FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na odpočet na dítě. Syn studuje, není mu ještě 26-potuď v pořádku, ale od 25.10.2010 má otevřenou živnost a je osoba samostatně výdělečná. Má v tomto případě matka nebo otec nárok na odpočet na dítě, pokud má své zdanitelné příjmy. Domnívám se, že ne. Děkuji za radu. Faltysová


odpovídal(a): Redakce

Způsob zdanění příjmů ze závislé činnosti

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek na desetiměsíční dceru. Jednou týdně jezdím do zaměstnání. Za říjen 2010 jsem měla hrubou měsiční mzdu 4400kč a čistou mzdu 3032kč. Můžete mi vysvětlit proč mám tak velkou daň? Zaměstnavatel mi odpověděl, že je to v pořádku, daňové prohlášení se podepisuje prý při hrubé mzdě nad 5000kč. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Princip - daňové zvýhodnění na dítě

Zdravím, chtěl bych se zeptat ... mám pocit, že většina kalkulaček na netu nepočítá dobře pokud mám například hrubou mzdu 20000 Kč a mám čistě teoreticky pět děti sleva na dani za děti je 4835, avšak v zákoně je deklarováno, že daňové zvýhodnění za děti může být maximálně 4350, jak je tedy pak tato skutečnost možná? Dále bych se chtěl zeptat jaká je maximální výše daňového bonusu. A rozdíl mezi pracovní smlouvou a dohodou o pracovní činnosti.?? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat k prohlášení…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat k prohlášení poplatníka např.matka uplatňuje daň.zvýhodnění na dítě, musí otec dodat potvrzení z práce, že neuplatňuje toto daň.zvýhodnění na dítě nebo stačí čestné prohlášení otce, že neuplatňuje daň.zvyh.na toto dítě. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme firma která spolupracuje s…

Dobrý den, jsme firma která spolupracuje s brigádníky ma dohodu. Někteří si nevydělají ani 1.000,-- ročně. Jak je to snižší částkou než 1.000,-- ohledně 15% daně a uváděním do daňového přiznání. Ještě nutno podozknout, že je to nepravidelná činnost. Je možné že si třeba v lednu vydělá 200,-- a v srpnu 500,--. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to se…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to se slevou na poplatníka. Po rodičovské dovolené jsem se do zaměstnání vrátila 18.11. Nyní na výplatní pásce jsem si všimla, že tam sleva na poplatníka není. Je to v pořádku, nebo mám na slevu nárok. Děkuji za odpověĎ. Nika


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ,prosim o radu zamestnanec pracoval od…

Dobrý den ,prosim o radu zamestnanec pracoval od ledna- dubna ve finsku, od května do září na ÚP a od října do konce roku HPP. Musí si udělat daňové přiznání sám?


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě

Dobrý den, dcera naší zaměstnankyně přinesla potvrzení, že její dcera vykonala závěrečnou zkoušku na vysoké škole 1.4.2010. Daňové zvýhodnění na dceru jsme jí ponechali v měsíci dubnu a v květnu 2010. Od měsíce června jsme daňové zvýhodnění ukončili, postupovali jsme správně? Děkuji za odpověď Hiršová Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,pokud budu mít v…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,pokud budu mít v letošním roce odpracováno pouze 2měsíce z důvodu nemocenské/operacezlomeniny( jak se mi bude počítat vyůčtovaní daní z příjmu za letošní rok?Podle mého názoru bych měla dostat zpět určitou čast.Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem nyní na MD a pobírám rodičovský…

Dobrý den,jsem nyní na MD a pobírám rodičovský příspěvek. Ve stávajícím zaměstnání jsem podepsala daňové prohlášení, nyní jsem si našla přivýdělek k MD, mám pracovní smlouvu, jedná se o zkrácený úvazek - 30 hod. týdně, a zde po mě chtějí, abych opět podepsala daňové prohlášení. Co to pro mne znamená? Mám jej podepsat? Mzda je 8400 hrubého měsíčně. Předem díky za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se poradit paní byla po celý rok…

Dobrý den,chci se poradit paní byla po celý rok 2009 na ÚP a pracovala na DPP vydělala si 7000kč HM. Prohlášení poplatníka nepodepsala.Zřejmě měla podat daň.přiznání sama. Chce tak učinit a v tom daň.přiznání bude uplatňovat slevu na poplatníka? Asi ne,když nemá podepsané prohlášení.Může zaměstnavatel udělat nějak toto vypořádání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, musí zaměstnavatel udělat roční…

Dobrý den, musí zaměstnavatel udělat roční zúčtování daně, když si o to zaměstnanec nepožádá? A co musí zaměstnavatel udělat, pokud odváděl na FÚ daň za zaměstnance,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Žena, Ukrajinka, s trvalým pobytem v ČR vyživuje…

Žena, Ukrajinka, s trvalým pobytem v ČR vyživuje dvě děti žijící u prarodičů na Ukrajině. Žena je zaměstnána u českého zaměstnavatele.V české republice se zdržuje v roce 2010 víc než 183 dnů.a její veškeré příjmy pocházejí pouze ze zdrojů na území ČR. Má tato žena nárok na daňové zvýhodnění na děti, které na Ukrajině navštěvují školy? (Dětem je 15 a 17 let) Pokud ano, lze daňové zvýhodnění uplatnit měsíčně u zaměstnavatele nebo až v daňovém přiznání po skončení roku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, musí zaměstnanavatel udělat…

Dobrý den, musí zaměstnanavatel udělat zaměstnancům roční zúčtování daně, když si zaměstnanci nepožádají? A jak je to,když zaměstnavatel odvádí na FÚ zálohovou daň za zaměstnance.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyni byl vydán posudek o…

Dobrý den, zaměstnankyni byl vydán posudek o invaliditě, vznik invalidity je 25.2.2010 - I.stupeń, posouzení zdravotního stavu OSSZ bylo 16.8., dosud nepobírá žádný důchod. Lze uplatnit slevu 210,- u paní? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, uvádí se v prohlášení poplatníka i…

Dobrý den, uvádí se v prohlášení poplatníka i změna trvalého bydliště? pokud ano,tak v jaké části,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den,musím nechávat podepisovat Prohlášení poplatníka daně z příjmů FO opakovaně při každém vzniku pracovního poměru v jednom roce?Jedná se mi o studenta,který pro jednu firmu má např.uzavřenou napřed Dohodu o provedení práce např.od 1.7.do 31.7.,kdy k 1.7. podepíše prohlášení,dále má od 1.8. do 30.8.uzavřen pracovní poměr (protože již vyčerpal 150 hodin na DPP).Musí i na tento druhý pracovní vztah znovu podepsat Prohlášení?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jak postupovat v případě,když…

Dobrý den,jak postupovat v případě,když zaměstnanec (smlouva na DPČ)nevydělá více jak 2tis.Kč hrubého,smlouvu na DPČ ma uzavřenou do konce roku 2010,ma podepsané prohlášení a od 15.října bude mít HPP u jiného zaměstnavatele,musí mi v prohlášení poplatníka podepsat,že už nebude uplatňovat slevu na dani od 15.10.? Jak má postupovat mzdová účetní,bude náležet ještě sleva na dani za měsíc říjen od 1-15.10? Domnívám se,že ne,zaměstnanec si potom podá daňové přiznání,kde si slevu na dani vyúčtuje.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Cizinec (EU) má od…

Dobrý den, prosím o radu. Cizinec (EU) má od úřadu práce pracovní povolení, uzavřenou pracovní smlouvu na dobu pracovního povoleni, trvalý pobyt zatím nemá, pouze potvrzení o zajištění ubytování. Má nárok na slevu na poplatníka? Děkuji. Walterová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu uplatnit našemu zaměstnanci slevu na dani - na studenta, pokud zde už několik let pracuje a nyní začal dálkově studovat vysokou školu. Děkuji za odpověď