FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, manželka má ČID za rok 2008 byl strop odpočtu cca 68000,-kč kolik bude za rok 2009 děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh

Prosím o radu. Zaměstnanec měl pracovní úraz v červnu 2009, nemocný dosud, nevím kdy nemoc skončí. Pokud nemoc bude trvat i v roce 2010, jak to bude s ročním zúčtováním, pokud mu nebude vyplacena náhrada mzdy za pracovní úraz v tomto roce, ale až někdy v roce 2010, a to prostřednictvím pojišťovny, takže by si měl dělat RZ sám. Pokud mu bude vyplacen ušlý výdělek do konce března, zahrne tento příjem ještě do RZ za rok 2009, ale co se stane, když bude ušlý výdělek Kooperativou vyplacen až po termínu RZ-po březnu 2010? Znamená to všechno, že já mu roční zúčtování v žádném případě dělat nebudu? Doufám, že jsem to napsala srozumitelně, je to trošku složité vysvětlit. Děkuji moc za radu.



odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, ještě se vracím k přeplatku záloh na dani. Pokud jsem tedy podepsal při nástupu do zaměstnání 1.9.2009 růžový papír - prohlášení poplatníka, tak se už o nic nemusím v podstatě starat a zaměstnavatel mi automaticky provede roční zůčtování záloh na dani, aniž bych mu to nějak připomněl? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, pokud mi budou vracet příští rok přeplatek na dani 4000 Kč, tak se tato částka připočítá k čisté měsíční mzdě za měsíc duben? Nebo se to musí zdanit oněch 4000 Kč? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, pokud mi vznikne při ročním zúčtování daně z příjmů přeplatek na dani - do kdy mi ho zaměstnavatel musí vrátit? Je zde nějaká lhůta na vrácení přeplatku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Žádost o roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, ještě mě zajímá. Roční zúčtování daně z příjmů mi provede zaměstnavatel automaticky nebo mu to mám připomenout do 15.2.2010? Při nástupu do zaměstnání jsem podepsal prohlášení poplatníka. Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den, dekuji za Vasi radu v otázce sociálního pojistení za jednatele důchodce, je-li odměna měsíčně 5.000,- Kč ale výplata pouze 1x ročně tedy 60.000,-Kč. Jak je to z pohledu 15%daně z příjmu?-důchodce jednatel podepíše prohlášení.Uplatní se odpočet na poplatníka pouze ve výši 1/12 nebo v roční výši? Odměna je sice sjednána měsíčně, ale vyplácí se 1x ročně. Na FÚ nejsou nějak jednotní v názoru. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, jak mám postupovat při výpočtu ročního zúčtování daně z příjmů? Pokud můj měsíční plat byl 18 000 Kč hrubého a mám podepsané prohlášení k dani poplatníka. V práci jsem celý rok, tedy od 1.1.2009 a nevím, jak zjistím přeplatek. Děkuji za odpověď. Zdraví Novák


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Já si mohu provést roční zúčtování daně z příjmů, když jsem do práce nastoupil 1. září 2009 a můj hrubý měsíční 14 500 Kč. Chci zjistit, jestli budu mít přeplatek na dani či nedoplatek? Jaký postup musím učinit, abych se dostal ke správnému výsledku? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPČ

Dobrý den, můj dotaz se týká uzavření dohody o pracovní činnosti. Pokud uzavřu tuto dohodu, třeba jen na 3500 Kč, bude mi příjem z této dohody zdaňován srážkou či zálohovou daní? U DPP je to do 5000 Kč srážková daň, ale nevím, jak je to u dohody o pracovní činnosti. Děkuji za odpověď. Nashledanou



odpovídal(a): Redakce

Výpočet daně z DPČ

Dobrý den, můj dotaz se týká uzavření dohody o pracovní činnosti. Pokud uzavřu tuto dohodu, třeba jen na 3500 Kč, bude mi příjem z této dohody zdaňován srážkou či zálohovou daní? U DPP je to do 5000 Kč srážková daň, ale nevím, jak je to u dohody o pracovní činnosti. Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na mateřské dovolené, nyní již na rodičovském příspěvku od 29.9.2009, požádala jsem o proplacení nároku na dovolenou, od 1.11.2009 jsem nastoupila na dohodu o provedení práce kde mi bude sražena při výdělku asi 10tis. zálohová daň, předpokládám výdělek i v prosinci, v případě že bych za tento rok 2009 vydělala více jak 48tis mohu mít narok na bonus za celý rok na dvě vyživované diti, který by mi byl vrácen při podání daňového přiznání???Manžel děti neuplatňuje je na inval.důchodu.Děkuji Vám za odpověĎ. Fojtíková


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, od 1.9.2009 je manžel evidován na ÚP,využíval daňového odpočtu na děti/máme 2 nezletilé/. Od 1.10.2009 jsem si toto zvýhodnění převedla na sebe ve formě daňového bonusu. Za měsíc září jsme toto ovšem nevyužili. Je možné o tento daňový bonus zažádat zpětně a jakou formou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den,chtěla bych vás požádat o informaci ohledně uplatnění daňového bonusu manžela na manželku za rok 2009.V listopadu 2009,jsem dostala výpověď pro nadbytečnost a do této doby jsem byla na mateřské a pobírala jsem rodičovský příspěvek.Bylo mi spočítáno odstupné ve výši 69240Kč-hrubého a dostanu ho vyplaceno v měsíci prosinci 2009 a chtěla bych se zeptat,zda si bude moci manžel za rok 2009 upatnit daňový bonus na manželku nebo jen nějakou část.Děkuji za odpověď Petra.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku

Dobrý den. Jsem zaměstnanec a v létě jsem se oženil. Manželka má dení studium a nepracuje.Já jsem na ni uplatnil slevu zálohy na dani (doložil jsem oddací list a potvrzení ze školy),je zapotřebí ještě něco doložit?.A pak "je možné aby mi účetní jeden měsíc tuto slevu nepřiznala,byť třeba omylem? A pokud ano,je možnost této částky navrácení při daňovém vyúčtování?


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den. Mám dítě a přítelkyni se kterým nežiji ve společné domácnosti, nejsme manželé. Můžu uplatnit slevu na dani dle zák.č.586/92sb, §38k-odst.2.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového zvýhodnění na vyživované dítě. Chci se zeptat, zda-li, abych uplatnil tuto formu úlevy na dani, musel mít stejné trvalé bydliště s svou družkou a naším ditětem, nebo zda-li je společná domácnost podmíněna společným soužitím, společnými náklady na bydlení stravu atd. Jestli tedy mohu žádat o daňové zvýhodnění, když mám jiné trvalé bydliště než má družka a syn, i když bydlíme spolu a máme tedy společnou domácnost. Děkuji a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani

Dobrý den,potřebovala bych poradit. Od 03.09.jsem začala podnikat a mám zaměstnance. Do 02.09.byli zaměstnanci u jiného zaměstnavatele. Dala jsem jim podepsat ,,růžové potvrzení" od 9měsíce a teď mi teprve přišly ZL od předešlého zaměstnavatele mých zaměstnanců a všimla jsem si, že je tam věta, že podepsali prohlášení včetně 9měsíce. To znamená, že zaměstnacům byla započtena 2x úleva na dani. Co teď s tím? Můžu jim to ,,srovnat" v ročním zúčtování daně?Nebo si musí podat přiznání oni?Moc děkuji za odpověď Helena


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, prosím o informaci k dani z příjmů fyz. osob. Fyz. osoba skončila v říjnu 09 pracovní poměr, který trval několik let. Od listopadu 2009 je zaměstnána u stej. zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Jak je to prosím s platbou daně z PFO z této dohody? Platí se zálohy nebo se to zúčtuje až v daňovém přiznání v březnu 2010? Současně s dohohodu je f.o. vedena na úřadu práce.Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den,děkuji za odpověď.Prosím o radu ještě jednou.Pracovní poměr od 3.11.2008 do 2.11.2009.za rok 2008 jsem podepsala danové prohlášení,avšak na syna můj zaměstnavatel pozapoměl,tudíž je teď asi pozdě řešit otázku daňového zvýhodnění na syna za období 2měsíců r.2008,je to tak? Zaměstnavatel mi řekl,že pokud mi nestrhává daň,nemám právo na nějakou slevu na dani!Zaměstnavatel je OSVČ.a zaměstnává asi 10lidí.Po celou dobu do poslední výplaty 15.9.2009,jsem měla na výplatní pásce slevy pouze na sebe 2070Kč,až po upozornění,(že přeci ví ,že mám syna)na výplatě 15.10.2009 se najednou sleva v kolonce daňové zvýhodnění 890Kč objevila a taky jsem ji dostala,Zdá se mi to trochu podivný manévr,když v kolonce sleva na děti je zase nula!Daňový bonus 890Kč celý mi byl vyplacen-není to chyba?Dále daň celkem O,základ daně 10779,k dodanění O,vyrovnání O,pojistné Z+S= 885.Znamená to tedy ,že budu pak moci do 31.3.na Fú uplatňovat daňový bonus z částky 10779 v průměru za odpracované měsíce zpětně?Kolik to asi v průměru dělá? Prosím o radu,neboť se v tom už opravdu nevyznám a nevím,na koho se mám obrátit.Děkuji mnohokrát za odpověď.