FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnávám zaměstnance, který je…

Dobrý den. Zaměstnávám zaměstnance, který je částěčně invalidní důchodce a pobírá rentu z šachty, kde má podepsané prohlášení poplatníka k dani. U naší firmy má měsíční mzdu 5000 Kč hrubého. Musíme za něj odvádět srážkovou daň? Prohlášení podepsané nemá a každý rok děláme daňové přiznání, ve kterém má uvedeny oba dva příjmy. Pokud se daň odvádět musí nebylo by lepší, abychom mu dali 5010 Kč hrubého a odváděli zálohy na daň? Děkuji za odpověď Aneta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může mi poradit, jak napravit chybu.…

Dobrý den, může mi poradit, jak napravit chybu. V lednu jsem zaměstnanci zapomněla uplatnit slevu na poplatníka a na děti, což v jeho případě dělá dost peněz. Na FÚ jsem odvedla vyšší daň. Je možné zaměstnanci doplatit tento rozdíl a příští měsíc na FÚ odvést nižší zálohu ze záv. činnosti? Popř. jiné řešení než roční zúčtování. Děkuji. Musilová



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.2.2011 nastoupil nový…

Dobrý den, od 1.2.2011 nastoupil nový zaměstnanec. V loňském roce byl zaměstnán do 31.5. a poté byl nezaměstnaný do 31.1.2011. Chtěl by provést roční vyúčtování daně za 2010, může toto vyúčtování provést nová firma kam nastoupil až 1.2.2011 nebo si musí toto vyúčtování provést zaměstananec sám. Děkuji O.B.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o objasnění termínů u ročního…

Dobrý den, prosím o objasnění termínů u ročního vyúčtování záloh na daň fyz.os. Vím, že přeplatky musí být zaměstnancům zúčtovány nejpozději v březnové výplatě, do kdy ale musí být provedeno roční zúčtování v úč. programu? Do kdy se zasílá vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze záv.čin. na FÚ? Měli jsme loni poprvé zaměstnance na DPP, měl příjmy do 5.000,- takže jsme danili srážkovou daní. Musíme tedy podat na FÚ Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně a do přílohy počet zaměstnanců u Vyúčtování daně z příjmů FO ze záv. čin. se tento zaměstnanec neuvádí? Jaké jsou povinné přílohy k Vyúčtování daně z příjmů FO..... a Vyúčtování daně vybírané srážkou.......? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám otázečku. Náše bývalá pracovnice…

Dobrý den, mám otázečku. Náše bývalá pracovnice u nás pracovala od 1-10/2010, od listopadu do prosince 2010 byla v evidenci Úřadu práce. Nyní uplatňuje roční zúčtování za rok 2010. Jelikož uplatňuje i daňové zvýhodnění na syna studenta, můžu jí toto daň.zvýhodnění dát i za listopad i prosinec 2010 (11604)? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Náš zaměstnanec v loňském roce utrpěl…

Dobrý den. Náš zaměstnanec v loňském roce utrpěl úraz na chodníku a obdržel od pojišťovny města náhradu škody 30.000,- kč.Ještě v roce 2010) Tato částka obsahovala náhradu ztáty výdělku po dobu pracovní neschopnosti ve výši 17.000,-kč a zbytek bylo bolestné.Teprve nyní mi zaměstnanec přinesl potvrzení o proplacení této částky a upozornění, že náhrada ztráty výdělku je jeho hrubý příjem, který má být zdaněn za rok 2010. Prosím o radu, jak dodatečně zdanit tento jeho příjem a jak vypočítat zdravotní a sociální pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den,jsme na MD,pobírám rodič.příspěvek.Pracuji na DPP (5000 HM), to je můj jediný příjem. Mám nárok podepsat prohlášení?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,bývalý zaměstnanec měl hrubé příjmy 1.…

Dobrý den,bývalý zaměstnanec měl hrubé příjmy 1.-4.2010 34632Kč,po zbytek roku byl na PÚ. Má 3 děti, chce si udělat vyúčt.daně, podle mě mu ale daňové bonusy nevyplatí, protože měl malé příjmy nebo se podpora do těchto příjmů počítá? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, v roce 2010 jsem pracoval u dvou…

Dobry den, v roce 2010 jsem pracoval u dvou zamestnavatelu na dohodu o provedeni prace(DPP). U jednoho zamestnavatele jsem pracoval kazdy mesic (vydelek do 5 tisic) a u druheho jen v srpnu(nad 5 tisic) a zari(do 5tisic). Oba zamestnavatele za me odvadeli 15% dan. DP sem nepodepsal ani u jednoho. Mam narok na nejake vraceni penez? Nebo mam povinnost udelat danove priznani?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda příjmy z…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda příjmy z evidence úřadu práce podpora v nezaměstnanosti,podpora při rekvalifikaci a výplata nemoc. dávek z OSSZ patří mezi osvobozené příjmy. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Pracuji na Obecním úřadu jako neuvolněný…

Pracuji na Obecním úřadu jako neuvolněný místostarosta. Jsem důchodce - důchod cca 9.000,-- měsíčně. Za práci na OÚ pobírám odměnu 2.000,-- hrubého měsíčně. Jak je tato odměna zdaněna?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím mám dotaz Jsem starobní…

Dobrý den,prosím mám dotaz Jsem starobní důchodce,v roce 2010 jsem od 1.6.2010 do 30.10.2010 pracovala,smlouvu jsem měla na dobu určitou,prohlášení podepsané. Mám nárok na celoroční vyúčtování daní(nikde jinde jsem nepracovala) a jaké doklady musím předložit,kromě podpisu,že žádám o celoroční vyúčtování. Musím doložit výši mého důchodu,nebo potvrzení o přiznání starobního důchodu? Děkuji,přeji hezký den Lenka Kratochvílová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v loňském roce jsme uzavřeli Dohodu…

Dobrý den, v loňském roce jsme uzavřeli Dohodu o provedení práce se starob. důchodcem z Rakouska, měl zúčtovánu mzdu pouze v jednom měsící, byla odvedena zálohová daň, NEPODEPSAL PROHLÁŠENÍ. Z hlediska vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti, je brán jako daňový nerezident? Mám ho uvést na přílohu č.2 Přehled souhrnných údajů? Pokud ano, do přehledu uvedu jen jeho, nebo i ostatní zaměstnance? Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Děti druhého z manželů

Dobrý den, prosím o vysvětlení. Bratr žije s přítelkyní ve společné domácnosti Přítelkyně je na rodičáku a má 2 děti. V červenci se s ní oženil. Má nárok na odpočet dětí za celou dobu soužití nebo jen od doby svatby. Děti nejsou jeho, ale mají společné přijmení. Jejich otec si odpočet na děti neuplatňuje. Děkuji H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může manžel zažádat o roční zúčt. daní u svého zaměstnavatele nebo si musí podat daň. přiznání, když měl celý rok příjmy ze zaměstnání, zároveň od pojišťovny obdržel náhradu za ztrátu na výdělku za prac. úraz a bolestné (od pojišťovny mu přišlo potvrzení o zdanit. příjmech, ale bez bolestného) a taky měl příjem z práce na dohodu, kde mu byla odměna zdaněna srážkovou daní. A jestli si musí podat daňové přiznání, tak bych se ještě ráda zeptala, jestli se do zdanitelných příjmu započítáva i bolestné a odměna z dohody, která byla zdaněna srážkovou daní. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Pokud nebyla…

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Pokud nebyla vyplacena mzda za 12/2010 do 31.1.2011 musím ji v řádcích potvrzení o příjmech i s ppojistným odečíst. Ale co s daňovým bonusem. Jak vyplnit řádek 13. potvrzení, vč. za 12/2010 nebo jen ty skutečně vyplacené?? Prosím o radu a pokyn kde bych to našla v D-300 to nevidím. Díky moc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od ledna do 17. prosince 2010 jsem…

Dobrý den, od ledna do 17. prosince 2010 jsem byla zaměstnaná u firmy XY, poté pracovní poměr skončil dohodou a od té doby jsem v evidenci úřadu práce. Můžu požádat o roční zúčtování svého bývalého zaměstnavatele nebo si musím podat, pokud chci, přiznání sama? A je potřeba nějak pro zaměstnavatele případně dokládát to, že jsem nikde nepracovala, ale byla na úřadu práce? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám udělat roční zúčtování brigádníkům(studentům), kteří o prázdninách pracovali na DPP- podepsali růž.prohlášení(slevu na poplatníka+ studenta) a jejich daň byla 0.Jak je to s důchodcema, kteří pracují na DPP - podepsali růž.prohlášení(slevu na poplatníka) a jejich daň je 0. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli mám udělat roč.zúčt.zaměstnanci, který náhle zemřel v lednu. Měl podepsané prohlášení (slevu na popl. na rok 2010), ale nezažádal o roč.zúčtování.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec si během roku uplatňoval…

Dobrý den,zaměstnanec si během roku uplatňoval daň.zvýhodnění na 2 děti. Nyní mi oznámil,že je od 4.2010 rozvedený-jedno dítě žije s ním, druhé s matkou.Při ročním vyúčtování mu nejspíš vyjde nedoplatek-když mu jedno dítě zpětně neuplatním. Co s tím? Díky


odpovídal(a): Redakce

Jsou občané Slovenské rupubliky povinni podávat…

Jsou občané Slovenské rupubliky povinni podávat daňová přiznání na Slovensku i když mají v Česku většinu příjmu?