FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Přečetl jsem si zde pár odpovědí na…

Dobrý den! Přečetl jsem si zde pár odpovědí na téma odstupné. A abych řekl pravdu, vůbec z toho nejsem moudrý :) Dostal jsem od zaměstnavatele dvouměsíční výpověď (§52 a-c zrušení prac. místa)s nárokem na odstupné(trojnásobek)§67 Rád bych si ohlídal, kolik bude činit mé odstupné. V platovým výměru mám uvedeno 100,- kč na hodinu a výplata se odvíjí podle mých odpracovaných hodin. Příklad: za měsíc duben - 162hodin = 16200,- atd. Týdně pracuji 39,5 hodiny Můžete mi prosím říct, kolil bude zhruba činit mé odstupné? S pozdravem David Pecina, díky za odpověď...


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaný u společnosti, která s…

Dobrý den, jsem zaměstnaný u společnosti, která s námi končí pracovní poměr ke dni 30.6. a od 1.7. máme podepsat novou smlouvu s novým majitelem, se stejnýma podmínkama, v naprosto stejném zařazení, na tom samém pracovním místě.Z našeho hlediska se kromě majitele nic nemění.Můj dotaz zní:když nebudu souhlasit s podepsáním nové smlouvy jestli mám nárok na odstupné od končící firmy a v jaké výši. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, společnost ukončila se zaměstnancem…

Dobrý den, společnost ukončila se zaměstnancem pracovní poměr dohodou ze strany zaměstnance dle § 49, na vlastní žádost byl napsán důvod ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů (kvůli úřadu práce). Může zaměstnanec nárokovat odstupné ve výši 12násobku? Domnívám se že ne, to by musel být pracovní poměr ukončen dle § 52 d). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám prosím, dotaz. Jsem začátečnice ve…

Dobrý den, mám prosím, dotaz. Jsem začátečnice ve mzdovém účetnictví a jedná se mně o to : 18.08.2011 končí RD jedné ze zaměstnankyň, firma ji již nezaměstná, jak postupovat ? Výpověď dostane 19.08.2011 a dostane odstupné a nebo by měla dostat mzdu po dobu 2 měsíců a potom odstupné ? Je zde možná dohoda mezi zaměstnankyní a firmou a rovnou jí dát odstupně, které by jí bylo po dobu 3 měsíců vyplácené do 10/2011 ? A z čeho bych měla odstupné vypočítat. Budu vděčna, když mně odpovíte. Zdraví M. Urbanová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,můj manžel utrpěl vážný pracovní úraz,…

Dobrý den,můj manžel utrpěl vážný pracovní úraz, nyní 25.5.11 mu končí podpůrčí doba. Na základě lékařské zprávy, kdy není schopen vykonávat původní zaměstnání, požádal o invalidní důchod (ještě nebyl schválen ossz) Chci se zeptat, zda musí podat výpověď k 25.5. zaměstnanec nebo zaměstnavatel a podle jakého §ZP a zda se to nedotkne náhrady do průměrného výdělku po skončení nemocenské. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplacení odstupného…

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplacení odstupného. Zajímá mne z čeho se mi bude vypočítávat odstupné, když jsem od 1.4.2008 na MD/RD.Bude to z příjmů čtvrtletí roku 2008, kdy jsem naposledy pracovala? Nyní jsem měla po 3 letech nastoupit do zaměstnání, ale bylo mi zrušeno pracovní místo pro nadbytečnost. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná u společnosti, která s…

Dobrý den, jsem zaměstnaná u společnosti, která s námi končí pracovní poměr ke dni 30.4. a od 1.5. máme podepsanou novou smlouvu s novým majitelem, se stejnýma podmínkama, v naprosto stejném zařazení, na tom samém pracovním místě.Z našeho hlediska se kromě majitele nic nemění.Můj dotaz zní, jestli máme nárok na odstupné od končící firmy a v jaké výši. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Se svým zaměstnavatelem jsme se dle…

Dobrý den Se svým zaměstnavatelem jsme se dle paragrafu 49 prac.z. dohodli na mém odchodu, přičemž dostanu trošku víc než dvouměsíční mzdu navíc. Chtěl jsem se zeptat, jak to je s podporou v nezam., když v roce 2011 uzavřeme dohodu a v ní bude 'mimořádná odměna'? Vím, že se podpora od 1.1. zrušila na počet měsíců, na které dostane člověk odstupné, ale .. V dohodě mám napsáno 'zaměstnanci náleží mimořádná odměna ve výši xxx Kč', tedy přesně vypsaná částka, ne násobek mzdy a definováno jako mimořádná odměna, navíc je to dohoda (tudíž ze zákona nenáleží odstupné). Předpokládám, že když nemám na odstupné ze zákona nárok, tak bych na podporu měl mít nárok, je to tak? Děkuji, P.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se vyplacení…

Dobrý den, mám dotaz týkající se vyplacení náhrady mzdy za nemocenskou po skončení tříleté rodičovské dovolené. Naše zaměstnankyně ukončila druhou tříletou rodičovskou dovolenou ke dni 19.4.2011 dne 20.4.2011 měla nastoupit do zaměstnání.Ovšem onemocněla a dodala neschopenku od 20.4.2011.Zajímalo by mě,z čeho jí budu tuto náhradu od čtvrtého dne počítat,když do práce po rodičovské dovolené nenastoupila a poslední příjem u nás měla před nástupem na první mateřskou dovolenou,tj.před šesti lety? Z pravděpodobného výdělku podle starého platového výměru? Zárověń pokud ji dáme výpověď po skončení nemocenské,odstupné budu počítat také z pravděpodobného výdělku? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec dostal dvouměsíční výpověď…

Dobrý den, zaměstnanec dostal dvouměsíční výpověď podle §52c,poslední den výpovědi onemocněl, tudíž výpověď neskončila, vypláceli jsme mu 21 dnů náhradu a teď jsme ho předali OSSZ, PP neskončil, po nemoci ještě by měl odpracovat 1 den a vyplatím mu odstupné a zbytek dovolené z roku 2010 a novou dovolenou. Novou dovolenou jsem vypočítala tak: pracoval leden a v únoru 28. nemoc, tudíž neopracoval 60 dnů, bude mít dovolenou jen za odpracované dny tj. 1,5 dnů dovolené. Prosím o zkontrolování zda je moje úvaha správna. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak přesně se vypočítává odstupné. Já jsem placena 60,-kč na hodinu + 50 % prémie,na pásce mám 97,94 PP na hodinu. Bude mě vyplaceno odstupné jen z těch 60,-kč nebo z celé částky podle pásky tedy z PP 97,94? Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec okradá zaměstnavatele,…

Dobrý den,zaměstnanec okradá zaměstnavatele, tudíž se zaměstnancem ukončí pracovní poměr a to okamžitým zrušením pracovního poměru k určitému dni, s uvedením důvodu a teď ještě dotaz budete to dle §53 ZP,odst.b,nebo dle §55, který z nich je správný,děkuji.Musí dostat zaměstnanec výpověď doporučeně,nebo postačí, když se na výpověď uvedene,že ji jistého dne obdržel a převzal + jeho podpis.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám na Vás takový dotaz. Pracovala…

Dobrý den. Mám na Vás takový dotaz. Pracovala jsem ve firmě jako účetní. Celkově jsem měla měsíční příjem 22.000,- Kč. Jenže ve smlouvě jsem měla 12.000,- a zbytek 10.000,-Kč mi dával zaměstnavatel do příplatků. Na tyto příplatky nebyl platový výměr. Opakovalo se to pravidelně každý měsíc. Tohle praktikuje u více zaměstnanců, aby mohl kdykoliv plat snížit. Jsem od 1.1.2010 v důchodu. Pracovala jsem do 30.6.2010. Od 1.7. do 22.7.2010 jsem čerpala dovolenou. Během dovolené jsem onemocněla, ale na nemocenskou jsem nastoupila až po vyčerpání dovolené 23.7.2010.Nemocenská skončila 14.10.2010. K tomuto datu mi byl zrušen pracovní poměr pro nadbytečnost s nárokem na odstupné. Prosím o sdělení, z jakého čtvrtletí a z jakého příjmu mi mělo být odstupné vypočteno(22.000,- nebo 12.000,-. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

Dobrý den, v jaké výši bych měl mít dostat zaplaceno odstupné, když moje smluvní hrubá mzda činí 10tis Kč měsíčně, čistého 8.860,-Kč a jak se vůbec odstupné počítá,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, musí zaměstnavatel obdržet od…

Dobrý den, musí zaměstnavatel obdržet od zaměstnance zápočtový list z předchozího zaměstnání?? A k jakému účelu slouží zaměstnavateli, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ve mzdovem vymeru mam uvedenou hodinovou mzdu a…

Ve mzdovem vymeru mam uvedenou hodinovou mzdu a hodinovy osobni priplatek. Posledni dve vyplaty byl osobni priplatek snizen o 80% bez toho aby mne nekdo informoval proc. Ani ustni ci pisemne oznameni o zmene mzdoveho vymeru neprobehlo. Myslim, ze pokud chce zamestnavatel menit mzdovy vymer musi mi to oznamit. Muzu tedy okamzite ukoncit pracovni pomer z duvodu nevyplaceni casti mzdy? Doplnim par informaci ze smlouvy a mzdoveho vymeru --------------------------- MZDOVY VYMER V souladu s platnymi pravnimi predpisy, mzdovym predpisem a na zaklade sjednane pracovni smlouvy Vam stanovuji s ucinosti od x.x.xxxx zakladni mzdovy tarif xx Kc/hod osobni priplatek xx Kc celkem xx Kc/hod Dalsi mozne slozky mzdy, penezni nahrady, prispevky a odmeny nalezi zamestnanci v souladu s ustanovenim interniho mzdoveho predpisu firmy, ktery je k nahlednuti v provozovne firmy. Mzdovy vymer se timto stava nedilnou soucasti pracovni smlouvy uzavrene dne x.x.xxxx a nabyva platnosti dne x.x.xxxx PRACOVNI SMLOUVA Nedilnou soucasti teto pracovni smlouvy je mzdovy vymer, obsahujici tez informaci o zpusobu odmenovani, splatnosti mzdy, terminu vyplaty..... Zmeny v pracovni smlouve mohou byt provedeny pisemnou formou dodatku... Takze to chapu tak, ze pokud nedostavam uvedeny osobni priplatek v plne vysi, mam pravo ukoncit pracovni pomer okamzite a pozadovat nahradu ve forme trojnasobku prumerneho platu. Je to tak? Diky moc za vysvetleni. PS: nic jineho jsem (ani dodatecne) nepodepisoval


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ve firmě máme zaměstnance, který v…

Dobrý den, ve firmě máme zaměstnance, který v letošním roce 2011 obdržel již druhé upozornění na možnost výpovědi podle §52 písm.g ZP. 14.3 a 15.3 se nedostavil do práce a 18.3 donesl neschopenku vystavenou s datem 16.3.2011. Můžeme dát tomuto zaměstnanci okamžitou výpověď z PP, když je v pracovní neschopnosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebovala bych vědět, jak správně…

Dobrý den,potřebovala bych vědět, jak správně počítat průměrný hodinový výdělek. Mám základní mzdu 10000+prémie. Zaměstnavatel mi počítá průměr na hod. pouze ze základu a ne z hrubého platu. Má na to nárok? Nyní od 1.3.jsem ve výpovědi pro nadbytečnost. Do stala jsem 3+2, ale za březen a duben mi bude vyplácet pouze základ.Z kterých měsíců bude vypočteno odstupné?Děkuji za odpověď I.M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnavatel i zaměstnanec se dohodli…

Dobrý den,zaměstnavatel i zaměstnanec se dohodli o rozvázání pracovního poměru dohodou a vyplacení odstupného v 1,5 násobku průměrného výdělku.Ze zákona je odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměr.výdělku(neodvádí se SP,ZP).Můžu považovat na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem odstupné ve výši 1,5násobku a tudíž nebudu také odvádět SP,ZP?Předem děkuji za kladné vyřízení mé žádosti.


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN, JESTLIŽE DOSTANU VÝPOĚD Z PRAC. POMĚRU…

DOBRÝ DEN, JESTLIŽE DOSTANU VÝPOĚD Z PRAC. POMĚRU PRO NADBYTEČNOST K 31.3.2011 ZA JAKÉ MĚSÍCE BUDE VYPOČÍTÁVÁNO ODSTUPNÉ. ĚKUJI



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.