FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud zaměstnanci nebyly vyplacenu do…

Dobrý den,pokud zaměstnanci nebyly vyplacenu do 31.1.2011 mzdy za 2010.Jak postupovat při vyplnění Potvrzení o zdanitelných příjmech?Pokud mu byla vyplacená část jedné mzdy,jak jí rozčlenit na vyplacenou hrubou mzdu a nevyplacenou hrubou mzdu.Do řádku 2 příjmy vyplacené do 31.ledna,jsou to příjmy včetně soc.,zp.,daň za zaměstnance tedy hrubá mzda. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jeden z mých klientů je z Anglie a od…

Dobrý den, jeden z mých klientů je z Anglie a od 25.8.10 je zaměstnán v Praze na britském velvyslanectví (jedná se tedy o příjmy zaměstnanců zahraničních zastupitelských úřadů v tuzemsku). Zaměstnavatel za něho odvádí sociální a zdravotní pojištění. Daň odvádí zaměstnanec. Tento zaměstnanec mě požádal o podání přiznání k dani příjmů za rok 2010. Není mi moc jasné, zda vůbec má podávat přiznání k DPFO za rok 2010 v ČR, když zde neodpracoval v roce 2010 183 dní. Dále nevím, zda by měl v ČR nárok na slevu na poplatník a nepracující manželku, když do srpna 2010 byl zaměstnancem v Anglii, tudíž 90 % příjmů nepochází z ČR. Za odbornou radu moc děkuji!



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych pár otázek ohledně…

Dobrý den, měla bych pár otázek ohledně ročního zúčtování. Zaměstnanec si dva roky uplatňoval odečet z titulu zaplaceného pojistného na své soukromé životní pojištění. Poté si jej zrušil, ale jelikož nebyl stav jeho kapitálové hotnoty kladný, žádné odkupné mu nebylo vyplaceno. Můžu mu provést letos roční zúčtování nebo si bude muset podat daňové přiznání a dodatečně dodanit uplatněné příspěvky? Zaměstnanec v 1. invalidním stupni byl od května 2009 na Pracovním úřadě a do naší společnosti nastoupil 8. 2. 2010. Podepal Prohlášení od února 2010 (Sleva na poplatníka + sleva na dani 1. invalid. stupeň). V případě, že požádá o roční zúčtování, mám mu započíst pouze 11 x 210,-- Kč? Děkuji a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! V září 2010 jsem nastoupila do…

Dobrý den! V září 2010 jsem nastoupila do zaměstnání. Můj výdělek 9-12/2010 + podpora v nezaměstnanosti 4-8/2010 nepřesáhly částku 68.000,-Kč. Může si můj manžel na mě ve svém zaměstnání uplatnit slevu na manželku? V případě, že ano, mohu i já si nechat zároveň ve svém zaměstnání udělat roční zúčtování záloh na daň za rok 2010. (Upřesňuji, že 1-3/2010 jsem pobírala rodičovský příspěvek, ale ten se do příjmu prý nepočítá.) Děkuji za odpověď. Daniela Zůbková


odpovídal(a): Redakce

Prosím o vyjádření k postupu zaměstnavatele,který…

Prosím o vyjádření k postupu zaměstnavatele,který zaměstnanci odmítl vydat ( nechat vyplnit a podepsat ) Prohlášení k dani z důvodu, že jde jen o dohodu o provedení práce. Tomuto zaměstnavateli bylo současně známo,že dotyčný zaměstnanec jiné příjmy, zaměstnání ani práci na dohody v daném období neměl a jeho výdělek byl tedy jediným příjmem ze závislé činnosti, kde mohl uplatnit slevu na dani. Postupoval zaměstnavatel správně a jakým způsobem zaměstnanec může uplatnit své právo, když mu zaměstnavatel nechce vyhovět popř. tvrdí něco jiného?Děkuji za odpověď DŘ


odpovídal(a): Redakce

Prosím, starobní důchodce má jediný příjem-odměna…

Prosím, starobní důchodce má jediný příjem-odměna jednatele s.r.o.. Musí podávat daňové přiznání nebo může s.r.o. provést roční zúčtování, příp.neprovádět nic, pokud nezažádá? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu,jak počítat mzdu u…

Dobrý den, prosím o radu,jak počítat mzdu u souběžného pracovního poměru? Dva různí zaměstnavatelé.U Souběžného odvedu sociální, zdravotní pojištění i daň z příjmu (bez slevy na popolatníka), stejně jako u hlavního prac. poměru? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak mám provést…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak mám provést roční zúčtování daně z příjmu. Jsem úplný laik, tuto práci jsem „zdědila“ po kolegyňce, která šla na mateřskou. Tak prosím o shovívavost a radu, abych něco nevyvedla špatně. Zkusím popsat situaci u jednoho pracovníka: Dne 28.4.2010-31.12.2010 jsme přijali pracovníka na dohodu o provedení práce. V dubnu pobíral HM 2000,-Kč z toho srážková daň činila 300,-Kč = čistá 1700,-Kč. Od května si podepsal prohlášení a tudíž uplatňuji odpočitatelnou položku na pracovníka. Od května do listopadu pobíral každý měsíc HM 2000,- Kč, tudíž čistá je opět 2000,- Kč. V prosinci má na dohodu HM 2000,- Kč, srážkovou daň 193,- = ČM 1097,-Kč. Tady jsem slevu neuplatňovala, poněvadž jsme tohoto pracovníka vzali od 20.12.2010 na hlavní pracovní poměr – odpočitatelnou položku má uplatněnou zde. Tady HM činila 13 722,- Kč. Ještě jsem zapomněla dodat, že v lednu byl zaměstnán u jiného zaměstnavatele a od února je veden na Úřadu práce do 19.12.2010. Chtěla jsem se zeptat, zda mám počítat do ročního zúčtování i příjem na dohody, to znamená od května do listopadu? Příjem na dohodu duben a prosinec tam asi uvádět nesmím, jelikož byla provedena srážková daň? Takže provedu : příjem od jiného zaměstnavatele + dohody /květen-listopad/ + příjem z hlavní činnosti? Mám to tak správně? Pokud ne, prosím o vysvětlení jak to mám provést. Ještě zaměstnáváme starobního důchodce na dohodu o provedení práce, také má uplatněnou odpočitatelnou položku na pracovníka. Mohu mu také provést roční zúčtování??? Pokud ano, tak musím uvést i kolik má příjem z důchodu? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na "vracení daně"…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na "vracení daně" za předchozí rok. Od 1.1.2010 do 16.3.2010 jsem byla vedena na ÚP. Od 17.3. do 25.5. pak zaměstnaná, od 26.5. do 15.8. v evidenci ÚP, od 16.8. do 27.9. zaměstnaná a od 28.9. do 31.12. vedená na ÚP. Z ÚP jsem ani jednou nepobírala dávky v nezaměstnanosti, jelikož jsem od dob studií zatím neodpracovala rok, takže nárok na dávku mi zaniká. Mám v tomto případě nárok na nějaké vracení daně? A pokud ano, co mám prosím udělat? V této oblasti jsem nováček. Děkuji, Krupková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, budu do konce března na mateřské…

Dobrý den, budu do konce března na mateřské dovolené a potom by měl na rodičovskou dovolenou nastoupit manžel. Zůstala mi dovolená z roku 2010 a manželovi zůstane z roku 2011 (část). Do kdy si musím dovolenou vybrat já a kdy můj manžel? Dále bych si ráda odečetla z daní vyživovaného manžela (nevydělá si za rok 2011 68tisíc korun). Jak to mám udělat- až v roce 2012 v daňovém přiznání za celý rok nebo si mohu každý měsíc odečíst jeho 2070Kč? děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na podání ročního…

Dobrý den, chci se zeptat na podání ročního zúčtování daní. Letos v srpnu jsem nastoupila do zaměstnání, do té doby jsem byla student a při tom jsem měla brigádu. Zaměstnavatel nás informoval, že máme doložit potvrzení o zdanitelných příjmech od předchozích zaměstnavatelů za tento rok a potvrzení o studiu, pokud jsme byli studenti v tomto roce. Chci se zeptat, zda se do ročního zúčtování uplatňuje příjem i z brigády a pokud ano, tak od jaké výše. Slyšela jsem, že by to mělo být až od 5000 Kč hrubé mzdy měsíčně, je to pravda?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do kdy se musí nejpozději odevzdat…

Dobrý den, do kdy se musí nejpozději odevzdat vyúčtování ze závislé činnosti za zaměstnance na FÚ, pokud si zaměstnanec nepožádá, nemusím dělat roční vyúčtování daně?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovala jsem od 1.1. do 30.4. Na…

Dobrý den, pracovala jsem od 1.1. do 30.4. Na tyto měsíce jsem měla podepsané prohlášení. Z potvrzení o zdan.příjmech mám výdělek spolu s odstupným 120075 Kč, povinné pojistné 20225 Kč, tj. základ daně 140300 Kč. Skutečnou sraženou zálohu na daň mám 12780 Kč. Od 1.5. do konce roku jsem byla vedena na úřadu práce. Z mého výdělku by daň činila 21045 Kč. Mohu uplatnit slevu na poplatníka za celý rok nebo jen za 4 měsíce, na které mám podepsané prohlášení? Pokud na celý rok tzn. 24840 Kč, znamená to, že mi bude vrácena celá daň 12780 Kč ? A ještě poslední otázka – Do jakého řádku napíšu slevu na poplatníka, do řádku č.64 a zadám buď 4 nebo 12 měsíců a částku tomu odpovídající ? Moc děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jako student příležitostně pracuji na…

Dobrý den,jako student příležitostně pracuji na dohodu o provedení práce s čistým příjmem do 5000 Kc/měs.Zaměstnavatel za mě odvádí srážkovou daň.Nelze údajně v tomto případě podepsat prohlášení poplatníka k dani,ani tím pádem žádat o vyúčtování daně.Je pro mě snad i tato varianta výhodná,neboť se v tomto případě neodvádí zdravotní a sociální pojištění.Skutečně nemohu žádat o vyúčtování daně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud zaměstnavatel odvádí na Finanční…

Dobrý den,pokud zaměstnavatel odvádí na Finanční úřad daň za zaměstnance,vyplývá u zaměstnavatele nějaká povinnost vůči Finančnímu úřadu? Musí udělat nějaké vyúčtování? Pokud ano,tak prosím do kdy a čeho se týká,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň, Som Slovák a od decembra pracujem v…

Dobrý deň, Som Slovák a od decembra pracujem v ČR. Som držiteľom preukazu ZTP-S(s pruvodcem, česká verzia je ZTP-P) a mám aj priznaný čiastočný invalidný dôchodok. Podľa vašeho kalkulátoru čistej mzdy by som mal mať menšie odvody zo mzdy. Zamestnávateľ mi však povedal, že za mňa budú odvádzať štandardné odvody zo mzdy akoby som nemal ZTP ani dôchodok a ten odvodový rozdiel si mám uplatniť na Slovensku v daňovom priznaní. Chcem sa spýtať, ako tomu mám rozumieť, pretože moje odvody zo mzdy predsa idú do ČR a nie na Slovensko? Je zvláštne, že úľavy za ZTP a dôchodok by mala preplácať SR. Poraďte prosím. Ďakujem za odpoveď. Tomáš


odpovídal(a): Redakce

prosím o radu, pokud má zaměstnanec hlavní…

prosím o radu, pokud má zaměstnanec hlavní pracovní poměr a vydělá si jako příležitostnou činnost částku do 20.000,- Kč, mohu mu udělat roční zúčtování? Nebo se to posuzuje podle určitého paragrafu, že člověk, který má závislou činnost, si může vydělat navíc jenom do 6.000, pokud je to víc, musí si sám podávat daňové přiznání. Setkávám se s tímto poprvé, chtěla bych mí jasno, moc děkuji. M.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem studentkou. O těchto prázdninách…

Dobrý den. Jsem studentkou. O těchto prázdninách jsem měla brigádu na DPP, podepsala jsem "růžové prohlášení"(nejsem si jistá, zda pouze na tyto dva měsíce). Celkově jsem si vydělala přes 20tisíc. Nyní jsem měla jednorázovou brigádu, kde si vydělám přibližne 4tisíce. Opět jsem podepsala "růžové prohlášení". Chtěla jsem se zeptat, jaké povinnosti z tohoto pro mě vyplývají, aby vše bylo v pořádku. Případně, jak napravit dvě omylem podepsaná růžová prohlášení. Velice děkuji za Vaši pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na DPČ, hrubá mzda 5000,- Kč…

Dobrý den, pracuji na DPČ, hrubá mzda 5000,- Kč na výplatní pásce mám srážkovou daň, ještě pracuji jinde, tam jsem podepsala růžové prohlášení. Bratr pracuje u stejného zaměstnavatele DPČ hrubá mzda 5000,- Kč, je student (přinesl potvrzení) a podepsal růžové prohlášení zde - na výplatní pásce má zálohovou daň, je to tak v pořádku? Děkujeme za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud si zaměstnanec nepožádá o roční…

Dobrý den,pokud si zaměstnanec nepožádá o roční zúčtování daně, tak ho zaměstnavatel nemusí provést?? A jak postupovat když odvádí daň ze mzdy za zaměstnance na Finanční úřad, děkuji