FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, mám dotaz k uplatňování slev na manželku nebo se chci spíše jen ujistit, zda-li porodné, jako jednorázová dávka se počítá do limitu 68 000 Kč? Děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění

Odečet životního pojištění Dobrý den, firma platila zaměstnanci životní pojištění do výše 6000,-Kč za rok. Zaměstnanec si na stejné životní pojištění doplatil částku 6000,-Kč. Lze těchto 6000,-Kč zaplacených zaměstnancem odečíst při ročním zúčtování. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku

Dobrý den, pokud budu chtít uplatnit slevu na manželku počítá se do limitu 68 000 Kč i mateřská a rodičovská? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet daně

Dobrý den, chci se zeptat ohledně vyplnění tiskopisu Výpočet daně a daňového zvýhodnění - nezdá se mi řádek č.31 - Doplatek ze zúčtování: a)přeplatek na dani po slevě, b)doplatek na daňovém bonusu. Dotyčný kterému jsem výpočet prováděla, má z hrubé mzdy k odpočtu úroky z úvěru + slevu na poplatníka + daňové zvýhodnění na 3 děti. Na řádku 30 Kompenzace... má kladnou částku cca 10 000kč, která se ale automaticky objeví i v řádku 31 b)doplatek na daňovém bonusu?!? Trochu mě mate, zda to tam má být na ř.31b?!? jelikož poplatník neměl žádné daňové bonusy za loňský rok ve mzdě. Nebo co je tím tedy myšleno? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem M.


odpovídal(a): Redakce

Formulář Vyúčtování daně

Dobrý den, chci se zeptat, zda zaměstnanec který u nás pracuje na Dohodu o provedení práce musí mít svůj Mzdový list?? A jak vyplnit ve formuláři Výpočet daně z příjmů FO ze závislé činnosti za s.r.o. kolonku 05 - počet zaměstnanců (a také Přílohu č.1 - počet zaměstnanců), zapsat tam jen počet stálých zaměstnanců nebo připočítat také zaměstnance jenž jsme měli na DPP? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Úroky z úvěru

Dobrý den, jestliže zaměstnanec uplatňoval v roce 2008 úroky z hypotéky-doložil potřebné doklady. Co doloží v roce 2009? Musí každý rok předložit výpis z katastru? Jak často se to dokládá? Díky


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má důchodce nárok na roční zůčtování daně. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den. Co poradit zaměstnanci; jak lze napravit to, že zaměstnanec měl podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů FO u dvou zaměstnavatelů současně, u obou současně pracoval (HPP a DPČ) a u obou uplatňoval slevu na dani. Prosím poraďte jak postupovat.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - náš zaměstnanec je u nás v pracovním poměru od l2.10.2009. Požádal o roční zúčtování daně.Přinesl potvrzení o zdanitelných příjmech od bývalého zaměstnavatele, potvrzení o evidneci na úřadu práce, vše na sebe navazuje,ale chtěla bych vědět zda můžu uplatnit slevu na děti v ročním zúčtování po dobu jeho evidence na ÚP.Mám od něj potvrzení,že jeho žena neuplatňuje slevy na děti s datumem 26.10.2009.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

HPP i DPP

Dobrý den, jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr, a měla bych možnost k tomu práci na DPP, výdělek 12000 Kč. Jak je to se SP a ZP. Budu to pak uvádět do ročního zúčtování daní?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den, má zaměstnavatel povinnost dělat RZD starobnímu důchodci, který byl u něj zaměstnán na HPP leden - únor 2009 a poté jen týden v březnu, 14 dní v červenci, týden v prosinci vždy na DPČ? Sleva na poplatníka se mu odečte za celý rok? Děkuji Lucie


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobry den, musi zamestnavatel udelat zamestnanci rocni vyuctovani dane i kdyz si o to nepozada? Pokud je to povinnosti zamestnavatele, do kdy nejpozdeji toto musi udelat,dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPČ

V r. 2009 jsem pracoval na DPČ - hrubá mzda byla 13600,-Kč, sražená záloha na daň byla 2 720,-Kč. Nepodepsal jsem prohlášení na zdaňovací období. Je sražená daň správně? Podepsání prohlášení mně nebylo nabídnuto. Lze podat daňové přiznání s výsledkem vrácení zaplacené daně? Děkuji. Petr Hubáček


odpovídal(a): Redakce

Zdanění

Dobrý den, koncem minulého roku jsem se na poradnu obrátil s následujícím dotazem: Dotaz: dobrý den, obrdžel jsem za výkon funkce člena výboru společenství bytových jednotek odměnu. chtěl jsem se zeptat, jakými daněmi či pojištěním a v jaké výši bude odměna daněna. děkuji Odpověď: Tento příjem zdaníte daní z příjmů podle §10 ZDP. Pojistné na SP a ZP se z tohoto příjmu neodvádí. Odpověděl: Dytrich Petr, JUDr. Nyní však správní firma, která odměny zúčtovala, tvrdí, že se v tomto případě jedná o zdanění daní z příjmů podle §6 odst. c). Z tohoto příjmu je povinnost hradit ZP a zdaňuje se Zálohovou daní. Toto ustanovení platí již od 1.1.2008. Nevím teď, kde je pravda a jak se mám zachovat při vyplňování daňového přiznání. Najednou mám v ruce dvě potvrzení o příjmech ze závislé činnosti, s čímž může mít zaměstnavatel problém.. Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

Doklady k životnímu pojištění

dobrý den,náš zaměstnanec chce uplatnit odpočet na životní pojištění.Předložil potvrzení o zaplacení a pouze ručně vypsaný návrh smlouvy, kde na konci tohoto návrhu je poznámka,že návrh byl předložen pojistníkovi,čímž byla pojistná smlouva uzavřena.Stačí tyto doklady k tomu, aby byl tento odpočet proveden v ročním zúčtování? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně potvrzení o daních. Na potvrzení o zdanitelných příjmech se uvádí, zda poplatník podepsal či nepodepsal prohlášení k dani. Když mi zaměstnanec, prohlášení podepíše, ale uvede, že nebude uplatňovat slevu na dani, jaká volba musí být v potvrzení uvedena, že podepsal či nepodepsal? Jaké je správné posouzení?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, mohu u zaměstnance v ročním zúčtování uplanit slevu na manželku, která měla příjem ze závislé činnosti za rok 2009 menší než 68 000 a zaměstnavatel jí bude také provádět roční zúčtování ? Nebude pak sleva na ni uplatněna dvakrát ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, náš zaměstnanec uplatňuje od r. 2003 daňové zvýhodnění na dceru. V prosinci 2009 se rozvedl,s bývalou manželkou mají dceru ve střídavé péči. V lednu 2010 přinesl od zaměstnavatele bývalé manželky potvrzení o tom,že ona daňové zvýhodnění na dceru v r. 2010 nebude uplatňovat. Může náš zaměstnanec uplatňovat po celý rok 2010 daňové zvýhodnění na dceru? Pokud ne, poraďte nám, prosím jaké doklady by byly ještě potřeba. Děkuji JB


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně vyplnění přiznání. V polovině ledna jsem nastoupila na neschopenku, poté na mateřskou a od prosince na rodičovskou dovolenou. V lednu jsem mimo HPP pracovala na dohodu o PP a v prosinci také. V prosinci mi byla současně proplacena dovolená z HPP. Mohu si v přiznání uplatnit celou slevu na dani (12x 2070)? Tento rok budu celý na rodičovské dovolené a opět budu občas vykonávat práci na dohodu, opět si mohu v přiznání roku 2010 uplatnit celou částku na poplatníka? Děkuji Vám za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, žena 1.09-1.11.09 na MD. Od 2.11.09 na prac.úřadě - musí mi manžel dát nějaké potvrzení, aby si jí mohl odečíst? Díky