FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den nastoupil k nám do zaměstnání pracovník na dobu určitou a byl mu stanoven měsíční základ 10000Kč.Nastoupil dne 30.6.2008 a za tento jeden odpracovaný den dostal od zaměstnavatele hrubou mzdu ve výši 750 Kč.Uplatňuje se zde srážková daň(15%)nebo zálohová(20%)? Myslím u toho jednoho odpracovaného dne.Děkuji za Vaši odpověď Zuzana.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den, mám obchod a chodí ke mě přes školní rok učňové na praxi. Za jejich výpomoc jim vyplácím tzv. kapesné ve výši Kč 400 - 500. Odvádím z těchto peněz nějakou daň? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den,musím žádat,jako zaměstnavatel ,každý měsíc o doplacení daňového bonusu,nebo se žádat může na konci roku? Měsíční částka dělá 230,-Kč,tak si myslím,že je to měsíčně zbytečné.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné podepsat prohlášení u poplatníka u platnit slevu na poplatníka. Jedná se o měsíční pracovní poměr studenta (21let) v průběhu prázdnin, ale zároveň podepsat prohlášení na další u jiného zaměstnavatele - dohodu o provedení práce (na odpoledne) a uplatnit slevu za studenta. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění u studentů

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s daněmi ze mzdy. Jsem studentka,21 let. Má hrubá mzda činí za měsíc 7280 Kč. Chtěla bych se tedy zeptat zda se z této mzdy platí nějaká daň. Dočetla jsem se, že od výdělku 5000 Kč a výše se již částka daní, i když jsem student.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, může se u zaměstnance uplatnit sleva na dítě, i když tento zaměstnanec není ženatý. Dítě s ním žije ve společné domácnosti. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Bobrý den, mám 2 děti, nastoupila jsem do práce a 1 dítě má na sebe napsaný manžel (890Kč - daňové zvýhodnění na děti) a 1 dítě já(890Kč - daňové zvýhodnění na děti). Můj hr.plat činí 14tis.Kč a manželův hr.plat. 21 tis. Chci se zeptat, nebylo by pro nás lepší kdybych měla v daňovém prohlášení napsané obě děti já. Jedná se mi o daňový bonus (teď mám cca 125Kč).Ptala jsem se mzdové účetní a ona mi řekla, že je to jedno, že na tom nijak neviděláme jako rodina.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, mám problém s vyůčtováním slevy z daně ( 2.070.-Kč) Od 1.6. do 8.6.08 jsem byl v pracovní neschopnosti u jiného zaměstnavatele a od 9.-30.6. jsem u nového zaměstnavatele a prace schopen, když jsem nastupoval, tak jsem vyplnil dotazník , kde byla otázka : Budete uplatnovat nárok na slevu dane ze mzdy u jiného zaměstnavatele ? ANO-NE, já zaškrtnul ANO a to nebylo správně ( nerozumím tomu) .Nyní mi přišla mzda od současného zaměstnavatele s nesníženou daní, tedy o 2070,- Kč nižší mzda...Předchozí zaměstnavatel mi poze zašle nemocenskou ( cca 5.000 Kč a proplacenou dovolenou cca 4.000 Kč) Otázka je zda je možné, aby mi současný zaměstnavatel vrátil slevu na dani, protože to bylo chybně zaúčtováno na základě mého chybného vyplneni dotazníku. Chtěl bych to vrátit co nejdříve .Slevu na dani jsem jinde neuplatnoval. Moc Vám děkuji za odpověď. Robert A.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění

Dobry den, v ramci podpory z MSMT v jednom skolnim projektu jsme dostali urcitou sumu penez na mzdy. S pracovniky mame podepsane DPP. Jak se toto dani a odvadi se v nejakem pripade pojistne 35% ? Napr. v DPP je sjednano 20 x 50 Kč/h, celkem tedy 1000 Kč, u jine DPP presahne odmena 5000, jestli to hraje roli. Tyto castky ve smlouve jsou tedy hrubeho a pracovnici dostanou ve finale mene? O kolik? Jak se daneni lisi u studentu, zamestnancu na HPP či DPČ a kolik jim ve finale zaplatime? Predem dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den paní Sedláčková, dovoluji si Vás požádat o radu. Jak uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě, které v červnu NEodmaturovalo a bude maturitu opakovat v září? Domnívám se, že nelze uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě i v měsíci 07 a 08.Prosím kdy ukončit slevu.Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobry den, mam na Vas dotaz ohledne dani. 5. kvetna tohoto roku jsem nastoupila k novemu zamestnavateli s tim, ze predchozi pracovni pomer jsem ukoncila k 30. dubnu 2008. Novemu zamestnavateli jsem samozrejme k datu nastupu dolozila zapoctovy list. Bohuzel zamestnavatel mi nedal podepsat prohlaseni poplatnika dane z prijmu s tim, ze slevy na dani muze uplatnit az od mesice nasledujíciho po mesici nastupu a odkazal me na zakon o dani z prijmu § 38k odst. 1. Byla jsem ujistena, ze penize mi budou vraceny pri rocnim zuctovani, o ktere musim pozadat. Nasledne doslo k podepsani jiz zminovaneho prohlaseni a zamestnavatel tam uvedl datum 15.5. 2008. Chci se zeptat, zda byl spravny postup zamestnavatele? Dale by me zajimalo, zda budu mit narok na vraceni cele castky za mesic kveten (2070 Kc), kdyz na prohlaseni poplatnika dane z prijmu je uvedene datum 15. kvetna (tedy abych nedostala pouze pomernou cast za zbytek mesice kvetna)? Dekuji Kralova


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,prosím o radu.Jak uplatňovat(neuplatňovat) slevu na dani v případě studenta, a)když k 30.06.2008 řádně odmaturoval a ve studiu nebude po prázdninách pokračovat a b) když neodmaturoval a bude provádět opakovaně maturitu v měsíci září? Lze u obou případů uplatnit slevu na studenta i v měsíci červenci a srpnu.Jak je to se zdravotním pojištěním,má ho student při ukončení studia státem hrazeno i v měsíci červenci a srpnu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Přeji dobrý den, jsem studentkou VŠ a měla bych dotaz ohledně "Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků", pokud se toto prohlášení stále takto jmenuje(mám na mysli, prominte mi to laické pojmenování, to "růžové" prohlášení). Tento měsíc jsem podepsala toto prohlášení u jedné pracovní agentury a odpracovala jsem na brigadach 15 h, cisty příjem byl 1050Kč. Od zítra nastupuji v jiné firmě, kde bych měla pracovat do konce srpna, proto bych se ráda zeptala, zda mohu toto prohlášení u nich podepsat na měsíc červenec a srpen a jak se bude danit červnové období, popřídaně co bych měla učinit, aby to pro bylo co možná nejvýhodnější. Předem děkuji za odpověď, Jana Řeháková


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: 1.máme zaměstmamce na dobu neurčitou, má podepsané "Prohlášení poplatníka..." a od září je přijat na VŠ s kombinovaným studiem, chci se zeptat jestli si může uplatnit slevu na studenta. 2.když student ukončí studium na VŠ nebo SŠ závěrečnou zkouškou, jak dlouho může zaměstnanec uplatňovat slevu na dítě (student ukončí studium maturitou v 06/08 může si poplatník uplatnit slevu ještě za 07-08/08 nebo když ukončí VŠ 05/08 a nejde hned do zaměstnání, jak dlouho má poplatník nárok na slevu.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani studentovi

Dobrý den. Je mi 23 let a při práci dálkově studuji fakultu ekonomickou formou distančního studia. U minulého zaměstnavatele jsem bezproblémově uplatňovala slevu na dani za student. V květnu jsem nastoupila k novému a ten mi odmítá slevu uplatňovat, protože na ni prý nemám při této formě studia nárok. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani studentovi

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně slevy na studenta. a)Studentka ukončila VOŠ 18.6.2008 a 20.6.2008 nastoupila na DPP má ještě nárok na slevu na studenta nebo jí dnem ukončení školy zaniká? b)Kdyby tato studentka od září pokračovala v kombinovaném studiu na VŠ, měla by nárok na slevu v červnu?


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů FO

Dobrý den, pokud bych pracovala u více různých zaměstnavatelů na DPP, je mi známo, že Prohlášení poplatníka můžu podepsat jen u jednoho zaměstnavatele a tam budu mít uplatněnu slevu na poplatníka a daň bude 15%, můžete mi prosím sdělit,jakou daň bych měla u jiného zaměstnavatele při práce na DPP,kde nemám podepsáno Prohlášení poplatníka?Musím si podat na konci roku daňové přiznání, nebo můžu požádat zaměstnavatele u kterého mám podepsané prohlášení poplatníka,aby mi udělala roční zúčtování daně,děkuji.Musela bych mu doložit i příjmy z jiné DPP, kde nemám podepsané prohlášení?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, měla bych jeden dotaz. Zaměstnali jsme našeho bývalého pracovníka, který odešel do předčasného starobního důchodu. Sepsali jsme s ním dohodu o provedení práce. Můj dotaz směřuje k tomu, zda-li má nárok tento zaměstnanec uplatňovat slevu na dani na poplatníka.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den,můžete mi prosím odpovědět, zda jsme postupovali správně:pracovnice nastoupila 2.5.2008. Daňové prohl.podepsala, ale základní nezdanitelnou částku 2070,- jsme ji za měsíc květen nedali. Příští měsíc ji dostane. Vrátí se jí při ročním zúčtování za rok 2008? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů u zaměstnavatele

Dobrý den, chci se zeptat, zda má zaměstnavatel nějaké finanční výhody (slevy na daních apod.), když zaměstná plně invalidního důchodce? Myslela jsem, že slevu na dani či jakoukoliv jinou úlevu pociťuje na daních pouze zaměstnanec.Děkuji za odpověď.R.B.