FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim Vas, nyni jsem na mat. dovolene…

Dobry den, prosim Vas, nyni jsem na mat. dovolene {pobiram jen rodic. prisp.} a u zamestnavetele, od ktereho jsem na mat. dovolenou nastoupila, jsem v r. 2009 nemela zadne prijmy a v nulovem Potvrzeni o zdan. prijmech mam uvedeno, ze jsem u nej podepsala Prohlaseni, coz si jiz osobne nepamatuji, ale asi ano, kdyz to uvadi. Muj problem je ale ten, ze nevim, jak postupovat, kdyz jsem v r. 2009 mela u jine firmy prijmy z DPP, a to celkem tri mesicni vyplaty v celkove castce cca 8.000 Kc {cca 3.000 kc/vyplata}. Tato firma mi ve vyplate nikdy zadne dane neodvedla, je v ni i uvedena odpoc. polozka na poplatnika. V tomto roce po me chtela, abych ji zpetne za r. 2009 Prohlaseni podepsala. Myslim, ze to jiz nelze, nebo ano? Co se stane, pokud bych dodatecne podepsala? Pokud by Prohlaseni nebylo podepsano a firma mela odvest dane a neudelala to, ci je to problem? Muj zasadni problem je ale ten, ze jsem byla do dneska presvedcena, ze s takto nizkym rocnim prijmem nemusim podavat zadne danove priznani. Ale ted jsem nahodou nasla informace, kterym presne nerozumim a mam obavy, ze Priznani budu muset podat, kdyz jsem mela smlouvu u dvou zamestnavatelu soubezne. Nebo je to ok, kdyz prijmy byly u jedne O a u druheho cca 8 tis.? Musim nebo nemusim Danove priznani podat? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na povinnost odvádět daň z pozice zaměstnavatele při dohodě o provedení práce. Odměna bude 8-12000Kč. Pročítal jsem nějaké informace, ale pořád mně není jasné, jak (kdy - časově, v jaké výši, jakým postupem) odvést daň finančnímu úřadu, řekněme za podmínky podepsání Prohlášení poplatníka daně. (Nikoho jsem dosud nezaměstnával)



odpovídal(a): Redakce

Oprava ročního zúčtování

Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s dotazem. Když jsem si kontrolovala vyúčtování daní z příjmů fyzických osob, které jsem dělala zaměstnancům za rok 2007, zjistila jsem chybu. Špatně jsem si spočítala částku - "úroky z úvěrů" a zaměstnance jsem "přeplatila" - vrátila jsem mu jako přeplatek na dani o 7.410,- Kč. Více. Chtěla bych se zeptat, zda mu o tuto částku můžu snížit přeplatek daně za rok 2009, který bych mu vyplácela ve mzdě za měsíc březen 2010. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v ročním zúčtování, když mi zaměstnankyně přinesla Potvrzení o dani z příjmu od bývalého zaměstnavatele, kde nemá v kolonce "vyplacené daňové bonusy" napsáno nic, poté byla na Úřadu práce a pak nastoupila k nám. Mám jí do ročního zúčtování uvést celkovou částku na dvě děti za celý rok, nebo jen co uplatňovala u nás slevy na dvě děti? U nás uplatňovala slevu na dvě děti od srpna do prosince (tj. celkem 8900,-Kč 890 x 2 x 5 měsíců). Mám jí doplnit částku 12 460,- Kč ) celkem by to bylo tedy 21 360,-Kč (tedy sleva na dvě děti za celý rok). Myslím tím, že když je zaměstnanec část roku na Úřadu práce, také se mu dává sleva za celý rok. Je to tak v případě i u dětí, nebo je to jen sleva, která byla skutečně uplatněna? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Jak bude postupovat mzdová účetní při RZD u zaměstnanců,kterým nebyla po 3 měsíce vyplacená mzda a část mezd byla vyplacena za organizaci Úřadem práce.Byla vyplacena čistá mzda, ale kde bylo odstupné,byla vyplacena pouze část. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odměna při odchodu do důchodu

Pokud organizace dá zaměstnanci odměnu při příležitosti odchodu do důchodu ve výši 2000,- Kč, podléhá tato odměna zdanění?


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Chtěla bych se zeptat, zda když jsem skončila pracovní poměr 7.3.2010, zda má bývalý zaměstnavatel povinnost mi udělat daňové přiznání a zda je oprávněn mi ani ne týden před posledním možným datem podání přiznání sdělit,abych si daňové přiznání udělala sama. Děkuji Lenka


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

DPP Dobry den, jsem studentkou vysoke skoly v roce 2009 jsem pracovala na DPP. Me prijmy v nekterych mesicich presahly 5000,- a nepodepsala jsem Porhlaseni poplatnika. Muj otec vyuziva slevy na dani n astudujici dite. Prosim o radu v dalsim postupu pri podani dan.priznani. Mohu vyuzit slevy na studenta, pokud jiz ji vyuzil otec v zamestnani?


odpovídal(a): Redakce

Z důvodu reorganizace my byl dohodou ukončen…

Z důvodu reorganizace my byl dohodou ukončen pracovní poměr ke dni 31.12.2009 a vyplaceno odstupné 5 platů dle 68 zák.č.262/2006 Sb. Od 1.2.2010 jsem nastoupila zpět do stejné firmy a vrátila 4 odstupné platy (tato částka vydělením 4 měsíci odpovídá spíše výši hrubé mzdě). Ve výplatní pásce za 12/09 byla uvedna daň 19200,- (tato částka přesahuje výši mého hrubého platu, takže soudím, že daň je také z odstupného). Z výplaty za 2/2010 my však bylo nečekaně vyplaceno pouze 3.230,- Kč čistého. Mzdová účetní to vysvětluje tím, že my bylo vyplaceno 5 platů odstupného hrubého a nyní my z výplaty za únor strhli ještě daň. Prý je to tím přelomem konce roku. A když budu pracovat, tak by my tu daň teoreticky měli vrátit v roce 2011 jako vyúčtování daně za rok 2010. Je tento postup zaměstnavatele správný a může my takto vyplatit částku nižší než je životní minimum? Na koho se můžu případně obrátit, aby tento konkrétní případ a konkrétní finanční částky prověřil? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti

Dobrý den, v roce 2009 jsem měl příjem ze zaměstnání 46000 Kč (byl jsem evidován na ÚP), mám dvě děti, mzdová účetní mi neprovedla vyúčtování daně (nevyplatila bonus na děti) z důvodu nízkého příjmu (méně než 6x minimální mzda tj. 48000), mohu podat přiznání a přiznat v paragrafu příjmy z pronájmu např. 6100 uplatnit výdaje 30 %, tím můj příjem přesáhne 48000 a nárokovat bonus na děti. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, od 1.3. mám novou práci, ještě ale nemám podepsanou pracovní smlouvu. Teprve v pátek 12.3. mi ji předložili k podpisu, ale zatím jsme ji nepodepsali, mám se rozhodnout, zda budu brát 14tis čistého s přídavky na děti (máme2 a manžel si neodpočítává, ke konci roku jsem udělala daň.přiznání se žádostí o vrácení daně) nebo 14tis čistého bez přídavků na děti. Podle mého názoru je výhodnější brát 14 tis. bez přídavků s tím, že si pak mohu třeba i sama na konci roku podat daňové přiznání a zažádát si o daňový bonus až za rok. Zaměstnavatel mi tvrdí, že výhodnější je odpočítávat si bonusy na děti, a brát 14tis. Chci se jen utvrdit v tom, co si myslím já...že lepší je brát 14tis bez přídavků na děti, a pak si za rok nechat vyplatit přeplatek na dani (víc než 14 mi nechtějí dát - jako třeba 16 s přídavky na děti). Jiná verze mě nenapadá. Děkuji za radu,Lucie


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobry den,chci se zeptat jestli kdyz se rozvadime a navsem jsme dohodli i na vyzivnem jestli nam soud nebude delat problemi dohodli jsme se na stridave peci a manzelka by chtela protoze je na rodicovske dovolene abych po rozvodu uplatnoval danovy bonus ve vyplate po rozvodu jestli to de?a jeste by potrebovala vedet jestli po rozvodu kdyz budem kazdy bydlet jinde muze zadat na socialce hned o pridavky dekuji


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmů

Dobrý den, v roce 2009 jsem do konce května byl na HPP, pak následovala nemoc a od 15.7. do 31.12. evidence na pracovním úřadě. v 10,11,12/2099 jsem byl zaměstnán na Dohodu o provedení práce, hrubá mzda 4,500,-- Kč. 15% odvedeno. Ted si dělám DP. Jako celkové příjmu uvedu jen příjmy z HPP nebo i z Dohody? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Úroky z úvěru

Zaměstnankyně požádala o roční zúčtování do 15.2.Požaduje odpočet úroků za základu daně.Veškeré doklady dodala a přinesla povrzení o výši zaplacených úroků z úvěru na bytové potřeby leden- prosinec 2009 . Úvěr poskytnutý v souvislosti s hypotečním úvěrem činí 72.300. Celou tuto částku jsem odečetla od základu daně. Postupovala jsem správně? děkuji Hiršová


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

dobry den, chcel by som sa opytat, ci je rozdiel v zalohach na dani ak som pracoval v minulom roku iba poslednych 5 mesiacov (do augusta som bol stale student) alebo ci som pracoval cely rok? moja priemerna mzda bola cca 32.000kc/mes (zaloha na dan 6435kc/mes)... nakolko zlava na dani je uvadzana na 24840kc/rok, teda rozratana zlava na dani 2070kc/mesacne.. takze moja otazka je nemala byt zlava na dani rozratana ako 24840/5.. teda 4968kc/mes? pocita sa toto potom ako preplatok na dani alebo nie? dakujem!


odpovídal(a): Redakce

Doklady k životnímu a penzijnímu pojištění

Dobrý den, pracuji jako účetní a momentálně dělám zaměstnancům RZD. Zajímalo by mne, jestli mi musí přinést k odpočtům životního a penzijního pojištění smlouvy. Mám od nich pouze potvrzení a podle mého názoru, pokud ho pojišťovna vydá, tak smlouva splňuje podmínky na odpočet, ale nerada bych se dostala do konfliktu s FÚ. Děkuji Trzaskaliková


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Syn měl příjem v 11 a 12/2009 z DPP 2x15.000,-- Kč. Zaměstnavatel mu odmítá dát Potvrzení o zdanit.příjmech a s tím, že si vše musí zdanit sám a jako podklad pro daňové přiznání má použít výpis z banky, kam mu byla výplata zaslána. Co s tím? Jak mám udělat daň. přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na manželku

Dobrý den, v roce 2009 jsem do 8/09 pobírala PPM a od 9/09 pobírám RP. Při rodičovském příspěvku pracuji na DPP-podepsané prohlášení, odvedená zálohová daň. Podávám daňové přiznání.Aby si mohl manžel uplatnit odpočet na mě jako manželku nesmí hrubý nebo čistý příjem překročit částku jakou? Do příjmů se počítá také RP?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, syn student pracuje na dohodu o provedení práce celý měsíc, podepsal prohlášení. Můžu si jako rodič uplatnit daňový bonus na dítě za takovýto měsíc?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně nevyplacené mzdy.Pracovník měl za 12/2009 čistou mzdu 15.418,-(HM 17.325,-),povinné poj. za zaměstnavatele 5.890,-, poj. za zaměstnance 1.907,-,daňový bonus 355,-Kč, (srážka za stravenky 495,-Kč), celkem na účet:15.278,-. Do 31.1.10 bylo uhrazeno 10.000,- a v únoru mu byl vyplacen zbytek, tedy 5.278,-.Můžete mě prosím napsat jaká bude v tomto případě nevyplacená mzda,pojistné, poj.zaměstnavalele, záloha na daň a daňový bonus?Nikde jsem nenašla zmínku o tom jak vyplnit tyto údaje do potvrzení o zdań.příjmech, když je mzda vyplacena částečně. Velmi děkuji za odpověď.