FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, poprvé zaměstnáváme Slováka a Poláka s trvalým pobytem na Slovensku a Polsku, jak to,prosím,je s Prohlášením a slevou na poplatníka.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobrý den.Ráda bych věděla,když mám u jednoho zaměstnavatele trvalý pracovní poměr i brigádu a dostávám výplatní pásky na každé zvlášt,ale daní mě oboje dohromady,jestli v ročním vyučtování daně můžu počítat s vrácení daně z brigády.Nejsem si jistá,ale myslím si že,brigáda se nedaní jak normální mzda.Děkuji ,krásný den.



odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den. Mám dvě zaměstnání a chtěla bych se zeptat,jak je to se stanovením výpočtu daní.Mám nárok na odčitatelné položky v obou případech? Kolika procenty se příjem daní ? Děkuji Blažena


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,máme dvě děti, manžel hrubý příjem 23000, já nastupuji po RD příjem cca 11000. Jak je to s odečtem z daně na děti? Zatím slevu uplatňuje manžel. Je výhodnější sleva u vyššího platu, nebo můžeme uplatnit slevu každý na jedno dítě? Můj plat bude jinak daněn jako bych byla bezdětná? Děkuji za vaši odpověď. D. Belková


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového zvýhodnění studenta-brigádníka. Bylo mi sděleno, že podléhám jednotnému zdanění 15%, ovšem slyšela jsem, že jako student bych měla mít jakousi úlevu na daních. Jak to tedy je a co proto případně mám udělat? Děkuji a přeji pěkný den V.Š.


odpovídal(a): Redakce

Zdanitelné příjmy

Dobrý den, na mzdovém listu je v řádku "Zdanitelné příjmy" uvedena hrubá mzda + SZP za zaměstnance. Podle mě je to chybně a zdanitelný příjem by se měl (ve většině případů) rovnat hrubé mzdě. Je moje domněnka správná? Děkuji za názor.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, chtěla jsme se optat. mám zaměstnance, který má 10 000,- hrubého měsíční plat.nemá děti,auto..nic.Na vašich stránkách jsme si zadala do kalkulátoru mzdy tuto částku a objevil se mi bonus. Podle čeho se bonusy zaměstnancům řídí a počítají? co mám dělat, když jsem dosud zaměstnanci bohus nedávala? Děkuji moc za odpověď.Jarka F.


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, minulý měsíc (tj.od 1.září 2008)jsem nastoupila do práce, kde jsem podepsala pracovní smlouvu se stanoveným mzdovým výměrem. Bohužel, teprve dnes poslali mně a ostatním pracovníků se stejným termínem nástupu "Prohlášení poplatníka daně z příjmu ze závislé činnosti", kde by měla být uplatňována sleva na dani. Jsem čerstvou absolventkou, proto jsem si na toto prohlášení nevzpomněla a nikdo ho předemnou nezmínil. Dnes mi přišla výplata a zjistila jsem, že sleva na dani se neodečetla a já přišla o dosti velkou sumu peněz. Chtěla bych Vás tímto poprosit, zda to mohu žádat zpětně a co všechno pro to musím udělat. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, jsem studentka posledního ročníku VŠ, v září jsem nastoupila do hlavního pracovního poměru-zde jsem předložila potvrezní o studiu. Zajímalo by mě, jaké slevy na dani dostanu, a pokud je za mě odvádí zaměstnavatel, mám podávat daňové přiznání? Žádné přihlášení poplatníka k dani jsem nepodepsovala. Předem děkuji za odpověď. Bára


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění na děti Dobrý den,mám dotaz zda mám nárok na daňové zvýhodnění na dítě v měsíci, ve kterém jsem nastoupil do pracovního poměru, i když jsem nastoupil až k 10.dni v měsíci.Vzniká mi nárok v celé výši, nebo jen poměrná část? A jak je to v tomto případě s uplatněním slevy na dani pro poplatníka? Děkuji za odpověď Stanislav



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, koncem září jsem uzavřel sňatek manželský a vyženil dvě nezletilé děti. Manželka je nezaměstnaná (v jiném stavu nemůže najít zaměstnání) a tvrdí, že mi vydá čestné prohlášení, že neuplatňuje slevu z daní na děti, abych jí mohl uplatnit já. Myslel jsem, že ji mohu uplatnit nyní, tedy ve výplatě za září. Mzdová účetní je ale názoru, že mi to může dát do výplaty až příští měsíc. Ptám se tedy - abych mohl uplatnit slevu, musel bych být ženatý celý měsíc září, tedy se oženit už v srpnu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, prosím o radu, mám zaměstnance, jeho syn neudělal závěrečnou zkoušku v červnu.Je mu 19let,otec už nemá nárok na úlevu na dani 890,- za červenec a srpen i když má opravnou zkoušku v září?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,náš zaměstnanec má dítě, které studuje. Zaměstnanec ale potvrzení o studiu přinesl pozdě a nebyla mu ve výplatě započítána částka daň zvýhodnění na vyživované dítě 890,- Kč. Mám mu ji odečíst navíc už další měsíc nebo musím počkat do ročního zúčtování? Děkuji, Dvorská


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, zaměstnávali jsme zaměstnance na základě DPP a strhávali měsíčně z vyplácené odměny 15% srážkovou daň. Nyní by zaměstnanec rád podepsal prohlášení a následně bychom strhávali zálohy na DPFO. Pro zaměstnance je to výhodnější, neboť nemá jiný příjem. Lze toto provést nyní i zpětně od začátku roku 2008? Tzn. přepočítat zpětně výši stržené srážkové daně, doodvést zálohu a doplatit zaměstnanci rozdíl mezi srážkovou daní a zálohou? Jak postupovat v ročním vyúčtování srážkové daně? Děkuji DJ


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Potřebuji radu pro dceru.Studuje VŠ a nepravidelně si vydělává.Jedna práce je přímo u firmy a druhou vždy dostává přes pracovní agenturu.U obou podepsala prohlášení o dani z příjmu.Nejsme si jisti,jak má postupovat při placení daně a jeli vůbec možné uplatňovat slevu na dani u více zaměstnavatelů.Její měsíční příjem nepřesahuje 3000 kč.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,prosím Vás když zaměstnavatel uplatňuje daňové zvýhodnění na syna,který ukončil gymnazium a hlásil se na vysokou školu, na kterou nebyl po prázdninách přijat,lze uplatňovat daňové zvýhodnění i po dobu prázdnin??(na potvrzení o studio bylo uvedeno pouze,že jmenovaný je studentem šk.roku 2007/2008).A prosím ještě jeden dotaz,z důvodu nepřijetí na vysokou školu nastoupil do vzdělávacího centra,které není zařazeno do vyhlášky 322/2005 sb.To znamená,že nemá nárok na daňové zvýhodnění.Když bude příští rok na VŠ přijat,lze na základě potvrzení o studiu daňové zvýhodnění opět upltňovat???


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na mateřské dovolené. Jeden měsíc 3/2008 jsem pracovala na dohodu o provedení práce, podepsala Prohlášení a tudíž jsem uplatnila slevu na dani a neměla žádné daně. Od října nastupuju do zaměstnání k jinému zaměstnavateli,chci podepsat také Prohlášení, abych mohla uplatňovat slevu na dani. Od předchozího zaměstnavatele už nebudu mít příjem, mám si od něj vyžádat potvrzení příjmů 2008 pro daňové vyrovnání, které se bude dělat příští rok? Budu mít slevu na dani za celý rok, i když jsem byla na mateřské dovolené? Děkuji, Kabátová


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, zjistila jsem, že jednomu našemu zaměstnanci se od 06/2008 neodčítá položka 2070,- na poplatníka. Prohlášení má podepsané. Jak mám dál postupovat? Začít mu částku odčítat od dalšího měsíce a za 06- 08 uplatnit na konci roku? Děkuji, Dvorská


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobry den.Měla bych dotaz,jestli je možné když u jednoho zaměstnavatele mám trvalý pracovní poměr plus brigádu-na oboje mám zvlášt smlouvu,aby výdělek s obou čiností dali dohromady a s danili společně.Přitom výplatní listy mám zvlášt na normální mzdu i na brigádu.Děkuji.Pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,prosím Vás mohu našemu zaměstnanci uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě v případě,že potvrzení o s tudiu,které přinesl je, že syn navštěvuje jednoletý denní pomaturitní kurz-intenzivní dvousemestrální přípravné studium ke zkouškám na vysoké škole?? Prý ho nepřijali na vysokou školu a tohle je nultý ročník.Děkuji a jsem s pozdravem