FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani studentovi

Dobrý den, chci se zeptat, zda můžu uplatnit slevu na studenta, když pracuji na plný úvazek a univerzitu studuji dálkově, formou kombinovaného studia. Teď v květnu jsem maturovala a je mi 20 let. Děkuji Chlápková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na uplnatnění…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na uplnatnění daňového zvýhodnění na dítě našeho zaměstnance. Dcera, zletilá, po ukončení střední školy s maturitou nastoupila do jazykové školy (jednoleté denní pomaturitní studium, škola je zapsána ve vyhlášce v příloze č. 1). Toto studium řádně ukončila, na VŠ se nedostala, zatím je bez práce, není evidovaná ani na ÚP, tudíž nepobírá podporu. Mohu zaměstnanci, vzhledem k tomu, že dle vyhlášky je toho studium na jazykové škole bráno jako studium na střední škole, uplatnit na dceru daňové zvýhodnění i po dobu prázdnin následujících po ukončení studia, tj. v červenci a srpnu? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, studuji na UK v kombinované formě.…

Dobrý den, studuji na UK v kombinované formě. Podle studijního oddělení za mě budou odvádět zdravotní pojištění a stále budu mít statut studenta. Když nastoupím do zaměstnání, musí za mě zaměstnavatel toto zdravotní pojištění platit také? Budu mít jako student slevu na dani z příjmu? Předem Vám velice děkuji za odpověď. S pozdravem Tereza Bělinová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, jsem zaměstnaná u…

Dobrý den, chci se zeptat, jsem zaměstnaná u soukromé firmy s.r.o. Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že mi umožni studovat VŠ kombinovanou formou. Lze uplatňovat nějaké daňové úlevy či zvýhodnění? Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dcera studuje vysokou školu,kombinované akreditované studium a pracuje na plný úvazek u policie.Může ji manžel mít na odečtu z daní? Je pro nás vyživovaná osoba? Děkuji Skulová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může si moje mamka uplatnit slevu na…

Dobrý den, může si moje mamka uplatnit slevu na vyživované dítě, když si přes školní rok příležitostně přivydělávám na dohodu o provední práce? Kolik si vlastně mohu vydělat, jako student VŠ za kalendářní rok, aby moje mamka mohla tuto slevu na vyživované dítě uplatnit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě se chci zeptat na naší…

Dobrý den, ještě se chci zeptat na naší zaměstnankyni, která odešla na mateřskou dovolenou 28.6.2010 a její pracovní poměr byl na dobu určitou do 31.7.2010, byla studentka na VŠ, můj dotaz směřuje k tomu, jak mám postupovat na "vrácení daní", protože byla studentka..Děkuji předem za odpově´d, Jílková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli má…

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli má zaměstnavatel povinnost do výplaty započítávat slevu na poplatníka? Můj zaměstnavatel mi tuto slevu neuznává. Co mám dělat mám na ni právo?


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je dítě na VŠ a v 06/2010 má promoci, do kdy si může zaměstnanec uplatnit slevu na dani. Děkuji Vávrová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu. Mám…

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu. Mám zaměstnance, který nastoupil 21.6.2010 - je starobní důchodce, v měsíci červnu nikde nepracoval. Podepsal prohlášení na daň a já dala slevu na poplatníka již v měsíci červnu s tím, že jsem si nechala od něho podepsat čestné prohlášení,že od 1.6.-20.6. nikde nepracoval a tudíž ani neuplatňoval slevu. Je velkou chybou pokud dám slevu na poplatníka, v tomto případě v měsíci nástupu, když nastoupí v průběhu měsíce? Může mi to finanční úřad napadnout jako chybu? Děkuji Vám za odpověď, Vetýšková



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak je to s odpočtem daní na dítě,…

Dobrý den, jak je to s odpočtem daní na dítě, pokud dcera studuje formou kombinovaného studia, má statut studenta a má i svůj příjem ze závislé činnost. Ještě ji není 26 let. Na FÚ mi telefonicky sdělili, že můžeme odpočet uplaťnovat jak rodič na dítě, tak ona jako zaměstnanec. děkuji za odpověď Müllerová Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, že náš zaměstnanec si uplatňuje slevu na dítě na základě potvrzení o studiu (dítě je plnoleté a studuje) a nyní jde k nám jeho dítě na letní brigádu. Může si dítě to samé dítě, na které pobírá jeho rodič ve stejné práci podepsat růžové prohlášení na slevu na dani a ještě k tomu přinesl potvrzení o studiu. Mohu mu také přiznat jak slevu, tak i slevu že je student? A jeho rodič v tom samém měsíci si také bude uplatňovat slevu na dítě? Moc děkuji za odpověď. Hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně uplatňuje slevu na dítě.…

Dobrý den, zaměstnankyně uplatňuje slevu na dítě. Její dcera udělala státnice, ale diplomovou práci bude odevzdávat až v lednu, kdy získá i diplom. Chci se zeptat, zda bude ještě studentem, i když bude do ledna chodit na brigádu a zda ji mohu dát slevu na dítě až do ledna? Je nutné při ukončení slevy na dítě, dokládat v zaměstnání pracovní smlouvu dítěte či potvrzení z evidence práce nebo zda to stačí zapsat do prohlášení? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím…

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem týkající se slevy na dani na děti. Zaměstnanec, ženatý, ale manželka s ním již od 08/2009 nežije ve společné domácnosti, se stará o 3 děti ve věku 9, 7 a 3 roky. Požádal zaměstnavatele o slevu na dani, ale účetní mu sdělila, že to není možné, že si může požádat až když předloží rozsudek od soudu, že děti mu byly svěřeny do péče. Já se domnívám, že tomu tak není. Prosím o sdělení, jak by se měl zaměstnanec zachovat. Od manželky pravděpodobně neobdrží ani prohlášení, že ona slevu na děti neuplatňuje. Není s nimi vůbec v kontaktu. A tak tu slevu nebude moci uplatnit ani v ročním zúčtování, že je to tak? Děkuji. S úctou H. Franková


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanci byl v průběhu měsíce (20.04.) odebrán…

Zaměstnanci byl v průběhu měsíce (20.04.) odebrán plný invalidní důchod. Sleva na dani je ještě přiznána za duben, nebo se již za duben neposkytuje? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání dne 6.5., při obdržení výplatní pásky mě nemile překvapil fakt, že ačkoli mám podepsané růžové prohlášení, bylo mi strženo 1995,- Kč jako daň a tedy neuplatněna sleva (HM 9900,- Kč). Chci se zeptat, jak je to možné, v přijímacím dotazníku jsem uvedla, že mám sice ještě DPP, ale podepsala prohlášení, které jsem v současné době neměla podepsané jinde, a zda je chyba na straně zaměstnavatele, nebo mi tyto peníze vrátí FÚ v příštím roce? Jinou slevu než na poplatníka neuplatňuji. Předem velice děkuji Helena Dolejšová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, kde je chyba při…

Dobrý den, chci se zeptat, kde je chyba při výpočtu moji čisté mzdy.Když zadávám na vašem mzdov.kalkulátoru svoji hrubou mzdu, daň z příjmu mi vychází 3570,- ,kdežto můj zaměst.mi strhává skoro 6000,- tím pádem mám o 2000,- nižší čistou mzdu. Kdo mzdu počítá dobře a jak toto mohu řešit ?? Děkuji za odpověď. Hezký den. M.H.


odpovídal(a): Redakce

DPP. Dobrý den, jsem v současné době na…

DPP. Dobrý den, jsem v současné době na rodičovské dovolené do 02/2011. V roce 2010 bych si chtěla přivydělat na DPP u jiného zaměstnavatele (u zaměstnavatele na HPP nemám příjem, protože jsem na RD). Výše výdělku se bude v jednotlivých měsících měnit podle odvedené práce. Je možné u tohoto zaměstnavatele podepsat "Prohlášení", aby mi byly strženy zálohy na daň z příjmů, které lze na konci roku zúčtovat? Mohu uplatnit slevu na poplatníka již v jednotlivých měsících nebo až při zúčtování na konci roku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dcera 22let, ukončila státní zkouškou…

Dobrý den, dcera 22let, ukončila státní zkouškou 3.ročník VŠ - titul Bc.a nyní budě dělat přijímací zkoušky na pokračování studia (na jiné VŠ) příp.titul Ing. Zároveň má však od 1.10.2009 uzavřenu DPČ do 30.9.2010 (pracuje o víkendech). Je možné aby si její matka uplatňovala měsíčně slevu na dítě 967,-Kč i v období 7 a 8/2010? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na daňový bonus na dítě

Dobrý den. Pracuji na pol. úvazek /5,5 tis.Kč/měs/. Chtěla bych se zeptat, zda mohu uplatnit slevu na dítě. Děkuji.