FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Úroky z úvěru

Dobrý den, jsem zaměstnanec,ale budu si podávat daňové přiznání sama. Budu si uplatňovat zaplacené úroky z hypotéky,což jsem už dělala i loni. Doložila jsem FÚ veškeré potřebné doklady včetně hypotéční smlouvy. Musím smlouvu FÚ letos dokládat znovu, když už ji mají z loňska? Nebo stačí, když doložím potvrzení o zaplacených úrocích? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, zaměstnanec uplatňuje při ročním zúčtování daně odpočty z penzijního připojištění. Má dvě smlouvy od různých institucí. Odečítám 6 000,- od každé zvlášť nebo obě částky sečtu a odečtu jednou 6 000,-. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Vyúčtování srážkové daně

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyúčtování srážkové daně. Odměna vyplacena v 12/2008 a daň sražena 1/2009. Ve kterém roce se tato srážková daň uvede ve vyúčtování? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den. Chci se zeptat, zda se do příjmu manželky (do 68000 Kč) započítá vyplacená dovolená (za prosinec 2008 vyplacená v lednu 2009). V roce 2009 již pobírala MD a RD. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, minulý rok jsem pracovala na základě dohody o provedení práce ve firmě. Měla jsem 3 platy do 5000 Kč a 3 platy na 5000 Kč. Vzhledem k tomu, že ve firmě již nepracuji, musím si podat daňové přiznání za rok 2009 sama. Chtěla bych se zeptat, zda-li do daňového přiznání uvádím jen platy nad 5000 Kč, nebo musím uvést všechny platy. A jestli si musím od zaměstnavatele vyžádat nějaké potvrzení. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně zaměstnaná na dohodu o…

Dobrý den, zaměstnankyně zaměstnaná na dohodu o prac. činnosti. Od ledna do srpna - podepsala prohlášení - uplatnuje slevu na poplatníka. Tak má zálohovou daň. Od září tedy srážková daň - neuplatňuje slevu. Ale v říjnu jsem ji tam omylem nastavila opět zálohovou daň, listopad srážková daň, prosinec opět zálohová daň. Je nutné to opravit nějak zpětně. Pro roční vyúčtování tedy se nebudou počítat měsíce se srážkovou daní. Je možné takto měnit daň?? Děkuji Z.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně ročního zúčtování u zaměstnance, který pracoval u jiných zaměstnavatelů, jak na hlavní pracovní poměr, tak i na dohody, (u nás od 11/2009 na dohodu, pokud by jsme mu mohli provést roční zúčtování či nikoliv, nebo je potřeba požádat u zaměstnavatele, u kterého byl na hlavní pracovní poměr. U naší společnosti si vydělával oba dva měsíce max.4000,- Kč za měsíc.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, prosím Vás, jak provést naší zaměstnankyni ze Slovenska roční zúčtování daně z příjmu? Část roku pracovala na Slovensku, část v Maďarsku a my jsme jejím posledním zaměstnavatelem v roce.Bude jí roční zúčtování dělat naše firma?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Příjmy manželky

Odpocet na manzelku. Dobry den, rad bych se zeptal zda mohu uplatnit slevu na dani na manzelku v pripade ze do dubna pobirala rodicovksy prispevek, pote nastoupila na nemocenskou do rijna, kdy nastoupila na materskou dovolenou? Zapicitava se rodicovsky prispevek, nemocenska a materska dovolena do rocnich prijmu? Dekuj.


odpovídal(a): Redakce

Vyúčtování

Dobrý den, naše společnost vyplácí autorské honoráře. Z honorářů do 5000 Kč srážíme daň zvláštní sazbou. Ráda bych se zeptala, zda musíme také zpracovat formulář "Vyúčtování daně vybírané srážkou...", který se běžně používá při srážkové dani např. z dohod o provedení práce. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Formulář Vyúčtování

Dobrý den. K 1.8.09 došlo k fúzi 2 firem.Je chyba,že až teď budeme posílat Vyúčtování daně z příjmů FO ze závislé činnosti a funkč.požitků u firmy,která vlastně skončila k 31.7.09? Období u ní uvedem od 1.1.-31.7.09?Jaký kód uvedem v kolonce 01a a 01b?Díky


odpovídal(a): Redakce

Formulář Vyúčtování

Dobrý den.Vyplnili jsme daň.tiskopis Vyúčtování daně z příjmů FO ze závislé činn.a funkč.požitků 2009.V lednu-březnu 09 jsme dělali postupně zam.vyúčt. za rok 2008.Když program tyto hodnoty dosadil do tiskopisu u ř.č.2 a 3 sl.5+5a je porušena podmínka uvedená v pokynech,že součet sl.5a5a nesmí být větší než sl.3. Nebo se takto porovnává až součt.řádek 13 (sl.5+5a/sl.3).Díky


odpovídal(a): Redakce

Daňový nerezident

Dobrý den, mám dotaz. Zaměstnanec je Slovák. Od 1.1.09-14.6.09 byl veden v ČR na Úřadu práce-bral i podporu,od 15.6.09 je u nás zaměstnán.Prohlášení 2009 jsem mu zatím nedala podepsat, může ho podepsat zpětně a můžu mu udělat roční vyúčtování jako našim zaměstnancům? Na Slovensku má dceru - můžu mu jí odečíst? Co vše musí doložit? Na rok 2010 to podepíše nyní? Díky


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění

Dobrý den, prosím o radu. Může si zaměstnanec odečíst z dani i životní pojištění, které si platí sám za sebe jako soukromá osoba? Zaměstnavatel totiž za něj platí životní pojištění v celkové roční částce 24 000,-.Jeho soukromé životní pojištění je 12 000,- ročně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, mám nového zaměstnance od 11/2009. Dodal mi zápočták od minulého zaměstnavatele v Rakousku, kde byl 1/2007 - 6/2009. Na období 7,8,9,10/2009 mám prohlášení, že neměl žádné příjmy a nic nedělal.Měla bych mu ted dělat roční zúčtování daní.........budu tam nějak zahrnovat ty jeho příjmy z Rakouska???? Zádné potvrzení o příjmech ale nedodal. A pokud do toho ročního zúčtování ty příjmy z Rakouska nepatří.......vztahuje se na něho sleva na poplatníka za celý rok 2009???? Nebo si musí podat danové přiznání jako FO sám??? Je povinnen si ho podat nebo ne, když měl jen zaměstnanecké poměry? Moc předem děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den.Můj syn dostal průkazku ZTP.Zajímalo by mě jestli mám nárok na větší slevu na dani na dítě?Děkuji Vágner


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, od 1.9.2009 jsem zaměstnaná a do té doby byla na mateřské a pobírala jsem rodičovský příspěvek. Při ročním zúčtování daně mám nárok na celou částku za poplatníka 24840,- nebo jen za 4 odpracované měsíce tzn. 8280,- Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového zvýhodnění na dceru zaměstnance (dceři je 25 let), která ukončila studium na Vš k 31.8.2009, od té doby si zaměstnanec neuplatňuje daň.zv., ale nyní mi oznámil, že dcera si našla jinou VŠ, kde nastoupí 1.2.2010. Může si bonus opět uplatňovat? Ještě jsem se chtěla zeptat, zda zaměstnankyně, která pracuje od srpna a její hrubý příjem je od srpna do prosince 50000 Kč, jestli si může uplatnit daňový bonus na dítě za celý rok (dítě se narodilo v lednu 2009)v ročním zúčtování. Děkuju. MS


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, pracovala jsem minulý rok ve firmě na DPP a DPČ. V červenci jsem odpromovala a přestala být studentem. Chci se zeptat, zda mám nárok na vrácení srážkové či zálohové daně ze mzdy a zda byste mi mohli přesně popsat, jak o toto navrácení zažádat a kde přesně? Několik let jsem pracovala na dohodu a nikdy jsem o toto vrácení neždádala, nevěděla jsem jak, nebo jsem si vzpomněla pozdě. Děkuji, K.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh

co musí udělat mzdová účetní na konci roku, když pracovníci podepsali tzv. růžovku? Jeden pracovník je ČID a má l dítě. Děkuji