FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Dobry den prosim Vas mam k Vam velkou prosbu…

Dobry den prosim Vas mam k Vam velkou prosbu potrebovala bych poradit,manzel dela ve firme prez dva roky ted ta firma ma financni potize,sef ho chce propoustet a zada ho at podepise vypoved dohodou uz k 30.11.2010,do dnesniho dne ta firma dluzi manzelovy mzdu ve vyssi 25000kc,ja bych potreboval vedet pokud podepise tu vypoved dohodou zda dostane 2 mesicni odstupne?Nebo da se nejak narokovat na to odstupne?Predem Vam moc dekuji,preji hezky den,na shledanou Sleglova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Pracuji jako účetní obecního úřadu.…

Dobrý den. Pracuji jako účetní obecního úřadu. Odstupující uvolněný starosta má nárok na odstupné ve výši 6ti násobku mzdy + proplacení nevyčerpané dovolené. Prosím o radu, zda se z výše odstupného platí také odvody va zdravotní a sociální pojištění.Pokud budeme splácet starostovi odměnu ve splátkách, provedeme výpočet a odvody v listopadu najednou. Děkuji za odpověď Viterova



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem…

Dobrý den,pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou na ukončení prac.poměru dohodou ke dni 30.10., tak musím ještě zůstat v zaměstnání 2 měsíce?Tzn.,že zaměstnavatel mě uvolní až 31.12.,tzn.nástup do nového zaměstnání až 1.1.2011?Děkuji,dá se toto nějak obejít, co kdybych měl prac.neschopnost,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj přítel dělá ve firmě, která se…

Dobrý den, můj přítel dělá ve firmě, která se koncem roku bude prodávat. CHtěli bychom se tedy zeptat, zda mu musí současný zaměstnavatel vyplatit odstupné ve výši tří platů i kdyby došlo mezi současným zaměstnatelem a budoucím majitelem k dohodě, že si zaměstnance ponechá (stávající firma zanikne, ale nový majitel bude tentýž podnik provozovat dál). Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda je možné…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda je možné zaměstnankyni, která čerpá rodičovskou dovolenou a v únoru 2011 by se chtěla vrátit do zaměstnání dát výpověď pro nadbytečnost(její místo bylo zrušeno) a jak se vypočítá její odstupné, když poslední příjmy měla v roce 2007 ( v prosinci 2007 odchod na mateřskou dovolenou).Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

Dobrý den, zaměstnanci k 31.12.2010 končí HPP na dobu neurčitou - zrušení zaměstnavatele. Mají nárok na 3měsíční odstupné. Bere se průměr za 9-12? vyplatí se odstupné s výplatou za 12/2010? Jak se počítá odstupné? Lze sečíst HM za dané čtvrtletí nebo se počítá základ + osobní ohodnocení x 3? Jak je to se směnujícími pracujícími v nepřetržitém provozu, kteří mají příplatky za svátky, so+ne, noční? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Příští rok tj. 2011 mi…

Dobrý den, mám dotaz. Příští rok tj. 2011 mi konči v červenci pracovní smlouva, která mi byla uzavřená na dobu určitou. Co mi z toho vyplývá? Může mi zaměstnavatel tuto pracovní smlouvu na dubu určitou prodloužit (popřípadě na kolik let?). Jak bude vlastně postupovat? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nebyla mi vyplacena výplata do 15 dnů…

Dobrý den, nebyla mi vyplacena výplata do 15 dnů od výplatního termínu, mohu tedy okamžitě zrušit pracovní poměr. Chtěl bych se ale zeptat, co znamená odstavec 5 Společná ustanovení o rozvázání pracovního poměru v zákoníku práce §59? Podle tohoto paragrafu mohu v tomto případě okamžitě zrušit pracovní poměr po 15 dnech, kdy mi nebyla vyplata vyplacena, maximálně ale do 2 měsíců? Výplaty mi nebyly vyplaceny už celkem 3, takže jako důvod ukončení pracovního poměru nemohu uvést nevyplacení té první výplaty? Znamená to, že pokud jsem okamžitě pracovní poměr něskončil, automaticky s nevyplacením souhlasím a tato výplata mně už nemusí být vyplacena? Děkuji za vysvětlení honza


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaká bude výše odstupného v případě,…

Dobrý den, jaká bude výše odstupného v případě, že pracovní poměr byl sjednán na dobu neurčitou a bude ukončen dohodou dle § 43.Hrubá měsíční mzda je stanovena na 12 000,- Kč. Jak je to s proplacením dovolené,tj. má-li nárok na proplacení dovolené a kolik dnů, když zaměstnanec je v prac. poměru od 1.7.2009 a základní výměra dovolené v našiorg. je 20dnů. Od vzniku prac. poměru do konce r. 2009 odpracoval 89 dnů, 40 dnů byl v prac. neschopnosti a vyčerpal pouze 1 den dovolené. V r. 2010 odpracoval pouze 29 dnů a 165 dnů byl v pracovní neschopnosti. PN ukončena 30.9.2010. Prac. poměr zaměstnance chceme ukončit k 31.10.2010 dohodou. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení PP z…

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení PP z organiz.důvodů, vyplacení odstupného a následně evidence na ÚP a poskytování podpory od 1.1.2011. Zaměstnanec ukončí PP výpovědí od zaměstnavatele dle §52 ZP k 31.12.2010. Obdrží (dle KS) odstupné ve výši 9 měsíců (3+6násobek dle KS). Zápočtový list mu bude vydán 31.12.2010 při ukončení PP. Jak se bude posuzovat vyplácení podpory v nezaměstnanosti? Podle předpisů platných v r.2010, nebo které budou platit od 1.1.2011, t.j. podpora mu nebude vyplácena po dobu 9 měsíců (výše odstupného)? A do ZL mu budeme muset uvést výši odstupného? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu ukončit pracovní poměr okamžitým…

Dobrý den, mohu ukončit pracovní poměr okamžitým zrušením pracovního poměru, když jsem ve zkušební době s nárokem na odstupné 3 měsíce, pokud mi nebyla vyplacena mzda ani po 15 dnech po termínu výplaty? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení zaměstnání - potvrzení

Dobrý den, co by mi měl zaměstnavatel udělat v souvislosti s ukončením prac. poměru zaměstnance.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, co si mám představit pod pojmem hrubé…

Dobrý den, co si mám představit pod pojmem hrubé porušení prac. kázně? Je pravda, že pokud dostanu výpověď dle §53ZP nemám nárok na podporu z Úřadu práce, když budu bez zaměstnání??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může dát zaměstnavatel zaměstnanci…

Dobrý den, může dát zaměstnavatel zaměstnanci ihned výpověď dle §53 ZP za hrubé porušení prac.kázně, aníž by ho předtím 3x písemně upozorňoval na nedostatky dopisem? Někde jsem zaslechla, že musí zaměstnanec napřed obdržet 3x upozornění od zaměstnavatele a pokud se zaměstnanec nedodržuje dále prac.smlouvu může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď dle §53ZP.Je to tak? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sociální pojištění z odstupného

Dobrý den, podle zaměstnavatele se odstupné neuvádí do evidenčního listu důch. pojištění, vzhledem k tomu, že se z něho neodvádí soc. a zdrav. pojištění, pouze daň. Můžete mi, prosím sdělit, podle jakého je to zákona. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co máme dělat,…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co máme dělat, když manželův nyní už bývalý zaměstnavatel, dluží 2 výplaty. A vyhrožuje, že mu nevyplatí ani korunu, navíc mu úmyslně pozdržel výpověď o cca 4 týdny, takže manžel nemohl ani na úřad práce, tím pádem přišel o peníze za 3 měsíce, tudíž manžel nemá částečně zaplacené zdravotní a sociální pojištění. Potřebovali by jsme poradit na koho se obrátit, aby ty peníze dostal? děkuji Marie Halámková


odpovídal(a): Redakce

Okamžité zrušení PP

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,co dělat, pokud zaměstnavatel je již půl roku neustále v prodlení s vyplácením mzdy - mzda je vyplácena nepravidelně a po částech, dluží nám celkem částku odpovídající cca 2-3 výplatám.Tím pádem samozřejmě máme problémy se splácením úvěrů kromě jiných i na bydlení, hrozí nám jejich zesplatnění.Zaměstnavatel se neustále vymlouvá na to,že nemá fin.prostředky.Radili jsme se s účetní,která nám sdělila,že jen v případě,že by nám zaměstnav. celé 3 měsíce nevyplatil ani korunu, tak můžeme okamžitě zrušit prac. poměr s nárokem na náhradu mzdy.Ale prý pokud vždy něco málo uhradí,tak takto postupovat nelze.Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec má výpověď pro…

Dobrý den, zaměstnanec má výpověď pro nadbytečnost k 30.9.2010. Od 1.10.2010 běží výpovědní lhůta. Pokud bude chtít zaměstnanec skončit dříve (najde si práci), mohli bychom zrušit výpověď a ukončit PP dohodou k smluvenému dni. Odstupné mu v tomto případě zaměstnavatel vyplácet nemusí ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, ve smlouve mam uvedeno, ze vyse…

Dobry den, ve smlouve mam uvedeno, ze vyse mzdy je stanovena (samostatnym) mzdovym vymerem. Zamestnavatel se nyni rozhodl, ze uz mne nebude potrebovat (prijal totiz na moji pozici sveho znameho), a tak se pokusil se mnou dohodnout na okamzitem ukonceni prac. pomeru s odstupnym ve vysi 1 mesic. To jsem pochopitelne vydesene odmitl. Nasledne mi ihned novym mzdovym vymerem snizil mzdu na tretinu, az na uroven minimalni mzdy, a nyni ocividne ceka na moji reakci. Doufa, ze prac. pomer s nim nejak levne ukoncim. Chci se zeptat, jak mam z tehle situace postupovat? Znamena to, ze pokud nechci takhle pracovat za tretinovou mzdu, tak jsem efektivne prisel nejen o vypovedni lhutu, ale take o standardni odstupne? Jak mam prac. smlouvu ukoncit, abych se tim nevzdal svych naroku (zadne stiznosti na mne nikdy predtim muj zamestnavatel nemel, nevidim tedy jiny duvod tohoto chovani, nez uprednostnovani pribuzenstvi). Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj pracovní poměr končí dohodou pro…

Dobrý den, můj pracovní poměr končí dohodou pro nadbytečnost k 23.9.2010. Je sjednáno odstupné ve výši 4 měsíčních platů. Z kterého čtvrtletí se bude vypočítávat průměrný hrubý výdělek? Předem děkuji za radu.Petr



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.