FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnavatel za mě neodvádí daň ze…

Dobrý den,zaměstnavatel za mě neodvádí daň ze mzdy. tu si odvádím na konci roku sám. Chtěl jsem se zeptat zda to je v pořádku.Protože mám pocit, že tak zaměstnavatel šetří mzdové prostředky. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to se…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to se studenty. Student sřední školy odmaturuje a od června do srpna nastoupí na brigádu na DPČ (platí zdravodní, sociální a daň - podepsal prohlášení), může si odečíst i měsíční slevu na studenta? A jak je to u rodičů v tomto případě, mohou uplatnit daňové zvýhodnění na dítě? Dále bych se chtěla zeptat jak je to se zaměstnaným člověkem, který se rozhodně studovat při zaměstnání kombinovanou formou studia na VŠ, může si uplatnit slevu na studenta? Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den. Lucie



odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, u kterého z manželů je výhodnější, aby pobíral daňové zvýhodnění na děti. Je vhodnější, aby bonusy pobíral z manželů ten,kdo má větší příjem? Nebo na příjmu nezáleží. Jak se prosím výše daň. zvýhodnění počítá ve výplatě,na 1 dítě se odečítá 967,-Kč,děkuji. Dále při změně uplatňování daňového zvýhodnění na vyživované děti na manželku musím předložit zaměstnavateli,že manžel už na děti daňové zvýhodnění neuplatňuje? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanci v průběhu roku vznikl…

Dobrý den, zaměstnanci v průběhu roku vznikl nárok na měsíční daňový bonus (v některých měsících měl alespoň polovinu minimální mzdy). Celkový roční příjem ale nedosahuje 48.000 Kč pro nárok na bonus. Pokud nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6.000 Kč, nárok na již vyplacené měsíční bonusy neztrácí (i kdyby u něho bylo provedeno roční zúčtování záloh). Jak je to ale v případě, že by si podával daňové přiznání z jiného důvodu, než že má jiné příjmy vyšší než 6.000 Kč? Nárok na roční bonus by mu samozřejmě nevznikl, ale byly by vyplacené měsíční bonusy považovány za nedoplatky, když by nebyla porušena podmínka jiných příjmů – § 35d odst. 6? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Hezký den, společník firmy pobírá odměnu v částce 4.000,- Kč má podepsané prohlášení poplatníka z příjmů,náleží mu odčitatelná položka 2.070,- pro výpočet daně? Děkuji Evka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, lze udělat zaměstnanci roční zúčtování…

Dobrý den, lze udělat zaměstnanci roční zúčtování, má potvrzení ze zaměstnání od 1.1. do 15.9., od 15.9.do 30.9. nebyl zaměstnán ani veden na úřadu práce a od 1.10 do 31.12. byl opět zaměstnán. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů ze závislé činnosti

Dobrý den, můžete mi sdělit co je srážková a zálohová daň? Kolik % z platu se odvádí, 15% srážková i zálohová?A jaký význam k výše uvedeným daním má podepsané prohlášení poplatníka u zaměstnavatele?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Vyúčtování za rok 2009 - zaměstnanec pracoval do 10.8.09, dále v průběhu roku nemoc, příjem hrubý za odpr. dobu, 131015,- na zdr. poj. odvedl 6384,- soc. poj. 8520,- zál. na dani 11490,- na hypotéce 48 844,80 Kč. Potřebuji poradit s vyůčtováním roku 2009. Děkuji Pilátová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se osobní…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se osobní ohodnocení daní nebo ne? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Rocní zvýhodnění na dítě 10 680kc. má zaměstnavatel vrátit v ročním vyrovnání?



odpovídal(a): Redakce

DPP

Prosím o sdělení, zda pracovník tzv. na dohodu o prov.práce může podepsat prohlášení k dani /růžové/, nebo je nutno odvádět daň - a kolik - l5%? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Úroky z úvěru

Dobrý den, chtěl bych se zeptat (pokud je to možne formulovat) jaka je obecně uspora na dani při odečtení ůroku z hypotéčního úvěru, respektive kolik procent ze zaplacených ůroků se mi na mzdě vrátí. Můj hrubý měsíční přijem je 21000 Kč (čistého cca 16500 Kč) a úroky činily za minulý rok 14 000 Kč. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den,začala jsem dělat manželovi účetnictví a nyní jsem poprvé dělala roční vyúčtování daně zaměstnancům.Roční vyúčt.daně bylo 4770,- a vyúčt.bonusu 2715,-.Jde mi o to o kolik si můžu ponížit odvod záloh jestli o obě částky nebo jen 4770,-.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování záloh na daň

Dobrý den, mám dotaz: V loňském roce jsem ukončil střední školu, poté jsem byl měsíc registrován na pracovním úřadě a od října jsem nastoupil do zaměstnání. Díky tomu, že jsem byl student, nemám prý nárok na vrácení přeplatku daně. Navíc v říjnu mi nebyla odečtena sleva na poplatníka při platbě daní s odůvodněním, že jsem neodpracoval celý měsíc (nastoupil jsem k 5. říjnu.) Chtěl bych se informovat, jestli je to opravdu tak? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, chtěla bych poradit.Jsem samoživitelka a nastoupila jsem do zaměstnání.Jelikož pracuji do pozdních odpoled.hodin,syna my vyzvedává ze školky maminka ve svém městě.Aby mi syna vzali do školky v jiném městě než máme trvalé bydliště,musela jsem synovi přepsat trvalé bydliště k mamince.Můžu si uplatnit na syna slevu na dítě,když má trvalé bydliště jinde než já,ale jinak žijeme ve společné domácnosti?Děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, jsem samoživitelka a pracuji do pozdních hodin.Nevím zda mohu mít odpočet na dítě,když trvalé bydliště má dítě u mojí maminky v jiném městě,jelikož mi ho nechtěli bez trvalého bydliště v jejich městě přijmout do školky a já potřebuji,aby mi ho maminka ze školky vyzvedla.Ve večerních hodinách si dítě odvezu domů a soboty,neděle trávíme spolu ve společné domácnosti. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Úroky z úvěru

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost uplatnění odpočtu úroků z úvěru našeho zaměstnance. Zaměstnanec požádal o roční zúčtování, doložil všechny doklady k odpočtu úroků z úvěru (smlouvu o úvěru ze stav. spoření, výši úroků). Dle smlouvy se jedná o údržbu, změnu rodinného domu, tj. odpočet dle § 15 odst. 3 písm. e)? A může si zaměstnanec úroky uplatnit, když se jedná o rodinný dům jeho rodičů, on sám není vlastníkem? Ale dům užívá k trvalému bydlení. A můžu úroky odečíst v rámci ročního zúčtování nebo si musí podat přiznání? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zprávu u vyplacené mzdy u smlouvy DPP …

Prosím o zprávu u vyplacené mzdy u smlouvy DPP ,kdy je mzda vyšší než 5.000,- do jakého termínu od výplaty se musí zaplatit zálohová daň?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, v polovně roku nastoupím na MD. Na syna z prvního manželství si odečítám daňové zvýhodnění na dítě. S bývalým manželem máme střídavou péči. Chtěla bych se zeptat, zda se mi při ročním zúčtování daní za rok 2010 započítá tento odpočet 12x nebo pouze za dobu, kdyz jsem chodila do práce, tedy za 6 měsíců? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, chci se zeptat, zda se odečte sleva na poplatníka za celý rok tj.24.840,- i v případě, že byl zaměstnanec 5 měsíců v evidenci na ÚP nebo pokud čerpal neplacené volno po dobu 3 měsíců. Jak to je u důchodce, který pracuje na DPČ, tzn. že některé měsíce nepracuje.Děkuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.