FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

na potvrzení o zaplaceném ŽP jsem vyplnil datum…

na potvrzení o zaplaceném ŽP jsem vyplnil datum 17.3.2011. Mzdová účetní mi nechce provést roční předanění a řekla mi, že si musím podat přiznání k dani sám osobně. Postupovala správně ? Mohu na potvrzení od CSOB škrtat nebo přepisovat datum, které jsem sám dopsal ? Postihla by daňová kontrola mzdovou účetní finančně v tomto případě ? Děkuji za odpověď. M.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Pozustali naseho zemreleho koplegy…

Dobry den, Pozustali naseho zemreleho koplegy pozadali o zuctovani jeho dani za rok 2010. Muzete mi prosim pomoci s tim, zda bude mit zamestnanec narok na slevu poplatnika ( 2 070,-Kc/mesic) za cely rok nebo pouze za mesice, kdy zil? Za odpoved dekuji, Kamila Hachova



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chci se zeptat, zda má student, který…

Dobrý den. Chci se zeptat, zda má student, který na rok přerušil vysokoškolské studium povinnost podat daňové přiznání, když pracoval na DPP a DPČ. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat. 19 ledna letošního…

Dobrý den, chci se zeptat. 19 ledna letošního roku se mi narodil druhý syn. Mohu uplatňovat daňové zvýhodnění na 2 děti již za měsíc leden? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jeden zaměstnanec, kterému dělám mzdy…

Dobrý den, jeden zaměstnanec, kterému dělám mzdy má syna na studiu v zahraničí, ale jeho mateřskou školou je stále škola v ČR. Teď ale přišel s tím, že by syn chtěl studovat v zahraničí a jeho mateřskou školou by byla právě zahraniční univerzita. Jak to bude s daňovým zvýhodněním na dítě? Jedná se o studium v Německu. Díky moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto…

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto dotazem. Od 1. dubna 2011 nastupuji do práce na hlavní pracovní poměr, ale zároveň jsem stále studentem VŠ (prezenční forma studia), i když už v letním semestru do školy chodit nebudu a na konci toho letního semestru se z VŠ odhlásím, abych už nebyl oficiálně studentem. A ptám se, budu moci uplatnit do konce letního semestru 2011 slevu na studenta? Musím tedy zaměstnavateli doručit potvrzení o studiu? Nebo si už nemůžu uplatnit slevu na studenta, když do školy fyzicky chodit nebudu? V indexu nemám ukončené studium, stále jsem evidovaný jako student, ale fyzicky do školy chodit nebudu, protože budu pracovat na HPP. Předem děkuji za odpověď. Přeji hezký zbytek dne. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat, kde v daň…

Dobrý den chtěla bych se zeptat, kde v daň.přiznání se promítne náhrada za ztrátu na výdělku po dobu prac.neschop.-pracovní úraz vyplacený od kooperativy. Zda příloha 2 ostatní příjmy řádek 209. nebo jinde. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Vyhotovila jsem žádost na doplatek na…

Dobrý den. Vyhotovila jsem žádost na doplatek na daňových bonusech a zajímalo by mě jaké datum uvedu v řádku č. 4. Je to den kdy se vyplácí mzda např. 10.3.2010 a kdy FÚ je povinnen nám poslat na účet je to do 30 dnů? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam zamestnance, ktery ma trvaly…

Dobry den, mam zamestnance, ktery ma trvaly pobyt na slovensku, ale ˇžije v čr, kde také po celou dobu pracoval a pobíral pouze příjmy od zaměstnavatelů v ČR za 2010. Uplatnuje si úroky z hypotéky na byt. uverova smlouva je psana na nej a jeho manželku, která tam má trvalý pobyt. dodal mi i čestné prohlášení, že manželka neuplatňuje úroky a výpis z katastru. Můžu tomuto zaměstnanci udelat roční zůčtování ? dekuj za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Může si poplatník uplatnit slevu na…

Dobrý den. Může si poplatník uplatnit slevu na manželku za 12 měsíců, když manželka pobírala od září starobní důchod? Podmínka limitu 68 tis i společná domácnost splněna. Díky.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka VŠ(růžové prohlášení…

Dobrý den, jsem studentka VŠ(růžové prohlášení nemám na DPP podepsané), mám podepsanou dohodu o provedení práce a ráda bych ještě další práci, chci vědět, jak to bude v případě podepsání dohody o pracovní činnosti či pracovní smlouvy na částečný úvazek, zda budu muset odvádět daně i za DPP či se to nekryje s dalším pracovním vztahem. Děkuji. Nábělková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda příjem…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda příjem vyplacený zaměstanci od kooperativy za pracovní úraz patří mezi osvobozené příjmy nebo se musí uvádět do daňového přiznání. Zaměstnanec si podává daňové přiznání na FÚ sám. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vedu DE a od ledna zpracovávám mzdu…

Dobrý den, vedu DE a od ledna zpracovávám mzdu zaměstnanci. Vyšel mi na vyúčtování mezd daňový bonus 837,-Kč. Tento vyplácím zaměstnanci, nebo ho mám odeslat FÚ? (Základ/daň před slevou 13936,-, sleva na dani zam.+dítě 1970,-,130,-, daň po slevě/bonus 837,-Kč). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu provést roční zúčtování daně…

Dobrý den, mohu provést roční zúčtování daně zaměstnanci, který nastoupil v říjnu roku 2010 a od předchozího zaměstnavatele má potvrzení na mzdu, kterou mu zaměstnavatel sice zúčtoval, ale nevyplatil, a na potvrzení uvedeny sražené zálohy na daň z nevyplacených mezd. Část mezd mu doplatil Úřad práce, část stále vymáhá na bývalém zaměstnavateli Pokud lze zúčtování provést, započítávají se i příjmy nevyplacené? Díky


odpovídal(a): Redakce

Zdravím. Manžel uplatňuje slevu na dani na dítě …

Zdravím. Manžel uplatňuje slevu na dani na dítě (967 Kč). Měsíčně tak platí zálohu na daň jen 1000 Kč. Ve vyúčtování daní 2010 bude uplatňovat slevu i na manželku (pobírám rod.příspěvek). Tuto slevu může uplatnit jen ze zaplacených daní? Takže by bylo výhodnější uplatnit slevu na dítě až v ročním vyúčtování jako daňový bonus?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu - v r-2010 jsem pracoval jako…

Prosím o radu - v r-2010 jsem pracoval jako důchodce na ŽL,ale v měsíci lednu 2010 jsem si vydělal 17.000,- hrubého na dohodu o činnosti - z této částky za mne zaměstnavatel odvedl daň ve výši 2.500,- Kč mám tento příjem uvádět do daňového přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, velice Vám děkuji za…

Dobrý den paní Sedláčková, velice Vám děkuji za srozumitelnou opověděď na můj předchozí dotaz. Měl bych ještě jednu upřesňující otázku. Vzhledem k tomu, že srážková daň a daň z HPP je ve stejné výši 15%, tak z pohledu čistého zisku pro mně je to stejné, když se to daní současně s příjmem z HPP, a nebo když DPP budu dělat u jiného zaměstnavatele, který mi to strhne srážkově? Pochopil jsem to správně? Ještě jednou děkuji, Dan Slabý Původní dotaz i s odpovědí přikládám: "Dotaz: Dobrý den, mohu Vás poprosit o radu, kdy jsem zaměstnán na HPP u firmy, kde bych si mohl nyní přivydělávat úklidem. Je možné to udělat na DPP s tím, že by smlouva zněla na celý rok s limitem do 150 hodin? Paní jednatelka se obává, že by finanční úřad toto nevzal, že když je to na celý rok, tak je potřeba již smlouva na vedlejší PP. Pokud by šlo na DPP, tak se to pak daní srážkou bez sociálního a zdravotního a k platu z HPP se to již nepřičítá? Daňové si dělám sám, takže tam už bych to pak neuváděl? Předem Vám děkuji za ochotu a s pozdravem, Dan Slabý Praha Odpověď: Dobrý den, ano. Jedná-li se o jiný druh práce, než je práce na HPP, tak můžete mít uzavřenou DPP. Z odměny z DPP se pojistné neodvádí. Základ daně pak bude superhrubá mzda plus odměna z DPP, kdy až tento součet zaokrouhlíte, vypočítáte zálohu na daň a uplatníte si jen jednu slevu na dani na poplatníka. Odměna z DPP se tedy nedaní zvlášť srážkovou daní, ale navyšuje základ daně pro výpočet zálohy na daň. Tím je také dané, že odměna z DPP bude součástí příjmů ze závislé činnosti dle § 6 zákona o daních z příjmů a bude v daňovém přiznání."


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na "vracení daně"…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na "vracení daně" za předchozí rok. Od 1.1.2010 do 5.5..2010 jsem byla vedena na ÚP. Od 6.5.2010 jsem nastoupila do zaměstnání. Ve mzdě za měsíc květen jsem pak neměla uvednou slevu na dani (2070,-) jelikož jsem prý neodpracovala celý měsíc a bude mi to prý vráceno v ročním účtování.. Mám tedy nějaký nárok na vrácení této daně a co mám prosím udělat? Dále bych se chtěla informovat, jak je to s vrácením daní za to období, ve kterém jsem byla evidována na ÚP a pobírala podporu v nezaměstnanosti. Náleží mi tedy nárok na vrácení daně i za toto období? V současné době jsem zaměstnaná, ale již u jiného zaměstnavatela, kam jsem přešla v plynulé návaznosti (bez evid. na ÚP)...V této oblasti nemám, žádné zkušenosti. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli si můžu…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli si můžu u Dohody o provedení práce odečíst daňovou slevu na dítě. Byla jsem na mateřské a pracovala jsem na DPP.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zaokrouhlení základu daně

Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda od roku 2011 pořád platí, že se u poplatníka, který nepodepsal prohlášení u příjmů nad 5000 Kč odvádí záloha nebo se tato hranice změnila.Dále bych se chtěl zeptat,jakým způsobem se zaokrouhluje základ daně případně vypočtená záloha či srážková daň. Např. pro základ daně 3019 Kč nebo 846 Kč - nebylo podepsáno prohlášení. Děkuji za odpověď