FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den, nová zaměstnankyně neměla ve výplatě chybou programu uplatněnu slevu na dani a daňový bonus. Daňový bonus jí dám tedy příští měsíc dvakrát, ale jak to mám udělat se slevou na poplatníka? Lze to nějak vyřešit už tento měsíc nebo musí zaměstnankyně počkat až do vyúčtování daní za rok 2009, který budu dělat příští rok. Zaměstnankyně měla vlastně kvůli té chybějící slevě asi o 2000 Kč nižši výplatu.Dále se chci zeptat, zda daňový bonus činí stále 890 Kč nebo ho zvýšili (jednalo se o tom). Moc Vám děkuji za pomoc. JN


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zdali prošel návrh na změnu výše daňového zvýhodnění na dítě. Pokud ano - od jakého měsíce bude měsíční mzda vypočítávána s novou výší slevy? A jak bude následně vypadat roční zúčtování pro dvě částky daňového zvýhodnění v jednom zdaňovacím období? Jednalo se jen o úpravu výše jen této slevy nebo i nějaké další? Děkuji a přeji hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnanec nárok na slevu na dani za červenec a srpen na dítě, které ukončilo vzdělání maturitou v červnu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti

Mám dvě děti. Starší studuje VŠ, mladší letos odmaturoval. Mzdová účetní přestala počítat 2. dítě od července s tím, že když bude dále studovat na VŠ, tak za červenec a srpen dojde k doplacení v ročním vyrovnání daní. Je to tak správně, nebo mám nárok na započtení druhého dítěte do srpna včetně.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, můj dotaz se týká "Přihlášení o dani z příjmů FO ze závislé činnosti a z funkčních požitků", dále jen "Přhlášení", pro studenta. V červnu a červenci student pracoval u agentury a tam měl podepsané toto Přihlášení, "prý až do konce roku". V srpnu si u jiné agentury našel brigádu a chtěl by toto přihlášení podepsat u této agentury, kde mu řekli, že se Přihlášení může měnit každý měsíc. Musí, ale donést nějaký doklad o zrušení původního prohlášení. V srpnu již u prvně zmíněné agentury, kde pracoval v červnu a červenci již pracovat nebude. Problém však nastal, když mu v předchozí agentuře bylo řečeno, že Přihlášení zrušit nelze. A pokud ano, musela by se přepočítat mzda z června i července, a poté by musel vrátit daně, které byly uvedeny jako odečitatelné. Tímto argumentovala agentura, u které má být Přihlášení zrušeno. Další argument byl, že když u nich student nebude pracovat v měsíci srpnu, nebude se toto Přihlášení uplatňovat. Mé otázky: 1) Jde Přihlášení o dani z příjmů FO ze závislé činnosti a z funkčních požitků zrušit k 1. dni v danému měsíci? 2) Student v srpnu nebude mít u jedné agentury brigádu, ale dostane mzdu za červenec. Může podepsat jiné Přihlášení na měsíc srpen u jiné agentury u níž si sjednal brigádu? 3) První Agentura argumentuje tím, že pokud u nich nebude student pracovat, tak se přihlášení o dani FO podepsané v červnu "prý do konce roku" nebude uplatňovat. A tedy student může toto Přihlášení uplatńovat jinde. Je toto správně? 4) V případě zušení Přihlášení k 1. srpnu. Musel by student vracet nějaké daně té první agentuře(finančnímu úřadu) za odpracované dny v červnu a červenci? P.S.: Myslím si, že Přihlášení lze mít podepsané jen u jednoho zaměstnavatele a pokud by bylo zrušeno původní Přihlášení od 1. srpna, žádné daně by student agentuře vracet nemusel za odpracované dny v červnu a červenci. Velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří Dušánek


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, zaměstnancův syn v září nastupuje na VŠ - denní studium a zároveň bude zaměstnán a bude mít příjem, může si náš zaměstnanec dál uplatňovat daňový bonus? Je výše daňové bonusu stále stejná? Dále se chci zeptat na zaměstnankyni, která po čerpání PPM nastoupí, ale bude pracovat doma a pracovní dobu si rozvrhne sama dle možností.Hned po PPM si chce ještě vybrat dovolenou 20 dnů, na které má nárok, ale nevím jak jí je zaplatit-je to 20 dnů a dříve pracovala 8 hodin denně. Proplatím jí 20 * 8 hodin nebo musím přihlédnout už k nynější pracovní době, kterou si bude rozvrhovat sama. Děkuji MS


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Syn (25)studoval současně 2 VŠ v denním studiu,jednu VŠ dokončil,na druhé pokračuje v denním studiu,můžu ještě na něho uplatňovat slevu na dani?


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den. Není mi úplně jasné, jak to je s daňovým zvýhodněním na dítě. Zaměstnanec nastoupil 1.9.08 do zaměstnání s měsíční mzdou 8000,- . Neoznámil a nedoložil, že vyživuje dítě, tutíž nebylo měsíčně uplatněno daňové zvýhodnění na dítě u zaměstnavatele, v případě zaměstnance s tímto příjmem, kdy sleva na poplatníka pokryje celou daň, by celá výše zvýhodnění na dítě byla daňovým bonusem. Když si však chtěl podat daňové přiznání za r.08 sám a slevu na dítě (celoroční bonus) uplatnit, tak mu na FÚ sdělili, že jeho roční příjem, tj. 9-12, byl jen 32tis.(§35c, odst.4), že musí mít roční příjem nejméně 48tis. a přiznání nepřijali. Takže zaměstnavatel by mu to mohl vyplácet, pokud měl zaměstnanec příjem vyšší než polovina min.mzdy, ale zpětně zaměstnanec sám si o ten bonus už nemohl zažádat? Nechápu... Děkuji předem za odpověď, N.Semml.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobry den,jsem na MD,nyni mi bude proplacena radna dovolena za rok 09, mam narok na 25dni..rada bych se zeptala,zda pri vypoctu z posledniho prijmu se jiz zohlednuje danove zvyhodneni na deti...mam prvni dite. dekuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Zdravím!Jsem zaměstnán (hlavní pracovní poměr) a zároven OSVČ (vedlejší).Mohu v danovém přiznání uplatnit slevu na dan na vyživované dítě (10680,-ročně)i v případě,že můj zaměstnavatel na výplatní pásce v části danové zvyhodnění uplatnuje slevu na dani za děti (890,-měs.).Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně

Dobry den, od 1.ledna 09 jsem na materske,rada bych se zeptala,zda mohu uplatnit narok na vraceni dane z prijmu,bude mi nyni proplacena dovolena a take prijem z prodeje akcii firmy(ten bude taky zdanen stejne jako mzda).Platim hypoteku a rada bych si uplatnila uroky v danovem priznani za letosni rok...nalezela by mi vratka cele castky zaplacene dane z techto dvou prijmu? jiny prijem v letosnim roce jiz asi mit nebudu a PPM ani RP se nezapocitava,pokud mam dobre info.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následujici problém. Dotaz 1: Naše firma zaměstná od 22.7. 2009 brigádníka na DPP. Tento brigádník získal v červnu 2009 výuční list a bude v září pokračovat ve dvouletém maturitním studiu. Lze v tomto případě uplatnit slevu na studenta? Dotaz 2: Jeho otec, kterého také zaměstnáváme, si doposud uplatňoval slevu na dítě - lze tuto úlevu uplatnit ještě v měsíci červnu a během prázdnin? Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem povinna podat daňové přiznání, pokud jsem měla kromě příjmu v zaměstnání (kde mi bylo provedeno roční zúčtování) jednorázový příjem z nájmu nebytových prostor v bytovém družstvu 2000 Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den,nejsem si jistá s podpisem Prohlášení poplatníka daně z příjmů.Naše firma zaměstnává studenty na krátkodobé pracovní poměry.Pokud zaměstnám studenta např. v květnu na týden,nechám mu podepsat prohlášení. Pokud ho dále zaměstnám např. na celý červenec, musí mi znovu podepsat prohlášení? Mezi těmito prac. vztahy nebyl nikde jinde zaměstnán. A ještě pokud mi ho má znovu podepsat tak v kterém místě? V tabulce změny na str. 2 nebo dalším řádkem v "Potvrzuji pravdivost....." Děkuji J.Šimková


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali se zaměnstanci, který žádá o sociální příspěvek do potvrzení o výši čtvrtletního příjmu započítává vyplacený daňový bonus na děti nebo ne. Děkuji předem za odpověď. Trilcová


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, ráda bych se zeptala na uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě našeho zaměstnance. Dcera, zletilá, v květnu konala závěrečnou maturitní zkoušku na střední škole. Z jednoho předmětu dostala 5tku, tj. propadla, a byla jí povolena možnost opravné zkoušky z tohoto předmětu v září. Mohu zaměstnanci uplatnit daňové zvýhodnění i v měsíci červnu? Dočetla jsem se v odborné literatuře, že pokud žák nevykoná maturitní zkoušku úspěšně a je mu povolena opravná zkouška, zachovávají se mu práva a povinnosti do 30.6. A jak to bude s uplatněním daňového zvýhodnění po dobu prázdnin? (na VŠ bez maturity nemůže, takže uvažuje o nástupu na jednoletý denní kurz cizího jazyka, jazyková škola by měla být uvedena v příloze č. 1 vyhlášky č. 322/2005 Sb., ale momentálně to ještě není nijak doložené ani potvrzené). A jak to vlastně mám řešit při měsíčním uplatňování daňového zvýhodnění, když ještě nevím, jaká bude situace? Prosím o radu a nastínění možných variant a jejich dopad na uplatnění daňového zvýhodnění zaměstnance ve výplatě. Za odpověď děkuji, Monika V.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, prosím o radu ohledně daňového zvýhodnění na dítě. Dítě našeho zaměstnance (věk 23 let) ukončilo v červnu bakalářské studium.Od září (října) bude pokračovat v magisterském studiu, formou kombinovaného studia. Bude mít zaměstnanec nárok na daňové zvýhodnění na toto dítě, a jestli ano, bude mít nárok i za měsíce červenec, srpen (září)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

dobrý den. syn na začátku června udělal maturitu. ukončil studium. od 15.6. nastoupi do práce na HPP. mám ještě v červnu nárok na slevu na dítě?


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, co má dělat zaměstnanec (resp. zaměstnavatel), když bývalá mzdová účetní neprovedla roční zúčtování daně za rok 2007 a zaměstnanec nepodal daň.přiznání a již nemá možnost obstarat si potvrzení o příjmech bývalého zaměstnavatele, kde pracoval část roku 2007 (firma již neexistuje, zápočtový list má). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, zaměstnávám paní samoživitelku s 2 dětmi na rodičovské dovolené na Dohodu o provedení práce /úklid max 2500Kč měsíčně/.Pokud podepíše Prohlášení k dani, vznikne ji dostz vysoký danový bonus-o ten si žádá na FU nebo jak se zde postupuje?Děkuji za odpověď.Danielisová