FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj pracovní poměr končí dohodou pro…

Dobrý den, můj pracovní poměr končí dohodou pro nadbytečnost k 23.9.2010. Je sjednáno odstupné ve výši 4 měsíčních platů. Z kterého čtvrtletí se bude vypočítávat průměrný hrubý výdělek? Předem děkuji za radu.Petr


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel se mnou z důvodu…

Dobrý den, zaměstnavatel se mnou z důvodu šetřeni a reorganizace chce rozvázat pracovní poměr(zastavení stavby z rozhodnutí MD). Do práce bych měl jít naposledy 30.9. Jsem student při VŠ, měl jsem smlouvu od května 2010 na dobu neurčitou. Původní smlouva byla na zkrácený úvazek 8/týden a dalšími dodatky mi úvazek vždy upravovali podle toho jak jsem mohl chodit dle školy. Od ledna do května jsem chodil 1 den v týdnu, od června pak už naplno. Zajímalo by mě, jestli a na jakou výši odstupného (jak spočíst průměrný výdělek) mám nárok a jestli musím přijmout nabízenou dohodu, nebo si počkat na výpověď (ta je výhodnější i kvůli 2-měsíční výpovědní lhůtě)?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám takový dotaz: vrátila jsem se…

Dobrý den, mám takový dotaz: vrátila jsem se hned po skončení mateřské dovolené zpět do zaměstnání na svou původní pozici, o rodičovskou jsem tím pádem zaměstnavatele nežádala a nepřímou cestou jsem se dověděla, že zaměstnavatel mě chce propustit pro nadbytečnost §52 písm. c)ZP. Je to podle Zákoníku práce možné? Moc děkuji za odpověď. Z.Vlasta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, PP mám na dobu neurčitou a součástí…

Dobrý den, PP mám na dobu neurčitou a součástí pracovní smlouvy je mzdová tabulka: 1. základní mzda je stanovena na 7 000,- 2. osobní ohodnocení do výše 6600,- ( dle kvalifikace mám 5600) 3. Premie na základě hospodaření firmy 4. Odměna dle dosaženého zisku na základě tabulky ad4. odměna dle dosaženeho obratu součtu všech fakturovaných položek za 50000,- obratu je odměna 1% a od 150 000,- a výš to jsou 3,5% tudíž pokud jsem nečerpal žádnou dovolenou v červenci a měl obrat 155000,- tudíž jsem se dopočítal k následující hrubé mzdě: 18025,- , ale moje mzda byla 11600 hrubého. Zaměstnavatel to odůvodnil tím, že firma nevydělává a tudíž bude muset všem srazit výplaty na minimum. Moje otázka zní zda-li to takto může udělat, oznámí to dva dny před výplatním termínem se slovy že není z čeho udělat výplaty. Porušuje tímto jednáním pracovní smlouvu kde je tohle všechno dáno a podepsáno a je to nedílnou součásti prac. smlouvy? Lze se proti tomuto jednání nějakým způsobem bránit?? Přemýšlím i o změně zaměstnání a šlo by tohle brát jako důvod k okamžité výpovědi a nárok na odstupné?? Není to totiž jen tento měsíc ale měsíc co měsíc. Velice Vám děkuji za rychlou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala: Byla jsem na…

Dobrý den, ráda bych se zeptala: Byla jsem na rodič. dovolené od 24.8.2007 do 27.3.2010. Od 28.3.2010 do 31.8.2010 jsem se souhlasem zaměstnavatele čerpala neplacené volno. Od 1.1.2010 se spojili dvě příspěvkové organizace do jedné.By la jsem zaměstnána v jedné z nich jako personalista-mzdová účetní. Po skončení NV dostanu výpověď, protože moje práce byla převedena na druhou organizaci a dělá jí teď jedna osoba. 1. Nedostala jsem žádný doklad o tom, že se organizace spojili, žádnou změnu smlouvy ani nic podobného. Je to tak správně? Mám obavy, že když půjdu na úřad práce, budou po mně vyžadovat doklad o tom, že se zaměstnavatel spojil a tím moje smlouva trvala až do 31.8.2010. 2. Mám nárok na 3měsíční odstupné, když mi nabýdli místo pokojské a já jsem jej nepřijala? 3. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem doma již 3,5 roku? Moc děkuji a přeji pěkný zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Pozdní příchody

Dobrý den, máme zaměstnance, který neustále nedodržuje pracovní dobu. V prosinci 2009 jsme mu dali písemně, že je nutné, abych chodil do práce v určitou hodinu, že je na něm závislých dalších několik zaměstnanců. Bohužel, nadále chodil pozdě, tak 4.3.2010 přišlo písemné upozornění na hrubé porušování pracovní kázně, kde byl upozorněn na §52 odstavec g zákoníku práce, a zároveň i na možnost okamžitého zrušení pracovního poměru. K dnešnímu dni se bohužel z jeho strany nic nezměnilo (chodí pozdě dokonce i 1 celou hodinu), tak bychom s tímto zaměstnancem chtěli pracovní poměr ukončit. Můžeme toto podle zákoníku práce udělat a můžeme mu dát i okamžité zrušení nebo jen s výpovědní lhůtou? Důkazem jeho chování nám je elektronicky vedená docházka. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud je prac.poměr sjednán od 1.6. se…

Dobrý den,pokud je prac.poměr sjednán od 1.6. se zkušební dobou na 3 měsíce, tak zkušební doba končí až 1.9.?Dále když je prac.poměr po zkušební době sjednán na dobu neurčito, může zaměstnavatel ukončit se zaměstnancem pracovní poměr bez udání důvodů?A jak by to bylo,když by chtěl zaměstnavatel ještě po zkušební době snížit mzdu a prac.poměr by byl na dobu neurčitou, to by potom náleželo zaměstnanci odstupné,když by s tím zaměstnanec nesouhlasil?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,podepsala jsem v zaměstnání dohodu o…

Dobrý den,podepsala jsem v zaměstnání dohodu o ukončení pracovního poměru dle § 49ZP ke dni 30.6.2010 s tím, že mi bude vyplaceno odstupné ve výši 3 průměrných měsíčních výdělků, a že krom uvedeného odstupného nebudu již požadovat žádné jiné finanční náhrady.Dne 25.6.2010 jsem onemocněla a jsem stále na neschopence.Odstupné mi bylo vyplaceno ve mzdě za červen 2010, jako mimořádné odstupné - je tedy odečteno ZP,SP a je zdaněno, jaký průměrný výdělek měla firma použít pro stanovení částky odstupného? Myslela jsem, že průměr za I.Q 2010, má částka je však podstatně nižší. Počítá se toto mimořádné odstupné do průměrného výdělku, ze kterého se mi vypočítávat podpora? Od firmy jsem již dostala zápočtový list, kde mám uveden průměrný měsíční výdělek za I.Q 2010, je to správně? Dále jsem se chtěla zeptat, firma se rozhodla, že nám bude platit životní pojištění. Toto pojištění v roce 2009 zaniklo pro neplacení, já si na toto pojištění přispívala také,částka byla sražena z čisté mzdy, ovšem zaměstnavatel tyto částky již neodeslal.Požadovala jsem tedy vyplacení této částky nyní při ukončení PP, ovšem bylo mi řečeno, že jsem podepsala, že nebudu požadovat jiné finanční náhrady, takže nic nedostanu, má zaměstnavatel na toto právo? Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám prosbu zdali mám nárok na odstupné…

Dobrý den, mám prosbu zdali mám nárok na odstupné, když naší firmu koupila jiná společnost, za účelem, pokračování v dosavadní profesi (finanční krize se projevila..). Předpokládám, že dostaneme smlouvy nové, které nám z důvodu nové hlavičky zaměstanavatele bude nutné aktualizovat. Místo i druh výkonu práce by byl až na nového zaměstnavatele stejný. Pokud by jste mi mohli uvést i případné paragrafy a odkazy na zákony, budu ráda. Předem děkuji za vaši odpověď. Kamila


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda se z…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda se z odstupného při výpovědi platí sociální a zdravotní pojištění. Z toho co jsem nalezla na internetu vím, že se daní, ale o jiných srážkách jsem se nic nedočetla. Když jsem dostala výplatní pásku s uvedeným odstupným, jiný příjem nebyl - vypověď po rodičovské dovolené, mám srážky SP i ZP provedeny. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Má pracovní byla uzavřená na dobu…

Dobrý den, Má pracovní byla uzavřená na dobu určitou s tímto ustanovením: „Smluvní strany se dále dohodly, že zaměstnanec má k datu 31.5. 2010 kromě základní a pohyblivé složky vyplácené měsíčně dle Mzdového výměru ze dne 11.5. 2009 nárok na mimořádnou odměnu ve výši 3 hrubých mezd počítaných z průměru hrubých mezd za posledních 5 kalendářních měsíců trvání pracovního poměru - tedy od 1.1. 2010 do 31.5. 2010.“ Zajímá mě, zda by částka „odměny“ měla být vyplacena dle klíče pro odstupné (tedy 3x hrubá mzda -15% daň). Pokud nikoliv, tak podle jakého vzorce se „odměna“ vypočítá, hraje v tomto vzorci nějakou roli dálka čerpané dovolené? Dále mě zajímá, kolik nevyčerpané dovolené z loňského roku lze převést do letošního? Děkuji za odpověď! Pavel


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zamestnanec, kteremu byla po vice nez…

Dobry den, zamestnanec, kteremu byla po vice nez rocni pracovni neschopnosti o 40% snizena pracovni schopnost, nam spolu s posudkem o invalidite zaslal okamzite zruseni pracovniho pomeru ze zdravotnich duvodu (aniz by pozadal o prerazeni na jinou praci ci jakkoli projevil zajem dale pracovat). Ma takovy zamestnanec narok na odstupne?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naše pracovnice dostala výpověď k 31.3…

Dobrý den, naše pracovnice dostala výpověď k 31.3.10 Od 18.3. je nemocná. Ve 2.Q. dostala pouze odměnu 9000,-,jinak nebyla žádná odpracovaná doba. PN skončí až ve 3.Q. Jak spočítat odstupné a ze kterého čtvrtletí? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem teď na mateřské dovolené, ale…

Dobrý den, jsem teď na mateřské dovolené, ale předtím jsem pracovala v jedné prodejně jako vedoucí. Asi tak před půl rokem jsem se dozvěděla, že prodejna končí. Volala jsem si tedy na centrálu do Prahy, jestli dostanu odstupné, nebo co bude dál a odpověděli mi, že semnou se budou bavit až po mateřské. Dnes sem se dozvěděla, že firma je v konkurzu. Mám nárok na odstupné? A kde bych o něja mohla žádat? Děkuji Vám za odpověď Miluše Cihlářová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, z důvodu poklesu tržeb jsme nuceni…

Dobrý den, z důvodu poklesu tržeb jsme nuceni zkrátit pracovníkovi pracovní poměr na poloviční úvazek 20 hodin týdně. V současné době pracuje na HPP 40 hodin týdně.Jak postupovat pokud nebude se zkrácením úvazku souhlasit /lze bez jeho souhlasu/,v případě,že s ním budeme muset ukončit pracovní poměr má nárok na odstupné? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné 2 + 3

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je postup mého zaměstnavatele správný. K 30.4.2010 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost bez 2 měsíční výpovědní lhůty, s tím, že mi dá 3 měsíční odstupné. Ale někde jsem četla, že mám nárok na odstupné ve výši těch 2 měsíců výpovědní lhůty, kterou jsem nedostala a i dalších 3 měsíců daných zákonem. Musela jsem skončit ze dne na den. Měl by mi tedy zaplatit opravdu 5 měsíců odstupného? Děkuji za odpověď Miroslava.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec dostal výpověď k 30.4…

Dobrý den, zaměstnanec dostal výpověď k 30.4.2010, ale od 1.5.2010 má smlouvu novou jen do 31.5.2010 se sjednanou vyšší mzdou.Zaměstnanec nastoupil opět do zaměstnání, znamená to tedy že odstupné nevyplácíme v dubnové výplatě, ale až za květen a výše odstupného počítáme z průměru platného k 30.4.2010.(jako kdyby dostal 3x odstupné v dubnové výplatě a 1x odstupné vracel, protože květen pracoval?) děkuji Lacová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně odstupného.Jsem na…

Dobrý den,mám dotaz ohledně odstupného.Jsem na mateřské dovolené a z důvodu zrušení části společnosti jsem k 30.3.2010 dostala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a odstupným ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Pracovala jsem do 14.8.2008.Od 15.8.-19.10.2008 jsem byla doma v pracovní neschopnosti a od 20.10.2008 jsem nastoupila na PPM.V září,říjnu a listopadu 2008 jsem však dostala vypláceny prémie,na výplatní pásce odpracované dny 0. Průměrný měsíční výdělek se počítá ze čtvrtletí,předpokládám, že z posledního odpracovaného období 06,07,08/2008? Z firmy mi oznámili,že v mém případě se odstupné počítá z posledních výdělků (prémií) tzn. 09,10,11/2008,i přesto,že jsem v tomto období neměla odpracovanou žádnou hodinu a byla jsem vedena v pracovní neschopnosti později na PPM. Během mateřské dovolené mi byla vyplacena dovolená v 05 a 06/2009. Které čtvrtletí je tedy v tomto případě rozhodné pro výpočet průměrného měs. výdělku pro vyplacení odstupného?Děkuji za odpověď.HanaM


odpovídal(a): Redakce

jak je to prosím s odstupným. kolik měsíců a…

jak je to prosím s odstupným. kolik měsíců a jakou mzdu - hrubou nebo čistou - a jak je to s odvody - soc. a vzp. musí se také z těchto peněz odvést? mnohokrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Když dostanu…

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Když dostanu od zaměstnavatele odstupné ve výši tří měsíčního platu.Ukončení zam. k 31.5.2010. Můžu hned 3.6.2010 nastoupit do jiného zaměstnání(k jinému zaměstnavateli)? Děkuji moc za odpověď Holubová.