FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý měsíční výdělek

Dobrý den, na potvrzení o výši průměrného čistého příjmu pro získání půjčky,úvěru, použiji sejný propočet jako na potvrzení pro ÚP, tedy koeficientem? Já bych potvrdila skutečný čistý příjem za požadované měsíce(3 a 12 měsíců)a vydělila 3 nebo 12. Setkala jsem se s potvrzením jak uvádím v prvním případě, ale nevím jak by výpočet koeficientem vypadal. Jaký postup je správný? Děkuji Lacová


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den.Nastoupila jsem 12.dubna po mat.dovolené po třech letech do zaměstnání pouze na dva dny.Chtěla jsem se zeptat dostala jsem výpověď dohodou 49 kde je uvedeno,že mám nárok na 5 odstupných platů.Toto odstupné mě chtějí vyplatit ze základu.Počítá se odstupné za kvartální období z průměrného platu před nástupem na mateřskou nebo za toto první kvartální období leden-březen 2010 kdy jsem byla ještě na mateřské dovolené.Mám nárok na prémie z obratu které mám uvedené ve smlouvě?Děkuji za informaci.Markéta.S



odpovídal(a): Redakce

Splatnost mzdy

Dobrý den,jsem ve 3 měsíční zkušební době,když podám okamžitou výpověd´z důvodů nevyplacení mzdy za předešlý měsíc,která mi nebyla vyplacena,vztahuje se na mne i odstupné?Děkuji za odpoved´.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat. Pracuji v…

Dobry den, chtela bych se zeptat. Pracuji v Nymburce v jednom supermarketu, bydlim v Koline k 30.dubnu se pobocka tohoto supermarketu bude rusit nabidli me stejnou praci v Brandýse n/L, v pripade ze to odmitnu me bylo receno,ze prac.pomer se ukonci dohodou.Muj problem je v dojizdeni musela bych rano vstavat dost brzo pred 4hodinou.Slysela jsem,ze muzu tuto praci odmitnout s tim,ze mam problem s dojizdenim a mela bych tím padem narok na odstupne?? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V půlce května nastupuji po 7 letech…

Dobrý den. V půlce května nastupuji po 7 letech mateřské a rodičovské dovolené zpět do svého zaměstnání. Od bývalých kolegů jsem se dozvědela, že se firma a misto výkonu práce k 1. červnu stěhuje z Prahy kamsi na vesnici. Na netu jsem vyčetla, že když se změnou nebudu souhlasit, mám nárok na výpověď a odstupné. Zaměstnavatel mě však dosud o změně neinformoval. Mám dotaz jaký je správný postup, jestli mi má zaměstnavatel předložit změnu pracovní smlouvy, kterou neakceptuji nebo jak postupovat, abych o odstupné nepřišla. Vyčetla jsem totiž, že když se změna neprovede, tak se to bere jako ústí souhlas a nárok na výpověď a odstupné zaniká. Dále mam dotaz zda je odstupné pak 2+3 měsíční platy a zda je možno se ihned od června přihlásit na pracovním úřadě a nebo se musí 2 či několik měsíců čekat (ohledně zdravotního a sociálního pojištění). Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rozvázání PP

Zaměstnavatel-FO mně dal zrušení pracovního poměru ve zkušební době.Předala mi ho manželka podnikatele, která není v žádném právním poměru k podnikateli(není zaměstnancem, ani ničím jiným).Podpis podnikatele je diametrálně jiný, než mám na pracovní smlouvě a mzdovém výměru(jde zřejmě o napodobení podpisu manželkou).Je toto zrušení PP ve zkušební době platné?


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, lze v případě rozvázání pracovního poměru dohodou (bez udání důvodu) dohodnout smluvně odstupné? Platí pro výši tohoto odstupného nějaká omezení nebo to může být libovolně sjednaná částka, např. jednonásobek průměrné mzdy? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně odstupného. Dva roky jsem pracoval v dopravní firmě u soukromníka jakožto údržbář, s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. První rok a půl na plný pracovní úvazek, poslední půlrok jen na poloviční pracovní úvazek (to, aby zaměstnavatel ušetřil...já pracoval normálně dál, 8 hodin denně) .Pracovní poměr byl ukončen ze strany zaměstnavatele, z důvodu nedostatku práce (firma funguje dál,jen má o jednoho údržbáře méňe). Mám nárok na odstupné? Je rozdíl mezi podepsáním smlouvy a dohody o ukončení pracovního poměru? Predem Vám děkuji za odpověď. Martin


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den , rád bych se zeptal na ukončení pracovního poměru. Jsem zaměstnán na dobu určitou od 12/2008 . Touto dobou chci dát výpověď a nevím jestli se vztahuje na dobu určitou (do 12/2010) dvouměsíční výpovědní lhůta nebo záleží na domluvě mezi mnou a zaměstnavatelem . Počítá se mnou na sezonu , ale já za finčních podmínek , které mi nabízí nemohu zůstat (jsem obchodní zástupce ve stavební firmě ).Děkuji za odpověď . Jan


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, manželovi bylo v zaměstnání ústně oznámeno, že firma bude končit do 2 měsíců. Bylo mu řečeno, že nedostane žádné odstupné. Dosud nedostal ani písemnou výpověď. Jak mají zaměstnanci postupovat a na koho se obrátit, aby jim bylo řádně vyplaceno 3 měsíční odstupné, na které mají při zrušení firmy či propuštění pro nadbytečnost nárok? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den,zaměstnavatel chce skončit se svým zaměstnancem a nabídl mu odstupné. Když se odstupné bude klasifikovat jak odstupné "z nadbytečnosti" podle §52, nevstupuje do VZ pro soc.a zdrav.pojištění. Platí toto pravidlo i když těch násobků platu bude více než 5, v mém případě 7 ? Ráda bych se ještě zeptala zda-li s tím pro zaměstnavatele jsou spojeny ještě nějaké další odvody či platby navíc. Bude mít prostě v mzdových nákladech pouze ten x-násobek hrubé mzdy, chápete to také tak ? Čili je pro obě strany výhodnější označit to vypořádání jako odstupné než jako nějakou mimořádnou odměnu, jen by mě ale zajímalo jestli s tím spojeno nějaké riziko ? Děkuji moc moc za vaši odpověď, nemám to s kým skonzultovat a ze zákoníku práce se vše nevyčte....


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

dobry den,muj pritel pracuje jako zamestnanec na smlouvu u s.r.o. a zaroven je jejim jednatelem.ma pravo na odstupne,kdyz se rusi jeho misto(musi ho vlastne zrusit sam sobe), jako klasicky zamestnanec nebo to jeho jednatelstvi komlikuje?dekuji vlckova


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, mám zaměstnance na hl. pr. poměr, na dobu neurčitou. Zaměstnanec podal výpověď, pr. poměr mu měl skončit 30.11.2009. Od 27.11.2009 do 29.1.2010 byl v pracovní neschopnosti. Je možné mu ukončit pracovní poměr 30.1., když byla sobota? Na prodloužení pracovního poměru o ty 4 dny zaměstnanec netrvá. Pokud mu mohu ukončit prac. poměr až v pondělí 1.2.2010, kolik budou činit odvody na sociálním a zdravotním? Jen poměrnou část za ten 1 den, nebo je nějaké minimum? Děkuji Silvie


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

zaměstnanec do 15ti dnů po výplatním termínu dostal jen část mzdy. Může tedy dát okamžitou výpověď s nárokem na odstupné. Jak tuto výpověď formulovat, aby obsahovala všechny náležitosti? Má uvést datum, ke kterému chce pracovní poměr skončit nebo je to od následujícího měsíce(ale okamžitá?)? Musí být podepsaná oběma stranami nebo stačí doručit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

dobrý večer, mám dotaz na výpočet odstupného. jak se počítá výše tříměsíčního odstupného. Mám za to, že z průměrného příjmu "hrubého". Paní účetní ho manželovi vypočítala z čistého příjmu a ještě ho zdanila, co máme dělat?


odpovídal(a): Redakce

Volno na hledání nového pracovního místa

Dobrý den, pracuji na dobu určitou, smlouvu mám na 7 měsíců, tzn. do 28. února 2010. Chci však odejít na dohodu už po šesti měsících, tzn. ke konci ledna 2010. Mám v lednu práva jako v normální výpovědní lhůtě, která trvá dva měsíce (nárok na volno na hledání nového pracovního místa atd.)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den ,obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně odstupného. Od 21.6.2009 jsem v pracovní neschopnosti (nepracovní úraz).V listopadu byla firma, u které jsem zaměstnán prodána a všichni dostali výpověď .Po skončení pracovní neschopnosti ( 10.1 2010) dostanu výpověď i já.Chtěl bych se zeptat, z kterého čtvrtletí se mi bude počítat odstupné.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Hehký den, potřebovala bych poradit s výpočtem odstupného. Naše zaměstnankyně měla pracovní úraz 8.9.2008, v důsledku tohoto pracovního úrazu byl přiznán PID 27.8.2009, pak si chtěla vybrat dovolenou.Pracovala v nepřetržitém provozu(harmonogram směn). Nemůžeme ji nabídnout odpovídající práci k přihlédnutí na její zdravotní stav. Ukončujeme PP dle § 52 d,. Bude mít tedy odstupné ve výši 12ti násobku průměrného měsíčního výdělku. Musím pro výpočet použít její pravděpodobný výdělek dle harmonogramu směn a i přihlédnout ke mzdě zaměstnance vykonávající stejnou práci(III.čtvrtletí 2009). Nebo mohu použít čtvrtletí před pracovním úrazem(II.čtvrtletí 2008). Z odstupného bude platit pouze daň. Děkuji Vám za radu. Blanka


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, můžu jako zaměstnanec skončit pracovní poměr dříve, než je ve lhůtě min. 2 měsíců? Nebo se tato 2 měsíční doba musí strktině dodžovat? Děkuji za odpověšď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

Okamžité zrušení PP

Odstupné. V podniku jsem pracoval 10 let. Nastoupil tam v listopadu insolvenční správce. Za říjen 2009 jsem již nedostal výplatu. Když podám výpověď, zda neztrácím nárok na odstupné? Kam se mám obrátit? Dále se ptám, kde uplatnit nárok na vyplacení mzdy za měsíc říjen 2009? Děkuji.