FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, čerpala jsem do konce srpna 2009 rodičovský příspěvek ve výši 11.400,- a zároveň jsem již několik měsíců zaměstnaná na plný úvazek (o dceru se stará partner, který nepracuje). Nyní jsem zjistila, že na mé výplatní pásce není žádné daňové zvýhodnění na nyní dvouletou dceru a mám tak o 890,- Kč nižší plat než kolega, který má téměř stejně staré dítě a rodičovský příspěvek pobírá jeho manželka. Znamená to, že pokud jsem pobírala rodičovský příspěvek, nemám již nárok na daňové zvýhodnění na totéž dítě? Moc děkuji za odpověď, Lucie


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký musím minimální roční příjem, abych při ročním přiznání k příjmům měl nárok na dopočet daní na dvě děti ve věku 15 a 17 let. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,prosím Vás o radu.Jak je to s daňovým zvýhodněním na vyživované dítě v případě,že v květnu řádně NEodmaturovalo a jde v měsíci září k náhradnímu termínu.Ve studiu dále pokračovat nebude.Lze si slevu na vyživované dítě uplatnit včetně měsíce srpna??? Jak by to bylo v případě,že řádně odmaturovalo v květnu a ve studiu také dále pokračovat nebude.Děkuji a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů

Dobrý den, prosím o radu. Jsme zájmové sdružení právnických osob. Zaměstnáváme několik lidí na základě DPP s měsíčním příjmem do 5000,- i nad 5000,-. Odměny z DPP však nejsou vypláceny měsíčně, ale pouze pololetně. Prohlášení poplatníka mají všichni podepsané u jiného zaměstnavatele. Jak v tomto případě bude probíhat odvod daně z příjmu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobry den, jsem student mam 2 prace soubezne. V jedne mam DPC a mesicni hruba mzda se pohybuje od 7000 do 9000 Kc/mesic. V druhe praci mam DPP a hruba mzda je cca 4000-7000 Kc/mesic. V teto praci skoncim v prosinci. Kde by bylo vyhodnejsi podepsat danove prohlaseni? Mohu pozadat o vraceni preplatku na dani v roce 2010? Musim podat danove priznani sama nebo o muzu pozadat zamestnavatele o zpracovani? Dekuji za odpoved, Simona


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den. Vznikl nám drobný konflikt. Jsem zaměstnanec.V srpnu tohoto roku jsem se oženil. Má manželka prozatím studuje vysokou školu prezenční formou, nebylo jí ještě 26 let. Nikde nepracuje, je tedy v podstatě "nezaměstnaná". Nemá žádné příjmy. V zákoně o dani z příjmu jsme se dočetli, že je možno uplatnit daňové zvýhodnění na manželku, která nedosahuje určité hranice příjmů (náš případ) - sleva na dani zde činí 24 840 Kč za rok. Má účetní mi však neustále tvrdí, že lze uplatnit pouze částku cca 850 - 890 Kč měsíčně. Byl bych velmi rád, kdybyste mi sdělili, kdo má pravdu a která částka je tedy odppovídající. Děkuji, s pozdravem Petr Kubík.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den.Je částka 48000kč minimálního ročního výdělku ,nutná pro přiznání daňových bonusů na děti,hrubá nebo čistá mzda?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Prosím o odpověď na dotaz: Jednatel pobírá na základě mandátní smlouvy měsíční odměnu nižší než 5.000,-, podepsal Prohlášení poplatníka a neuplatňuje žádné slevy na dani, mzdová účtárna sráží zálohovou daň z přímu, jednateli vystavuje Potvrzení o zdanitelných příjmech a on si podává daňové přiznání sám (má více aktivit). Nyní se mzdová účetní dozvěděla, že je zaměstnán na pracovní smlouvu jaku zaměstnanec současně i u jiné společnosti a tam také podepsal Prohlášení poplatníka. Může mít jednatel podepsaná 2 Prohlášení? Jak má mzdová účetní naložit se zálohovou daní, která už by stržena a odvedena? Musí od teď odvádět srážkovou daň? Děkuji. Mlynářová


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobry den, v roce 2009 jsem byla a budu na rodicovské dovolené a pak na úřadu práce. Od zaměstnavatele jsem dostala odstupné. Ráda bych vědela, zda si na toto muzu udelat sama přiznání FP a vyuctovat zalohovou dan co mi byla z odstupného srazena, kdyz nemám zádny příjem. Děkuji za odpověd Sommerová


odpovídal(a): Redakce

Úroky z úvěru

Dobrý den, před rokem a půl jsme s přítelem koupili byt financovaný hypotékou. Když jsme v březnu chtěli udělat vyúčtování daně od naší účetní, tak mi bylo řečeno, aby mi mohla odečíst od základu daně i úroky z úvěru na byt, tak bych v bytě musela mít trvalé bydliště. Já mám bydliště stále u rodičů a v bytě bydlí jenom přítel. Je pravda, že si mohu odečíst úroky jen pokud v té nemovitosti mám trvalé bydliště? Popř. jaký zákon nebo paragraf toto upravuje. Děkuji Frimlová



odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak postupovat, abych ze své hrubé mzdy 12.880 Kč (DPČ) odváděl méně peněz formou tzv. paušální daně, Ta u mě činí neuvěřitelných 2.595 Kč. U zaměstnavatele pracuji druhý měsíc, lze si zce vyžádat podepsání listiny prohlášení poplatníka, nebo tak nějak? Tak dosáhnutoho, aby mi byla strhávání daň v nižší výši. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobry den, mam dotaz, pokud v roce 2009 jsem ukončila materskou, ukončila prac. poměr, dostala odstupné a pak budu evidovaná na pracovním úrade. Můžu si udělat na konci roku danové přiznání s vyúčtováním zálohové daně ? Jediný příjem je to odstupné. Děkuji za odpověd Sommerová


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů

Dobrý den, jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr u firmy, kde jsem podepsala Prohlšení poplatníka a na vedlejší pracovní poměr u jiné firmy, kde mám plat 4000 Kč hrubého a nemám podepsáno Prohlášení poplatníka - je to pro mne výhodné? A je vůbec možné podepsat Prohlášení poplatníka u obou firem. Děkuji za odpověď Nataša


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začínám účtovat u OSVČ, 19.8.…

Dobrý den, začínám účtovat u OSVČ, 19.8. nastoupila nová zaměstnankyně, předtím vedená na úřadu práce, se kterou zároveň tentýž den zrušil OSVČ pracovní poměr ve zkušební době. Prohlášení k dani podepsala. Jakým způsobem tu, ale o jednodenní mzdu, která činí 524 Kč hrubého, zdanit? Zálohově 120 Kč? Co sleva na poplatníka? Je možné na 1 den uprostřed měsíce slevu uplatnit? Děkuji moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

DANĚ PRO STUDENTY Z PŘIJMU JSOU STEJNE JAKO U ZAMĚSTNANCE NA PLNY UVAZEK


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, chci se zeptat,zda potřebuje zaměstnavatel od zaměstnance potvrzení jeho dítěte o studiu do 18 let? V zákoníku píší,že nárok na daňové zvýhodnění vzniká naposledy v měsíci, kdy dovrší 18 let a nepřipravuje se soustavně na budoucí povolání,..... To znamená,že zaměstnanec může uplatňovat dítě,i když již pracuje a není mu ještě 18 let? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění odměny při odchodu do důchodu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat při vyplácení odměny při příležitosti 1. odchodu do důchodu. Naše firma poskytuje 3000, je tento příjem osvobozen od daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu jednatele

Dobrý den, chtěla bach poprosit o radu. Máme zaměstnankyni a současně jednatelku společnosti, nyní je na rodičovské dovolené. Příjem 4 000 Kč. 1) může si uplatnit slevu na dani na poplatníka 2) dosud jí byla mzda vyhotovena bez slevy na poplatníka - jde o 2 měsíce. Je nutné za tyto 2 měsíce srazit srážkovu daň a brát příjem jako samostatný daň. základ? Nebo je možné za rok 2009 vyhotovit Potvrzení o příjmech a brát daň jako zálohu? Nebyly jsme si jisti, zda může paní uplatnit slevu na poplatníka, tak jsme chtěli za celé období vydat potvrzení o příjmech, s tím, že si sama udělá roční vyučtování a uplatní slevu na poplatníka. Je tro možné nebo je potřeba ty 2 měsíc brát jako srážkovou daň - samost.základ? Děkuji Musilová Blanka


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů ze závislé činnosti

Dobrý den. Ráda bych se zeptala na následující: Jsem studentka a chodím na brigádu. V zimě jsem měla příjmy do 3000Kč, danilo se mi to vždy 15%, srážkou. Nyní jsem v létě pracovala v červenci, vydělala jsem si nad 6000 Kč hrubého a dostala jsem celou hrubou mzdu. Prohlášení mám podepsané už od zimy.Proč se mi příjmy v zimě danily a nyní nikoli? Děkuji moc za odpověď, s pozdravem TC


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, potřebovala bych se poradit ohledně prohlášení k dani. Jsem studentka a v červenci jsem měla brigádu u jedné firmy, kde jsem podepsala prohlášení k dani. Teď jsem od půlky srpna u jiné firmy a také bych chtěla uplatnit slevu na dani pro studenty. Můžu zase podepsat přihlášení k dani i u této firmy, když u té druhé už nepracuji, ale nic jsem písemně neukončovala? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Veronika Kotasová