatníka na uplatění slevy a na uplatnění daňového bunusu.Slevu na dani a daňový bonus jsem zúčtovala již ve mzdě za měsíc březen. Byl můj postup správný? Pokud ne, poraďte mi prosím, jak případnou chybu napravit.Zaměstnance též požádal o roční zúčtování záloh na mzdy. Děkuji za odpověď. Pokorná


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Zapoměla jsem uvést že zaměstnanec má dvě děti (6hod.úvazek,fixní plat 6000,-Kč,měl 14dní ošetřování,zdanitelný příjem 3274,-Kč)má nárok na vyplacení bonusu na děti 1780,-Kč? A pokud bude pracovat např. 3dny v měsíci z důvodu nemoci má nárok na vyplacení bonusu na děti a úlevu na sebe? Děkuji Stránská


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, chci se zeptat jestli mohu vyplatit daňový bonus zaměstnanci, který pracuje na zkrácený úvazek, jeho fixní plat je 6000,-Kč, měl 14dní ošetřování a jeho zdanitelný příjem činí: 3274,-Kč. Můžete mi prosím poradit, kdy zaměstnanec na bonus nárok má a kdy už nikoliv (nemoc,ošetřování,minimální zdanitelný příjem). Děkuji Stránská


odpovídal(a): Redakce

1% vstupní ceny vozidla

Dobrý den, nastoupil jsem do zaměstnání 22.4. Dne 29.4. jsem dostal přidělený služební vůz i k soukromým účelům v pořizovací ceně 364300Kč. Na výplatní pásce mi bylo odečteno 1%. Je to v pořádku? Domníval jsem se, že když jsem užíval vůz pouhé 2pracovní dny, bude z částky 1%PC vozu vypočtena určitá alikvótní částka. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, pokud budu pracovat na DPP u více firem, mohu podepsat více Prohlášení k dani, když uplatním slevu na dani pouze u jednoho zaměstnavatele a u ostatních zaškrtnu, že slevu neuplatňuji? Jedná se mi o to, aby mi byly sráženy zálohy na daň a ne srážková daň, kterou již nemohu po skončení roku vyúčtovat.Pravděpodobný výdělek nepřekročí u žádného zaměstnavatele Kč 5000,- měsíčně.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, může zaměstnanec - student - na dohodu o provedení práce podepsat prohlášení popl. daně z příjmů fyz. osob a tímto si uplatnovat slevy z daně? Děkuji Bártová


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda se může uplatnit daňový bonus na dítě přítelkyně/přítele s kterým žiji společně, ale nejsme manželé.Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Mám prosím ještě dotaz k Vyúčtování daně z příjmu…

Mám prosím ještě dotaz k Vyúčtování daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, ale jedná se o rok 2007 /daňové bonusy - jestli na ně máme nárok a na čem jsou závislé/, to jsem nenapsala, jinak ostatní souhlasí, HM 24000,- 3děti nebo u řidiče 14500,- 2děti Moc Vám děkuji za odpověď i co se týká letošního roku.



odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, jako studentka jsem zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti, v dubnu jsem podepsala prohlášení k dani, protože firma tento měsíc vznikla. Chtěla bych se zeptat, zda je v pořádku, že ve výplatě za měsíc duben mi nebyly uznány slevy na dani(ani na poplatníka)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Způsob zdanění příjmu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli když pracuji pouze na DPP a vydělám si 3000,-Kč za měsíc musím mít pouze srážkovou daň nebo můžu mít i zálohovou daň? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Srážková daň

V letošním roce pracuji na dohodu o provedení práce. Jaký je základ pro výpočet daně z příjmu, pokud částka odměny činí 2655,- Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den, mám dotaz: Máme dopravní firmu, cca 16zaměstnanců, manžel je majitelem a já účetní, momentálně na mateřské dovolené s dvojčátky a bohužel se neproškolující v novinkách účetnictví a mezd.Při vyplňování formuláře "Vyúčtování daně z příjmu fyzických osob" mě přišlo zvláštní, že v loňském roce jsme měli daňové bonusy a to v každém měsíci kolem 1000Kč,letošním mi bylo sděleno naším programátorem, že když je tam v sestavě nemám, tak je nemohu uplatňovat.Je to logické, ale zaměstnanci zůstali stejní, pakliže je to na děti tak manžel má 3děti při hrubé mzdě 24000,--, dispečer 2 děti pří téže HM + asi 3řidiči ... Nerada bych se připravila o úlevu na kterou máme možná nárok a nemám se kde zeptat. S formulářem mi na FÚ ještě paní počká a já Vám velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, mám otázku zda může uplatnit zaměstnanec na svoji 21. letou dceru-studentku odpočet ze základu daně, když se v dubnu 2008 vdala a nebydlí s rodiči.Děkuji Radka


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den, existuje nějaký případ, kdy má povinnost odvést daň ze závislé činnosti sám zaměstnanec a ne jeho zaměstnavatel? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Autorská smlouva x DPP

Dobrý den, mám otázku k autorským smlouvám. Jsem momentálně na rodičovské dovolené a mám možnost přivýdělku formou účinkování v divadle, kde bych měla honorář vyplacen formou autorské smlouvy za umělecký výkon. Vím, že když se jedná o částku do 7tis., bude daněna srážkovou daní a nemusím jí dál danit. Nejsem si ale jistá, jestli pak jsem povinna podat na konci roku daňové přiznání a platit zdravotní nebo sociální pojištění. Nebo jsou srážkou už autorské smlouvy definitivně vyřešeny a nemusím si tím komplikovat život? nebo je v mém případě jednodušší požádat je o DPP? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Zaměstnanec má dítě ve věku 17 let. Toto dítě s ním žije v jedné domácnosti, je evidované na Úřadu práce a pobírá z tohoto úřadu příjem. Má zaměstnanec nárok uplatnit na toto dítě daňové zvýhodnění? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, pokud je zaměstnanec v pracovním poměru necelý měsíc (od 9. dne v měsíci), jak se v tomto případě vyplácí bonus na dvě děti? Děkuji Stránská


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů

Dobrý den, existuje nějaký druh závislé činnosti dle §6, z níž není plátce příjmu povinen odvádět daň z příjmu(srážkovou nebo zálohovou)? Děkuji za odpověď.