FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU

odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec obdržel z FKSP "bezúročnou návratnou…

Zaměstnanec obdržel z FKSP "bezúročnou návratnou sociální půjčku" ve výši Kč 20.000. Pravidelně mu budou strhávány z platu splátky. Jak je to prosím s daní v tomto případě? (Žadatel půjčku použije na zaplacení dluhu, ale o účelu půjčky ve smlouvě není zmínka.) Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na…

Dobrý den, dovoluji se Vás zeptat na problematiku vyplnění prohlášení poplatníka daně z příjmů FO. Od 1. 4. 2011 do 30. 4. 2011 jsem pracoval u zaměstnavatele do DPP, kde jsem podepsal prohlášení poplatníka a od 1. 6. 2011 jsem zaměstnaný u jiného zaměstnavatele, taktéž na dohodu o provedení práce. Nevím, zda-li můžu použít prohlášení poplatníka, které jsem podepsal u prvního zaměstnavatele a v tom pokračovat u nového zaměstnavatele? Nebo u nového zaměstnavatele bude sepsáno nové prohlášení poplatníka? Předem Vám děkuji za odpověď, S pozdravem a přáním hezkého dne, Martin Janeček



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci. Od ledna jsem si…

Dobrý den, prosím o informaci. Od ledna jsem si zažádala o daňové zvýhodnění na dítě u svého zaměstnavatele.Byla jsem déle nemocná, a až nyní jsem zjistila, že v pásce není tato sleva uvedena. Vzhledem k mé 5 měsíční PN nevím, jestli by nebylo lepší, aby si toto zvýhodnění uplatnil manžel,rozhoduje při tom výše příjmů?, nerada bych, abychom o tyto peníze za 5 měsíců přišli, můžete mi prosím poradit, jestli uplatnit u toho, kdo má vyšší, měsíční či roční příjem?Nebo příjem nemá vliv.Nebudu mít za 5 měsíců příjem, ale nemocenské dávky. Děkuji, pěkný den Strnadová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jako zaměstnavatel se chystám prvně…

Dobrý den, jako zaměstnavatel se chystám prvně sepsat Dohodu o provedení práce. Vyplacený příjem bude vyšší jak 5000 a daná osoba u nás nebude podepisovat Prohlášení k dani (pracuje jinde na HPP). Můj dotaz: kam mám odvést 15% zálohovou daň - na FU dle sídla firmy nebo dle bydliště pracovníka? Musím na FU podávat nějaký formulář - vyúčtování zálohové daně? Měsíčně nebo 1x ročně? Budu muset pracovníkovi vystavit nějaké potvrzení o výši výdělku a odvedené dani? Velmi děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, od jaké výše…

Dobrý den, chci se zeptat, od jaké výše výdělku se provádí roční zúčtování? Děkuji předem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,Česká firma se sídlem v ČR zaměstnává…

Dobrý den,Česká firma se sídlem v ČR zaměstnává Slováka s trvalým bydlištěm na Slovensku, s místem výkonu práce na 100% na Slovensku, bez provozovny na Slovensku, sociální a zdravotní pojištění jsme přihlásili na Slovensku a na Slovensko odvádíme. Kam ale odvádět daň? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, od jaké…

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, od jaké výše mzdy se platí daň z příjmu a v jaké výši? Při podepsání Prohlášení poplatníka. Je v tomto rozdíl mezi prací na DPP a trvalým pracovním poměrem? Děkuji za odpověď. Dana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Jsem zaměstnaná v trvalém pracovním…

Dobrý den Jsem zaměstnaná v trvalém pracovním poměru, kde pobírám pravidelný měsíční plat. Na jaře jsem pro svého zaměstnavatele vykonávala práci v rámci Dohody o pracovní činnosti a také v rámci Dohody o provedení práce. Odměna ta tuto práci mi byla nyní vyplacena, ovšem byla přičtena k mému základnímu platu z HPP a následně zdaněna. Je tento postup správný? Díky vyššímu příjmu v tomto měsíci jsem zaplatila vysokou daň a můj čistý příjem z HPP se tímto podstatně snížil. Konkrétní částky jsou zde: HPP 15 580,- Kč Dohoda o pracovní činnosti 8 550,- Kč Dohoda o provedení práce 969,- Kč Děkuji za odpověď Jana Nová


odpovídal(a): Redakce

STUDENT Dobrý den, má zaměstnance, kterému syn…

STUDENT Dobrý den, má zaměstnance, kterému syn letos odmaturoval a řekli mu, že se musí nahlásit hned na úřead práce. Je to skutečně tak, i když je již přijat na VŠ hned o října 2011? Je tedy pravda, že na dobu od června do září nemůže uplatňovat zaměstnanec slevu na studenta? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dohodu o…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dohodu o provedení práce jedná se o studenta, který přinesl potvrzení o studiu. Bude tam sleva na dani na poplatníka 1970kč a 335kč měsíčně sleva na studenta, podepsané prohlášení poplatníka na rok 2011. Nebo jinak. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ke svému trvalému pracovnímu poměru…

Dobrý den, ke svému trvalému pracovnímu poměru jsem si našel "brigádu". Ta byla sjednána na základě dohody o provedení práce na 150 hodin. Výplata mi byla předána po dokončení smluvené práce. Ze mzdy byla odvedena 15% daň z příjmu. Musím tuto mzdu někde dále příznávat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto…

Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit s tímto dotazem. Pokud jsem uzavřel u svého zaměstnavatele dohodu o provedení práce na měsíc duben 2011 a podepsal prohlášení poplatníka, mohu např. v červnu 2011, když budu brigádně pracovat u jiného zaměstnavatele opět uzavřít DPP a podepsat nové prohlášení poplatníka? Nebo mi první zaměstnavatel po skončení dohody o provedení práce dá prohlášení poplatníka pak pro nového zaměstnavatele? Děkuji Vám za odpověď. Přeji hezký den. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat. Dcera je ve třetím…

Dobrý den, chci se zeptat. Dcera je ve třetím ročníku střední průmyslové školy. Bude jí 19 let. V červenci půjde na brigádu (DPP)k firmě, kde pracuji i já (hlavní pracovní poměr). Může mi mzdová účetní uplatňovat slevu na dítě i v červenci, když dcera bude pracovat. V září nastupuje do čtvťáku.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Hrubá mzda z dohody o…

Dobrý den, prosím o radu. Hrubá mzda z dohody o pracovní činnosti je 2000,- Kč. Za měsíce 1/11,2/11 bylo podepsáno prohlášení poplatníka, takže byla zúčtována nulová zálohová daň a odvody na pojištění. Za měsíc 3/11 již prohlášení podepsáno není, bude se tedy jednat o srážkovou daň, protože příjem nepřesahuje 5000 Kč? Software mi zobrazuje daň jako zálohovou. Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dva dotazy ohledně mzdové…

Dobrý den, měla bych dva dotazy ohledně mzdové problematiky. Jak se máme zachovat jako zaměstnavatel, když jsem zjistila u jednoho našeho zaměstnance chybu v ročním zúčtování a neuplatnila jsem mu slevu na děti? druhý dotaz je - do kdy je termín hlášení odvodu srážkové a zálohové daně na Finanční úřad? Děkuji, lm


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně daně z příjmu…

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně daně z příjmu zaměstnanců. Jsem FO a mám 4 zaměstnance. Protože se v březnu jeden oženil, narodilo se mu dítě, uplatňuje daň. zvýhodnění i na dítě manželky, došlo v tomto měsící k tomu, že nebudu za zaměstnance poprvé odvádět za březen žádnou daň, ale vyšel mi celkový daň. bonus 837 Kč. Kdy mám žádat FÚ o vrácení? Pokud se to bude opakovat i další měsíce, tak za každý měsíc, nebo v nějakých např. čtvrtletních žádostech? Nebo za celý rok? Prosím poraďte mi. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chtěla bych se zeptat.Mám 2smlouvy na…

Dobry den,chtěla bych se zeptat.Mám 2smlouvy na DPČ u kterých mám podepsaný růžový formulář,zvyhodnění na mé 3 děti a jsem samoživitelka. Dále mám ještě jednu smlouvu na DPČ a na DPP.Chtěla bych se zeptat jak u těch dalších smluv počíta nebo nepočítá daň.A co vše mě bude strháváno.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat... v současné…

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat... v současné době jsem na rodičovské dovolené a na měsíc červen mám již sjednanou dohodu o provedení práce. Mohu u tohoto nového zaměstnavatele podepsat prohlášení, když ho mám již podepsané u svého původního zaměstavatele (začátkem roku mi proplácel zbývající dovolenou), ale v daném měsící, kdy budu provádět práci na dohodu budu pobírat jen rodičovský příspěvek? Musím to původní prohlášení nějak ukončit?? Dále jsem se chtěla zeptat, zda si za rok 2011 mohu uplatnit v daňovém přiznání daň. zvýhodnění na děti (otec si neuplatňuje), pokud mé celkové roční příjmy přesáhnou 48 000,- Kč (jedná se proplacenou dovolenou a odměna za proved. práci na dohodu, ze které byla sražena zálohová daň). Děkuji. Eliška


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student, pracuji v jedné firmě…

Dobrý den, jsem student, pracuji v jedné firmě na DPP od 1.1.2011-31.12.2011. Podepsal jsem zde daňové prohlášení, mám odpočet na sebe i na studenta. V druhé firmě mám DPP od 1.3.2011-31.12.2011. Chci se zeptat, můžu mít souběžné DPP, když pracuji ve dvou různých firmách? Ve druhé firmě musím podepsat daňové prohlášení? Budu mít slevu na studenta a na poplatníka i zde? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi zálohovou a…

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi zálohovou a srážkovou daní?? Děkuji