FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,náš zaměstnanec je od 14.2.nemocný, už…

Dobrý den,náš zaměstnanec je od 14.2.nemocný, už není ve zkušební době.Kdy nejdříve s ním můžeme rozvázat prac.poměr dohodou a kdy výpovědí? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, deostala jsem výpověď pro…

Dobrý den, deostala jsem výpověď pro nadbytečnost. Tři týdny před ukončením výpovědní lhůty jsem vážne onemocněla a stále nemocná jsem )neschopenka. za 14 dní to budou 2 měsíce. ráda bych věděla zda to ma nějaký vliv na odstupné? protože v případě, že by se výrazně snížilo je lepší asi odejít. Prosím o informaci jaký vliv má má nemocenksa na odstupné. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně příplatků za noc a…

Dobrý den,mám dotaz ohledně příplatků za noc a příplatku za svátek. Má matka pracuje u nejmenované firmy deset let a pracuje pouze na noční směnu od 19:30-04:00 hod. Má novou smlouvu, ve které je uvedeno,že mzda zaměstnance je stanovena na částku 8.000 hrubého a prémie až do výše 100%. Za celou dobu,co u té firmy pracuje nikdy nedostala žádný příplatek. Bere pouze kolem 6.000-7.000,-. Nevíme si rady, jestli je zaměstnavatel povinen platit příplatky za noc, svátek i víkend. Jakmile se zmínila zaměstnavateli, tak ten jí pouze řekl, že pokud se dělá stálá noční směna, tak že nemá na žádný příplatek nárok! Je to možné? Ještě bych měla jeden dotaz ohledně jízdného. Matka dojíždí autobusem do práce a měsíčně projede 1.600 kč. Když ale bere tedy měsíčně čistého cca 7.000, tak nemá na nic jiného finance. Je, prosím Vás, toto vážný důvod k tomu, aby mohla z firmy dát výpověď, ale aby měla potom nárok na nějaké peníze pokud by skončila na ÚP? Velice Vám děkuji za odpověď. Pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,lze rozvázat pracovní poměr dle §…

Dobrý den,lze rozvázat pracovní poměr dle § 55odst.1b)ZP v době pracovní neschopnosti?Jedná se o to,že jsem po nástupu zaměstnance na neschopenku zjistila,že mě okrádal o dost velké částky.Myslím,že to je důvod k okamžitému ukončení prac.poměru i v době nemoci.Děkuji za odpověď a přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

V 04/2011 mi končí 3letá RD. Jsem zaměstnaná na…

V 04/2011 mi končí 3letá RD. Jsem zaměstnaná na HPP neurčito. Zaměstnavatel mě nepotřebuje a ani já nemám zařízeno hlídání dítěte, mohu až od září (školka). Chtěla jsem neplacené volno do září, SP a ZP za to volno platí stát, že? Zaměstnavatel mi bude chtít dát zřejmě výpověď dohodou bez odstupného. Poraďte mi prosím, co by pro mě bylo lepší, podepsat výpověď, jít na ÚP, kolik bych měla podporu ze základu mzdy 8.000? A jak dlouho je nyní podpora? Nebo mám trvat na vypovědi z nadbytečnosti a dostat 3 odstupy?Nebo se domluvit na nepl.volnu a čekat do září, zda bude práce a po tu dobu nebrat nic? dekuji


odpovídal(a): Redakce

jak mám postupovat, když pošta nedoručila…

jak mám postupovat, když pošta nedoručila zaměstnanci výpověď ve zkušební době. Zásilka byla odslána s předstihem, ale zaměstnanec tvrdí, že mu pošta nic nedoručila a mě se nevrátila ani dodejka, která byla součástá zásilky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud zaměstnanci náleží odstupné a…

Dobrý den,pokud zaměstnanci náleží odstupné a nebylo mu vyplaceno ve mzdě,můžu mu dodatečně v dalším měsíci,i když už má ukončený pracovní poměr,vystavit mzdu pouze na toto odstupné?Když by se mu odstupné nevyplatilo,tak pokud by zaměstnanec soudní cestou nevymáhal tento nárok,hrozí zaměstnavateli nějaká pokuta? Při dodatečné vystavení mzdy na odstupné uplatní se sleva na dani na poplatníku,při zdanění 15% (SP a ZP do odstupného nevstupuje).Předem děkuji za kladné vyřízení mé žádosti.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může zaměstnankyně na rodičovské…

Dobrý den, může zaměstnankyně na rodičovské dovolené dostat výpověď z pracovního poměru? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda zaměstankyně, která je v době likvidace firmy na mateřské dovolené má ze zákona nárok na odstupné? A pokud ano jak se toto odstupné vypočítává? Děkuji vám předem za informaci


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám tento dotaz podepsala jsem…

Dobrý den, mám tento dotaz podepsala jsem pracovní smlouvu s dnem nástupu 3.1.2011 a naskytla se mi hned potom jiná lepší práce s ohledem na vzdálenost od domova. jak mám postupovat, když chci tuto smlouvu zrušit a podepsat novou? Děkuji Radka



odpovídal(a): Redakce

Nemoc ve výpovědní době

Dobrý den,mám dotaz,mám zaměstnance kterému jsem dala výpověd k28.12.2010.Je to výpověd pro nadbytečnost.Výpověd byla předána 29.11.2010.Jde mi o to že zaměstnanec to podepsal ale následně onemocněl,tedy po podepsání výpovědi.Jak mám postupovat,skončí tedy pracovní poměr k 28.12.2010,nebo se prodlužuje o dobu nemoci?


odpovídal(a): Redakce

DOBRY DEN! Byl jsem cizinka, vízum trvalý pobýt…

DOBRY DEN! Byl jsem cizinka, vízum trvalý pobýt v CR. Jsem delnice v agentura, pracovní míst v továrnách Panasonic . Udělal jsem tu po dobu 18 měsíců. Můj plat je 8000kc. Nyní, rostlina nemá práci, musíme zůstat doma po dobu dvou měsíců, od 15.12.2010 do 02.15.2011. Doufám, že mi pomoci. Chci se zeptat, je během mé volno z práce v továrně, ja dostanu podporu v nezaměstnaností? pokud ano, pak to, co k tomu potřebuji certifikaci? pokud ne, kde mohu požádat o peníze? Potřebuji peníze na život v následujících dvou měsících? protože mám děti, a já jsem žádný dům ... DEKUJU VÁM MOC


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,momentálně mi běží první měsíc z…

Dobrý den,momentálně mi běží první měsíc z 2měsíční výpovědní doby kterou mi uložil zaměstnavatel.Chci se tedy zeptat pokud mi lékař napíše,že jsem ze zdravotních důvodů(které jsem si nezpůsobil v zaměstnání)dál neschopný vykonávat tuto práci a tím ukončím pracovní poměr dříve,než uplyne výpovědní doba.Mám v tomto případě nárok na odstupné?děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, paní je nemocná od 28.11., pracovní…

Dobrý den, paní je nemocná od 28.11., pracovní poměr má na dobu určitou do 31.12. Smlouva jí nebude dále prodloužena, lze ukončit PP i v době nemoci? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel opakovaně vyplácí mzdy se zpožděním…

Zaměstnavatel opakovaně vyplácí mzdy se zpožděním a tak není dodržen termín do 15 dnů od výplatního termínu. Dotaz: mohu požádat o okamžité ukončení pracovního poměru podle §59 zákoníku práce a odvolat na poslední nevyplacenou výplatu (nyní výplata za měsíc září). První nevyplacená výplata byly za měsíc květen ( do 15.7) a od doby uběhly již dva měsíce, které jsou vedeny v odst. 5 Společná ustanovení o rozvázání pracovního poměru. Bohužel panuje obecné přesvědčení ve firmě, že již na to není nárok, neboť bylo možno rozvázat poměr pouze v termínu do 15.září (2 měsíce od prvního vzniku nároku na ukončení poměru). Můj názor je ten, že vždy počítá poslední nevyplacená mzda nebo její část, bez ohledu na to zda jde o opakovanou či novou skutečnost a tudíž za nevyplacenou mzdu za měsíc září je možno okamžité ukončení pracovního termínu v termínu od 16.11.2010 do 14.1.2011. Za Vaši odpověď předem děkuji S pozdravem Hana Bukovská


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dostala jsem výpověď pro…

Dobrý den. Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost k 31.12. V současné době si vybírám zbývající dovolenou a jen díky tomu nemám neschopenku. Jsem po operaci srdce a práci bych opravdu nezvládla. Chtěla bych se zeptat kdo mi bude platit nemocenské dávky pokud budu nucená jít od ledna na neschopenku a z čeho se mi budou vypočítávat? Existuje ještě ochranná lhůta? Co by pro mě znamenalo jít na neschopenku ještě před ukončením pracovního poměru? Nechci dělat zaměstnavateli problémy. Skončil by i tak můj pracovní poměr? Pracuji ve školství a zaměstnavatele plně chápu. Vrácí se kolegyně z mateřské dovolené. Děkuji za odpověď Konířová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nový ředitel se rozhodl po téměř…

Dobrý den, nový ředitel se rozhodl po téměř 3letech ukončit můj prac.poměr a propustit mě pro nadbytečnost s "velkorysou nabídkou" 1-měsíčního odstupného, protože od 1.2. chce na moje místo přijmout svého známého. Zatím jsem ještě písemně výpověď nedostala, ale byla jsem informována, že pokud budu chtít postupovat v souladu se Zákoníkem práce, bude mi okamžitě snížena mzda(bohužel je stanovena plat.výměrem) tak, že objem finančních prostředků, které mi hodlá dát bude stejný ať odejdu za 2 měsíce s 1-měsíčním odstupným nebo budu požadovat řádnou výpovědní lhůtu +3měsíce odstupného. Prosím o radu jako co nejefektivněji postupovat a ještě se chci zeptat, zda může být vydán nový mzdový výměr kterýkoliv den v měsíci např. 6.12. i se zpětnou platností od 1.12., protože se mám rozmyslet do konce týdne a hned poté podnikne kroky ve svůj prospěch.A ještě dotaz- vím, že může snížit novým mzdovým výměrem mzdu na přiměřenou výši. Prosím o upřesnění, kolik je přiměřená výše. Jsem členem vedení, znamená tedy , že bych měla klesnout mzdově max. na úroveň ostatních kvalifikovaných pracovníků? Děkuji za radu a odpověď.S pozdravem Lucie L.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od zaměstnavatele budu mít 3 měs.…

Dobrý den, od zaměstnavatele budu mít 3 měs. odstupné počítané ze čtvrtletí.Mám dotaz z jakého období se jeho výše počítá,je to dle ukončeného čtvrtletí před začátkem výpovědní doby , nebo dle ukončeného čtvrtletí před ukončením prac. poměru. Výpovědní doba začne běžet až se uzdravím a budu moci po nemocenské do práce. Pokud by mi zdrav. stav neumožnil se vrátit do práce v prosinci ale až v lednu, bude to mít vliv na výši odstupného? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím…

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Je možné, aby se zaměstnavatel dohodl se zaměstnancem na menší částce odstupného než je stanovena zákonem? Tzn. zaměstnanec má nárok na 3měs. odstupné např. 40tis. kč, ale se zaměstnavatelem uzavřel dohodu např. na odstupné 20 tis.. Tato částka je i uvedena v dohodě o rozvázání prac. poměru ze strany zaměstnavatele. Může tuto dohodu zaměstnanec později napadnout, přestože s ní souhlasil a podepsal ji?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přijali jsme před týdnem pracovnici…

Dobrý den, přijali jsme před týdnem pracovnici do trvalého pracovního poměru s tříměsíční zkušební lhůtou, dnes nám oznámila,že je 10 měsíců těhotná. Můžeme ji propustit ve zkušební lhůtě? Děkuji za odpověď



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.