FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobry den, na vyplatni pastce mam hruby prijem 19.695kc, kdyz ji zadam do vasi kalkulacky na vypocet ciste mzdy,tak mi vyjde 15.637,-kc,na vyplatni pasce mam 13.567,-kc, tato castka mi vsak vychazela na jine kalkulacce pro vypocet ciste mzdy kde byla navic volba S PODEPSANYM DANOVYM ANO-NE, se zaskrtlem NE mi pak vychazi 13.567,-, zamestnavateli jsem vsak danove priznani podepsal.udelal zamestnavatel chybu a jestli jo,co mam delat? Za odpoved dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 9.9.2010 uzavřená slmouva se zam.se…

Dobrý den, 9.9.2010 uzavřená slmouva se zam.se státní příslušností Na Ukrajině,má rodné čílo, trvalé bydliště má v ČR. Slevu na poplatníka jí dám od 1.10 2010. Jak je to se slevou na dítě? Formulář(Informace o nástupu do zaměstnání občana EU, nebo cizince, který nepotřebuje povolení k zaměstnání na území ČR) vyplňuji? Musíme ji nahlásit na úřad práce když má trvalé byldiště v ČR? Děkuji mockrát



odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na poplatníka

Dobrý den, chtěla bych radu ohledně slevy na dani. Byla jsem jeden měsíc zaměstnána a nyní jsem dostala výplatní pásku, kde není zohledněna sleva na dani. Když jsem volala na ekonomické, bylo mně řečeno, že jelikož jsem byla zaměstnána od 2 dne v měsíci a do daňového přiznání, které jsem musela při nástupu vyplnit jsem neuvedla, že jsem nebyla předchozí měsíc zaměstnána (byla jsem na úřadu práce) tak účtarna slevu na dani nezapočítala. Dorovnání prý bude až podám daňové přiznání zas rok 2010, nyní již finance zaslat zpět nejdou. Postupuje zaměstnavatel oprávněně a opravdu mně bude částka vrácena ze strany fin. úřadu při daňovém přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, invalidní zaměstnanec má u organizace…

Dobrý den, invalidní zaměstnanec má u organizace dva pracovní poměry. Prosím o informaci, jestli má v každém z nich nárok na slevu na dani podle § 35ba, zák. o dani z příjmů. Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

dobry den nas syn ukoncil skolu ke dni 30.6.2010…

dobry den nas syn ukoncil skolu ke dni 30.6.2010, na urad prace jse prihlasil dne 2.9.2O1O,mam narok na zvyhodneni na dane na mesice cervenec a srpen? dekuji ilovsky


odpovídal(a): Redakce

Princip daňového bonusu

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového bonusu. Nastoupila jsem po RD do zaměstnání a odpočet na dítě uplatňuji u zaměstnavatele já (měsíčně), jelikož vydělám více než otec dítěte......ale v tom případě daňový bonus u mě činí 0,- a u otce dítěte, který je OSVČ a žije s námi ve společné domácnosti by ( v případě, že slevu bude uplatňovat on) činil cca 850,-/měsíc. Mohu prosím vědět co je pro nás výhodnější, který z rodičů by si měl slevu na dítě uplatnit. Bylo mi účetní vysvětleno, že slevu na dítě si má uplatnit ten kdo vydělává více, ale teď jsem zjistila, že existuje daňový bonus a přijde mi výhodnější, aby si slevu uplatňoval otec dítěte. Děkuji za odpověď. DH


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v jakém případě si musí zaměstnanec…

Dobrý den, v jakém případě si musí zaměstnanec udělat sám roční zúčtování daně?Domnívám se, že pokud má HPP a k tomu ještě u jiného zaměstnavatele smlouvu na DPČ či DPP, je tomu tak?? Do kdy nejpozději si musí zaměstnanec zažádat o roční zúčtování daně u zaměstnavatele. Pokud si zaměstnanec nezažádá o zúčtování musí zaměstnavatel zaměstnanci bezpodmínečně roční zúčtování provést??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřebovala bych poradit v tomto…

Dobrý den. Potřebovala bych poradit v tomto případě. 25 letý syn zaměstnankyně ukončil v červnu 2010 šestileté studium na konzervatoři. Od 2.9.2010 začal opět studovat a to bakalářský denní program na pedagogické fakultě. Jaký nárok má zaměstnankyně na daňové zvýhodnění na dítě.Za červenec a srpen a opět zase i od září 2010? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů ze zaměstnání a z OSVČ

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyúčtování daně z příjmů za rok 2009. Jsem zaměstnán na plný úvazek, k tomu provozuji podnikání formou živnostenského listu. Přestože jsem v podnikání vykázal ztrátu v řádu cca několika tis., vyšel mi pouze malý přeplatek (100 kč) na dani. Když jsem pro ilustraci vložil do automatického formuláře cca milionovou ztrátu z podnikání (příloha č. 1 v přiznání k dani) přeplatek na dani zůstal stejný - Má otázka zní: v případě zaměstnance na HPP a zároveň podnikajícího na ŽL má výše ztráty z podnikaní nějaký vliv na výši přeplatku na dani (dopustil ve výpočtu nějaké chyby) nebo nemá? Přijde mi totiž nepravděpodobné, že by třeba zmíněná milionová "ztráta" z podnikání neměla mít vliv na vrácení záloh placených zaměstnavatelem, u něhož pracuji na plný úvazek. V případě potřeby rád doplním další informace. Děkuji mockrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem student VŠ. Přes prázdniny jsem…

Dobrý den. Jsem student VŠ. Přes prázdniny jsem byl zaměstnán v průběhu třech měsíců na dohodu o provedení práce. Vydělal jsem si cca 15.000 Kč. Byla mi vyplacena čistá mzda ve výši hrubé mzdy, (nedošlo k žádné srážce). V tomto roce jsem u jiného zaměstnavatele nepracoval. V minulosti při práci na Dohodu mi byla vždy provedena srážka ze mzdy ve výši 15 %, (celkový příjem za rok byl však vyšší). Je současná situace, (žádná srážka ze mzdy), v pořádku, jak tvrdí účetní? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žádám Vás o radu: 1) nárok na…

Dobrý den, žádám Vás o radu: 1) nárok na dovolenou v roce 2010-zaměstnkyně nastoupila do fi 24.8.2010 na dobu neurčitou,ještě studuje - statní závěrečné zkoušky bude mít v říjnu 2010. Jaký bude mít narok na dovolenou v r.2010? 2) daň ze závislé činnosti - podepsala prohlášení - uplatňuje slevu na dani a slevu na studenta na základě předloženého potvrzení- forma studia prezenční. Tyto slevy jí příznám? Jak bych prováděla roční zúčtování této zaměstnankyni za rok 2010. Uplatnila bych celou nezdanitelnou částku za rok 2010, a slevu na studenta až do datumu ukončení studia ale jen za srpen až prosinec 2010? Předem Vám děkuji za odpověď. M.V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud zaměstnanec zažádá o daňové…

Dobrý den,pokud zaměstnanec zažádá o daňové zvýhodnění na dítě, tak musím mít potvrzení ze zaměstnání manželky,že neuplatňuje ona dańové zvýhodnění? Dále když třeba nastoupí prac.poměr k 15.8., může daňové zvýhodnění uplatnít i za tento měsíc?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako účetní . Stala se mi…

Dobrý den, pracuji jako účetní . Stala se mi taková nemilá věc . Při vypočítávání mezd jsem uplatnila daňový bonus na vyživované děti . A daňový bonus nám byl proplacen fin. úřadem . Zaměstnankymě tvrdila ,že manžel daňový bonus neuplatńuje, Žádala jsem potvrzení od zaměstnavatele manžela a to mi s prodlevou přišlo. A tam bylo,že manžel uplatňoval. Takže tento bonus byl vyplacen 2x . Jak mám postupovat vůči finančnímu úřadu , který nám bomus proplácel . Je jasné, že ho budeme muset vrátit. Je možné , aby dańový bonus nebyl vůbec vyplácen ? Jsou na to nějaké sankce při kontrole na FÚ ? Děkuji Duchková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, má zaměstnanec právo na daňové…

Dobrý den, má zaměstnanec právo na daňové zvýhodnění v měsících, kdy má jeho studující dítě uzavřenou DPČ(např. září - říjen 2010)a příjem vyšší než 2000,-? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pokud má zaměstnanec příjmy v zahraničí, a odvádí…

Pokud má zaměstnanec příjmy v zahraničí, a odvádí tam tamnější daň, z důvodu stálé provozovny a je zaměstnancem firmy v ČR a pobírá zde plat.Jakou metodu použiji při ročním zúčtování záloh,když jde o Rusko a Českou Republiku. Jsou 4 metody:1.)metoda úplného zápočtu,2.)metoda prostého zápočtu,3.)metoda úplného vynětí s výhradou progrese,4.)metoda úplného vynětí ze základu daně (daňové ztráty).Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnali jsme na dohodu o provedení…

Dobrý den,zaměstnali jsme na dohodu o provedení práce na 5 dní invalidního důchodce vedeného na úřadu práce. Odpracovaná mzda je 1350 Kč. Za zaměstnance musíme odvést paušální daň nebo mu můžeme dát podepsat prohlášení o zaměstnavateli a uplatnit slevu na poplatníka?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může cizí…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může cizí st. příslušník, pracující na dohodu o provedení práce, podepsat daňové prohlášení a uplatňovat tak slevu na dani? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Od 1. října 2010…

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Od 1. října 2010 budu studentkou VŠ (prezenční forma studia) a zároveň budu pracovat na částečný úvazek u jedné firmy, kde můj příjem bude činit kolem 8000 Kč. A můj dotaz vlastně zní, jestli si budou mojí rodiče smět uplatnit slevu na vyživované dítě, když studuji a zároveň si i částečně vydělávám? Jinak mi je 20 let. Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych otázečku. Letos v říjnu to…

Dobrý den, měla bych otázečku. Letos v říjnu to budou tři roky, co jsem na mateřské dovolené. Včera mi kamarádka dala otázku, zda jsem si udělala jakési odpočty daní. Koukala jsem na ní jak zjevená a proto bych se chtěla zeptat, zda mám nárok na to žádat o vrácení daní ( nevím jak přesně to napsat ) či zda nárok o to nemám, jsem -li na mateřské dovolené. Její kamarádka o to prý žádala i jako samoživitelka a dostala zpět určitou částku. Je to možné ? Děkuji za odpověď. S pozdravem Daniela


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud zaměstnanci budou mít služební…

Dobrý den,pokud zaměstnanci budou mít služební cesty do zahraničí(mimo EU),kde budou pracovat a muset odvádět tamnější daně (podléhat jejich zákonům)a poslala je tam firma,která je zaměstnává a nemají žádné jiné vedlejší příjmy.Musí si sami provést roční zúčtování daně nebo můžou požádat mzdovou účtarnu?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.