FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na ČID

Dobrý den, náš zaměstnance byl uznán částečně invalidním do 31.1.2009, po dalším posouzení mi donesl nové potvrzení platné od 5.3.2009. Měl v únoru nárok na slevu za částečnou invaliditu? Tvrdil mi totiž, že mu to OSSZ prodloužila a já jsem mu v únoru slevu zaúčtovala a až teď mi donesl to povrzení kde ty datumy nenavazují. Pokud tu slevu v únoru neměl mít, můžu to opravit až při ročním zůčtování daní které tomuto zaměstnanci provádím?


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat, když mám zaměstnankyni,která měla daňové zvýhodnění na dítě,které bylo ve třetím ročníku na učilišti a k 22.5.skončil,má na to potvrzení ze školy a od září přestupuje na jinou školu.Jak to bude s daňovým zvýhodněním?Může si ho dále uplatňovat,nebo se musí přerušit (jestli ano,od kdy - do kdy?)Děkuji předem za odpověď na mou otázku.



odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den,jsem na MD,mam uzavrenou smlouvu na DPČ,kde uplatnuji slevu na poplatnika tj.2070,-Kc,podepsala jsem Prohlaseni poplatnika u teto spolecnosti,dale mam take u jine spolecnosti smlouvu o obchodnim zastoupeni,kde jsem si neco vydelala,je mi znamo,ze z prijmu u smlouvy o obchodnim zastopeni musim platit dan 15%,ale chtela bych vedet,jestli si můzu odecist slevu na poplatnika tj. 2070,-,kdyz jsem tuto slevu neuplatnila u DPČ u jineho zamestnavatele,jelikoz jsem pro nej uz 2 měsice nepracovala,muzete mi prosim sdelit,jak to bude?Zrejme si take budu muset udelat do konce brezna 2010 daňove priznani,dekuji za odpověď a přeji příjemný den


odpovídal(a): Redakce

Daňový nerezident

Dobrý den, prosím, chceme zaměstnat člověka, který se vyučil v ČR a chce zde po prázdninách i pracovat, ale je ze Srbska. Pokud zde nebude mít trvalý pobyt, bude se jednat o nerezidenta? Mohu mu v tomto případě dát slevu na dani a může podepsat daňové prohlášení? Ještě jsem se s tím nesetkala. Prosím o radu. Děkuji Alena k.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, ještě bych se vrátil k mému předchozímu dotazu, který se týkal ročního zúčtování záloh na daň z příjmu. Musím jako zaměstnanec uvědomit mého zaměstnavatele, aby mi provedl roční zúčtování záloh? A do jakého termínu nejpozději? Nebo sám zaměstnavatel aniž bych ho vyzval provede roční zúčtování? Děkuji. Novák


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den,ráda bych věděla,do jakého termínu musí zaměstnavatel vyplatit přeplatky na dani a podle jakého zákona,jedná se o roční zúčtování daně.Lze tyto přeplatky zadržovat např. do prosince?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Srážková daň

Chtěla bych se zeptat, jak je to s odvodem srážkové daně. DPP byla uzavřena do 5000 Kč. Jedna v lednu, druhá v říjnu a třetí v prosinci. Všechny DPP byly fyzicky vyplaceny v prosinci. Je správné, že daň bude odvedena až v termínu do 20.1.? Domnívám se, že nezáleží na fyzickém vyplacení,ale na uzavření DPP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně ročního zúčtování záloh na daň. Jak se přesně provádí? Jsem zaměstnanec jedné firmy a měsíčně mi zaměstnavatel odvádí z mé výplaty zálohu na daň z příjmu ve výši 2 250 Kč po uplatněné slevě na poplatníka. Mně zajímá, jak se to roční zúčtování provádí? Z toho pak poznám co mi bude zaměstnavatel vracet jako přeplatek? Děkuji. Novák


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny učňů

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně zdanění . Máme na praxi učně, kterým měsíčně vyplácíme odměnu . Zdravotní a sociální pojištění za ně odvádět nemusíme , ale jak je to případně s daní . Učtujeme 325300/211100 518100/325300 celkovou vyplacenou částku Některé měsíce převyšují částku 6000,- Kč. Děkuji za odpověď . Jitka


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: zaměstnanec při ročním zúčtování za r.2008 zapomněl předložit jeden doklad na zaplacení úroků z hypotéky(jedná se o pořízení bydlení). Roční zúčtování bylo zpracováno bez tohoto dokladu. Může účetní v dalším zpracování mezd tento doklad použít a roční zúčtování "přepracovat"? Pokud ne, jakou možnost má zaměstnanec, aby uplatnit tyto úroky? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den , mám 2 děti,které se narodily v USA.Máme české rodné listy,ale u starší dcery nejsem uveden jako otec(chyba v amerických úřadech).Děti mají příjmení po matce,ještě nejsme oddáni.Teď pracuji v česku u zaměstnavatele a mám příplatek pouze na jedno dítě,kde jsem uveden jako otec.O děti pečuji,partnerka je na mateřské.Vím,že přídavek je 890 kč na dítě,pracuji tady již 5 měsíců.Můj dotaz zní jestli je možné nějakým prohlášením získat přídavek i na druhé dítě a případně i zpětně za 5 měsíců?Předem děkuji za odpověď .


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, můj muž pracuje ve státní správě a řídí se služebním zákonem.Ve své mzdě uplatňuje slevu na dani na manželku a daňový bonus na dítě.Chci se zeptat zda se sleva na poplatníka uplatňuje vždy,při každém měsíčním výpočtu mzdy?


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Náš zaměstnanec má trvalé bydliště ve SR, sídlo firmy je v ČR, ve smlouvě má místo výkonu práce SR. Odvádíme za něj zdravotní i soc. pojištění, uplatňuje si na sebe slevu na dani 2070 Kč. Má nárok na slevu na dani na nezletilou dceru?


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, může zaměstnanec s Dohodou o provedení práce podepsat "Prohlášení", aby mohl uplatnit slevu na dani. Děkuji. Tomáš Krutský.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,paní ze sociálního úřadu mi sdělila,že mohu u zaměstnavatele svého partnera zrušit bez jeho souhlasu úlevu na dani na děti,ale paní na mzdové účtárně mi zase řekla,že tomu tak není.Tak se chci prosím zeptat,jak to vlastně je


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti

Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o radu. Požádal jsem svého zaměstnavatele, aby mi měsíčně přiznával slevu na dítě. K tomuto jsem mu podal vše potřebné. Tuto slevu ke každé měsíční mzdě mě odmítl uplatnit s opodstatněním, že slevu na dani mi uplatní až jednou za rok v celkovém vyučtování daní. Má na tento postup nárok nebo se mohu nějakým způsobem dožadovat měsíční slevy, která se mi promítne tímto i zvýšením měsíční mzdy? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Penzijní připojištění

Dobrý den, jsem zatím student a od července tohoto roku nastupuji do práci na hlavní pracovní poměr. Má hrubá mzda bude činit 18 500 Kč. Zároveň bych si chtěl platit penzijní připojištění. A má otázka zní - jaký to bude mít dopad na mojí mzdu? Respektive jaká bude má čistá mzda? Budu nějak zvýhodněný, když si platím penzijní připojištění? Jinak si chci platit měsíčně 1500 Kč na penzijní připojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Základ daně

Dobrý večer,jak se určuje daňový základ a kolik si z něj můžu max.odečíst za rok,děkuji,jsem svobodný,bezdětný


odpovídal(a): Redakce

Rožní zúčtování

Dobrý den, kolik Kč a za co můžu maximálně dostat zpět,když na konci roku podepíši prohlášení poplatníka a mám hrubou mzdu cca 20 tis./Kc/mesicne.Domnívám se,že jde o vratku daně,jaká by měla být tedy její výše,když jsem bezdětný,svobodný, věk 28 let,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, začal jsem pracovat od 3.3. Zaměstnavatel mi srazil za březen zálohu na daň. Činil tak správně? Kdy bude tato záloha vrácena? Děkuji